Kaçak Elektrik Kullanımı Cezası 2022

Kaçak Elektrik Kullanımı ve Cezası

Kaçak elektrik kullanımının tespit edilmesi durumunda Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri uyarınca kullanımı gerçekleştiren kişilere kesilen cezadır.

encazip’te kredi karşılaştırması yapabilirsiniz!
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
İhtiyaç Kredisi Hesaplama
Kaçak Elektrik Kullanımı Nedir? Sayfa Özeti

Kaçak elektrik kullanımı, abonelik olmadan elektrik kullanmak demektir.

Kaçak ya da usulsüz elektrik kullanımı yapanların, bölgelerinde görevli elektrik dağıtım şirketlerinden herhangi bir aboneliği bulunmadığından, bu kullanıcılar hiçbir koşulda elektrik tedarikçisi değiştirememektedir. Eğer kaçak veya usulsüz elektrik kullanımınız varsa, bu durumu düzeltmek için öncelikle bölgenizdeki görevli elektrik dağıtım şirketi ile iletişime geçiniz.

Hangi Durumlar Kaçak Elektrik Kullanımına Girer?

Aşağıdaki senaryolar, kaçak elektrik kullanımına örnek gösterilebilir:

  • Kullanım yerinde perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşma bulunmadan dağıtım sistemine müdahale edilerek elektrik tüketilmesi,
  • Dağıtım sistemine, sayaçlara, ölçü sistemine veya yapı bina girişinden sayaca kadar olan tesisata müdahale edilmesi suretiyle, elektrik tüketiminin doğru hesaplanmasını engellemek,
  • Müdahale sonucunda sayacın eksik ya da hatalı ölçüm yapması veya hiç ölçüm yapamaması,
  • Yasal olarak tahsis edilmemiş sayaçtan geçirilerek, mevzuatlara aykırı bir şekilde elektrik tüketilmesi,
  • Dağıtım lisansı sahibi şirketin kestiği elektriği, mücbir sebepler dışında, yükümlülüklerini yerine getirmeden dağıtım şirketinin izni dışında açılması…

Kısaca, kaçak elektrik kullanımı tüketicinin ikili anlaşma ya da son kaynak tedariki kapsamı dışında, farkında olarak ya da olmadan, usulsüz yollarla elektrik enerjisi tüketmesi anlamına gelir.

Kaçak elektrik kullanımı ile usulsüz elektrik kullanımı birbirinden farklıdır.

Kaçak elektrik kullanımı ve usulsüz elektrik kullanımı, farklı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Usulsüz elektrik kullanımı hakkında ayrıntılı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Kaçak elektrik kullanımı ile usulsüz elektrik kullanımı arasındaki fark nedir?

Usulsüz elektrik kullanımı ile kaçak elektrik kullanımı birbirinden farklıdır. Kendi adına elektrik satış sözleşmesi olmadan enerji tüketimi yapmak (bir başkası adına kullanım), abone grubu dışında elektrik kullanmak (ticarethanelerde mesken elektriği kullanmak), mühürsüz sayaçtan elektrik enerjisi kullanmak gibi durumlar usulsüz elektrik kullanımı sayılmaktadır.

Usülsüz elektrik kullanımı cezası nedir?

Usulsüz elektrik enerjisi kullanımı, kullanım yerinde yapılan kontrollerde tespitlerinde, müşteriye yükümlülüklerini yerine getirmesi için için 15 gün süre verildiğini bildiren kesme ihbarı bırakılmaktadır. Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyen tüketicinin dahil olduğu abone grubundan ait olduğu yıla ilişkin Kurul Kararı ile belirlenen kesme/açma ücretinin 5 katı ücret tahsil edilerek elektriği kesilmektedir. Durumlardan da anlaşıldığı üzere, elektrik tüketicisinin usulsüz elektrik kullanım durumuna kolayca düşebilir. Bu kullanım tespit edildiği taktirde tüketicinin ceza ödemesi gerekir, dolayısıyla konu hakkında bilinçlenmek son derece önemlidir.

Kaçak elektrik cezası nedir?

Kaçak elektrik kullanımının tespit edilmesi durumunda Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin ilgili maddeleri uyarınca kullanımı gerçekleştiren kişilere kesilen cezadır.

Kaçak elektrik kullanımı cezası ne kadar?

Abonenin toplam kaçak elektrik kullanım miktarı hesaplanır ve aktif enerji bedelinin tek terimine göre 1,5 katı olarak elektrik faturasına yansıtılır. Bu bedel kaçak kullanımın başladığından tespit edilen tarihe kadar olan dönem için geçerli olan bedeldir. Kaçak kullanımın tekrarlanması durumunda ceza, tek terimli aktif enerji tarife bedelinin 2 katı olarak hesaplanmaktadır.

Kaçak elektrik cezası, kaçak elektrik kullanımı devam ederse artmaktadır.

Tüketici, kaçak elektriğin tespit edildiği diğer aylarda da görevli dağıtım şirketi ile anlaşma yapmadığı durumda, tekrar tespit halinde bu defa aktif enerji bedelinin 2 katı tutarında bir fatura ortaya çıkar.

Kaçak elektrik ihbar

Görevli elektrik tedarikçinize kaçak elektrik kullandığından emin olduğunuz tüketicileri şikayet edebilirsiniz.

Bu şikayeti görevli elektrik tedarikçinizin internet sitesi aracılığıyla veya internet sitelerinde yer alan kaçak ihbar formunu doldurarak yapabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz görevli elektrik tedarikçileri müşteri hizmetlerini arayarak şikayetinizi gerçekleştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için elektrikte ihbar ve şikayetler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye'de En Çok Kaçak Elektrik Kullanılan Bölgeler Nelerdir?

Türkiye’de en çok kaçak elektrik kullanan bölgeler Dicle EDAŞ ve Vangölü EDAŞ dağıtım bölgeleridir. Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi; Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Siirt ve Batman şehirlerine; Vangölü Elektrik Dağıtım Şirketi ise Van, Muş Bitlis ve Hakkari’ye elektrik dağıtım hizmeti verir.

Diğer Sayfalar