Gediz Elektrik

4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde ülkemizde elektrik enerjisinin dağıtımı ve perakende satışı faaliyetlerinin birbirinden ayrıştırılarak ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi gerekliliği kararı alınmıştır. GEDİZ Perakende, 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren elektrik enerjisinin İzmir ve Manisa illerinde dağıtım faaliyetlerini gerçekleştiren GEDİZ EDAŞ şirketinden ayrılarak yalnızca elektrik perakende satış faaliyetlerini gerçekleştirmeye yönelik olarak hizmet vermeye başlayabilmek adına kurulmuş bir elektrik tedarik şirketidir.

Gediz Elektrik Hakkında Genel Bilgiler | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Gediz Elektrik Tarihçesi

Türkiye Elektrik Kurumu, 1994 yılında yapılanmaya alınarak iletim ve üretim faaliyetlerini yerine getirmek üzere Türkiye İletim ve Üretim A.Ş. (TEAŞ) ve dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini yerine getirmek için ise Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) olacak şekilde iki ayrı teşekküle dönüştürülmüştür.

Elektrik sektöründe gerçekleştirilecek bütün dağıtım faaliyetlerinin TEDAŞ sorumluluğuna geçmesiyle birlikte, il dağıtım müesseseleri de TEDAŞ’a bağlanmıştır. TEDAŞ 2004 yılında T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından alınan karar neticesinde özelleştirilme kapsam ve programına alınmıştır.

Öncelikli olarak ülkemizde elektrik dağıtım faaliyetlerinin daha düzenli ve verimli gerçekleştirilebilmesi amacıyla ülkemiz 21 ayrı dağıtım bölgesine ayrılmış, her bölgede faaliyetleri yerine getirmek amacıyla bir dağıtım şirketi görevlendirilmiştir. Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. ise İzmir ve Manisa illerini kapsayan 11 numaralı bölgede hizmet vermek üzere görevlendirilmiştir.

Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin TEDAŞ’a ait hisselerinin, 2004 yılında alınan karara istinaden özelleştirilme kapsamında ihale yoluyla satışa sunulmasına karar verilmiştir. Bunun neticesinde Gediz Elektrik şirketinin, 07 Mart 2013 tarihinde gerçekleştirilen ihale sonucunda GDZ Enerji Yatırımları A.Ş’ye devri kararlaştırılmıştır. Hisselerin devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından özelleştirilme süreci tamamlanmıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

Gediz Perakende Kime Aittir?

Gediz Perakende Nerededir?

Gediz Perakende Ne Zaman Kurulmuştur?

Gediz Perakende Elektrik Faturası Tarifeleri Nelerdir?

Gediz Perakende Güvence Bedeli Ne Kadardır?

Gediz Perakende ile Serbest Tüketici Avantajından Faydalanabilir miyim?

Gediz Perakende Faturasında Abone Numarası Nerede Yazar?

Gediz Perakende Hangi Bölgelerde Elektrik Tedarik Eder?

Gediz Perakende Abonelik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gediz Perakende Faturası E-posta veya Telefon ile Alınabilir mi?

Gediz Perakende Faturası SMS İptali Nasıl Yapılır?

Gediz Perakende Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Gediz Perakende CEO'su Kimdir?

Gediz Perakende Hakkında Kurumsal Bilgi ve Merak Edilenler Nelerdir?

Gediz Perakende Sosyal Medya Hesapları Nedir?

Gediz Perakende İletişim Numarası Nedir?

Gediz Elektrik'e Benzer ve Rakip Diğer Elektrik Tedarikçileri Hangileridir?

İlgili İçerikler