Enerji Rehberiniz
Elektrikte Abone Grubu Nedir?

Elektrikte Abone Grubu Nedir?

Abone grupları, elektrik tüketicilerinin kullanım amaçlarına göre belirli gruplara ayrılmasıyla ortaya çıkar; fiyatlandırmalar da yine bu abone gruplarına göre yapılır. Aşağıdaki başlıklarda, abone grupları ile ilgili detayları bulabilirsiniz:

Abone Grubu Nedir? Sayfa Özeti

Elektrikte abone grubu nedir?

Elektrikte abone grubu, elektrik enerjisini farklı amaçlarla kullanan tüketicilerin bu amaçlarına göre segmentlere ayrılmasını sağlayan sistemdir. Farklı amaçlarla elektrik kullanan tüketiciler 5 farklı grupta toplanmaktadır. Abone grubu ve tüketici grubu olarak adlandırılan bu segmentler Mesken, Sanayi, Ticarethane, Tarımsal Sulama ve Aydınlatmadır.

Mesken abone grubu

Mesken grubu, ticari olmayan alanlarda elektrik kullanımı yapan tüketicileri barındıran abone grubudur. Mesken olarak kullanılan müstakil evler, apartman daireleri ve apartman içerisindeki bağımsız bölümler, konut kooperatifleri ve konut siteleri gibi aboneler bu grubun içinde yer almaktadır.

Ticarethane abone grubu

Elektrik enerjisini ticari amaçlı kullanan tüketiciler bu grubun içinde tüketimlerini gerçekleştirir. Oteller, hastaneler, cafeler, marketler, alışveriş merkezleri gibi işletmeler ticarethane abone grubundadır.

Sanayi abone grubu

Üretim yapan tesisler sanayi abone grubu içinde değerlendirilir. Sanayi sicil belgesi sahibi işletmeler, ve organize sanayi bölgeleri içerisinde, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tüzel kişiliği adına üretim yapma belgelerine sahip olanlar sanayi abone grubu üyeleri arasında sayılabilir.

Tarımsal sulama abone grubu

Tarımsal sulama abone grubu tarımsal üretimi olan kişilerce kurulmuş olan pompaj tesisleri, sulama kooperatifleri ile ayrı olarak tesis edilmiş tarımsal sulama elektrik tesislerini kapsamaktadır.

Aydınlatma abone grubu

Aydınlatma abone grubu iki alt gruptan oluşmaktadır. Bu grup Genel Aydınlatma Yönetmeliği gereğince genel aydınlatma kapsamında ödenen aydınlatmaları içermektedir. Özelleştirilen erişme kontrollü karayollarının aydınlatması, otoyollar, güvenlik amaçlı yapılmış olan sınır aydınlatmaları vb. halkın ücretsiz kullanımına sahip olduğu abone grubunu kapsamaktadır.

Diğer Sayfalar

İlgili İçerikler