Elektrik
İndirimli Elektrik Mersin

Mersin Elektrik Şirketleri ve Mersin İndirimli Elektrik Aboneliği

Mersin Bölgesinde elektrik dağıtımı Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. sorumluluğundadır. EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. ise Mersin Bölgesine elektrik tedarik etmektedir.

Mersin İndirimli Elektrik Sayfa Özeti

Mersin Bölgesi serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen aboneler Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği serbest tüketici limitini aşmak zorundadır. Yıllık 1100 kWh üzeri elektrik kullanan her elektrik abonesi serbest tüketici sınıfına dahildir.

Mersin’in yüz ölçümü 15.85 km² ve 2019’daki nüfusu 1 milyon 868 bin 757'dir. Mersin bölgesinde Ocak 2021 için faturalanan elektrik tüketimi 417.810,11 MWH, sayaç adedi ise 1.060.873’tür. Mersin Bölgesinde EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş.; abonelik işlemleri, faturalandırma, fatura tahsilatı, fatura itirazı ve güvence bedeli iadesinden sorumludur.

Mersin Bölgesinde Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. ise bakım onarım, altyapı, sokak aydınlatmaları, elektrik enerjisinin adrese ulaşması, yeni inşa edilen herhangi bir meskene bağlanması, sayaç okuma ve sayaç değişikliğinden sorumludur. Ayrıca Mersin Bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile elektrik dağıtım şirketi ilgilenir.

Mersin Bölgesi elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen tüketiciler aşağıdaki tabloyu inceleyerek tedarikçi değişikliği için başvuru yapabilir:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Mersin Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti

Mersin bölgesi elektrik dağıtım şirketi Toroslar Elektriktir. Her şehrin kendine ait dağıtım şirketi vardır ve değiştirilemez. Mersin bölgesinde Toroslar Elektrik hizmet vermektedir. Elektrik dağıtım şirketleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmiştir ve Mersin bölgesi özel elektrik dağıtım şirketleri yoktur. Her bir bölge için bir elektrik dağıtım şirketi görevlendirilmiştir ve tüm tedarikçilerinin elektriğinin tüketicilere dağıtımını, elektrik dağıtım şirketleri yapar. Elektrik tedarik hizmeti ile elektrik dağıtım hizmeti farklıdır ve farklı kurumlar aracılığıyla hizmet sağlanır.

Elektrik Piyasası Kanununun 12.09.2012 tarihli 3. maddesi, “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile dağıtım ve perakende satış faaliyetleri; 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmeye başlandı ve elektrik dağıtımı ile elektrik satışı birbirinden ayrıldı.  

Mersin bölgesi elektrik abonelik başvurusu, Mersin’de görevli elektrik tedarik hizmeti veren Mersin EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafına yapılır, elektrik açtırmak için ise Mersin'de görevli elektrik tedarik şirketi Mersin EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafına yapılır. Mersin Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş., elektrik kesintisi, sayaç takılması ve okunması hizmetlerini de karşılar.

Mersin Toroslar Elektrik Tarifeleri

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen ulusal elektrik tarifeleri, Mersin Toroslar Elektrik tarifeleridir. Ancak farklı tarifelerden elektrik kullanmak da mümkündür. EPDK’nin belirlediği serbest tüketici limitini geçen elektrik aboneleri, Mersin için belirlenen görevli elektrik tedarik şirketi Mersin EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. yerine tedarikçi değiştirerek farklı bir firmadan daha cazip fiyatlara elektrik tedarik edebilir.

Mersin Toroslar Elektrik İndirimli Elektrik Dağıtımı 

Mersin bölgesi indirimli elektrik tarifeleri, ulusal tarifelerden farklıdır. Mersin bölgesinde Toroslar Elektrik indirimli elektrik dağıtımı ancak tedarikçi değiştirerek mümkündür çünkü dağıtım ücretleri sabittir ve değişmez.

İndirimli elektrik fiyatları, EPDK tarafından belirlenen ulusal elektrik tarifelerinden daha ucuz olan tarifelerdir ve elektrik tedarikçisi değiştirilerek indirimli elektrik kullanılabilir. Elektrik dağıtım şirketleri indirim veya kampanya sunamaz, yalnızca serbest elektrik tedarik firmaları indirimli elektrik imkanı sunar. Tedarikçi değiştirerek % 0.5 kadar tasarruf sağlanır.

İndirimli elektrik dağıtımı nedir?

İndirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir.

Mersin Toroslar Elektrik Fiyatları

Mersin bölgesi Mersin EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. firması elektrik fiyatları evler için 2.16 TL, ticarethaneler için 3.42 TL ve sanayiler için 3.42 TL’dir.

Evlerde kullanılan elektronik eşyaların bir ayda harcadığı elektrik miktarı ve faturaya yansıyan tutarı ortalama olarak aşağıda belirtilmektedir:

 • D enerji verimliliği sınıfında bir buzdolabı ayda ortalama 21 kWh elektrik tüketir ve faturaya 43 TL tutarında yansır.  
 • Ortalama bir dizüstü bilgisayar tam zamanlı şekilde haftada 5 gün ve günde 8 saat kullanıldığında 12 kWh elektrik tüketir ve faturaya 25 TL tutarında yansır. 
 • Bir fırın günde 1 saat çalıştığında ayda ortalama olarak 30 kWh elektrik tüketir ve faturaya 61 TL tutarında yansır.  
 • 18000 BTU ev tipi bir klima günde 3 saat soğutma modunda çalıştığında aylık ortalama 24 kWh elektrik tüketir ve faturaya 50 TL olarak yansır.  
 • F enerji sınıfı 4K ve HD özellikli bir televizyon aylık ortalama 13 kWh elektrik tüketir ve faturaya 26 TL tutarında yansır.  
 • A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi aylık ortalama 13 kWh elektrik tüketir ve faturaya 26 TL yansır.  
 • C enerji sınıfı bir bulaşık makinesi aylık ortalama 25 kW elektrik tüketir ve faturaya 50 TL yansır. 

Ortalama hesaplama ile klima kullanılmayan bir evde, sadece yukarıdaki tüketim miktarına göre, toplam aylık fatura tutarı minimum 229 TL olur. (Yüksek kademe olarak 2022 Ocak-Şubat-Mart dönemi için hesaplanmaktadır.)

Mersin Toroslar Elektrik Borç Sorgulama

Mersin bölgesi EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. borç sorgulaması yapmak için, abone numarası, sayaç numarası veya sözleşme numarası gibi tekil kodlar gerekir.

 • Mersin bölgesinde EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. için 444 4 372 numaralı Toroslar Elektrik çağrı merkezini arayarak borç sorgulama yapılabilir.  

 • Mersin Toroslar Elektrik internet sitesine girip Online İşlemler bölümünden borç sorgulanabilir.  

Fatura ödemesi ise Mersin EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş.’nin internet sitesindeki online işlemler bölümünden veya anlaşmalı bankaların fatura ödeme kanallarından yapılabilir.

Mersin Toroslar elektrik borç sorgulama sonucuna nasıl itiraz edilir?  

Mersin Toroslar Elektrik borç itirazı internet sitesi aracılığıyla yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak yapılır.

Mersin Toroslar Elektrik Abonelik İşlemleri 

Mersin Toroslar elektrik aboneliği değiştirmek çok basit bir işlemdir ve mesafeli sözleşme ile farklı bir elektrik tedarikçisine geçiş yapılabilir.  

Mersin elektrik abonelik iptali nasıl yapılır?

Mersin Toroslar Elektrik abonelik iptali e-devlet üzerinden yapılır. Ayrıca elektrik abonelik dilekçesi yazılarak Toroslar Elektrik firmasına iletilebilir.

Mersin Toroslar Elektrik Abonelik İptal Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Mersin Toroslar Elektrik abonelik iptal süreci ne kadar sürer? 

Abonelik iptal başvurusunun yapılmasından sonra 3 iş günü içerisinde abonelik iptali gerçekleşir.

Mersin Toroslar Elektrik abonelik iptali için gereken koşullar nedir? 

Mersin Toroslar Elektrik abonelik iptali için, gereken belgelerin firmaya bildirilmesi ve elektrik borcunun kapatılması gerekir. 

Mersin Toroslar Elektrik Abonelik İptali

Mersin Toroslar Elektrik abonelik iptali, abonelik başlarken hazırlanan elektrik abonelik sözleşmesinin sonlandırılması ile yapılır. Tedarikçi değiştirmek için Mersin Toroslar Elektrik aboneliğini sonlandırmak gerekir.  

Mesken tipi Mersin elektrik abonelik iptali için gerekli belgeler şunlardır:

 • Güvence bedeli iadesi için IBAN numarası (PTT aracılığıyla ya da elden güvence bedeli alma seçenekleri bulunmaktadır.) 

 • Kimlik Belgesi (Bilgi teyidi ve kontrolü için gereklidir.) 

 • Abonelik iptali yapılacak olan meskenin sayaç seri numarası (Tekil kod) veya elektrik tesisat numarası  

İstenen belgeler ile Toroslar EnerjiSA Elektrik Hizmet Noktaları, e-devlet ve Çağrı Merkezi üzerinden Mersin EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. abonelik iptali yapılır. Farklı bir gün belirtilmemişse 3 iş günü içerisinde elektrik bağlantısı kesilir.

Ticarethane (iş yeri) tipi Mersin elektrik abonelik iptali için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kimlik Belgesi (Bilgi teyidi için) 

 • Abonelik iptali yapılacak ticarethanenin sayaç seri numarası (Tekil kod) veya elektrik tesisat numarası 

 • Güvence bedeli iadesinin yapılabilmesi için IBAN numarası (PTT aracılığıyla ya da elden güvence bedeli alma seçenekleri bulunmaktadır.) 

 • Vekaleten abonelik iptalini gerçekleştirecek olan kişinin, yönetim kurulundan yetki belgesi, vekalet, şirket kaşesi ve imza sirküleri alması gerekir.  

Mersin Toroslar Elektrik Aboneliği Başlatma

İlk kez elektrik bağlanacak bir meskene elektrik bağlatma işlemi ile Mersin Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. ilgilenir. Ancak meskende daha önceden var olan elektrik kapatılmışsa yeniden abonelik açtırılmalıdır. Mersin Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş elektrik aboneliği başlatmak için Online İşlemlerden randevu almak gerekir. Randevuya istenilen belgelerle gidip elektrik aboneliği başlatılır.

Mersin elektrik açtırma için gerekli belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı 

 • Meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb. 

 • Eğer varsa eski bir fatura ya da tesisat numarası 

Elektrik abonelik başvuru ücreti alınmaz. Onun yerine elektrik tedarik şirketi güvence bedeli tahsil eder ve abonelik sonlandırıldığında iadesi tüketiciye yapılır.  

Mersin Toroslar Elektrik Abonelik Başvuru Süreci

Mersin'de elektrik aboneliği için Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş ile anlaşma yapılmalıdır. Mersin bölgesi için EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş.’den online olarak veya e-devlet üzerinden elektrik tedarik işlemi başlatılır. Mersin Toroslar Elektrik başvuru süreci e-devlet üzerinden sisteme giriş yaparak https://www.turkiye.gov.tr/enerjisa-toroslar-elektrik-perakende-satis-as linkinden direkt abonelik başvuru talebi oluşturularak başlatılır.   

Mersin elektrik açtırma için tedarik şirketine iletilecek belgeler şunlardır:

 • Kimlik belgesi 

 • Abonelik açtırılacak meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb. 

 • Eski bir fatura veya tesisat numarası 

Elektrik aboneliği başvurusu ücretsizdir ancak elektrik tedarik şirketine bir kereye mahsus güvence bedeli verilir. Güvence bedeli abonelik sonlandırıldığında geri alınır.  

Mersin Toroslar Elektrik Abonelik Devretme ve Devralma İşlemi

Mersin Toroslar Elektrik abonelik devretme işlemi sırasında, aboneliği devredecek kişi ile devralacak kişinin birlikte bulunmasına gerek bulunmaz. Mersin Toroslar Elektrik abonelik devretme için gerekli belgeler şunlardır:

Mesken için:  

 • DASK belgesi 

 • Kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport) 

 • Kiracılar için kira kontratı 

 • Mülk sahipleri için tapu 

 • Abonelik devri vefat eden birisi adına yapılacaksa %50 muvafakat ile veraset ilamı 

Sanayi veya ticarethaneler için:

 • Kiracılar için kira kontratı 

 • Mülk sahipleri için tapu 

 • Vergi levhası 

 • DASK (6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu kapsamındaki binalar için) 

 • Abonelik devri vefat eden birisi adına yapılacaksa %50 muvafakat ile veraset ilamı 

 • Ticaret sicil gazetesi 

 • Faaliyet belgesi 

 • İmza sirküleri ya da vekaletname (Tam yetkili vekaletname veya içerisinde “elektrik” ibaresi geçen vekaletname gerekir.) 

Aboneliği devralacak kişi, yukarıdaki belgelerin yanı sıra aboneliği devredek kişinin kimlik bilgileri ve imzalı dilekçesiyle birlikte devir işlemini tamamlayabilir. Abonelik şirket adına ise yetkili kişinin kimliği ile vergi levhası ve imza sirküsü fotokopileri de gerekir.

Mersin Toroslar Elektrik Perakende Satış Sözleşmesi

Perakende elektrik satış sözleşmesi Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş ile yapılır. Mersin için görevli elektrik tedarik firması Toroslar Elektriktir.

Mersin Toroslar Elektrik Şikayetleri

Mersin Toroslar elektrik şikayetleri nelerdir? 

Resmi Gazete'de yayımlanan 30 Mayıs 2018 tarihli ve 30436 sayılı Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 38. maddesine göre tedarikçi firmaların her biri; kendilerine yapılan tüketici başvuru sayısını, başvuru konusunu ve başvuru sonucuna ilişkin raporları her ay düzenli olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) sunar ve ilk 5 sırada yer alan şikayetlerden oluşan özet rapor ise tedarik şirketinin  internet sitesinde yayımlanır.

Mersin Toroslar elektrik şikayetleri Toroslar Elektrik Perakende Satış AŞ internet sitesinde her ay düzenli olarak yayınlanmaktadır, okumak isteyen herkese açıktır.  

Mersin Toroslar elektrik şikayet hattı nedir?

Mersin elektrik şikayet hattı tüm Türkiye için 186’dır. Mersin Toroslar elektrik şikayet ve arıza için de 186 aranabilir.

Mersin Toroslar Elektrik Fatura Ödeme

Mersin EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. elektrik faturası nasıl ödenir?

Mersin Toroslar Elektrik elektrik faturası, Müşteri İlişkileri Merkezlerinde işlem ücreti olmaksızın nakit olarak veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödenebilir. Mersin Toroslar Elektrik fatura ödeme için elektrik faturası veya sözleşme numarası belirtilmelidir.

Mersin EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. için fatura ödeme işlemi online yapılabilir mi?

Mersin EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. fatura ödemesi Toroslar Elektrik web sitesinde bulunan online işlemler sayfasından kredi kartı kullanarak yapılabilir.  

Mersin EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. için özel ödeme yöntemleri var mıdır?

Mersin EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. fatura ödeme işlemi anlaşmalı bankaların ATM, internet, mobil uygulama, telefon hattından veya veznelerinden yapılabileceği gibi müşterisi olunan bankaya Toroslar Sözleşme Hesap Numarası belirtilebilir ve otomatik ödeme talimatı verilebilir.

Mersin Toroslar Elektrik Başvuru Nasıl Yapılır?

Mersin Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketine Nasıl Başvuru Gerçekleştirilir? 

Mersin Toroslar Elektrik dağıtım şirketine e-devlet üzerinden başvuru gerçekleştirilebilir. e-devlet üzerinden başvuru tamamladıktan sonra e-imzası olmayan tüketicilerin Müşteri İlişkileri Merkezi için randevu alması ve perakende satış sözleşmelerini imzalamaya gitmesi gerekir. Ayrıca abonelik işlemleri için Toroslar elektrik dağıtım şirketi web sitesi aracılığı ile Müşteri Hizmet Merkezlerinden randevu alınabilir. Aynı şekilde web sitesi üzerinden T.C. kimlik numarası Torosları ile randevu sorgulama da yapılabilmektedir.  

Mersin Toroslar Elektrik Başvuru Gerçekleştirme Koşulları Nedir?

Mersin Toroslar Elektrik başvurusu yapabilmek için abonelik istenen adrese ait aktif sözleşme ve borç bulunmaması gerekir. Abonelik istenen adres için aktif sözleşme ya da borç bulunması durumunda işlem yapılamaz. Bu şartlar sağlandığında faturaya güvence bedeli yansıtılır ve sözleşme imzalanmaya hazır hale gelir.

Mersin Toroslar Elektrik Başvuru Süreci Ne Kadar Sürede Sonuçlanır? 

Mersin Toroslar Elektrik perakende satış sözleşmesinin başvuru süreci aynı gün içerisinde işleme alınır ve dağıtım şirketi ile iletişime geçilir. Dağıtım şirketinin istediği yükümlülükler yerine getirilmişse dağıtım şirketi abonelik istenen adres yerleşim merkezlerine yakınsa 24 saat içinde, yerleşim alanı dışındaysa 48 saat içinde elektrik bağlar.

Mersin Toroslar Elektrik Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır?

Mersin bölgesi Toroslar Elektrik başvuru takip işlemi, 444 4 372 numaralı iletişim hattından veya Toroslar Elektrik internet sitesinden yapılır. Mersin bölgesi Toroslar Elektrik başvuru iptali ise aynı şekilde 444 4 372 numaralı iletişim hattından veya Toroslar Elektrik internet sitesinden yapılır.

Mersin Bölgesi Toroslar Elektrik Adres ve Telefon Bilgisi

Akdeniz Bölgesi Toroslar EnerjiSA Elektrik adresi, Güzelyalı Mahallesi, Turgut Özal Bulvarı, 81060 Sokak, No:44/C, Çukurova/ADANA'dır.

Mersin Bölgesi Toroslar Elektrik telefonu 444 4 372'dir. Mersin Toroslar Elektrik Dağıtım için Alo 186 numaralı hattan bilgi alınabilir.  

Mersin Toroslar Elektrik İletişim Bilgileri

Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. iletişim bilgileri aşağıdadır: 

 • Akdeniz Enerjisa İşlem Merkezi: Hamidiye Mah. Silifke Cad. Has Apt. No:157/B Akdeniz/Mersin
 • Mersin Müşteri Hizmet Merkezi: Kültür Mh. İsmet İnönü Bulv. Liman Apt. No:148 Akdeniz/Mersin
 • Metropol Enerjisa İşlem Merkezi: İhsaniye Mahallesi Bahçeler Caddesii, Ofis Royal İş Merkezi, No:1, Akdeniz/Mersin
 • Anamur Enerjisa İşlem Merkezi: Saray Mah. Tahsin Soylu Cad. Karan Pasajı, No:10 Anamur/Mersin
 • Bozyazı Enerjisa İşlem Merkezi: Merkez Mah. Atatürk Bulvarı, Mahmutbey İşhanı, No:21/6, Bozyazı/Mersin
 • Erdemli Enerjisa İşlem Merkezi: Merkez Mah. Serinler Cad. No: 101/13 Erdemli/Mersin
 • Mezitli Müşteri Hizmet Merkezi: Gazi Mustafa Kemal Bul. No:687/16 Mezitli/Mersin
 • Mezitli Enerjisa İşlem Merkezi: Viranşehir Mah. Viranşehir Cad. Meltep Yapı Koop. Zemin Kat, No:3/D Mezitli/Mersin
 • Mut Enerjisa İşlem Merkezi: Kale Mah., Camii Sk., No:5, Mut/Mersin
 • Silifke Enerjisa İşlem Merkezi: Saray Mah., Menderes Cad., 5/C, Silifke/Mersin
 • Tarsus Müşteri Hizmet Merkezi: Şehit Mustafa Mah. 3504 Sok. Prestij Togo Solmaz İş Merkezi, No:6/13 Tarsus/Mersin
 • Tarsus Enerjisa İşlem Merkezi: Şehit Mustafa Mah. 3501 Sokak, No:7/D Tarsus/Mersin
 • Yenişehir Göçmen Enerjisa İşlem Merkezi: Barbaros Mahallesi, Nevit Kodalı Caddesi, Şeref Apt. C Blok, No:24 B Yenişehir/Mersin

Akdeniz Bölgesindeki Diğer Şehirler için Elektrik Dağıtım Fiyatları ve Bilgileri

Akdeniz Bölgesindeki şehirler şunlardır:  

Adana 

Antalya 

Burdur 

Hatay 

Isparta 

Mersin 

Osmaniye 

Mersin elektrik dağıtım şirketi Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.’dir. Akdeniz Bölgesindeki diğer elektrik dağıtım şirketleri şirketleri, indirimli elektrik tarifeleri ve elektrik aboneliği değiştirme sürecini öğrenmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

Diğer Sayfalar