Elektrik
Elektrikli Battaniye Nedir? Nasıl Kullanılır?

Elektrikli Battaniye Nedir?

Elektrikli battaniye, yerleşik bir ısıtma ekipmanına sahip olma özelliği taşıyan bir tür yatak örtüsüdür. İçerisinde barındırdığı yerleşik ısıtma ekipmanı sayesinde soğuk bir odada bile battaniyenin altında istenen sıcaklığa sahip olmak mümkündür.

Elektrikli Battaniye Nedir? Sayfa Özeti

Elektrikli battaniye pek çok tüketici tarafından tercih edilen bir üründür. Bunun başlıca sebebi; elektrikli battaniye kullanmanın, ev ısıtma maliyetlerini azaltmasıdır. Tüm evi veya tüm odayı ısıtmak için harcanacak yüksek enerji yerine yalnızca bireye özel ısı sağlayacak elektrikli battaniye kullanmak daha uygun maliyetlere sahiptir. Günümüzde kullanılan modern elektrikli battaniyeler, gelişmiş sıcaklık kontrollerine sahiptir. Buna ek olarak cilt ve hava sıcaklığındaki değişiklikleri algılayabilen ve kendisini buna göre ayarlayan akıllı battaniyeler de mevcuttur.

Daha gelişmiş elektrikli battaniye modelleri ise programlanabilir özelliğe sahiptir. Bu sayede yatağı belirli bir zamanda önceden ısıtabilir ve belirli bir saatte ısıtmayı durdurabilir. Ayrıca aynı yatakta yatmakta olan iki kişinin ihtiyaçları için de özelleştirilmiş sıcaklık ayarlamaları da yapabilir. Bazı elektrikli battaniye modelleri, vücudun farklı bölümlerinin ısı ihtiyaçlarını ayrı ayrı sağlayabilir. Örneğin baş bölgesini daha serin bırakırken uyuyanın ayaklarına daha fazla ısı sağlayabilir. 

Elektrikli Battaniye Nasıl Çalışır?

Elektrikli battaniye, artı ve eksi uçların bir araya gelerek ortaya ısı çıkartması prensibi ile çalışan bir elektronik cihazdır. Her ne kadar ismi battaniye olsa da temelde bir elektronik cihaz olan elektrikli battaniye, bir fiş yordamıyla prize bağlanır ve elektrik enerjisi ile çalışır. Prizden gelen elektrik akımı, küçük bir elektrik devresi yardımıyla eksi ve artı uçların bir araya getirilmesiyle ısı enerjisine dönüştürülür. Ancak bu işlemin akabinde ortaya çıkan ısı enerjisinin korunması ve dağıtılması için normal kablolar yeterli değildir. Bu nedenle ısı enerjisini kullanabilecek ve dağıtabilecek yüksek dirençli rezistanslar kullanılır. Elektrikli battaniyelerde kullanılan rezistanslar, tel biçiminde olan son derece ince rezistanslardır. Bunun sebebi, elektrikli battaniye kullanan kişinin konforlu şartlar altında uyuyabilmesini sağlamaktır. Rezistansların geçtiği her alanda, ısı salınımı meydana gelir. Rezistanslar belirli aralıklarla battaniyenin iç bölümünde yer alır ve tüm battaniye alanına ısı yayacak şekilde yerleştirilir. Rezistansların birbirine dolanmaması, yer değiştirmemesi veya tek bir yerde toplanmaması için elektrikli battaniye içerisinde rezistans bölümlerini ayıran dikişler bulunur. Buna ek olarak kullanıcıya rahatsızlık vermemesi için kabloların altında ve üzerinde kalın ve ısıyı da iletebilen kumaşlar tercih edilir. Genellikle elektrikli battaniyelerde bir kumanda devresi de yer alır. Kullanıcı bu devreyi kullanarak elektrikli battaniyenin sıcaklık ayarını yapabilir. Genellikle “ılık” ve “sıcak” ya da  “1” ve “2” isimleri kumanda üzerinde yer alır. Bu aslında voltaj ayarının belirlenmesinden ibaret küçük bir devredir. “Sıcak” veya “2” seçildiği zaman, aslında elektrikli battaniye üzerinde hiçbir işlem yapılmaz. “Ilık” veya “1” seçildiği zaman ise küçük devre yardımıyla direnç arttırılarak voltaj düşürülür. Bu sayede rezistanslar daha az ısınır.

Elektrikli Battaniye Parçaları Nedir?  

Elektrikli battaniye parçaları şunlardır: 

 • Rezistans teller 
 • Isıyı ileten ancak telleri hissettirmeyen kalın kumaş 
 • Voltaj ayarının yapılmasına olanak sağlayan elektronik devre 
 • Artı ve eksi uçları birleştiren elektronik devre 
 • Elektrikli battaniyenin elektriğe bağlanmasına olanak sağlayan bir tür fiş veya adaptör 

Elektrikli Battaniyenin Avantajları Nedir?

Elektrikli battaniyenin avantajları şunlardır:

 • Diğer ısıtıcılara göre daha uygun fiyatlara temin edilebilir. 
 • Elektrik tüketimi diğer ısıtıcılara göre çok daha azdır. Standart bir elektrikli battaniye ılık seviyede ortalama 40 Watt, sıcak seviyede ise ortalama 90 Watt güç tüketir. 
 • Özellikle büyük ev, büyük oda veya kapısız oda kullananlar için yüksek maliyetli ve uzun süren ortam ılıtma işlemi yerine çok daha ucuz maliyetle çok daha kısa sürede ısıtma sağlar. 
 • En soğuk havalarda bile etkilidir. 
 • Isıtma işlemi hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Elektrikli Battaniye Isıtıcılardan Daha Avantajlı mıdır? 

Elektrikli battaniyelerin, diğer ısıtıcılara göre hem avantajları hem de dezavantajları bulunur. Elektrikli battaniyelerin en büyük avantajı hızlı, etkili ve ucuz ısıtma sağlamasıdır. Buna karşılık olarak elektrikli battaniyeler yalnızca bir veya iki kişinin kullanımı için uygundur. Ortam ısıtması için kullanılmaları mümkün değildir. Elektrikli battaniyeler, soğuk bir odada sıcak bir uyku vadeder. Diğer ısıtıcılar ise ortamın tamamen ısıtılmasını sağlar. Bu nedenle uyku ve dinlenme dışındaki aktivitelerde elektrikli battaniyenin ısıtma amacıyla kullanılması söz konusu değildir. Öte yandan elektrikli battaniyeler, diğer ısıtıcılara göre daha ucuz fiyatlara temin edilebilir. Buna ek olarak kaynak tüketimleri de diğer ısıtıcılara göre çok daha azdır.

Elektrikli Battaniyenin Dezavantajları Nedir?

Elektrikli battaniyenin dezavantajları şunlardır: 

 • Çalışmak için elektrik kaynağına ihtiyaç duyar. Elektriğin olmadığı yerde kullanılamaz. 
 • Yalnızca bir veya iki kişi için ısıtma sağlayabilir.
 • Ortam ısıtmasında kullanılamaz. 
 • Arızalanma ve güvenlik tehdidi meydana getirme ihtimali bulunur. 
 • Herkes için konforlu değildir.

Elektrikli Battaniye Nasıl Kullanılır?

Elektrikli battaniye, dikkatli doğru bir biçimde kullanılması gereken bir cihazdır. Elektrikli battaniye çarşafın üzerine değil altına serilmelidir. Çünkü bireyin doğrudan elektrikli battaniye ile temas ederek uyuması kesinlikle tavsiye edilmez. Yatağa elektrikli battaniye serildikten sonra üzeri çarşafla kaplanmalıdır. Elektrikli battaniye fişe takılı ve açık konumdayken elektrikli battaniye üzerinde herhangi bir sıvı tüketimi yapılmamalıdır. Yüksek güvenlik için elektrikli battaniyenin uyumadan hemen önce fişten çekilmesi tavsiye edilir. Ancak günümüzde kullanılan akıllı elektrikli battaniye sistemleri ile bu tip güvenlik önlemlerine gerek duyulmaz. Elektrikli battaniyeler her ne sebeple olursa olsun kalorifer veya soba gibi diğer ısıtıcılar üzerine konulmamalıdır. 

Türkiye'de Elektrikli Battaniye Kullanımı Ne Zaman Yoğunlaşır?

Türkiye’de elektrikli battaniye kullanımı Eylül ayının sonlarına doğru düşük sıcaklığa sahip şehirlerde başlar. Kasım ayının gelmesiyle beraber  yurt geneline yayılan elektrikli battaniye kullanımı Mart ayının sonlarına kadar devam eder. Nisan ayı ve Mayıs ayının başlarında yurdun soğuk şehirlerinde elektrikli battaniye kullanımına rastlamak mümkündür. Mayıs ayının sonları itibariyle elektrikli battaniye kullanımı yurt genelinde sona erer.

Elektrikli Battaniye Markaları ve Fiyatları Nedir? 

En popüler elektrikli battaniye markaları şunlardır: 

 • Melsan  
 • Beurer  
 • Sina  
 • Boyralı  
 • Isıtel  
 • Omak  
 • Rawels  
 • Meltem 
 • Gülyat  
 • Palmiye

Elektrikli battaniye fiyatları ise elektrikli battaniyenin markasına, modeline ve özelliklerine göre geniş bir yelpazeye sahiptir. Örnek olarak Rawels marka çift kişilik bir elektrikli battaniye 110 TL’den başlayan fiyatlara sahiptir. Buna karşılık olarak Meltem marka pamuk kumaşa sahip aynı tip bir elektrikli battaniye 200 TL’den başlayan fiyatlara sahiptir. Tek kişilik elektrikli battaniye fiyatları ise daha uygundur. Ayrıca ultra kaliteli kumaştan imal edilmiş, ekstra güvenlikli ve mod ayarlama özellikli akıllı elektrikli battaniyeler 800 TL’den başlayan fiyatlara sahiptir. (Fiyatlar 2022 yılına aittir.)

Elektrikli Battaniye Ömrü Nedir?

Pek çok elektrikli battaniyenin ömrü, üretici firma tarafından 10 yıl olarak belirtilir. Ancak elektrikli battaniyelerin ömrü; kullanım sıklığına, kullanım biçimine, kullanılan yerin elektrik sistemine, battaniyenin bakım talimatlarının doğru bir şekilde yerine getirilip getirilmediğine göre değişiklik gösterir. Standart bir elektrikli battaniye, bir ampul kadar elektrik tüketimi gerçekleştirir. Ilık sıcaklıkta saatte ortalama 40, yüksek sıcaklıkta ise saatte 90 kW tüketen bir elektrikli battaniye günde 8 saat kullanılmak koşuluyla 9 aylık kullanım sonucunda yaklaşık 195 kW'lık bir enerji sarfiyatı gerçekleştirir.

Elektrikli Battaniye Elektrik Faturasını Etkiler mi?

Bir elektrikli battaniyenin, elektrik faturasına etkisi yalnızca 100 Watt'lık bir ampul kadardır. Sağladığı ısıya oranla elektrik tasarrufu yönünden son derece efektif bir cihaz olan elektrikli battaniye, diğer ısıtma cihazlarıyla kıyaslanmayacak derecede düşük bir elektrik kullanımına sahiptir. Standart bir ev kliması 1 saatlik kullanım sonucunda 1 kW'tan daha fazla enerji tüketimi gerçekleştirirken, elektrikli battaniye ise 1 saatlik kullanım sonucunda yalnızca 90 Watt'lık bir enerji tüketir. Elektrikli battaniyenin ılık modda çalıştırıldığı durumlarda ise bu enerji tüketimi yarı yarıya azalır. Bu hesaba göre 10 saat çalışan bir elektrikli battaniye, 1 saat çalışan bir klimadan daha az enerji tüketir. 

Elektrikli Battaniyenin Ne Kadar Elektrik Harcadığı Nasıl Öğrenilir?

Elektrikli battaniyenin harcadığı saatlik elektrik enerjisi miktarı, elektrikli battaniye üzerinde bulunan bilgilendirmede yazmaktadır. Standart bir elektrikli battaniye sıcak modda çalıştırıldığı takdirde ortalama olarak saatte 90 Watt enerji tüketimi gerçekleştirir. Elektrikli battaniye kullanımının evin toplamında harcanan enerjideki payı, güç kaynağı hesaplayıcı programı ile bulunabilir. Güç kaynağı hesaplayıcı program, her türlü cihazın saatlik enerji tüketim bilgisini ve ortalama kullanım süresini kullanıcıya soran bir programdır. Bu bilgiler girildiğinde günlük olarak ne kadar enerji harcanacağı kullanıcıya gösterilir. Bu enerji harcama listesi içerisinde elektrikli battaniyenin payı da ayrıca gösterilir. Elektrikli battaniyenin harcamış olduğu elektrik enerjisinden tasarruf etmek mümkündür. Bunun için elektrikli battaniyenin gereksiz yere çalıştırılmaması ve uyumadan önce tercihen kapatılması tavsiye edilir.

Diğer Sayfalar

Statik Elektrik Nedir?Elektriği Kim Buldu? Elektrik Nasıl Keşfedildi?Nükleer Atık Nedir? Radyoaktif Atık Nedir?Amper Nedir?Andre-Marie Ampere Kimdir?Voltaj Nedir? Elektrik Akımı Nedir?Elektrik YüküWatt Nedir?James Watt Kimdir?Nükleer EnerjiGeorg Simon OhmIsaac NewtonSıfır Daire Elektrik AboneliğiManyetik Alan Nedir?Doğal Gaz Nedir?Radyasyon Nedir?Bobin Nedir?James Clerk Maxwell Kimdir?Gauss Yasası Nedir?Elektrik Potansiyeli Nedir?Nükleer Enerji Mühendisi Nedir?Maxwell Denklemleri Nedir?Carl Friedrich Gauss Kimdir?Elektrik Birimleri Nelerdir?Nükleer Reaktör Nedir?Elektromanyetik Nedir?Coulomb Yasası Nedir?Elektrik Alanı Nedir?Elektrostatik Nedir?Volta Pili Nedir?Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta Kimdir?En İyi Doğal Gaz SobasıHendrik Casimir Kimdir?Doğal Gaz Sobası Nedir?Albert Einstein Kimdir?Thomas Edison Kimdir?Nikola Tesla Kimdir?Işık Hızı Nedir?Jeneratör Nedir?Transistör Nedir?Jeneratörün Ana Parçaları Nelerdir?Türkiye'de Doğal GazPil Nedir?Manyetik Kuvvet Nedir?Wattmetre Nedir?Manyetizma Nedir?Elektrik Kablo Çeşitleri Nelerdir?Ohm Kanunu Nedir?Mıknatıs Nedir?Diyot Nedir?Ampermetre Devreye Nasıl Bağlanır?Elektrik Topraklama Nedir?Elektromıknatıs Nedir?Elektrikli Battaniye Nedir?Elektriksel İletken Nedir?Termik Santral Nedir?Termosifon Nedir?Ampul Nedir?Ampermetre Nedir?Buat Nedir?Dalga Enerjisi Nedir?Uzatma Kablosu Nedir?Elektrik Kablosu Renkleri ve Anlamları Nedir?Elektrikli Bisiklet Nedir?Elektrik Yangını Nasıl Çıkar?Edwin Hall Kimdir?Hall Olayı ya da Etkisi Nedir?Elektrik Kazaları Nasıl Önlenir?Michael Faraday Kimdir?Kısa Devre Nedir?George Westinghouse Kimdir?Doğal Gaz Sayacı Nedir?Isı Yalıtımı Nedir?Doğal Gaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır?Doğal Gaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?Elektrik Çarpması Nedir?Hidrolik Enerji Nedir?Alternatif Enerji Kaynakları Nelerdir?Doğal Gaz AcilDoğal Gaz Alarmı Nedir?Sir Adam Beck Kimdir?Elektrik ile İlgilenen Bilim AdamlarıFırın Ne Kadar Elektrik Harcar?Röle Nedir?
İlgili İçerikler