Kayseri Elektrik Abonelik İşlemleri KEPSAŞ

Kayseri Elektrik Perakende Satış A.Ş. | KEPSAŞ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan ve 01 Ocak 2013 tarihi itibarı ile yürürlüğe giren, elektrik enerjisinin dağıtım faaliyetleri ile perakende satış hizmetlerinin birbirinden ayrı tüzel kişilikler tarafından gerçekleştirilmesi kararı üzerine KCETAŞ dağıtım faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiştir. Ancak perakende satış hizmetlerini gerçekleştirebilmek adına KEPSAŞ Kayseri Elektrik kurulmuştur.

Kepsaş Sayfa Özeti

KCETAŞ Hakkında

Ülkemizin önde gelen elektrik enerjisi üretim ve dağıtım kuruluşları arasında yer alan KCETAŞ, Türkiye’nin ilk özel elektrik dağıtım şirketidir. İmtiyaz sözleşmesini 1926 yılında imzalamış olan şirket, 1928’den bu yana Kayseri’de faaliyet göstermektedir.

KCETAŞ, kendi imkânlarıyla tesis ettiği Dizel Elektrik Santrali, Bünyan Hidroelektrik Santrali ve Sızır Hidroelektrik Santrallerini elektrik üretimi sağlayabilmek ve bölgesine kesintisiz elektrik dağıtımı yapabilmek adına kurmuştur. Şirket, yine kendi imkânlarıyla elektrik enerjisinin dağıtımını gerçekleştirebilmek için nakil hatları ve dağıtım şebekeleri de kurmuştur. Kurmuş olduğu bu nakil hatları ve dağıtım şebekeleri sayesinde bölgeye enerji sağlayan KCETAŞ, 50 yıl boyunca gerçekleştirdiği hizmetlerinin ardından 1982 yılında tesis etmekte olduğu bütün santral ve hatları Türkiye Elektrik Kurumu’na (TEK) bedelsiz olarak devretmiştir.

1984 yılına gelindiğinde ise KCETAŞ, 50 yıl boyunca gerçekleştirdiği başarılı hizmetlerine binaen bölgenin görevli elektrik dağıtım şirketi olabilmek adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bildiride bulunmuş ve gerekli onayların alınmasının sonrasında 01.03.1990 tarihinden itibaren bölgenin dağıtım faaliyetlerini gerçekleştirmek adına görevlendirilmiştir.

Ülkemizdeki ilk özel dağıtım şirketi olması nedeniyle, 2004 yılında gerçekleştirilen özelleştirilme kapsamına alınmamıştır. KCETAŞ özelleştirilmeksizin bölgenin elektrik dağıtım ve perakende satış hizmetlerini gerçekleştirmeye devam etmiştir.

KEPSAŞ Kayseri Elektrik Kuruluşu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan ve 01 Ocak 2013 tarihi itibarı ile yürürlüğe giren, elektrik enerjisinin dağıtım faaliyetleri ile perakende satış hizmetlerinin birbirinden ayrı tüzel kişilikler tarafından gerçekleştirilmesi kararı üzerine KCETAŞ dağıtım faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiştir. Ancak perakende satış hizmetlerini gerçekleştirebilmek adına KEPSAŞ Kayseri Elektrik kurulmuştur.

Kayseri Elektrik, EPDK tarafından alınan kararın hemen ardından 2012 yılında kurulmuştur. Perakende satış hizmetlerini ise 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren gerçekleştirmeye başlamıştır. KEPSAŞ Kayseri Elektrik, yalnızca Kayseri ilinin görevli elektrik perakende satış tedarikçi şirketidir.

Kayseri Elektrik, Kayseri bölgesinde serbest tüketici olamayan elektrik abonelerine perakende satış hizmeti sunmaktadır. Ayrıca Kayseri Elektrik bölgesinde bulunan serbest tüketicilere, yani yıllık ortalama 2000 kWh ve üzeri elektrik tüketimi olan abonelere de son kaynak tedarikçisi vasfıyla hizmet sunmaktadır. Bunun yanında tüm Türkiye’ye elektrik enerjisinin perakende satış hizmetini sunabilen KEPSAŞ, serbest tüketicilere ikili anlaşma yolu ile ucuz elektrik sağlayabilmektedir.

Kayseri Elektrik Abonelik İşlemleri

Kayseri ve civarında yaşayan tüketicilerin, elektrik abonelik işlemleri için bölgenin görevli elektrik tedarikçisi Kayseri Elektrik'e başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Elektrik abonelik işlemleri yapmadan önce elektrik kullanıcılarının bütün evrakları tamamlamaları gerekmektedir. Elektrik abonelik başvuruları 1 - 5 gün içinde tamamlanacaktır. Buna yeni abonelik açtırma, elektrik bağlatma gibi işlemler de dahildir.

Kayseri Elektrik Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)
- Kimlik FotokopisiBireysel (Şahıs) Başvuruları İçin
- İkametgah
- Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
- Vergi Kimlik Numarası Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
- Vatandaşlık Numarası
- Ev Sahipleri İçin Tapu
- Kiracılar İçin Kira Kontratının Fotokopisi (Aslı ile birlikte)

İlk defa yapılan abonelik işlemleri, perakende satış şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi bu bölgedeki görevli elektrik dağıtım firması Kayseri Elektrik ile de irtibata geçebilirsiniz.

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır!

Tapu sahibi ya da kiracı farkı olmaksızın tüm elektrik abonelikleri kullanıcı adına kayıtlı olmalıdır. Örneğin kiracıysanız elektrik aboneliğinin sizin adınıza olması gerekmektedir. Aksi haller kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabiidir.

Kayseri Elektrik Abonelik Ücreti 2022

Elektrik aboneliği için ödenen abonelik ücreti 2022 yılı güvence bedeline göre değişiklik göstermektedir. Güvence bedeli, elektrik tedarik edebilmek için kendi bölgesinin elektrik tedarik şirketine başvurarak kayıt oluşturmak ve elektrik aboneliğini üzerine almak isteyen her abonenin elektrik faturalarını ödememe riskine karşı görevli elektrik tedarikçileri tarafından talep edilen bir bedeldir. Bu bedeli tüm elektrik kullanıcıları ödemek zorundadır. Abonelik ücretleri bir defalık olarak ödenirken, güvence bedeli yalnızca elektrik tedarik süresi için emanet olarak verilir ve tedarikçi değişikliği olması durumunda tüketiciye iade edilir. 2022 yılı Kayseri Elektrik Abonelik ücreti, diğer tüm görevli elektrik tedarik şirketleri ile aynıdır ve aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Abone Grubu (Sözleşme Gücü)Damga VergisiGüvence BedeliAçma Kesme ÜcretiDosya Bedeli
Mesken (5 kW)1,56 TL165 TL

Alçak Gerilim: 37,3TL

Orta Gerilim: 189,8TL

Tedarikçiye göre değişebilir
Mesken (6 kW)1,88 TL198 TL
Mesken (9 kW)8 TL843,3 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 1kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2022 yılı için geçerli bedellerdir.

Kepsaş İndirimli Elektrik Başvurusu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) belirlediği bu limitin üzerinde elektrik tüketen müşteriler Kayseri Elektrik ve diğer perakende satış şirketlerinden elektrik tedariği sağlayabilir ve serbest tüketicilere özel tarifelerden yararlanabilirler. Görevli elektrik şirketi olması nedeniyle bölgesinde, serbest tüketici olmayan bütün tüketicilere hizmet verme zorunluluğunun yanı sıra sürdürdüğü hizmeti uygun bir fiyat ile birleştirerek, tüm serbest tüketicilere indirimli tarifeler sunabilirler.

132 TL üzerinde faturanız varsa indirimli elektrik kullanabilirsiniz.

Diğer bölgelerde yaşayan aboneler gibi Kayseri Elektrik'in görev bölgesi olan Kayseri illerinde ikamet eden ve aylık ortalama 132 TL üzerinde elektrik faturası bulunan vatandaşlar elektrik tedarikçilerini değiştirerek indirimli elektrik kullanabilir.

Kayseri Elektrik dışında, encazip.com'da öne çıkan indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Kayseri Elektrik Tarifeleri

Kayseri ve civarında ikamet eden elektrik tüketicilerinin görevi elektrik tedarik şirketi olan Kayseri Elektrik, elektrik tedarikçisini daha önceden değiştirmemiş tüm tüketicilerin elektrik enerjisini EPDK tarafından belirlenen tarifelerdeki fiyatlardan tedarik etmekle yükümlüdür. Kayseri Elektrik Ağustos 2022 itibariyla bu şekilde elektrik enerjisi tedariği gerçekleştiren v tüketicilerine 1.59279 aktif enerjisi birim fiyatı ve 0,2651 dağıtım bedeli birim fiyatı ile, toplamda da vergiler dahil 2.16 birim fiyattan hizmet vermektedir.

Kayseri Elektrik İletişim Bilgileri

Adres: Seyitgazi Mah. Nuh Naci Yazgan Cad. No:32 MELİKGAZİ - KAYSERİ

İlgili İçerikler