Enerjisa Aesaş

Enerjisa Aesaş

Enerjisa'nın sahibi olduğu Aesaş, İstanbul Anadolu Yakası'nın görevli elektrik tedarikçisidir.

Aesaş Enerjisa Sayfa Özeti

Türkiye Elektrik Kurumu Sonrası Elektrik Dağıtım Hizmetleri

İlk başlarda Türkiye Elektrik Kurumu bünyesinde verilen elektrik dağıtım hizmetleri, öncelikle İl Dağıtım Müesseseleri şeklinde yapılanmış, bir müddet sonra ise bu İl Dağıtım Müesseseleri birleştirilmiş, İstanbul merkez kabul edilerek Edirne, Sakarya, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli illerini kapsayacak şekilde Sınırlı Sorumlu Boğaziçi Elektrik Dağıtım Müessesesi olarak hizmetlerini sürdürmüştür.

Boğaziçi Elektrik Dağıtım Müessesesi kapsamındaki iller görev alanından çıkarılarak sadece İstanbul il sınırında hizmet vermeleri kararlaştırılmıştır. Unvanı İstanbul Elektrik Dağıtım Müessesesi olarak değiştirilerek faaliyetine devam eden müessese faaliyet alanı bir kez daha sınırlandırılarak İstanbul Anadolu Yakası’nın işletme hakkı devredilmiştir. 1990 yılında AKTAŞ ELEKTRİK TİCARET A.Ş.’ye devredilen Anadolu Yakasında faaliyetler devir sonrasında bu şirket bünyesinde gerçekleştirilmiştir.

Özelleştirme ve Enerjisa AESAŞ

TEDAŞ ve bağlı bulunan dağıtım şirketlerinin, 02/04/2004 tarihi ve 2004/22 sayılı Özelleştirme Yüksek Kurulu kararıyla özelleştirme kapsam ve programına dahil edilmesiyle AYEDAŞ da özelleştirilmiştir. 01/01/2005 tarihi itibarıyla İstanbul Anadolu Yakasında hizmet vermek üzere AYEDAŞ Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi kurulmuş ve faaliyetlerin AYEDAŞ tarafından sürdürülmesi sağlanmıştır. Özelleştirilme kapsamında hisse satışı gerçekleştirilen AYEDAŞ’ın şirket hisselerinin %100’ü blok satışı yöntemi ile ihaleye çıkarılmıştır. AYEDAŞ, 15.03.2013 tarihinde yapılan ihale ile ENERJİSA’ya devredilmiştir. AYEDAŞ devir işlemleri 01.08.2013 tarihinde tamamlanmıştır.

Enerjisa AESAŞ ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Devir Süreci

2013 yılından beri İstanbul Anadolu Yakasının dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini yürüten AYEDAŞ, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nın aldığı kararla dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi kararına yönelik olarak faaliyetlerini ayırmıştır. Dağıtım faaliyetlerini yerine getirmeye devam eden AYEDAŞ, perakende satış faaliyetlerini ise Enerjisa AESAŞ’a devretmiştir. Böylece İstanbul Anadolu Yakasının perakende satış faaliyetleri Enerjisa AESAŞ tarafından gerçekleştirilmeye başlamıştır. Enerjisa AESAŞ Enerjisa’nın İstanbul ayağı olmakla birlikte Başkent bölgesinde Enerjisa Başkent Elektrik ve Toroslar bölgesinde Enerjisa Toroslar Elektrik olarak perakende satış faaliyetlerini yürütmektedir. 

Enerjisa Aesaş Abonelik İşlemleri

İstanbul Anadolu Yakası'nda ikamet eden tüketicilerin elektrik abonelik işlemleri için bölgenin görevli elektrik tedarikçisi Enerjisa AESAŞ'a başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Elektrik abonelik işlemleri yapmadan önce evraklarınızın eksiksiz olduğundan emin olmanız gerekir. Elektrik abonelik başvuruları 1 ila 5 gün içinde sonuçlandırılmaktadır. Buna yeni abonelik açtırma, elektrik bağlatma gibi işlemler de dahildir.

Enerjisa Aesaş Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)
- Kimlik FotokopisiBireysel (Şahıs) Başvuruları İçin
- İkametgah
- Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
- Vergi Kimlik Numarası Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
- Vatandaşlık Numarası
- Ev Sahipleri İçin Tapu
- Kiracılar İçin Kira Kontratının Fotokopisi (Aslı ile birlikte)

İlk abonelik işlemleri, perakende satış şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi, bu işlemler için bu bölgedeki görevli elektrik dağıtım firması olan AYEDAŞ ile de irtibata geçebilirsiniz.

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır!

Tapu sahibi ya da kiracı farkı olmaksızın tüm elektrik abonelikleri kullanıcı adına kayıtlı olmalıdır. Örneğin kiracıysanız elektrik aboneliğinin sizin adınıza olması gerekmektedir. Aksi haller kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabiidir.

Enerjisa Aesaş Elektrik Abonelik Ücreti 2022

Ülkemizde elektrik piyasaları EPDK tarafından yönetilmektedir. Geçerli kanunlar, EPDK yönetmelik ve kararları uyarınca ilk defa abonelik başvurusunda bulunacak olan tüketicilerin belirli bir abonelik ücreti ile güvence bedellerini ödemelerini gerekli kılmaktadır. Abonelik ücretleri bir defalık olarak ödenirken, güvence bedeli yalnızca elektrik tedarik süresi için emanet olarak verilir ve tedarikçi değişikliği olması durumunda tüketiciye iade edilir. 2022 yılı Enerjisa AESAŞ Elektrik Abonelik ücreti, diğer tüm görevli elektrik tedarik şirketleri ile aynıdır ve aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Abone Grubu (Sözleşme Gücü)Damga VergisiGüvence BedeliAçma Kesme ÜcretiDosya Bedeli
Mesken (5 kW)1,56 TL165 TL

Alçak Gerilim: 37,3 TL

Orta Gerilim: 189,8 TL

Tedarikçiye göre değişebilir
Mesken (6 kW)1,88 TL198 TL
Mesken (9 kW)8 TL843,3 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar, 2022 yılı için geçerli bedellerdir.

Enerjisa Aesaş İndirimli Elektrik Başvurusu

Daha önce bahsettiğimiz gibi Enerjisa AESAŞ bir görevli elektrik şirketidir. Ancak sahip olduğu lisans uyarınca şirkete verilen görev dışında diğer elektrik tedarikçileri gibi tüm bölgedeki tüketicilere indirimli elektrik tedariki de sağlayabilir. Enerjisa AESAŞ indirimli elektrik başvurusu için serbest tüketici olmak gerekir. Serbest tüketici tanımı gereği yıllık 1100 kWh ve üzeri elektrik kullanan aboneler EnerjiSA Aesaş'a geçiş yapabilir. 

Enerjisa AESAŞ dışında, encazip.com'da öne çıkan indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Aesaş Enerjisa Elektrik Tarifeleri

İstanbul Anadolu Yakası'nda ikamet eden tüketicilerin görevi elektrik tedarik şirketi olan AESAŞ Enerjisa, elektrik tedarikçisini daha önceden değiştirmemiş tüm tüketicilerin elektrik enerjisini EPDK tarafından belirlenen tarifelerdeki fiyatlardan tedarik etmekle yükümlüdür. Enerjisa Aesaş Eylül 2022 itibariyla bu şekilde elektrik enerjisi tedariği gerçekleştiren ev tüketicilerine 1.98 aktif enerjisi birim fiyatı ve 0,2651 dağıtım bedeli birim fiyatı ile, toplamda da vergiler dahil 2.6 birim fiyattan hizmet vermektedir.

Aesaş Enerjisa İletişim Bilgileri

Adres: Bağlarbaşı Mahallesi Refahevler Sokak No: 2/1 A Blok Maltepe İSTANBUL

İlgili İçerikler