Gece Elektrik Kullanımı

Gece Elektrik Kullanmak Daha Mı Uygun?

EPDK tarafından yayınlanan ulusal elektrik tarifelerinde elektrik birim fiyatları tek zamanlı ve çok zamanlı tarife grupları için ayrı ayrı yayınlanır.

Tek zamanlı tarifelerde ve çok zamanlı tarifelerde uygulanan elektrik birim fiyatları farklıdır. Tek zamanlı elektrik tarifesinde günün hangi saati elektrik tüketirseniz tüketin aynı birim fiyat üzerinden elektrik faturanız kesilirken, çok zamanlı tarifede günün farklı saatleri için farklı birim fiyatlar uygulanır.

Eğer tek zamanlı tarifeye tabi iseniz, elektriği hangi saatte tüketirseniz tüketin aynı birim fiyat ile hesaplanacağından gece ya da gündüz elektrik tüketmeniz arasında bir fark yoktur. Çok zamanlı tarifeye tabi iseniz, günün farklı saatlerinde farklı birim fiyat uygulandığından, elektrik birim fiyatının ucuz olduğu saatlerde tüketim yaparsanız elektrik faturalarınızda avantaj sağlayabilirsiniz. Ancak çok zamanlı tarifeden yararlanırken de elektriği tükettiğiniz saatlere dikkat etmezseniz daha yüksek elektrik faturaları ile de karşılaşabilirsiniz.

Çok Zamanlı Tarife Nedir? / Üç Zamanlı Tarife Nedir?

Üç zamanlı elektrik tarifesi (ya da çok zamanlı elektrik tarifesi) 24 saatlik bir gün aşağıdaki saat aralıklarına göre 3 kısma ayrılması ile belirlenir ve her bir zaman diliminde uygulanan elektrik birim fiyatları farklıdır. Zamanlara göre elektrik tarifesi:

  • Gündüz (T1): 06:00-17:00 saatlerinde fiyatlandırma 2.005109
  • Puant (T2): 17:00-22:00 saatlerinde iste fiyatlandırma 3.094456
  • Gece (T3): 22:00-06:00 saatlerinde fiyatlandırma 1.133962

Yani saat 14:00’te tükettiğiniz elektriğin birim fiyatı ile 02:00’de tükettiğiniz elektriğin birim fiyatı farklıdır.

Üç zamanlı elektrik tarifesi, gece saatlerinde elektriğin en ucuz elektrik fiyatlandırması yapılan, puant saatlerinde ise elektriğin pahalı elektrik fiyatlandırması yapılan tarifelerdir. Bu sebeple çok zamanlı elektrik tarifesi kullanarak elektrik tüketiminizi gece saatlerinde yaparsanız elektrik faturalarınızda tasarruf sağlayabilirsiniz.

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Elektrik Gece Saatlerinde Neden Daha Ucuz?

Elektrik enerjisi depolanamadığından, anlık olarak sürekli üretilir ve tüketilir. Genel olarak yüksek elektrik tüketiminin olduğu saatlerde elektrik enerjisine olan talep daha fazla olduğundan bu ihtiyacı karşılayabilmek için daha çok sayıda ve daha pahalı kaynaklardan elektrik üretimi yapan santrallerin de elektrik üretmesi gerekir. Bu yüzden elektriğe olan talebin yüksek olduğu özellikle puant ve gündüz saatlerinde elektrik fiyatları daha yüksektir. Ancak gece saatlerinde daha az elektrik enerjisi tüketildiği için elektrik fiyatları gece saatlerinde daha ucuzdur.

Puant Nedir? Puant, Fransızca kökenli bir kelimedir ve zirve, uç nokta anlamına gelir. Puant saatleri elektrik talebinin en yüksek olduğu saatler olduğundan bu saatlerdeki elektrik fiyatları arz-talep dengesinden dolayı günün en yüksek seviyesindedir.

Üç Zamanlı Tarifeye Nasıl Geçilir?

Üç zamanlı tarifeye geçmek için bağlı bulunduğunuz bölgedeki görevli tedarik şirketine elektrik tarifenizi değiştirmek istediğinize dair müşteri hizmet merkezlerine başvuru yapmanız yeterlidir. Bazı görevli tedarik şirketlerinin internet siteleri üzerinden de tarife değişikliği yapılabilir. Elektrik tarifenizi değiştirirken aboneliğiniz ile ilgili herhangi bir değişiklik ya da elektrik kesintisi yaşamazsınız.

Üç Zamanlı Tarifeye Geçmek İçin Elektronik Sayaç Gerekli mi?

Mekanik elektrik sayaçları gündüz, puant ve gece saatleri için ayrı ayrı tüketim tespiti yapamaz. Ancak elektronik sayaçların gündüz, puant ve gece saatleri için ayrı ayrı tüketim tespit edebilme özellikleri vardır. Üç zamanlı tarifede her zaman diliminde farklı birim fiyatlar uygulandığından elektrik sayacınızın da üç zamanlı okuma yapabiliyor olması gereklidir. Eğer üç zamanlı tarifeye geçmek istiyor ve elektrik sayacınız mekanik sayaç ise, elektronik sayaç ile değiştirilmesi gereklidir.

Elektrik sayacınızın değiştirilmesi için bağlı bulunduğunuz bölgedeki elektrik dağıtım şirketine başvuruda bulunmanız yeterlidir. Sayaç değişiminden kaynaklı ek bir ücret yansımayacaktır.

Üç Zamanlı Tarifeye Geçmek İçin Elektronik Sayaç Gerekli mi?

Mekanik elektrik sayaçları gündüz, puant ve gece saatleri için ayrı ayrı tüketim tespiti yapamaz. Ancak elektronik sayaçların gündüz, puant ve gece saatleri için ayrı ayrı tüketim tespit edebilme özellikleri vardır. Üç zamanlı tarifede her zaman diliminde farklı birim fiyatlar uygulandığından elektrik sayacınızın da üç zamanlı okuma yapabiliyor olması gereklidir. Eğer üç zamanlı tarifeye geçmek istiyor ve elektrik sayacınız mekanik sayaç ise, elektronik sayaç ile değiştirilmesi gereklidir.

Elektrik sayacınızın değiştirilmesi için bağlı bulunduğunuz bölgedeki elektrik dağıtım şirketine başvuruda bulunmanız yeterlidir. Sayaç değişiminden kaynaklı ek bir ücret yansımayacaktır.

Üç Zamanlı Elektrik Tarifesi

En fazla tüketicinin tabi olduğu alçak gerilim mesken ve ticarethane tarifeleri için 01.04.2020 tarihinden itibaren geçerli tek zamanlı ve üç zamanlı elektrik tarifeleri aşağıdaki gibidir.

Dağıtım Sistemi Alçak Gerilim
Abonelik TipiAktif Enerji Bedeli
Tek ZamanlıGündüzPuantGece
Ticarethane3.270,714242 TL1,166557 TL0,354353 TL
Mesken1.982.005109 TL3.094456 TL1.133962 TL

Tablo 1. Üç Zamanlı Elektrik Tarifeleri

Yukarıdaki tablo da görüldüğü üzere, eğer tek zamanlı elektrik tarifesinden yararlanan bir mesken abonesiyseniz günün hangi saatinde elektrik kullanırsanız kullanın tükettiğiniz elektriğin her bir kWh’i için 1.98 TL/kWh ödersiniz. Ancak üç zamanlı tarifeden yararlanıyorsanız kWh başına gündüz elektrik birim fiyatı 2.005109, puant elektrik birim fiyatı 3.094456, gece elektrik birim fiyatı 1.133962'dir. Yani gece saatlerinde elektrik fiyatı puant saatlerine göre daha ucuzdur.

Üç Zamanlı Tarifede Nasıl Tasarruf Edilir?

Üç zamanlı tarifeden yararlanarak elektrik faturalarınızdan tasarruf etmek istiyorsanız öncelikle elektrik tüketim alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli veya bu tarife yapısına uyum sağlayıp sağlayamayacağınızı hesaplamanız doğru olacaktır. Çünkü yukarıdaki kısımda da anlatıldığı üzere üç zamanlı tarifede gece fiyatları çok ucuz olsa da, eğer en çok elektrik tüketimini puant saatlerinde yaparsanız en yüksek fiyattan elektrik tüketirsiniz. Bu durumda elektrik faturalarınızdan tasarruf etmek yerine zarar bile edebilirsiniz.

Elektrik Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Eğer üç zamanlı tarifeye geçmek istiyor ve bunun size tasarruf sağlayıp sağlamadığından emin olmak istiyorsanız bunu basit şekilde hesaplayabilirsiniz. Eğer elektrik sayacınız elektronik sayaç ise önceki dönemlerde kesilen elektrik faturanızda gündüz, puant ve gece elektrik tüketim değerleri veya endeks bilgileri yer alacaktır. Faturanızda gündüz, puant, gece elektrik tüketim değerleri yazıyorsa yukarıdaki elektrik tarife tablosundaki birim fiyatlar ile çarparak tek zamanlı tarifeye göre avantaj sağlayıp sağlamadığınızı hesaplayabilirsiniz. Eğer faturanızda tüketim değeri yerine yalnızca gündüz, puant, gece için ilk ve son endeks değerleri yer alıyorsa, son endeksten ilk endeks değerini çıkararak tüketim miktarını bulabilir ve birim fiyatlar ile çarparak hesaplayabilirsiniz.

Eğer eski faturalarınızda tüketim veya endeks değerleri yer almıyorsa, elektrik sayacınızın üzerinden kendiniz de okuyabilirsiniz.

Elektrik sayacınız halen mekanik sayaçsa ve üç zamanlı tarifeye geçmek istiyorsanız, belirli bir süre boyunda gündüz, puant ve gece saatlerinin başlangıcına tekabül eden 06:00, 17:00 ve 22:00 saatlerinde sayacın üzerinde yazan değerleri not ederek hangi saatlerde ne kadar elektrik tükettiğinizi hesaplayabilirsiniz.

Üç Zamanlı Tarife İpuçları

Üç zamanlı tarife kullanarak elektrik faturalarından tasarruf etmek için, 24 saat çalışmak zorunda olmayan çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ütü, su ısıtıcı gibi yüksek miktarda enerji harcayan elektrikli cihazları gece saatlerinde kullanmaya dikkat etmeniz gerekir.

Puant saatleri en pahalı saatler olduğu için bu zorunlu ihtiyaç dışı elektrikli cihazlarınızı bu saatlerde kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Diğer Sayfalar

İlgili İçerikler