Kayseri Elektrik Perakende Satış A.Ş. | KEPSAŞ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan ve 01 Ocak 2013 tarihi itibarı ile yürürlüğe giren, elektrik enerjisinin dağıtım faaliyetleri ile perakende satış hizmetlerinin birbirinden ayrı tüzel kişilikler tarafından gerçekleştirilmesi kararı üzerine KCETAŞ dağıtım faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiştir. Ancak perakende satış hizmetlerini gerçekleştirebilmek adına KEPSAŞ Kayseri Elektrik kurulmuştur.
Kayseri Elektrik Abonelik İşlemleri KEPSAŞ

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

KCETAŞ Hakkında

Ülkemizin önde gelen elektrik enerjisi üretim ve dağıtım kuruluşları arasında yer alan KCETAŞ, Türkiye’nin ilk özel elektrik dağıtım şirketidir. İmtiyaz sözleşmesini 1926 yılında imzalamış olan şirket, 1928’den bu yana Kayseri’de faaliyet göstermektedir.

KCETAŞ, kendi imkânlarıyla tesis ettiği Dizel Elektrik Santrali, Bünyan Hidroelektrik Santrali ve Sızır Hidroelektrik Santrallerini elektrik üretimi sağlayabilmek ve bölgesine kesintisiz elektrik dağıtımı yapabilmek adına kurmuştur. Şirket, yine kendi imkânlarıyla elektrik enerjisinin dağıtımını gerçekleştirebilmek için nakil hatları ve dağıtım şebekeleri de kurmuştur. Kurmuş olduğu bu nakil hatları ve dağıtım şebekeleri sayesinde bölgeye enerji sağlayan KCETAŞ, 50 yıl boyunca gerçekleştirdiği hizmetlerinin ardından 1982 yılında tesis etmekte olduğu bütün santral ve hatları Türkiye Elektrik Kurumu’na (TEK) bedelsiz olarak devretmiştir.

1984 yılına gelindiğinde ise KCETAŞ, 50 yıl boyunca gerçekleştirdiği başarılı hizmetlerine binaen bölgenin görevli elektrik dağıtım şirketi olabilmek adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bildiride bulunmuş ve gerekli onayların alınmasının sonrasında 01.03.1990 tarihinden itibaren bölgenin dağıtım faaliyetlerini gerçekleştirmek adına görevlendirilmiştir.

Ülkemizdeki ilk özel dağıtım şirketi olması nedeniyle, 2004 yılında gerçekleştirilen özelleştirilme kapsamına alınmamıştır. KCETAŞ özelleştirilmeksizin bölgenin elektrik dağıtım ve perakende satış hizmetlerini gerçekleştirmeye devam etmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Haziran 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi