Fırat Aksa Elektrik

Fırat Aksa Elektrik

Fırat Aksa Elektrik, Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinin görevli elektrik tedarik şirketidir.

Fırat Aksa Elektrik Hakkında

Özelleştirme kararına yönelik olarak Fırat EDAŞ hisseleri ihaleye çıkarılmıştır. 19.02.2010 tarihinde yapılan ihale sonucunda ise Fırat EDAŞ’ın Fırat Aksa Elektrik’e devrolmasına karar verilmiştir. 31.12.2010 tarihinde devir işlemleri tamamlanarak Fırat Aksa Elektrik Hizmetleri A.Ş. bünyesinde dağıtım ve perakende satış hizmetlerine başlamıştır.

Bölgede perakende satış ve dağıtım faaliyetlerini sürdürmeye devam eden Fırat EDAŞ, 2013 yılında Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan kararla, dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi kararı gereğince dağıtım faaliyetlerini sürdürmüş, perakende satış faaliyetlerinin yürütülmesi için de Fırat Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş.’yi kurmuştur. Böylece 2013 yılı itibariyle perakende satış faaliyetlerini Fırat Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş. üstlenmiştir.

Malatya, Tunceli, Elazığ, Bingöl illerini kapsayan dağıtım bölgesinde görevli tedarikçi şirketi olan Fırat Aksa Elektrik, bölgede serbest tüketici olmayan abonelere elektrik temin etmekle görevlidir. Fırat Aksa Elektrik aynı zamanda serbest tüketici olup da farklı elektrik tedarik şirketlerinden elektrik temin etmeyen tüketicilerin de son kaynak tedarikçiliğini yapmaktadır. Tüm Türkiye’de de hizmetlerini sürdüren Fırat Aksa, özel elektrik tedarikçileri göreviyle de serbest tüketici olan tüketicilere ikili anlaşma yoluyla ucuz elektrik sağlayabilmektedir.

Fırat Aksa Abonelik İşlemleri

Malatya, Tunceli, Elazığ, Bingöl illerinde yaşayan tüketicilerin elektrik abonelik işlemleri için mevcut bölgesindeki görevli elektrik tedarikçisi Fırat Aksa'ya başvuruda bulunmaları gerekecektir. Elektrik abonelik işlemleri yapmadan önce evraklarınızın eksiksiz olması gerekmektedir. Elektrik abonelik başvuruları en geç 5 gün içinde tamamlanacaktır.

Fırat Aksa Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)

  • Kimlik fotokopisi
  • İkametgah
  • Daha önce kullanılan tesisat numarası
  • Vergi kimlik numarası (Ticarethane aboneliği için)
  • TC Kimlik numarası
  • Ev sahipleri için tapu
  • Kiracılar için kira kontratının fotokopisi

İlk abonelik işlemleri, perakende satış şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi bu bölgedeki görevli elektrik dağıtım firması Fırat Aksa ile de irtibata geçebilirsiniz.

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır!

Tapu sahibi ya da kiracı farkı olmaksızın tüm elektrik abonelikleri kullanıcı adına kayıtlı olması gereklidir. Örnek verilirse kiracıysanız eğer elektrik aboneliğinin sizin adınıza olması gerekmektedir. Değilse kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabii olacaktır.

Fırat Aksa Elektrik Abonelik Ücreti 2023

Fırat Aksa Elektrik; Malatya, Tunceli, Elazığ, Bingöl illerinde görevli dağıtım şirketi olarak tüm abonelerine elektrik satış hizmeti sunmaktadır. Ülkemizde elektrik piyasaları EPDK tarafından yönetilmektedir. Geçerli kanunlar doğrultusunda, EPDK yönetmelik ve kararları uyarınca ilk defa abonelik başvurusunda bulunacak tüketicilerin belirli bir abonelik ücreti ile yine aynı şekilde belirlenen güvence bedellerini ödemeleri gerekmektedir.

Abonelik ücretleri bir defalık olarak ödenirken, güvence bedeli yalnızca elektrik tedarik süresi için emanet olarak verilir ve tedarikçi değişikliği olması durumunda tüketiciye iade edilir. Bu ücretler aşağıdaki tabloda gösterilmiştir:

Abone Grubu (Sözleşme Gücü)Güvence BedeliAçma Kesme ÜcretiDosya Bedeli
Mesken (1 kW)128.9 TL

Alçak Gerilim: 44.8 TL

Orta Gerilim: 335.6 TL

Tedarikçiye göre değişebilir
Mesken (5 kW)644.5 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Belirtilen bu fiyatlar 2023 yılı için geçerli bedellerdir.

Fırat Aksa İndirimli Elektrik Başvurusu

Fırat Aksa Elektrik, diğer elektrik tedarikçileri gibi, yalnızca kendi bölgesine değil tüm Türkiye’deki tüketicilere indirimli elektrik tedariki sağlayabilir. Fırat Aksa indirimli elektrik başvurusu için bu firmayla görüşebilirsiniz.

Fırat Aksa dışında, encazip.com'da öne çıkan diğer indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Fırat Aksa Elektrik Tarifeleri

Malatya, Tunceli, Elazığ, Bingöl illerinde ikamet eden tüketicilerin görevi elektrik tedarik şirketi olan Fırat Aksa, elektrik tedarikçisini daha önceden değiştirmemiş olan elektrik tüketicilerinin elektrik enerjisini EPDK tarafından belirlenen tarifelerdeki fiyatlardan tedarik etmekle yükümlüdür. Fırat Aksa Mart 2023 itibariyla bu şekilde elektrik enerjisi tedariği gerçekleştiren ev tüketicilerine 1.5526 aktif enerjisi birim fiyatı ve 0.7789 dağıtım bedeli birim fiyatı ile, toplamda da vergiler dahil 2.6019 birim fiyattan hizmet vermektedir.

Fırat Aksa İletişim Bilgileri

Adres: Ataşehir Mah. Malatya Cad. No: 47 ELAZIĞ

Sıkça Sorulan Sorular

Fırat AKSA Elektrik Kime Aittir?

Fırat AKSA Elektrik Nerededir?

Fırat AKSA Elektrik Ne Zaman Kurulmuştur?

Fırat AKSA Elektrik Faturası Tarifeleri Nelerdir?

Fırat AKSA Elektrik Güvence Bedeli Ne Kadardır?

Fırat AKSA Elektrik ile Serbest Tüketici Avantajından Faydalanabilir miyim?

Fırat AKSA Elektrik Faturasında Abone Numarası Nerede Yazar?

Fırat AKSA Elektrik Hangi Bölgelerde Elektrik Tedarik Eder?

Fırat AKSA Elektrik Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fırat AKSA Elektrik Faturası E-posta veya Telefon ile Alınabilir mi?

Fırat AKSA Elektrik Faturası SMS İptali Nasıl Yapılır?

Fırat AKSA Elektrik Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Fırat AKSA Elektrik CEO'su Kimdir?

Fırat AKSA Elektrik Hakkında Kurumsal Bilgi ve Merak Edilenler Nelerdir?

Fırat AKSA Elektrik Sosyal Medya Hesapları Nedir?

Fırat AKSA Elektrik İletişim Numarası Nedir?

Fırat AKSA Elektrik'e Benzer ve Rakip Diğer Elektrik Tedarikçileri Hangileridir?