Elektrik Fiyatları Ne Kadar Zamlandı?

1 Eylül 2022 tarihinde yapılan %20’lik mesken, %30'luk işyeri ve %50’lik sanayi zamlarıyla birlikte 2022 yılında elektriğe yapılan toplam zam mesken düşük kademe için %136, mesken yüksek kademe için %184; iş yeri düşük kademe için %174, iş yeri yüksek kademe için %266 olmuştur. 2023 yılında ise tüketicilere etki eden elektrik zammı olmamıştır.

2024 Elektrik Zammı Ne Kadar? | encazip
27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 2 Ekim 2023

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Türkiye elektrik piyasaları fiyat belirlemelerinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) yılda 4 defa açıklamış olduğu ulusal tarifeler önemli bir yere sahiptir. İlgili tarifeler hem ülkedeki ekonomik olarak genel gidişatı hem de küresel anlamdaki gelişmeleri, bizlere yansıtma anlamında bir referanstır. Elektrik tarifelerinin ülkedeki fiyat hareketlerini ve bu çerçevede başta enflasyon, döviz kuru, petrol fiyatları, hane halkı harcanabilir geliri ve imalat ile hizmet sektörünün genel gidişatını görme açısından bizlere ciddi referans oluşturmaktadır.

2023 Yılında Elektriğe Zam Gelecek mi?

2023 yılı vergiler dahil elektrik fiyatları (fatura dip toplam fiyatı) zamlanmadı. 2022 yılı Haziran ayında elektriğe mesken aboneleri için %15, sanayi ve iş yeri aboneleri için % 25 zam gelmişti, 2023 yılında Ocak ayında yapılması beklenen elektrik zammı yapılmadı. 2023 yılında elektriğe ne kadar zam yapılacağı tahmin edilememektedir. Güncel elektrik fiyatları bilgisine encazip üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yıllara göre elektrik zamları

Ülkelerin enerji fiyatlandırma politikalarına incelendiğinde, fiyatların belirli bir oranının veya tamamının doğrudan kamu tarafından belirlendiği görülmektedir. Bunun en büyük sebebinin de elektriğin enflasyon miktarında hem sepet bazında direkt hem de üretim ve işletme maliyetlerine dolaylı etkilerinin bulunmasıdır. Tüketici Fiyat Endeksinde (TÜFE) yalnızca konutta kullanılan elektrik fiyatı yer almaktadır. Bu da mesken tarifelerinin belli dönemlerde ciddi sübvansiyona uğramasının ana sebebidir. Konuttaki fiyat ayarlamalarına  benzer şekilde ticarethanelerdeki enerji fiyatlarını da etkilediğinden; bu ilişkiyle de hizmetler, temel mallar ya da işlenmiş gıda gibi grupların fiyatları üzerinde dolaylı yansımalar görülebilmektedir. 

Aşağıdaki grafiklerde 2015 yılından bugüne mesken ve ticarethane tarifelerinin değişimi gösterilmektedir. Özellikle 2016 ve takip eden 2017 yılında, elektrik enerjisi maliyetleri artmış olsa da büyük ölçüde politik sebeplerle maliyet artışı son tüketiciye uzun bir süre yansıtılmadı. Ancak bu durum 2018 yılı boyunca her çeyrekte daha yüksek oranda elektrik zammı yapılması ile sonuçlandı.

Yıllara Göre Mesken Elektrik Zamları (Dip Fiyat)

Yıllara Göre Ticarethane Elektrik Zamları (Dip Fiyat)

 Mesken Abone Grubu Aktif Enerji Bedeli Zamları

Ticarethane Abone Grubu Aktif Enerji Bedeli Zamları

 Mesken Abone Grubu Dağıtım Bedeli Zamları

Ticarethane Abone Grubu Dağıtım Bedeli Zamları

Sıkça Sorulan Sorular

2022 Yılında Elektriğe Ne Kadar Zam Geldi?

2021 Yılında Elektriğe Ne Kadar Zam Geldi?

2020 Yılında Elektriğe Ne Kadar Zam Geldi?

2019 Yılında Elektriğe Zam Oranı Ne Kadar Oldu? 

2016 - 2021 arasında elektrik fiyatları ne kadar zamlandı? 

Elektriğe Neden Zam Gelir? / Elektrik Zamları Neden Yapılıyor?

İlgili İçerikler