Elektrik İndirimi: Devlet Destekli Elektrik Faturası Yardımı

Elektrik Faturası Desteği ve Yeşil Kartlılara Elektrik İndirimi

Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine verilen elektrik faturası desteği, yeşil kartlılara ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca düzenli yapılan yardımlardan faydalanan hanelere yapılan destektir. Elektrik faturası desteği öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kullanılarak yapılır. Bu fon kaynaklarının yeterli olmaması durumunda ise ihtiyaç duyulan tutar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesine konacak ilave ödenekten karşılanır.

Yeşil Kart, 3816 Sayılı Kanun uyarınca bir sosyal güvencesi olmayan, yardıma muhtaç ve sağlık sigortası (güvencesi) olmayan kişilere ücretsiz olarak sağlık hizmeti alabilmeleri için verilen bir belgedir. Yeşil kart temelinde ücretsiz bir şekilde sağlık kuruluşlarından yararlanılmayı sağlayan bir kanal olsa da genel olarak devlet tarafından yardımlarda bulunulacağı zaman öncelikli olarak yeşil kartlı vatandaşlar göz önünde bulundurulur. Bu sayede de yeşil kartlılara elektrik indirimi yardımında bulunulur.

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Elektrik Faturası Yardımı Ne Kadardır?

Elektrik faturası yardımı her aylık dönemde ödenir ve hanede bulunan kişi sayısına göre tutarı değişir. Elektrik faturası yardımı tutarı aylık 150 kWh elektrik tüketimine kadar faturaları kapsar ve yardım tutarı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından açıklanan ulusal elektrik tarifelerindeki tavan fiyatlar dikkate alınarak hesaplanır. Hanelerdeki kişi sayısına göre elektrik faturası yardımı tutarı aşağıda belirtilmiştir:

 • 1-2 kişiden oluşan bir hanede aylık olarak 75 kilovatsaat elektrik için (40 TL)
 • 3 kişiden oluşan bir hanede aylık olarak 100 kilovatsaat elektrik için (53TL)
 • 4 kişiden oluşan bir hanede aylık olarak 125 kilovatsaat elektrik için (67 TL)
 • 5 ve üzeri kişiden oluşan bir hanede aylık olarak 150 kilovatsaat elektrik tüketimi için (80 TL) 

elektrik faturası yardımı yapılmaktadır. 

Elektrik Faturası Yardımı Alma Şartları Nedir?

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından eğer ki kişi ihtiyaç sahibi olarak değerlendirilmiş olmak,
 • Fatura yardımı alacak kişilerin Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı’nın sistemi üzerinde kayıtlı olması gerekir. Daha sonrasında kişi kimlik kartı ve faturası ile PTT’lerde başvuru yapmalıdır.
 • Daha sonrasında yapılan başvuru sonuçlarının incelendiğinde kişinin yardım almaya bir engeli olmadığı zaman fatura yardımı alımı başlayabilir.
 • Fatura yardımlarında direkt olarak nakit para verilmemektedir. Belirlenen tutar faturanızdan düşecektir.
 • Hane gelirinin hanedeki kişi sayısına düşen paranın asgari ücretin 3’te 1’i kadar olması gerekmektedir. Böyle bir durumda da 2020 yılında bu ücret 701 TL’dir.

Hastalar için Özel Elektrik Parası Alma Şartları Nedir?

Kronik hastalığı olan kişilerin destek alabilmesi için gerekli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekildedir:

 • Kişinin Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı’nda bir kaydının bulunması gerekmektedir.
 • Kişinin bakıma muhtaç olmasından Evde Bakım Yardımı almaması gerekmektedir. Aksi taktirde ikinci bir yardımı alamaz
 • Kişinin hastalığı nedeni ile cihaza bağlı bir yaşam sürdüğünü kanıtlar nitelikte olan sağlık raporlarına sahip olmalıdır.

Eğer ki bu gerekçelerin hepsini karşılıyorsanız hastalar için özel elektrik parası alma imkânınız bulunmaktadır. 

Ağır ve Kronik Hastalara Elektrik Parası Desteği Ne Kadardır?

Ağır ve kronik hastalara elektrik parası desteği yine Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı tarafından verilmektedir. Herhangi bir kronik hastalığı bulunan ve de evde bazı tıbbi cihazlar kullanmakta olan kişilerin elektrik faturaları çok gelmektedir. Bu sebeple de devlet bu konuda bir yardımda bulunmaktadır. 
Evde tedavi gören hastalara örnek vermek gerekirse nefes darlığı gibi hastalığı bulunan ve de durumu ağır olan kişilerin evde solunum cihazı kullanması gereklidir ve bu cihazlar da çok fazla elektrik yakmaktadır. Bu sebeple de bu hastalara aylık 200 TL elektrik parası desteği verilmektedir.

Solunum Cihazına Bağlı Yaşayanların Elektrik Faturası Desteği İçin Hazırlaması Gereken Evraklar

Başvuru yapacak hastaların ikamet ettiği bölgede bulunan Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı’nda başvuru işlemlerinin gerçekleştirilmesi gereklidir. Gerekli belgeler ile başvuruda bulunan hastanın hastalığının ve cihazların teyit edilmesi ve de yardıma muhtaçlığının onay görülmesi için Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı personeli ile birlikte bir sağlık personelinin ilgili hastanın evinde tespit yapması gerekir. 
Başvuruda sunulacak evrakları şu şekildedir:

 • Kişinin hastalığını ve kullanması gerektiğine dair bir sağlık raporu
 • Elektrik Desteği Programı Başvuru Formu 
 • Kişinin kimlik kartı gibi belgelerle başvuruda bulunması yeterlidir.

İhtiyaç Sahibi Ailelere Elektrik Tüketim Desteği Verilmesi Hakkındaki Karar

Cumhurbaşkanlığı tarafından verilmiş olan bu karar, ihtiyaç sahiplerine ve de kronik hastalığı bulunan ve de evde tıbbi cihaz kullanan vatandaşlara kolaylık olması açısından düzenlemeye konulmuştur. Bu karar resmi olarak şu şekildedir:
Ekli “İhtiyaç Sahibi Hanelere Elektrik Tüketim Desteği Verilmesi Hakkında Karar”ın yürürlüğe konulmasına, 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 17. maddesi gereğince karar verilmiştir.


Elektrik Tüketim Desteğinin Finansmanı

MADDE 4- (1) Elektrik tüketim desteği öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynakları kullanılarak yapılır.
(2) Fon kaynaklarının yeterli olmaması durumunda ödeme için ihtiyaç duyulan tutar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesine konacak ilave ödenekten karşılanır.
MADDE 5- (1) Elektrik tüketim desteğinin uygulanma yöntemi, kapsamda olan düzenli yardım programları ve aylıklar ile verilecek destek miktarının hanedeki kişi sayısı kriterine göre belirlenmesi ve desteğe ilişkin diğer hususlara dair usul ve esaslar Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığının görüşleri alınarak Aile. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenir.

PTT'den Elektrik Parası Yardımı Nasıl Alınır?

Elektrik yardımı parası yakın zamanlarda yürürlüğe girmiş olan, ihtiyaç sahiplerine aylık olarak yapılacak olan bir yardımdır. Her ay yapılan bu yardımda harcanan elektrik ve hanedeki kişi sayısına göre bir tutar belirlenerek ödemeler yapılmaktadır. Ödemeler nakit olarak değil, kişinin faturasının bir miktarını düşürerek yapılır. Geri kalan tutarı kişi ödemektedir.
PTT’den elektrik parası yardımı almak için öncelikli olarak kişinin Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı üzerinde bir kaydı bulunması gerekmektedir. Daha sonrasında da kimlik kartı ve de elektrik faturası ile birlikte gidilerek yardım sağlanabilmektedir.

PTT Elektrik Parası Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Elektrik faturası yardım başvurusu için öncelikli olarak kişinin Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı’na giderek yardım parası almak istediğini belirtmesi gerekmektedir. Kimlik kartınız ile gitmeniz durumunda başvuru işlemleriniz başlatılacaktır.
 • Daha sonrasında gerekli incelemeler sonucunda kişinin elektrik yardımı parası alıp almaması gerektiğinin kararı verilir.
 • Karar verilmesi durumunda kişinin hanedeki yaşayan mevcut kişilerin sayısına, elektriğin ne kadar kullanıldığına göre hesaplamalar yapılarak yardım miktarı belirlenir.
 • Bu işlemlerden sonra kişinin PTT’de de bir başvuru yapması gerekmektedir.
 • Kişinin yaşadığı bölgedeki herhangi bir PTT şubesine giderek yardım alıp alamadığını, ne kadar yardım alabileceğini öğrenebilir.
 • Yardım almak için başvuruda bulunan kişi kimlik kartı ve elektrik faturası ile PTT’lerden indirim alabilmektedir.

Diğer Sayfalar

İlgili İçerikler