Dicle Elektrik

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan karar neticesinde dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin birbirinden ayrı farklı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi gerekliliği yerine getirilmiştir ve 2013 yılında dağıtım ve perakende satış faaliyetleri birbirinden ayrılmıştır. Böylelikle bölgenin perakende satış faaliyetlerini gerçekleştirebilmek üzere Dicle EPSAŞ kurulmuştur
Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Dicle Elektrik’in Kuruluşu ve Özelleştirilmesi

TEDAŞ, 2004 yılında alınan karar sonucunda özelleştirilme kapsamına alınmıştır. Bundan sonraki dönemlerde ülkemiz 21 farklı bölgeye ayrılmış ve bu bölgelerde hizmet göstermek üzere dağıtım şirketleri görevlendirilmiştir. Bu bölgeler arasında bulunan 1 numaralı bölge olarak adlandırılan kısımda, yani Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Batman ve Siirt illerinde hizmet vermek üzere görevlendirilen Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş., 2005 yılında kurulmuştur.

Hizmetlerine 1 nolu dağıtım bölgesinde başlayan Dicle EDAŞ’ın özelleştirilmesi kapsamında, şirketin hisseleri 2005 yılında satışa çıkarılmıştır. 2013 yılında hisse satışı yapılarak 28.06.2013 tarihinde özelleştirmesi tamamlanmıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Haziran 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi