Elektrik Tedarik Şirketleri

Elektrik Tedarik Şirketleri

Elektrik tedarik şirketleri, tüketicilerin elektrik enerjisini tedarik eden şirketlerdir. Ülkemiz elektrik piyasasının özelleştirilmesi ve rekabete açılması ile birlikte, elektrik enerjisi tedariki elektrik tedarik şirketleri tarafından yapılmaya başlanmıştır.

Elektrik Tedarik Şirketi Nedir?

Elektrik tedarik şirketi, tüketicilerin elektrik enerjilerini sağlayan ve belirli dönemler içinde kullanılan elektriğin faturasını kesen şirketlerdir. Elektrik piyasasının serbestleşmesi kapsamında 2013 yılında elektrik tedarik ile dağıtım faaliyetleri birbirinden ayrılmış, şebeke işletim faaliyeti ile elektrik dağıtım şirketleri, elektrik tedarik kısmı ile de elektrik tedarik şirketleri ilgilenmeye başlamıştır. Türkiye elektrik piyasasında iki tip tedarik şirketi vardır. Lisanslarına göre tedarik şirketleri aşağıdaki gibidir.

  • Görevli Elektrik Tedarik Şirketleri: Elektrik tedarik şirketini değiştirmemiş tüketicilere son kaynak elektrik tedariği kapsamında elektrik sağlamakla görevlendirilmiş şirketler. Türkiye genelinde 21 adet görevli tedarik şirketi bulunurken her görevli tedarik şirketi kendi görev bölgesindeki son kaynak elektrik tedarikinden sorumludur. Bu şirketler hem son kaynak tedarik kapsamında görevliyken hem de serbest tüketicilere ikili anlaşmalarla elektrik satışı gerçekleştirebilir.
  • Serbest Elektrik Şirketleri: Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan (EPDK) elektrik tedarik lisansı almış ve bu kapsamda tüketicilere elektrik tedariği sağlayabilen şirketlerdir. Serbest elektrik şirketleri sadece serbest tüketicilere elektrik tedariği sağlayabilirken, gerekli enerjiyi kendileri de üretebilir, farklı şekillerde piyasadan da elektrik alıp tüketicilere satarak ticaretini yapabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Serbest Elektrik Tedarikçileri Hangileridir?

Elektrik Tedarik ve Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Ayrılması Nasıl Olmuştur?

Görevli Elektrik Tedarik Şirketi Nedir?

Elektrik Şirketleri Arasındaki Fark Nedir?

Serbest Elektrik Tedarik Şirketi Nedir?

Serbest Elektrik Şirketlerine Nasıl Geçilir?

Serbest Elektrik Şirketlerinin Sunduğu Avantajlar Nelerdir?