Elektrik
İndirimli Elektrik Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Akedaş İndirimli Elektrik Dağıtımı ve Elektrik Kesintileri

Kahramanmaraş’ta elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketicilerin elektrik tedariği, son kaynak elektrik tedariği kapsamında Akedaş Perakende Satış A.Ş. tarafından, elektrik dağıtımı ise Akedaş Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından sağlanır.

Kahramanmaraş İndirimli Elektrik Sayfa Özeti

Kahramanmaraş’ın 2020’de açıklanan nüfusu 1.168.163’tür ve yüzölçümü 3.017 km²’dir. 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla Kahramanmaraş’ta bulunan sayaç adedi 514.003’tür. 2021 Ocak döneminde Kahramanmaraş bölgesinde faturalanan elektrik tüketimi ise 338.741,01 MWh’dir.

Kahramanmaraş’ta serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen abonelerin elektrik tüketimi yıllık 1100 kWh ve üzeri olmalıdır. Kahramanmaraş’ta elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen aboneler, serbest tüketici olmak zorundadır. Serbest tüketiciler, ikili anlaşma ile yazılı veya mesafeli olarak tedarikçi değiştirebilir. Mesafeli sözleşmeler, internet üzerinden veya çağrı merkezleri aracılığıyla yapılır.

Kahramanmaraş bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile tedarikçi değiştirmenin ilgisi yoktur. Kahramanmaraş elektrik kesintileri için 186 numaralı elektrik arıza hattı aranmalıdır.

Kahramanmaraş indirimli elektrik dağıtımı nedir?

Kahramanmaraş indirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir ve tüm elektrik dağıtım şirketleri aynı birim fiyatı uygular.

Kahramanmaraş Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti

Kahramanmaraş bölgesi elektrik dağıtım şirketi Akedaş Elektrik Dağıtım Anonim Şirketidir. Bölgenin görevli elektrik tedarik şirketi ise Akedaş Perakende Anonim Şirketidir.

Her bölgede görevlendirilmiş bir tane elektrik dağıtım şirketi olduğundan dağıtım şirketleri elektrik aboneliği başlatmak isteyen herkese hizmet sağlamakla görevlidir. Kahramanmaraş’ta elektriğin dağıtılması, dağıtım için kullanılan alt yapı ve sayaç okuma görevi elektrik dağıtım Akedaş Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye aittir. Kahramanmaraş bölgesinde, diğer bölgelerde olduğu gibi elektrik dağıtım şirketi değiştirilemez ancak tedarik şirketi değiştirilebilir.

Elektrik kesintisi, sayaç takılması ve sayaç okunması elektrik dağıtım şirketinin sorumluluğudur. Kahramanmaraş elektrik abonelik başlatma başvurusu görevli elektrik tedarik firmalarının sorumluluğundadır. Kahramanmaraş’ta görevli elektrik tedarik şirketi ise Akedaş Perakende Satış A.Ş.’dir.

Elektrik dağıtım hizmeti ve elektrik tedarik hizmeti farklı kurumlar aracılığıyla yürütülür. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 12.09.2012 tarihli toplantısında değiştirilen Elektrik Piyasası Kanunu’nun 3. maddesinin 1. fıkrası (c) bendinde yer alan; dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmesine ilişkin hazırlanan “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile elektrik dağıtımı ve elektrik satışı birbirinden ayrılmıştır.

Kahramanmaraş Akedaş Elektrik Tarifeleri

Kahramanmaraş Akedaş elektrik tarifeleri, son kaynak elektrik tedariği görevi kapsamında uygulanan elektrik tarifeleridir ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir.

Serbest tüketici sınıfında olmayan ya da serbest tüketici olup da elektrik tedarik şirketini değiştirmemiş elektrik aboneleri, bölgelerindeki görevli elektrik tedarik şirketinden son kaynak elektrik tedariği kapsamında enerji tedarik eder.

Kahramanmaraş’taki tüketiciler için 2022 Haziran itibarıyla Kahramanmaraş Akedaş tarafından son kaynak elektrik tedariği kapsamındaki tüketicilere uygulanan vergiler dahil ulusal elektrik fiyatı 2.16 TL’dir.

Serbest tüketicilerin geçiş yapabileceği Kahramanmaraş bölgesi indirimli elektrik tarifeleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir: 

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Kahramanmaraş Akedaş İndirimli Elektrik Dağıtımı

Kahramanmaraş bölgesinde elektrik dağıtımı Akedaş Elektrik Dağıtım A.Ş. (Akedaş) tarafından yapılır. Akedaş Elektrik Dağıtım A.Ş. firması indirimli elektrik dağıtımı yapamaz çünkü dağıtım fiyatı sabittir ve indirim uygulanamaz. İndirimli elektrik, Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği, ulusal elektrik tarifesinden daha ucuz elektriktir ve elektrik tedarik firması değiştirerek indirimli elektrik kullanılabilir. Elektrik dağıtım firmaları indirim sağlayamaz, sadece serbest elektrik tedarikçileri indirimli elektrik avantajı sağlar. Tedarikçi değiştirerek % 0.5 kadar tasarruf sağlanır.

Elektrik dağıtım bedelinde indirim yapılamaz.

Kahramanmaraş Elektrik Dağıtım bölgesinde elektrik tedarik şirketi fark etmeksizin tüm tüketicilere uygulanan elektrik dağıtım bedeli 0,2651’dir.

Akedaş Perakende Satış A.Ş. Elektrik Fiyatları

Kahramanmaraş bölgesi Akedaş firması elektrik fiyatları ticarethaneler için 3.42 TL, evler için 2.16 TL’dir. Bu fiyatlar, elektrik tedarikçisini değiştirmemiş olan tüketicilere son kaynak tedariği kapsamında uygulanan fiyatlardır.

Aşağıda evlerde kullanılan elektronik aletlerin bir ayda tükettiği ortalama elektrik miktarı ve faturaya yansıyan tutarı belirtilmiştir: 

 • D enerji sınıfı bir buzdolabı aylık ortalama 43 TL tutarında 21 kWh elektrik tüketir. 
 • Ortalama bir dizüstü bilgisayar haftada 5 gün ve günde 8 saat tam zamanlı kullanıldığında ayda ortalama olarak 25 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  
 • Bir fırın günde 1 saat çalıştığında aylık ortalama 61 TL tutarında 30 kWh elektrik tüketir.  
 • 18000 BTU ev tipi bir klima günde 3 saat soğutma modunda çalıştığında aylık ortalama 50 TL tutarında 24 kWh elektrik tüketir. 
 • F enerji sınıfı 4K ve HD özellikli bir televizyon aylık ortalama 24 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  
 • A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi aylık ortalama 26 TL tutarında 13 kWh elektrik tüketir. 
 • C enerji sınıfı bir bulaşık makinesi ekonomik programda kullanıldığında aylık ortalama 50 TL tutarında 25 kW elektrik tüketir. 

Bu durumda klima kullanılmayan bir evde, sadece temel elektrikli aletler kullanıldığında aylık elektrik faturası tutarı 229 TL olur. (Yüksek kademe olarak 2022 Ocak-Şubat-Mart dönemi için hesaplanmaktadır.) 

Kahramanmaraş Akedaş Borç Sorgulama

Kahramanmaraş bölgesi Akedaş borç sorgulaması; sayaç numarası, abone numarası ya da sözleşme numarası gibi tekil kodlar kullanılarak elektrik tedarik şirketlerinin internet sitesi üzerinden veya anlaşmalı bankaların fatura ödeme kanallarından, tedarikçi seçiminden sonra yapılabilir.

 • Kahramanmaraş bölgesinde Akedaş için borç sorgulama 444 46 02 numaralı Kahramanmaraş çağrı merkezini arayarak yapılabilir. 
 • Kahramanmaraş internet sitesine girip Online İşlem Merkezi aracılığıyla borç sorgulanabilir. 

Kahramanmaraş elektrik borç sorgulama sonucuna nasıl itiraz edilir? 

Kahramanmaraş Kahramanmaraş borç itirazı, internet sitesi aracılığıyla yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak yapılır.

Kahramanmaraş Akedaş Elektrik Abonelik İptali

Kahramanmaraş bölgesinde elektrik abonelik iptali nasıl yapılır? 

Kahramanmaraş Akedaş Perakende Satış A.Ş. elektrik aboneliği iptali, elektrik tedarikçisi ile yapılmış olan elektrik abonelik sözleşmesinin sonlandırılması ile yapılır.

Kahramanmaraş elektrik abonelik iptali “ev” için gerekli belgeler şunlardır:

 • Abonelik iptali yapılacak evin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod)
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.)
 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için)

Belgeleri kullanarak Kahramanmaraş Hizmet Noktaları, e-devlet, Online Hizmetler Merkezi veya Çağrı Merkezi üzerinden Akedaş Perakende Satış A.Ş.  abonelik iptali yapılır. 

Kahramanmaraş elektrik abonelik iptali “ticarethane (iş yerleri)” için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için)
 • Abonelik iptali yapılacak ticarethanenin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod)
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.)
 • Abonelik iptalini gerçekleştirecek özel ya da tüzel kişi başkası ise, şirketin yönetim kurulundan yetki belgesi, vekalet, şirket kaşesi ve imza sirküleri

Elektrik abonelik iptal dilekçesi nasıl yazılır?

Elektrik abonelik iptali; tekil kod (tesisat-abone numarası), kimlik belgesi ve güvence bedelini geri alabilmek için iban numarası veya banka hesap bilgisi belirtilerek yazılır. Elektrik abonelik iptal dilekçesi, hizmet alınan tedarik şirketinin müşteri hizmetleri merkezine iletilir.  

Elektrik abonelik iptal dilekçesi örneği için tıklayınız.

Kahramanmaraş elektrik abonelik iptal süreci ne kadar sürer?

Kahramanmaraş Akedaş elektrik aboneliği, özellikle bir tarih belirtilmediyse iptal başvurusunun yapılmasından 3 gün sonra sonlandırılır ve elektrik kesilir. 

Kahramanmaraş elektrik abonelik iptali için gereken koşullar nedir?

Kahramanmaraş Akedaş elektrik abonelik iptali için, gerekli belgelerin firmaya bildirilmesi ve elektrik faturası borcunun tamamının ödenmesi gerekir.

Kahramanmaraş Elektrik Şikayetleri

Kahramanmaraş elektrik şikayetleri nelerdir?

30 Mayıs 2018 tarihli ve 30436 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 38. maddesine göre her tedarikçi; kendilerine iletilen tüketici başvuru sayısı, başvuru konusu ve sonucuna ilişkin raporları aylık olarak EPDK’ye belirli bir formatta sunar ve ilk 5 sırada yer alan şikayetlere ilişkin özet raporu ise kendi internet sitesinde yayımlar.

Kahramanmaraş elektrik şikayetleri Kahramanmaraş web sitesinde aylık olarak yayınlanmaktadır.

Kahramanmaraş elektrik şikayet hattı nedir?

Akedaş şikayet hattı 186’dır.

Kahramanmaraş Akedaş Elektrik Fatura Ödeme

Kahramanmaraş bölgesinde Akedaş Perakende Satış A.Ş. firmasına elektrik faturası nasıl ödenir?

Akedaş İşlem Merkezi noktalarında, elektrik faturası nakit olarak ödenebilir ve işlem ücreti alınmaz. Ayrıca anlaşmalı bankalar aracılığıyla da fatura ödenebilir. Ödeme yapabilmek için fatura veya sözleşme numarası belirtmek gerekir. 

Kahramanmaraş bölgesinde Akedaş Perakende Satış A.Ş. firması fatura ödeme işlemi online yapılabilir mi? 

Kahramanmaraş bölgesinde Akedaş Perakende Satış A.Ş. firması fatura ödeme işlemi online olarak kredi kartı ile yapılabilir. 

Kahramanmaraş bölgesinde Akedaş Perakende Satış A.Ş. firması için özel ödeme yöntemleri var mıdır?

Kahramanmaraş bölgesinde Akedaş Perakende Satış A.Ş. firması fatura ödeme işlemi PTT şubelerinden yapılabilir ve işlem ücreti alınmaz.

Kahramanmaraş Bölgesi Akedaş Elektrik Başvuru Nasıl Yapılır?

Akedaş Elektrik Dağıtım Şirketine aşağıdaki belgeler ile dağıtım hizmeti için başvuru yapılır: 

 • Kimlik belgesi 
 • Tapu, ikametgah veya kira kontratı gibi bir mülkiyet belgesi
 • Onaylı elektrik hattı planı veya formül proje numarası
 • İskan raporu

Kahramanmaraş’ta elektrik başvurusu değerlendirilmesi, Kahramanmaraş’taki elektrik dağıtım şirketi tarafından yapılacak inceleme sonucunda onaylanacaktır. Başvurunun onaylanması için elektrik hattı kontrolü yapılır ve gerekirse saha etüdü gerçekleştirilir. İnceleme 10-20 iş günü sürebilir. Dağıtım başvurusu onaylandıktan sonra, başvuruyu yapan kişi ile dağıtım firması arasında bağlantı anlaşması yapılır. Anlaşma için gerekli belgeler, dağıtım şirketine iletilmelidir.

Elektrik bağlandığında ise elektrik tedarik şirketi ile anlaşma yapılmalıdır. Kahramanmaraş bölgesi için Akedaş Perakende Satış A.Ş.’den online randevu alarak elektrik tedarik işlemi başlatılır. 

Kahramanmaraş elektrik açtırma için tedarik şirketi aşağıdaki belgeleri talep edebilir:

 • Nüfus cüzdanı
 • Meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb.
 • Eğer varsa eski bir fatura ya da tesisat numarası

Elektrik aboneliğini üzerine alma ücretsizdir ancak elektrik tedarik şirketleri bir kereye mahsus güvence bedeli tahsil eder ve abonelik sonlandırıldığında tüketici güvence bedelini geri alabilir.

Kahramanmaraş Bölgesi Akedaş Elektrik Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır?

Kahramanmaraş bölgesi Akedaş Elektrik başvuru takip işlemi, 444 46 02 numaralı iletişim hattından veya Kahramanmaraş Elektrik internet sitesinden yapılır. 

Kahramanmaraş bölgesi Akedaş Elektrik başvuru iptali ise aynı şekilde 444 46 02 numaralı iletişim hattından veya Kahramanmaraş Elektrik internet sitesinden yapılır.

Kahramanmaraş Akedaş Adres ve Telefon Bilgisi

Kahramanmaraş Akedaş Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü adresi, Gayberli Mahallesi, 28043 Sokak, A Blok, No:45/A, Onikişubat/Kahramanmaraş’tır.

Kahramanmaraş bölgesi Akedaş iletişim hattı 444 46 02’dir.

Kahramanmaraş bölgesi Akedaş telefon numarası 0344 223 53 20’dır.

Kahramanmaraş Akedaş İletişim Bilgileri

Kahramanmaraş Akedaş Dağıtım Müşteri Hizmetleri Merkezi: Gayberli Mahallesi, 28043 Sokak, A Blok, No:45/A, Onikişubat/Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Akedaş Dağıtım İletişim Bilgileri: 0344 221 35 10

Diğer Sayfalar