Elektrik
İndirimli Elektrik Antalya

Antalya Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. İndirimli Elektrik Dağıtımı ve Elektrik Kesintileri

Antalya’da elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketicilerin elektrik tedariği, son kaynak elektrik tedariği kapsamında CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafından, elektrik dağıtımı ise Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ) tarafından sağlanır.

Antalya İndirimli Elektrik Sayfa Özeti

Antalya’nın 2020’de açıklanan nüfusu 2.548.308’dir ve yüzölçümü 1.417 km²’dir. 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla Antalya’da bulunan sayaç adedi 1.782.480’dir. 2021 Ocak döneminde Antalya bölgesinde faturalanan elektrik tüketimi ise 612.793,66 MWh’dir.

Antalya’da serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen abonelerin elektrik tüketimi yıllık 1100 kWh ve üzeri olmalıdır. Antalya’da elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen aboneler, serbest tüketici olmak zorundadır.

Serbest tüketiciler, ikili anlaşma ile yazılı veya mesafeli olarak tedarikçi değiştirebilir. Mesafeli sözleşmeler, internet üzerinden veya çağrı merkezleri aracılığıyla yapılır. Antalya bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile tedarikçi değiştirmenin ilgisi yoktur. Antalya elektrik kesintileri için 186 numaralı elektrik arıza hattı aranmalıdır. 

İndirimli elektrik dağıtımı nedir?

İndirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir ve tüm elektrik dağıtım şirketleri aynı birim fiyatı uygular.

Antalya Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti

Antalya bölgesi elektrik dağıtım şirketi Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’dir. Bölgenin görevli elektrik tedarik şirketi ise CK Akdenizdir.

Her bölgede görevlendirilmiş bir tane elektrik dağıtım şirketi olduğundan dağıtım şirketleri elektrik aboneliği başlatmak isteyen herkese hizmet sağlamakla görevlidir. Antalya’da elektriğin dağıtılması, dağıtım için kullanılan alt yapı ve sayaç okuma görevi elektrik dağıtım Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye (AEDAŞ) aittir. Antalya bölgesinde, diğer bölgelerde olduğu gibi elektrik dağıtım şirketi değiştirilemez ancak tedarik şirketi değiştirilebilir.

Elektrik kesintisi, sayaç takılması ve sayaç okunması elektrik dağıtım şirketinin sorumluluğudur. Antalya Bölgesi elektrik abonelik başlatma başvurusu görevli elektrik tedarik firmalarının sorumluluğundadır. Antalya’da görevli elektrik tedarik şirketi ise CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş.’dir.

Elektrik dağıtım hizmeti ve elektrik tedarik hizmeti farklı kurumlar aracılığıyla yürütülür. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 12.09.2012 tarihli toplantısında değiştirilen Elektrik Piyasası Kanunu’nun 3. maddesinin 1. fıkrası (c) bendinde yer alan; dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmesine ilişkin hazırlanan “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile elektrik dağıtımı ve elektrik satışı birbirinden ayrılmıştır.

Antalya CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. Elektrik Tarifeleri

Antalya CK Akdeniz elektrik tarifeleri, son kaynak elektrik tedariği görevi kapsamında uygulanan elektrik tarifeleridir ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir.

Serbest tüketici sınıfında olmayan ya da serbest tüketici olup da elektrik tedarik şirketini değiştirmemiş elektrik aboneleri, bölgelerindeki görevli elektrik tedarik şirketinden son kaynak elektrik tedariği kapsamında enerji tedarik eder.

Antalya’daki tüketiciler için 2022 Haziran itibarıyla CK Akdeniz tarafından son kaynak elektrik tedariği kapsamındaki tüketicilere uygulanan vergiler dahil ulusal elektrik fiyatı 2.16 TL’dir.

Serbest tüketicilerin geçiş yapabileceği Antalya bölgesi indirimli elektrik tarifeleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Antalya CK Akdeniz İndirimli Elektrik Dağıtımı 

Antalya bölgesinde elektrik dağıtımı AEDAŞ tarafından yapılır. Antalya Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ) firması indirimli elektrik dağıtımı yapamaz çünkü dağıtım fiyatı sabittir ve indirim uygulanamaz. İndirimli elektrik, Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği, ulusal elektrik tarifesinden daha ucuz elektriktir ve elektrik tedarik firması değiştirerek indirimli elektrik kullanılabilir. Elektrik dağıtım firmaları indirim sağlayamaz, sadece serbest elektrik tedarikçileri indirimli elektrik avantajı sağlar. Tedarikçi değiştirerek %0.5 kadar tasarruf sağlanır.

Elektrik dağıtım bedelinde indirim yapılamaz.

Akdeniz Elektrik Dağıtım bölgesinde elektrik tedarik şirketi fark etmeksizin tüm tüketicilere uygulanan elektrik dağıtım bedeli 0,2651 TL’dir.

Antalya CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. Elektrik Fiyatları

Antalya bölgesi CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. firması elektrik fiyatları ticarethaneler için 3.42 TL, evler için 2.16 TL’dir. Bu fiyatlar, elektrik tedarikçisini değiştirmemiş olan tüketicilere son kaynak tedariği kapsamında uygulanan fiyatlardır.

Aşağıda evlerde kullanılan elektronik aletlerin bir ayda tükettiği ortalama elektrik miktarı ve faturaya yansıyan tutarı belirtilmiştir: 

 • D enerji sınıfı bir buzdolabı aylık ortalama 43 TL tutarında 21 kWh elektrik tüketir. 
 • Ortalama bir dizüstü bilgisayar haftada 5 gün ve günde 8 saat tam zamanlı kullanıldığında ayda ortalama olarak 25 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  
 • Bir fırın günde 1 saat çalıştığında aylık ortalama 61 TL tutarında 30 kWh elektrik tüketir.  
 • 18000 BTU ev tipi bir klima günde 3 saat soğutma modunda çalıştığında aylık ortalama 50 TL tutarında 24 kWh elektrik tüketir. 
 • F enerji sınıfı 4K ve HD özellikli bir televizyon aylık ortalama 24 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  
 • A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi aylık ortalama 26 TL tutarında 13 kWh elektrik tüketir. 
 • C enerji sınıfı bir bulaşık makinesi ekonomik programda kullanıldığında aylık ortalama 50 TL tutarında 25 kW elektrik tüketir. 

Bu durumda klima kullanılmayan bir evde, sadece temel elektrikli aletler kullanıldığında aylık elektrik faturası tutarı 229 TL olur. (Yüksek kademe olarak 2022 Ocak-Şubat-Mart dönemi için hesaplanmaktadır.) 

Antalya CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. Borç Sorgulama

Antalya bölgesi CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. borç sorgulaması; sayaç numarası, abone numarası ya da sözleşme numarası gibi tekil kodlar kullanılarak elektrik tedarik şirketlerinin internet sitesi üzerinden veya anlaşmalı bankaların fatura ödeme kanallarından, tedarikçi seçiminden sonra yapılabilir.

Antalya bölgesinde CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. için borç sorgulama 0850 226 0707 numaralı CK Akdeniz çağrı merkezini arayarak yapılabilir.

CK Akdeniz internet sitesine girip Online İşlem Merkezi aracılığıyla borç sorgulanabilir.

Antalya elektrik borç sorgulama sonucuna nasıl itiraz edilir?

Antalya CK Akdeniz borç itirazı, internet sitesi aracılığıyla yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak yapılır.

Antalya CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. Abonelik İptali

Antalya bölgesinde elektrik abonelik iptali nasıl yapılır?

Antalya CK Akdeniz elektrik aboneliği iptali, elektrik tedarikçisi ile yapılmış olan elektrik abonelik sözleşmesinin sonlandırılması ile yapılır.  

Antalya elektrik abonelik iptali “ev” için gerekli belgeler şunlardır:

 • Abonelik iptali yapılacak evin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod)
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.)
 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için)

Belgeleri kullanarak CK Akdeniz Hizmet Noktaları, e-devlet, Online Hizmetler Merkezi veya Çağrı Merkezi üzerinden CK Akdeniz Elektrik abonelik iptali yapılır.  

Antalya elektrik abonelik iptali “ticarethane (iş yerleri)” için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için)
 • Abonelik iptali yapılacak ticarethanenin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod)
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.)
 • Abonelik iptalini gerçekleştirecek özel ya da tüzel kişi başkası ise, şirketin yönetim kurulundan yetki belgesi, vekalet, şirket kaşesi ve imza sirküleri

Elektrik abonelik iptal dilekçesi nasıl yazılır?

Elektrik abonelik iptali; tekil kod (tesisat-abone numarası), kimlik belgesi ve güvence bedelini geri alabilmek için iban numarası veya banka hesap bilgisi belirtilerek yazılır. Elektrik abonelik iptal dilekçesi, hizmet alınan tedarik şirketinin müşteri hizmetleri merkezine iletilir.

Elektrik abonelik iptal dilekçesi örneği için tıklayınız.

Antalya elektrik abonelik iptal süreci ne kadar sürer?

Antalya CK Akdeniz elektrik aboneliği, özellikle bir tarih belirtilmediyse iptal başvurusunun yapılmasından 3 gün sonra sonlandırılır ve elektrik kesilir.

Antalya elektrik abonelik iptali için gereken koşullar nedir? 

Antalya CK Akdeniz elektrik abonelik iptali için, gerekli belgelerin firmaya bildirilmesi ve elektrik faturası borcunun tamamının ödenmesi gerekir.

Antalya CK Akdeniz Elektrik Şikayetleri 

Antalya CK Akdeniz elektrik şikayetleri nelerdir?

30 Mayıs 2018 tarihli ve 30436 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 38. maddesine göre her tedarikçi; kendilerine iletilen tüketici başvuru sayısı, başvuru konusu ve sonucuna ilişkin raporları aylık olarak EPDK’ye belirli bir formatta sunar ve ilk 5 sırada yer alan şikayetlere ilişkin özet raporu ise kendi internet sitesinde yayımlar.

Antalya CK Akdeniz elektrik şikayetleri CK Akdeniz web sitesinde aylık olarak yayınlanmaktadır.

Antalya elektrik şikayet hattı nedir?

Antalya elektrik şikayet hattı 186’dır. Antalya dışından yapılacak şikayetler için 0850 226 07 07 numaralı telefon aranmalıdır.

Antalya CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. Elektrik Fatura Ödeme

Antalya bölgesinde CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. firmasına elektrik faturası nasıl ödenir?

CK Akdeniz İşlem Merkezi noktalarında, elektrik faturası nakit olarak ödenebilir ve işlem ücreti alınmaz. Ayrıca anlaşmalı bankalar aracılığıyla da fatura ödenebilir. Ödeme yapabilmek için fatura veya sözleşme numarası belirtmek gerekir.

Antalya bölgesinde CK Akdeniz Elektrik firması fatura ödeme işlemi online yapılabilir mi?

Antalya bölgesinde CK Akdeniz Elektrik firması fatura ödeme işlemi online olarak kredi kartı ile yapılabilir.

Antalya bölgesinde CK Akdeniz Elektrik firması için özel ödeme yöntemleri var mıdır?

Antalya bölgesinde CK Akdeniz Elektrik firması fatura ödeme işlemi PTT şubelerinden yapılabilir ve işlem ücreti alınmaz.

Antalya Bölgesi CK Akdeniz Başvuru Nasıl Yapılır?

Antalya Akdeniz Elektrik Dağıtım Şirketine (AEDAŞ) aşağıdaki belgeler ile dağıtım hizmeti için başvuru yapılır:

 • Kimlik belgesi
 • Tapu, ikametgah veya kira kontratı gibi bir mülkiyet belgesi
 • Onaylı elektrik hattı planı veya formül proje numarası
 • İskan raporu

Antalya’da elektrik başvurusu değerlendirilmesi, Antalya’daki elektrik dağıtım şirketi tarafından yapılacak inceleme sonucunda onaylanacaktır. Başvurunun onaylanması için elektrik hattı kontrolü yapılır ve gerekirse saha etüdü gerçekleştirilir. İnceleme 10-20 iş günü sürebilir. Dağıtım başvurusu onaylandıktan sonra, başvuruyu yapan kişi ile dağıtım firması arasında bağlantı anlaşması yapılır. Anlaşma için gerekli belgeler, dağıtım şirketine iletilmelidir.

Elektrik bağlandığında ise elektrik tedarik şirketi ile anlaşma yapılmalıdır. Antalya bölgesi için CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş.’den online randevu alarak elektrik tedarik işlemi başlatılır.

Antalya elektrik açtırma için tedarik şirketi aşağıdaki belgeleri talep edebilir:

 • Nüfus cüzdanı
 • Meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb.
 • Eğer varsa eski bir fatura ya da tesisat numarası

Elektrik aboneliğini üzerine alma ücretsizdir ancak elektrik tedarik şirketleri bir kereye mahsus güvence bedeli tahsil eder ve abonelik sonlandırıldığında tüketici güvence bedelini geri alabilir.

Antalya Bölgesi CK Akdeniz Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır? 

Antalya bölgesi CK Akdeniz başvuru takip işlemi, 0850 226 07 07 numaralı iletişim hattından veya CK Akdeniz internet sitesinden yapılır.

Antalya bölgesi CK Akdeniz başvuru iptali ise aynı şekilde 0850 226 07 07 numaralı iletişim hattından veya CK Akdeniz internet sitesinden yapılır.  

Antalya CK Akdeniz Adres ve Telefon Bilgisi 

CK Akdeniz Genel Müdürlüğü: Göksu Mahallesi Aspendos Bulvarı, Serik Caddesi, Demokrasi Kavşağı, Kepez / ANTALYA 

Antalya bölgesi CK Akdeniz telefon numarası 0242 320 37 00’dır. 

AYEDAŞ Genel Müdürlüğü: Kızılırmak Mahallesi, Ufuk Üniversitesi Caddesi, No:1, Başkent Kule, Çukurambar, Çankaya / ANKARA​ 

Antalya CK Akdeniz Elektrik İletişim Bilgileri 

Antalya CK Akdeniz Elektrik iletişim adresleri aşağıdadır: 

 • Akseki Müşteri Hizmet Merkezi

Adres: Demirciler Mah. Okul Sok. İnönü Cad. No: 10 Akseki/Antalya 

Telefon: 0850 226 0707 

 • Kepez Müşteri İşlem Merkezi

Adres: Kültür Mahallesi Ulusoy Cad. Kültür Apt.No:63 9/C Kepez Antalya 

Telefon: 0242 227 18 98 

 • Alanya Şekerhane Müşteri İşlem Merkezi

Adres: Şekerhane Mah. Yunusgücü Sokak No:4/D Alanya Antalya 

Telefon: 0242 512 15 95 

 • Gazipaşa Müşteri İşlem Merkezi

Adres: İstiklal Mahallesi Mehmet Oğuz Bulvarı No:2/202 Gazipaşa Antalya 

Telefon: 0242 572 14 63 

 • Alanya Müşteri Hizmet Merkezi

Adres: Hacet Mahallesi Eşref Kahvecioğlu Caddesi Yonca Apt. No:64 Alanya / Antalya 

Telefon: 0850 226 0707 

 • Manavgat Müşteri İşlem Merkezi

Adres: Aşağı Pazarcı Mah. İbrahim Sözen Cad. 1006 Sokak No:1/B Manavgat Antalya 

Telefon: 0242 746 59 66 

 • Kaş Müşteri Hizmet Merkezi

Adres: Andifli Mah. Emin Erdem Meydanı Bahçe Sok. No:2/B Kaş/Antalya 

Telefon: 0850 226 0707 

 • Finike Müşteri İşlem Merkezi

Adres: Eski Mah. Yayla Bulv. Belediye İş Hanı Zemin Kat No:18 Finike Antalya 

Telefon: 0242 855 42 55 

 • Kalkan Müşteri İşlem Merkezi

Adres: Menteşe Mahallesi Şehitler Caddesi Yalı İş Hanı No:3 

Telefon: 0242 844 31 61 

 • Konyaaltı Müşteri İşlem Merkezi

Adres: Liman Mahallesi 9. Sokak No:5 Konyaaltı Antalya 

Telefon: 0242 259 07 13 

 • Kumluca Müşteri İşlem Merkezi

Adres: Yeni Mah. Ahmet Ali Ağa Bulv. 4/E Kumluca Antalya 

Telefon: 0242 887 18 19 

 • Demre Müşteri İşlem Merkezi

Adres: Gökyazı Mahallesi İlkokul Altıncı Sokak 11/2 Demre Antalya 

Telefon: 0242 871 35 36 

 • Serik Müşteri İşlem Merkezi

Adres: Belek Mahallesi 41. Sokak No:4 /101 Serik Antalya 

Telefon: 0242 715 10 25 

 • Elmalı Müşteri İşlem Merkezi

Adres: Karyağdı Mah. Demirel Bulvarı No:86 F Elmalı - Antalya 

Telefon: 0242 618 61 61 

 • Korkuteli Müşteri İşlem Merkezi

Adres: Kiremitli Mah. M.Akif Ersoy Bulvarı Ege İş Hanı No:8/B Korkuteli Antalya 

Telefon: 0242 653 50 25 

 • Gündoğmuş Müşteri İşlem Merkezi

Adres: Kaplan Mah. Cumhuriyet Cad.No:26 Gündoğmuş Antalya 

Telefon: 0242 781 20 94 

Diğer Sayfalar