Muğla ADM Elektrik Dağıtım A.Ş. İndirimli Elektrik Dağıtımı ve Elektrik Kesintileri

Muğla’da elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketicilerin elektrik tedariği, son kaynak elektrik tedariği kapsamında Aydem Elektrik Perakende Satış A.Ş tarafından, elektrik dağıtımı ise ADM Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından sağlanır.

Muğla’nın 2019’da açıklanan nüfusu 967.487’dir ve yüzölçümü 12.974 km²’dir. 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla Muğla’da bulunan sayaç adedi 666.317’dir. 2021 Ocak döneminde Muğla bölgesinde faturalanan elektrik tüketimi ise 277.146,05 MWh’dir.

Muğla’da serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen abonelerin elektrik tüketimi yıllık 1200 kWh ve üzeri olmalıdır. Muğla’da elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen aboneler, serbest tüketici olmak zorundadır. Serbest tüketiciler, ikili anlaşma ile yazılı veya mesafeli olarak tedarikçi değiştirebilir. Mesafeli sözleşmeler, internet üzerinden veya çağrı merkezleri aracılığıyla yapılır.

Muğla bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile tedarikçi değiştirmenin ilgisi yoktur. Muğla elektrik kesintileri için 186 numaralı elektrik arıza hattı aranmalıdır.

İndirimli elektrik dağıtımı nedir?

İndirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir ve tüm elektrik dağıtım şirketleri aynı birim fiyatı uygular.

Muğla Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti

Muğla bölgesi elektrik dağıtım şirketi ADM Elektrik Dağıtım A.Ş.’dir. Bölgenin görevli elektrik tedarik şirketi ise Aydem Elektriktir.

Her bölgede görevlendirilmiş bir tane elektrik dağıtım şirketi olduğundan dağıtım şirketleri elektrik aboneliği başlatmak isteyen herkese hizmet sağlamakla görevlidir. Muğla’da elektriğin dağıtılması, dağıtım için kullanılan alt yapı ve sayaç okuma görevi elektrik dağıtım ADM Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye aittir. Muğla bölgesinde, diğer bölgelerde olduğu gibi elektrik dağıtım şirketi değiştirilemez ancak tedarik şirketi değiştirilebilir.

Elektrik kesintisi, sayaç takılması ve sayaç okunması elektrik dağıtım şirketinin sorumluluğudur. Muğla Bölgesi elektrik abonelik başlatma başvurusu görevli elektrik tedarik firmalarının sorumluluğundadır. Muğla’da görevli elektrik tedarik şirketi ise Aydem Elektrik Perakende Satış A.Ş’dir.

Elektrik dağıtım hizmeti ve elektrik tedarik hizmeti farklı kurumlar aracılığıyla yürütülür. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 12.09.2012 tarihli toplantısında değiştirilen Elektrik Piyasası Kanunu’nun 3. maddesinin 1. fıkrası (c) bendinde yer alan; dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmesine ilişkin hazırlanan “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile elektrik dağıtımı ve elektrik satışı birbirinden ayrılmıştır.

Muğla Aydem Elektrik Perakende Satış A.Ş Elektrik Tarifeleri

Muğla Aydem elektrik tarifeleri, son kaynak elektrik tedariği görevi kapsamında uygulanan elektrik tarifeleridir ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir.

Serbest tüketici sınıfında olmayan ya da serbest tüketici olup da elektrik tedarik şirketini değiştirmemiş elektrik aboneleri, bölgelerindeki görevli elektrik tedarik şirketinden son kaynak elektrik tedariği kapsamında enerji tedarik eder.

Muğla’daki tüketiciler için 2021 Eylül itibarıyla Aydem tarafından son kaynak elektrik tedariği kapsamındaki tüketicilere uygulanan vergiler dahil ulusal elektrik fiyatı 0.91555 TL’dir. Serbest tüketicilerin geçiş yapabileceği Muğla bölgesi indirimli elektrik tarifeleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Muğla Aydem İndirimli Elektrik Dağıtımı

Muğla bölgesinde elektrik dağıtımı ADM Elektrik tarafından yapılır. Muğla ADM Elektrik Dağıtım A.Ş. firması indirimli elektrik dağıtımı yapamaz çünkü dağıtım fiyatı sabittir ve indirim uygulanamaz. İndirimli elektrik, Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği, ulusal elektrik tarifesinden daha ucuz elektriktir ve elektrik tedarik firması değiştirerek indirimli elektrik kullanılabilir. Elektrik dağıtım firmaları indirim sağlayamaz, sadece serbest elektrik tedarikçileri indirimli elektrik avantajı sağlar. Tedarikçi değiştirerek % 7 kadar tasarruf sağlanır.

Elektrik dağıtım bedelinde indirim yapılamaz.

Muğla ADM Elektrik Dağıtım bölgesinde elektrik tedarik şirketi fark etmeksizin tüm tüketicilere uygulanan elektrik dağıtım bedeli 0.2651 TL’dir.

Muğla Aydem Elektrik Perakende Satış A.Ş Elektrik Fiyatları

Muğla Aydem Elektrik Perakende Satış A.Ş firması elektrik fiyatları ticarethaneler için 1.2175 TL, evler için 0.91555 TL’dir. Bu fiyatlar, elektrik tedarikçisini değiştirmemiş olan tüketicilere son kaynak tedariği kapsamında uygulanan fiyatlardır.

Aşağıda evlerde kullanılan elektronik aletlerin bir ayda tükettiği ortalama elektrik miktarı ve faturaya yansıyan tutarı belirtilmiştir:

 • D enerji sınıfı bir buzdolabı aylık ortalama 7 TL tutarında 20 kWh elektrik tüketir.
 • Ortalama bir dizüstü bilgisayar haftada 5 gün ve günde 8 saat tam zamanlı kullanıldığında ayda ortalama olarak 37 TL tutarında 96 kWh elektrik tüketir.
 • Bir fırın günde 2 saat çalıştığında aylık ortalama 23 TL tutarında 60 kWh elektrik tüketir.
 • 1800 BTU ev tipi bir klima günde 8 saat çalıştığında aylık ortalama 490 TL tutarında 1260 kWh elektrik tüketir.
 • F enerji sınıfı 4K ve HD özellikli bir televizyon aylık ortalama 5 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.
 • A+++ enerji sınıfı bir çamaşır makinesi aylık ortalama 11 TL tutarında 13 kWh elektrik tüketir.
 • A+ enerji sınıfı bir bulaşık makinesi ekonomik programda kullanıldığında aylık ortalama 10 TL tutarında 25 kW elektrik tüketir.

Bu durumda klima kullanılmayan bir evde, sadece yukarıdaki tüketim miktarı ile toplam aylık elektrik faturası tutarı “vergiler hariç” 167 TL olur.

Muğla Aydem Elektrik Perakende Satış A.Ş Borç Sorgulama

Muğla Aydem Elektrik Perakende Satış A.Ş borç sorgulaması; sayaç numarası, abone numarası ya da sözleşme numarası gibi tekil kodlar kullanılarak elektrik tedarik şirketlerinin internet sitesi üzerinden veya anlaşmalı bankaların fatura ödeme kanallarından, tedarikçi seçiminden sonra yapılabilir.

Muğla bölgesinde Aydem Elektrik Perakende Satış A.Ş için borç sorgulama 0850 800 0 186 numaralı Aydem çağrı merkezini arayarak yapılabilir. Aydem internet sitesine girip Online İşlem Merkezi aracılığıyla borç sorgulanabilir.

Muğla elektrik borç sorgulama sonucuna nasıl itiraz edilir?

Muğla Aydem borç itirazı, internet sitesi aracılığıyla yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak yapılır.

Muğla Aydem Elektrik Perakende Satış A.Ş Abonelik İptali

Muğla bölgesinde elektrik abonelik iptali nasıl yapılır?

Muğla Aydem elektrik aboneliği iptali, elektrik tedarikçisi ile yapılmış olan elektrik abonelik sözleşmesinin sonlandırılması ile yapılır.

Muğla elektrik abonelik iptali “ev” için gerekli belgeler şunlardır:

 • Abonelik iptali yapılacak evin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod)
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.)
 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için)

Belgeleri kullanarak Aydem Hizmet Noktaları, e-devlet, Online İşlemler veya Çağrı Merkezi üzerinden Aydem Elektrik abonelik iptali yapılır.

Muğla elektrik abonelik iptali “ticarethane (iş yerleri)” için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için)
 • Abonelik iptali yapılacak ticarethanenin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod)
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.)
 • Abonelik iptalini gerçekleştirecek özel ya da tüzel kişi başkası ise, şirketin yönetim kurulundan yetki belgesi, vekalet, şirket kaşesi ve imza sirküleri

Elektrik abonelik iptal dilekçesi nasıl yazılır?

Elektrik abonelik iptali; tekil kod (tesisat-abone numarası), kimlik belgesi ve güvence bedelini geri alabilmek için iban numarası veya banka hesap bilgisi belirtilerek yazılır. Elektrik abonelik iptal dilekçesi, hizmet alınan tedarik şirketinin müşteri hizmetleri merkezine iletilir.

Elektrik abonelik dilekçesi örneği için tıklayınız.

Muğla elektrik abonelik iptal süreci ne kadar sürer?

Muğla Aydem elektrik aboneliği, özellikle bir tarih belirtilmediyse iptal başvurusunun yapılmasından 3 gün sonra sonlandırılır ve elektrik kesilir.

Muğla elektrik abonelik iptali için gereken koşullar nedir?

Muğla Aydem elektrik abonelik iptali için, gerekli belgelerin firmaya bildirilmesi ve elektrik faturası borcunun tamamının ödenmesi gerekir.

Muğla Aydem Elektrik Şikayetleri

Muğla Aydem elektrik şikayetleri nelerdir?

30 Mayıs 2018 tarihli ve 30436 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 38. maddesine göre her tedarikçi; kendilerine iletilen tüketici başvuru sayısı, başvuru konusu ve sonucuna ilişkin raporları aylık olarak EPDK’ye belirli bir formatta sunar ve ilk 5 sırada yer alan şikayetlere ilişkin özet raporu ise kendi internet sitesinde yayımlar.

Muğla Aydem elektrik şikayetleri Aydem web sitesinde aylık olarak yayınlanmaktadır.

Muğla elektrik şikayet hattı nedir?

Muğla elektrik şikayet hattı 186’dır. Muğla dışından yapılacak şikayetler için 0850 800 0 186 numaralı telefon aranmalıdır.

Muğla Aydem Elektrik Perakende Satış A.Ş Elektrik Fatura Ödeme

Muğla bölgesinde Aydem Elektrik Perakende Satış A.Ş firmasına elektrik faturası nasıl ödenir?

Aydem İşlem Merkezi noktalarında, elektrik faturası nakit olarak ödenebilir ve işlem ücreti alınmaz. Ayrıca anlaşmalı bankalar aracılığıyla da fatura ödenebilir. Ödeme yapabilmek için fatura veya sözleşme numarası belirtmek gerekir.

Muğla bölgesinde Aydem Elektrik firması fatura ödeme işlemi online yapılabilir mi?

Muğla bölgesinde Aydem Elektrik firması fatura ödeme işlemi online olarak kredi kartı ile yapılabilir.

Muğla bölgesinde Aydem Elektrik firması için özel ödeme yöntemleri var mıdır?

Muğla bölgesinde Aydem Elektrik firması fatura ödeme işlemi PTT şubelerinden yapılabilir ve işlem ücreti alınmaz.

Muğla Bölgesi Aydem Başvuru Nasıl Yapılır?

Muğla Çoruh Elektrik Dağıtım Şirketine (ÇORUH EDAŞ) aşağıdaki belgeler ile dağıtım hizmeti için başvuru yapılır:

 • Kimlik belgesi
 • Tapu, ikametgah veya kira kontratı gibi bir mülkiyet belgesi
 • Onaylı elektrik hattı planı veya formül proje numarası
 • İskan raporu

Muğla’da elektrik başvurusu değerlendirilmesi, Muğla’daki elektrik dağıtım şirketi tarafından yapılacak inceleme sonucunda onaylanacaktır. Başvurunun onaylanması için elektrik hattı kontrolü yapılır ve gerekirse saha etüdü gerçekleştirilir. İnceleme 10-20 iş günü sürebilir. Dağıtım başvurusu onaylandıktan sonra, başvuruyu yapan kişi ile dağıtım firması arasında bağlantı anlaşması yapılır. Anlaşma için gerekli belgeler, dağıtım şirketine iletilmelidir.

Elektrik bağlandığında ise elektrik tedarik şirketi ile anlaşma yapılmalıdır. Muğla bölgesi için Aydem Elektrik Perakende Satış A.Ş’den online randevu alarak elektrik tedarik işlemi başlatılır. Muğla elektrik açtırma için tedarik şirketi aşağıdaki belgeleri talep edebilir:

 • Nüfus cüzdanı
 • Meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb.
 • Eğer varsa eski bir fatura ya da tesisat numarası

Elektrik aboneliğini üzerine alma ücretsizdir ancak elektrik tedarik şirketleri bir kereye mahsus güvence bedeli tahsil eder ve abonelik sonlandırıldığında tüketici güvence bedelini geri alabilir.

Muğla Bölgesi Aydem Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır?

Muğla bölgesi Aydem başvuru takip işlemi, 0850 800 0 186 numaralı iletişim hattından veya Aydem internet sitesinden yapılır.

Muğla bölgesi Aydem başvuru iptali ise aynı şekilde 0850 800 0 186 numaralı iletişim hattından veya Aydem internet sitesinden yapılır.

Muğla Aydem Adres ve Telefon Bilgisi

Muğla Aydem Genel Müdürlüğü: Aydem Elektrik Perakende Satış A.Ş.

Adres: Adalet Mah. Hasan Gönüllü Blv. No:15/1 20040 Merkezefendi / Denizli

Muğla bölgesi Aydem telefon numarası 0850 800 0 186’dır.

Muğla Adm Elektrik Dağıtım A.Ş. Muğla Bölge Müdürlüğü

Muslihittin Mah. Atatürk Bulv. No:45/A Menteşe - Muğla

Muğla Aydem Elektrik İletişim Bilgileri

Aydem Elektrik Muğla Müşteri İlişkileri Merkezleri iletişim bilgileri ve adresleri aşağıdadır:

 • Bodrum Çarşı Müşteri İlişkileri Merkezleri: Çarşı Mah. Cevat Şakir Cad. No: 46 / A-2 Bodrum / Muğla
 • Bodrum Merkez Müşteri İlişkileri Merkezleri: ​​​​Konacık Mah. Atatürk Bulvarı No: 114 / A Bodrum / Muğla
 • Turgutreis Müşteri İlişkileri Merkezleri: Turgutreis Mah. Mehmet Hilmi Cad. No: 6 Bodrum / Muğla
 • Yalıkavak Müşteri İlişkileri Merkezleri: Yalıkavak Mah. Şeyhül İslam Ömer Lütfi Cad. No: 23 Bodrum / Muğla
 • Dalaman Müşteri İlişkileri Merkezleri: Merkez Mah. Hakkı Ege Cad. No: 16 / A Dalaman / Muğla
 • Datça Müşteri İlişkileri Merkezleri: İskele Mah. Ambarcı Cad. No: 36 Datça / Muğla
 • Fethiye Merkez Müşteri İlişkileri Merkezleri: Tuzla Mah. İnönü Bulvarı No: 155 Fethiye / Muğla
 • Kavaklıdere Müşteri İlişkileri Merkezleri: Bakırcılar Mah. Menteşeoğlu Cad. No: 7 Kavaklıdere / Muğla
 • Köyceğiz Müşteri İlişkileri Merkezleri: Gülpınar Mah. Atatürk Bulvarı No: 98 Köyceğiz / Muğla
 • Marmaris Müşteri İlişkileri Merkezleri: Kemeraltı Mah. 70 Sok. No: 10 / A Marmaris / Muğla
 • Muğla Müşteri İlişkileri Merkezleri: Emirbeyazıt Mah. Hasan Ercan Cad. No: 21 / 1 Menteşe / Muğla
 • Milas Müşteri İlişkileri Merkezleri: Hacı İlyas Mah. Menteşe Cad. No: 58 Milas / Muğla
 • Ortaca Müşteri İlişkileri Merkezleri: Beşköprü Mah. Cumhuriyet Cad. No: 62 / A Ortaca / Muğla
 • Seydikemer Müşteri İlişkileri Merkezleri: Cumhuriyet Mah. Atatürk Cad. No: 30 / 1 Seydikemer / Muğla
 • Ula Müşteri İlişkileri Merkezleri: Köprübaşı Mah. Cumhuriyet Cad. No: 93 / A Ula / Muğla
 • Yatağan Müşteri İlişkileri Merkezleri: Konak Mah. Atatürk Cad. No: 17 Yatağan / Muğla

Diğer Sayfalar