Elektrik Tüketimi Hesaplama

Ne Kadar Elektrik Tüketimi Yapıyorsunuz?

Elektrik tüketim miktarınızı bilmeniz başta zor gibi görünebilir. Fakat, aslında oldukça basit birkaç yöntemle ne kadar elektrik tüketimi yaptığınızı anlamanız mümkündür. Bu yazıda, elektrik tüketim miktarınızı kolayca nasıl anlayabileceğinizi açıklayacağız

Elektrik Tüketimi Sayfa Özeti

Elektrik tüketim miktarınızı bilmeniz başta zor gibi görünebilir. Fakat, aslında oldukça basit birkaç yöntemle ne kadar elektrik tüketimi yaptığınızı anlamanız mümkündür. Bu yazıda, elektrik tüketim miktarınızı kolayca nasıl anlayabileceğinizi açıklayacağız

Elektrik Faturasını Anlamak

Elektrik tüketimi hesaplaması yapmak için öncelikle elektrik faturanızı iyi bir şekilde anlamanız gerekir. Elektrik tedarikçileri tüketicilerine farklı şekil, içerik ve boyutlarda faturalar gönderiyor ve bu durum bazen kafa karışıklıklarına yol açabiliyor olsa da faturanızı okuyup anlamanızın kolay olduğunu, en azından bu yazımızı okuduktan sonra bir hayli kolaylaşacağını söyleyebiliriz.

Elektrik faturaları bazı tüketicilere aylık, bazılarına ise bundan daha uzun dönemler halinde gönderilebilmektedir. Ülkemizde sayaçların okunması görevi dağıtım şirketlerine verilmiştir. Dağıtım şirketlerinin görevli personeli her ay düzenli olarak sayacımızın bulunduğu yere gelerek okumalarını yapar. Ancak bazı bölgeler veya dağıtım şirketleri için sayaç okuma periyotları düzenli olmayabilir. Bunu; elektrik faturanız üzerinde yazılı olan ilk okuma ve son okuma tarihlerine bakarak anlayabilir ve faturanızın ne kadarlık bir dönem için kesildiğini buradan çıkartabilirsiniz. Bu, elektrik tüketimi hesaplaması yapmanız için daha doğru bir yöntem olacaktır. 

Elektrik Tüketimi Hesaplamasında Dikkate Alınacak Değişkenler

Elektrik faturanızı daha iyi anlamak ve elektrik tüketimi hakkında daha çok bilgi sahibi olabilmeniz için encazip.com size yardımcı olacaktır. “Ne kadar elektrik tüketimi yapıyorum?” sorunuza cevap bulabilmeniz için yaygın olarak kullanılan birkaç faktörü bilmeniz yeterli olacaktır:

Fatura Dönemi: Faturanızın üst kısımlarında yer alan kutucuklarda elektrik tüketimi ve faturanızın hangi aya ait olduğunu görebilirsiniz. Bunlar önemli ölçüde değişiklik gösterebilir, bu nedenle not almanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde harcamalarınız çok da anlamlı olmayacaktır.

Elektrik Tüketimi: Elektrik tüketimi, faturanızın çoğunlukla orta kısmında ve genellikle aktif tüketim bölmesinde yer almaktadır. Bu bölümde yer alan bilgiler, kilowatt saat (kWh) olarak yer alan tüketimleriniz (gerçekleştirilen son sayaç okumanızdaki son endeks ve ilk endeks değerlerini), kilowatt saat birim fiyatınızı içerecektir.

Toplam: Elektrik tüketiminiz KDV’ye tabidir. Ayrıca toplam ödeyeceğiniz tutar, yaptığınız elektrik tüketimi ile direkt olarak ilgili olmayan bu gibi nedenlerden dolayı ekstra ücretlendirmeler de olabilmektedir. Bu bedellere TRT Payı, Enerji Fonu gibi birçok bedel dahildir. Bu bedeller ve elektrik faturası kalemleri ile ilgili olarak tüm bilgilere elektrik faturası sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Kullandığınız elektrik miktarını hesaplayabilmek için önemli olan rakamlar, toplam elektrik tüketimi ve elektrik birim fiyatınızdır. Bu hangi tedarikçide olduğunuza ve hangi tarifeyi kullandığınıza bağlıdır, zira aynı tüketim rakamları farklı elektrik faturası tutarlarına neden olabilir.

Elektik Sayacınızı Okuyabilirsiniz

Son faturanızı bulamıyorsanız ya da faturanızı anlamak için zaman harcamak istemiyorsanız, bu bilgilerin direkt kaynağına gidebilirsiniz. Sayacınız ne kadar elektrik tüketimi yaptığınızı bilmeniz ve bunu hesaplamanız için en iyi yerdir. Çünkü kullanmakta olduğunuz elektrik tüketimi, elektrik sayacınız tarafından kaydedilmektedir.

Yapmanız gerekenler basit; aylık tüketimlerinizi hesaplayabilmek için sayacınıza bakın, not alın ve aydan aya kontrol edin. Burada elektrik tüketimi bilginizi doğru olarak öğrenebilmeniz için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, en son yaptığınız okumadaki tutardan, önceki dönemde yaptığınız okumada not ettiğiniz değeri çıkartmanız olacaktır.

En yaygın olan elektrik sayacı türü mekanik sayı basamakları olan standart bir sayaçtır. Soldan sağa doğru rakamları okuyun ve not alın. Dijital sayaçlar, yani halk arasında akıllı sayaç olarak bilinen sayaçlar ise üç zamanlı hesaplama yapabildiğinden dolayı günün farklı saat dilimlerinde ne kadar elektrik tüketimi yaptığınızı kayıt altına almaktadır. Ayrıca geçmişe dönük 1 yıllık tüketimlerinizi de hafızasında tutabildiğinden elektrik tüketimi hesaplamalarınızda kolaylık sağlamaktadır. Bu kayıtlara bakarak ne kadar elektrik tüketimi yaptığınızı öğrenebilirsiniz.

Serbest tüketici tanımı gereği yıllık 1100 kWh üzeri elektrik tüketen aboneler, aşağıdaki tedarikçilerden birini seçebilir ve avantajlı fiyatlarla elektrik kullanabilir: 

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Daha Az Elektrik Tüketin

Artık ne kadar elektrik tükettiğinizi anlayabildiğinize ve ölçebildiğinize göre, size yüksek elektrik tüketimlerinizi, dolayısı ile de elektrik faturanızı nasıl düşürebileceğiniz hakkında da bilgi verebiliriz. Evinize giren elektrik miktarını azaltmak tüketimlerinizi azaltmanın dolayısıyla faturalarınızı düşürmenin en kolay yoludur. Genel sorun yalıtım olarak adlandırdığımız, zemininiz ve kapılarınızın altındaki veya pencere aralarındaki boşluklardır. Yalıtım yapmak sandığınız kadar zor değildir. Yapı marketlere uğrayarak bunun için gerekli malzemeleri satın alarak kolayca yaptırabilirsiniz.

Çatı yalıtımı hava yalıtımı kadar ucuz olmasa da en büyük enerji tasarrufunu sağlamaktadır. Çatı yalıtımı yapmak faturalarınızı düşürmek istediğinizde çok da üzerinde durulması gereken bir konu değildir aslında. Çoğu ev bu yalıtımı yaptırarak çoktan enerji tüketimini azaltmıştır. Yaptırmanız halinde bu sizin de fayda sağlamanız anlamına gelmektedir. Bu konu ile ilgili daha fazla bilgiye rehberimizden ulaşabilirsiniz.

Aydınlatma ise diğer bir konudur. Ampullerinizi tasarruflu lambalar ile değiştirebilirsiniz. Veya en kolay yöntem olarak, bildiğiniz gibi odadan ayrıldığınızda ışığı kapatabilirsiniz. Böylelikle tüketimleriniz düşer ve tasarruf etmiş olursunuz.

Elektrik tüketimi ve enerji tasarrufu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz rehberimize göz atabilirsiniz.

İlgili İçerikler