Elektrik
George Westinghouse Kimdir?

George Westinghouse Kimdir?

George Westinghouse, Amerikalı bir elektrik mühendisi, mucit ve girişimcidir.

George Westinghouse Kimdir? Sayfa Özeti
Alternatif akımın yaygınlaşmasında büyük rol oynayan Westinghouse, 6 Ekim 1846 tarihinde Amerika’nın New York kentinde dünyaya geldi. Bazı hareketli buhar makineleri, demiryolları, ray sistemleri, havalı fren ve doğal gaz boru hattı sistemleri üzerine çığır açıcı çalışmalarıyla bilinen Westinghouse, 1867 yılında hayatını Marguerite Erskine Walker ile birleştirdi ve yaşamının sonuna dek evliliğini sürdürdü.  Geroge Westinghouse giderek artan kalp problemleri nedeniyle 12 Mart 1914 tarihinde yaşamını yitirdi.

George Westinghouse Neyi İcat Etmiştir?

George Westinghouse, gençliğinin ilk yıllarından beri demiryollarına büyük bir ilgi duyuyordu. Bu ilgisi onu demiryolları üzerinde çalışmalar yapmaya itti. Özellikle demiryolu güvenliği konusunda pek çok çalışma yapan Westinghouse, trenlerin güvenli bir şekilde durabilmesi için arıza emniyeti olarak işlev gören basınçlı havalı fren sistemlerini icat etti. Westinghouse’un patentini 1869 yılında aldığı bu icat, kısa zaman içerisinde tüm Amerika’da daha sonra ise Kanada ve Avrupa’da bir demiryolu standardı haline geldi.

Demiryolu sinyalizasyonuyla ilgili çalışmalar da yapan Westinghose, raydan çıkmış olan trenlerin raylara geri dönmesine yardımcı olan döner buhar makineleri geliştirdi. Buna ek olarak trenlerin demiryolu boyunca hareket etmesini sağlayan kurbağa adı verilen bir icadı da bulunmaktadır. Ayrıca George Westinghouse, alternatif akımın yaygınlaşmasını sağlayan kişi olarak da bilinir. Yüksek basınçlı gazların alınıp düşük basınçlı kullanıma indirilmesine yardımcı olan bir vana üzerinde çalıştığı sırada alternatif akımın çok efektif olduğunu keşfederek ilgisini bu yöne çeviren Westinghouse, alternatif akımın geliştirilmesinin gelecekteki pek çok proje ve icat için ön açıcı olacağını düşünüyordu.

Başlarını Thomas Edison’un çektiği bir grup mucit ise alternatif akıma karşı yoğun bir karalama kampanyası yürütüyordu. Westinghouse ve Edison arasında başlayan rekabet, yedi yıl süren bir yasal mücadeleye dönüştü. Bu mücadeleyi yasal olarak kazanan Westinghouse, alternatif akımın daha iyi bir teknoloji olduğunu bilimsel verilerle ortaya koydu. Bu bağlamda Westinghouse, daha önce Nikola Tesla tarafından alınan alternatif akım patentlerini Tesla’dan satın aldı. Buna ek olarak Nikola Tesla’yı kendi şirketinde birlikte çalışmak için ikna ederek alternatif akım çalışmalarını sürdürmeye devam etti. 

George Westinghouse'un Havalı Fren Çalışmaları

Geroge Westinghouse, demiryollarına duyduğu büyük ilgiyle gençlik yıllarında çalışmalarını demiryollarına odaklamıştı. Özellikle demiryolları güvenliğiyle ilgili çalışmalar yapan Westinghouse, 1869 yılında henüz 23 yaşındayken havalı fren sistemlerinin patentini aldı. Westinghouse bu icadıyla demiryollarında büyük bir gelişime imza attı. Kısa süre içerisinde Tüm Amerika’da demiryolu standardı haline gelen bu çalışma, sonrasında Kanada ve Avrupa’da da kabul görerek standart halini aldı. Havalı fren sistemi, trenin güvenli bir şekilde durabilmesini sağlayan ve arıza emniyeti işlevi göre basınçlı bir güvenlik sistemidir.

George Westinghouse'un Aydınlatma Sistemleri ile İlgili Çalışmaları

George Westinghouse, aydınlatma sistemlerinde alternatif akım kullanımının çok daha etkili olduğunu savunuyordu. İlk başlarda yapılan aydınlatma çalışmalarında tüm Amerika’da doğru akım kullanılmaktaydı.  George Westinghouse 1885 yılında bir elektrik dağıtım sistemi kurdu. Bu sistem içerisinde üretilen gerilimi sabit bir şekilde tutabilen alternatif üreteci kullanan Westinghouse, aydınlatma sistemlerini alternatif akımla çalıştırmaya başladı. 1893 yılında gerçekleştirilen Chicago Dünya Fuarı’nın aydınlatılması işi George Westinghouse tarafından kurulan Westinghouse Electric Manufacturing Company şirketi tarafından yapıldı. 

George Westinghouse Çalışmaları Nelerdir?  

George Westinghouse’un en bilinen çalışmaları; demiryollarında kullanılan basınçlı havalı fren sistemleri, alternatif akım çalışmaları, aydınlatma sistemleri, bazı alternatif akımlı temelli buhar makineleri, doğal gaz boru hattı sistemleri ve demiryolu ray sistemleridir.

George Westinghouse'un Kaç Patenti Vardır?

George Westinghouse’un 100’ün üzerinde patenti olduğu bilinmektedir. Bu patentlerin büyük bir çoğunluğunu demiryolu sistemleriyle ilgili araçlar, makineler, teknolojiler ve elektrik teknolojileri oluşturmaktadır.

George Westinghouse'un Eğitim Hayatı Nasıldır?

George Westinghouse, çocukluğunu ailesine ait makine dükkânında geçirdi ve buhar motoruna karşı olan ilgisi bu dükkanda gelişti. Kısa süre sonra patlak veren Amerika iç savaşı nedeniyle Birlik Ordusu’na katılmak zorunda kaldı. Ardından donanmada mühendis yardımcısı olarak çalıştı. Tüm bu süreçler, Westinghouse’un eğitim hayatını baltaladı.  genç bir George zamanını orada geçirecek ve buhar motorlarına yoğun bir ilgi duyacaktı. Ancak, İç Savaş George'u deneylerini beklemeye almaya zorladı ve Birlik Ordusunda ve daha sonra Donanma için mühendis yardımcısı olarak görev yaptı. 1865 yılında askerden terhis olarak ailesinin yanına dönerek Union Kolejinde eğitime devam etti. Fakat burada müfredata ısınamadı ve derslere ilgisini kaybetti. Bir süre sonra okuldan uzaklaştırıldı. Çok az örgün eğitim almış olan Westinghouse, yıllar boyunca kendi kendini geliştirerek ve çeşitli deneyler yaparak başarıya ulaştı.

George Westinghouse'un Eserleri Nelerdir?  

George Westinghouse tarafından yayınlanan eserler şunlardır: 

  • Deniz Buhar Türbini Alanının Genişletilmesi (Broadening the field of the marine steam turbine: the problem and its solution)
  • Demiryollarının Elektriklenmesi (The Electricification of Railways) 
  • Bilim ve Medeniyet (Science and Civilization)

George Westinghouse'un Kişilik Özellikleri Nelerdir?

George Westinghouse’un kişilik özellikleriyle ilgili son derece net bilgiler aktarılmıştır. Westinghouse’un ölümünün 16. yılında kuruculuğunu yaptığı şirketin ortakları ve çalışanları kendi paralarıyla Westinghouse için Schenley Park’ta bir anıt yaptırdı. Bu anıtın yaptırılması için yaklaşık 200 bin dolar harcandı. Anıtın açıklamasında George Westinghouse’un kişilik özellikleriyle ilgili son derece net bilgiler yer alıyordu. Anıtta yazan metnin Türkçe çevirisi şu şekildedir: 

George Westinghouse'un onuruna 6 Ekim 1930'da açılan bu anıt, kurucusu olduğu büyük sanayi kuruluşlarının 60.000 çalışanının saygısı, sevgisi ve sadakatinin kalıcı bir kanıtıdır. Daha sonraki yıllarda haklı olarak “Yaşayan En Büyük Mühendis” olarak adlandırılan George Westinghouse, ustalığı, azmi, cesareti, dürüstlüğü ve liderliği ile insanlık için büyük öneme sahip işler başardı. Hava freninin ve otomatik sinyalizasyon cihazlarının icadıyla, hız, güvenlik ve ulaşım ekonomisinin teşviki için cihazların geliştirilmesinde dünyaya öncülük etti. Alternatif akım elektrik sisteminin değeriyle ilgili vizyonuyla, elektrik enerjisinin iletiminde bir devrim yarattı. Başarıları büyüktü, enerjisi ve coşkusu sınırsızdı ve karakteri yadsınamazdı; Amerikan gençliğine rehberlik ve ilham için parlayan bir işaret.” 

George Westinghouse Hangi Ödülleri Almıştır?

George Westinghouse, 1906 yılında “Nobel Mühendislik Ödülü” olarak da bilinen John Fritz madalyası ile onurlandırıldı. Önemli endüstriyel çalışmalara karşılık olarak verilen bu madalya 1902 yılından beri verilmektedir. 1911 yılında ise Westinghouse, IEEE Edison Madalyası ile onurlandırılmıştır. IEEE Edison Madalyası, elektrik alanında önemli başarılara imza atmış kişilere verilen son derece önemli bir madalyadır. 

George Westinghouse Aile Yaşamı Nasıldır?

George Westinghouse, babası George Westinghouse Sr. ve annesi Emeline Vedder’in sekizinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası George Westinghouse Sr. bir makine satış dükkanı işletiyordu. 3 Mart 1809 tarihinde dünyaya gelen baba Westinghouse, 29 Aralık 1984’te 75 yaşında yaşamını yitirdi. 19 Eylül 1810 tarihinde doğmuş olan anne Emeline Vedder Westinghouse ise 10 Aralık 1895 tarihinde 85 yaşında yaşamını yitirdi. Çocukluğunun ilk yıllarında aile dükkanında çalışan Westinghouse, daha sonra henüz 15 yaşında orduya girmiştir.  

George Westinghouse Çocukluğu Nasıl Geçmiştir?

George Westinghouse’un çocukluğu, babasının işlettiği makine satış dükkanında geçti. Çocukluk yıllarının büyük bir bölümünü bu dükkanda geçiren Westinghouse’un buhar motorlarına olan ilgisi de buradaki işler ve makineler sayesinde gelişti. Tüm çocukluğu boyunca farklı türden çok sayıda makineyi yakından inceleme fırsatı bulan Westinghouse, doğru düzgün bir örgün öğrenim almamış olmasına rağmen gelecek yıllarda mühendis yardımcısı olarak çalıştı.

George Westinghouse Eşi Kimdir?

George Westinghouse’un eşi Marguerite Erskine Walker’dı. 1 Mart 1842 tarihinde New York’ta doğan Walker, George Westinghouse’tan 4 yaş büyüktü. Bir sanatçı olan Walker, 1966 yılında demiryollarında seyahat ederken Westinghouse ile tanıştı. Bir sonraki yıl 1967 yılında hayatlarını birleştiren çift 1914 yılında George Westinghouse’un ölümüne dek evliliklerini sürdürdü. Westinghouse’un ölümünden yalnızca 3 ay sonra eşi Marguerite Erskine Walker’da yaşamını yitirmiştir.

George Westinghouse Çocukları Kimlerdir?

George Westinghouse, 1883 yılında bir erkek çocuğu sahibi oldu. Babası ile aynı adı taşıyan bu çocuk, George Westinghouse III ismi ile bilinir. Westinghouse III, 1963 yılında yaşamını yitirdi.

George Westinghouse Ne Zaman ve Neden Öldü?  

George Westinghouse 12 Mart 1914 tarihinde doğum yeri olan New York’ta kalp problemleri nedeniyle yaşamını yitirdi.

George Westinghouse'un Elektrik Bilimine Katkısı Nedir? 

George Westinghoue’un elektrik bilimine olan katkıları şunlardır: 

  • Transformatörlerin gelişmesinde etkin rol oynadı. 
  • Gerilimi sabit tutabilen alternatif akım üreteçleri icat etti. 
  • Aydınlatma sistemlerinde alternatif akımı yaygınlaştırmıştır. 
  • Alternatif akımla ilgili pek çok elektrik çalışmasına ilham oldu. 

George Westinghouse, Nikola Tesla ve Edison Arasındaki İlişki Nedir?

Westinghouse, Tesla ve Edison üçlüsünü ortak noktada bir araya getiren şey elektriktir. Yüzyıllar boyunca süren pek çok çalışma sonucunda insanlık için etkin bir şekilde kullanılmak için yeterli altyapıya sahip olan elektrik, Thomas Edison tarafından aydınlatma amacıyla kullanılmak üzere ele alındı. Akkor lambalar üzerinde çalışarak binlerce deneme sonrasında işlev gören bir lamba üreten Edison, 1870 yılında patent aldı. Akkor lambalar sayesinde elektrik ilk defa günlük hayatta herkes tarafından işe yarayan bir şekilde kullanılabilir hale geldi. Edison, aydınlatma işlemini doğru akım kullanarak yapıyordu. Doğru akım, elektrik kaynağının uzak yerlere iletilmesi sırasında yetersiz kalmakta ve elektrik kaynağından 2 kilometre uzaktaki bir ampulü bile yakmak için gerekli gücü sağlayamamaktaydı. Buna karşılık olarak 1885 yılında Westinghouse, alternatif akım temelli çalışan tranformatörler geliştirmeye başladı.

Alternatif akım, daha önce Nikola Tesla tarafından geliştirilmiş ve patenti alınmış bir teknolojiydi. Wesinghouse, bu patentleri Tesla’dan satın aldı ve Tesla’yı kendi şirketinde çalışması için ikna etti. Uzak mesafelere elektrik iletiminde çok daha az güç kaybı yaşayan alternatif akım, giderek artan bir hızla doğru akım sistemleri yerine tercih edilmeye başladı. Bunun üzerine Thomas Edison, alternatif akıma karşı bir karalama kampanyası başlattı. Alternatif akımın insan sağlığına zararlı olduğundan tehlikeli olmasına kadar pek çok söylenti ile sürdürülen kara propaganda akım savaşlarına ve yasal süreçlere yol açtı. İlerleyen süreçte alternatif akımın son derece güvenli ve doğru akıma göre çok daha istikrarlı olduğu Tesla ve Westinghouse tarafından hem bilimsel olarak ispatlandı hem de yasal süreçler ve davalar kazanıldı. Ardından alternatif akım standart şebeke türü haline geldi.

Diğer Sayfalar

Statik Elektrik Nedir?Elektriği Kim Buldu? Elektrik Nasıl Keşfedildi?Nükleer Atık Nedir? Radyoaktif Atık Nedir?Amper Nedir?Andre-Marie Ampere Kimdir?Voltaj Nedir? Elektrik Akımı Nedir?Elektrik YüküWatt Nedir?James Watt Kimdir?Nükleer EnerjiGeorg Simon OhmIsaac NewtonSıfır Daire Elektrik AboneliğiManyetik Alan Nedir?Doğal Gaz Nedir?Radyasyon Nedir?Bobin Nedir?James Clerk Maxwell Kimdir?Gauss Yasası Nedir?Elektrik Potansiyeli Nedir?Nükleer Enerji Mühendisi Nedir?Maxwell Denklemleri Nedir?Carl Friedrich Gauss Kimdir?Elektrik Birimleri Nelerdir?Nükleer Reaktör Nedir?Elektromanyetik Nedir?Coulomb Yasası Nedir?Elektrik Alanı Nedir?Elektrostatik Nedir?Volta Pili Nedir?Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta Kimdir?En İyi Doğal Gaz SobasıHendrik Casimir Kimdir?Doğal Gaz Sobası Nedir?Albert Einstein Kimdir?Thomas Edison Kimdir?Nikola Tesla Kimdir?Işık Hızı Nedir?Jeneratör Nedir?Transistör Nedir?Jeneratörün Ana Parçaları Nelerdir?Türkiye'de Doğal GazPil Nedir?Manyetik Kuvvet Nedir?Wattmetre Nedir?Manyetizma Nedir?Elektrik Kablo Çeşitleri Nelerdir?Ohm Kanunu Nedir?Mıknatıs Nedir?Diyot Nedir?Ampermetre Devreye Nasıl Bağlanır?Elektrik Topraklama Nedir?Elektromıknatıs Nedir?Elektrikli Battaniye Nedir?Elektriksel İletken Nedir?Termik Santral Nedir?Termosifon Nedir?Ampul Nedir?Ampermetre Nedir?Buat Nedir?Dalga Enerjisi Nedir?Uzatma Kablosu Nedir?Elektrik Kablosu Renkleri ve Anlamları Nedir?Elektrikli Bisiklet Nedir?Elektrik Yangını Nasıl Çıkar?Edwin Hall Kimdir?Hall Olayı ya da Etkisi Nedir?Elektrik Kazaları Nasıl Önlenir?Michael Faraday Kimdir?Kısa Devre Nedir?George Westinghouse Kimdir?Doğal Gaz Sayacı Nedir?Isı Yalıtımı Nedir?Doğal Gaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır?Doğal Gaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?Elektrik Çarpması Nedir?Hidrolik Enerji Nedir?Alternatif Enerji Kaynakları Nelerdir?Doğal Gaz AcilDoğal Gaz Alarmı Nedir?Sir Adam Beck Kimdir?Elektrik ile İlgilenen Bilim AdamlarıFırın Ne Kadar Elektrik Harcar?Röle Nedir?
İlgili İçerikler