Elektrik İdaresi

Elektrik İdaresi

Elektrik idaresi terimi çok genel bir kavram olup çok fazla hizmet alanının bulunduğu elektrik sektöründe tam olarak belli bir hizmeti işaret etmez. Bu yüzden elektrik idaresi nerede veya elektrik idaresi telefon numarası gibi bilgilere doğrudan ulaşmamız zorlaşır. Öncelikle elektrik piyasasını ve bu alanda faaliyet gösteren kurum, kuruluş, şirketleri ve hizmet alanlarını bilmek, herhangi bir talep veya hizmete ulaşmada kolaylık sağlar.

Elektrik İdaresi Sayfa Özeti

Elektrik piyasası; üretim, iletim, dağıtım ve perakende satış hizmetleri olarak dört ana kısımdan oluşur. Bu dört hizmet de eskiden devlet eli ile verilmekteydi. Özel sektörün piyasaya katılımı ile piyasadaki oyuncu sayısı artmış ve günümüzdeki hizmetlerin birbirinden ayrıldığı, denetlendiği serbest bir piyasa oluşmuştur.

EPDK Nedir?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu 2001 yılında elektrik piyasalarının düzenlenmesi ve yönetilmesi amacı ile kurulmuştur. Daha sonra doğal gaz, petrol ve LPG piyasalarının da düzenleme görevi EPDK’ya verilmiştir.

EPİAŞ Nedir?

Elektrik Piyasaları İşletme Anonim Şirketi, 2015 yılında elektrik piyasalarının işletilmesi amacı ile kurulmuştur. Temel olarak enerji piyasalarının faaliyetlerini, ihtiyaçlarını etkin, şeffaf ve güvenilir şekilde planlanması, kurulması, geliştirme ve işletilmesi görevlerini üstlenir.

Dağıtım Şirketi Nedir?

Elektrik dağıtım şirketleri elektriğin belirlenen bir bölgede dağıtılmasından yani elektrik hatları vasıtası ile taşınmasından sorumlu şirketlerdir. Dağıtım şirketleri elektrik şebekelerinin bakım, onarım, geliştirme faaliyetlerinden, arızaların giderilmesinden, sayaçların okunması ve gerektiği durumlarda değiştirilmesinden sorumludur. Türkiye’de 21 adet dağıtım bölgesi ve 21 adet dağıtım şirketi bulunmaktadır.

Elektrik Tedarik Şirketi Nedir?

Türkiye’de her bir dağıtım bölgesinde sorumlu 21 adet de elektrik tedarik şirketi bulunur. Elektrik tedarik şirketleri abonelik işlemleri, faturalama gibi işlemlerden sorumludur.

Elektrik Arıza Hattı

Elektrik kesintileri, bakım ve geliştirme amacı ile dağıtım şirketleri tarafından planlı olarak yapılabildiği gibi beklenmeyen arızalar da gerçekleşebilir. Bu durumlarda en kısa sürede ilgili bölgedeki dağıtım şirketini arayarak arıza kaydı oluşturabilirsiniz.

Elektrik dağıtım şirketi telefon numaraları ve sorumlu oldukları bölgeleri gösteren tablo aşağıdaki gibidir;

DAĞITIM ŞİRKETİSORUMLU OLDUĞU ŞEHİRLERORTAK TELEFON NUMARASITELEFON NUMARASI
ANADOLU YAKASI ELEKTRİK DAĞITIM A.Şİstanbul-Anadolu Yakası186
AKEDAŞ ELEKTRİK DAĞITIM A.ŞAdıyaman, Kahramanmaraş186444 46 02
ARAS ELEKTRİK DAĞITIM A.ŞAğrı, Erzincan, Erzurum1860850 200 20 20
ADM ELEKTRİK DAĞITIM A.ŞAydın, Denizii, Muğla186444 4 186
AKDENİZ ELEKTRİK DAĞITIM A.ŞAntalya, Burdur, Isparta186
BOĞAZİÇİ ELEKTRİK DAĞITIM A.Şİstanbul- Avrupa Yakası186
ULUDAĞ ELEKTRİK DAĞITIM A.ŞBalıkesir, Bursa, Çanakkale, Yalova186
ÇAMLIBEL ELEKTRİK DAĞITIM A.ŞSivas, Tokat, Yozgat186
ÇORUH ELEKTRİK DAĞITIM A.ŞArtvin, Giresun, Gümüşhane, Rize, Trabzon186444 9 186
DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.ŞBatman, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak186444 8 086
BAŞKENT ELEKTRİK DAĞITIM A.ŞAnkara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Zonguldak186
FIRAT ELEKTRİK DAĞITIM A.ŞBingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli186444 9 186
GDZ ELEKTRİK DAĞITIM A.Şİzmir, Manisa186
KAYSERİ VE CİVARI ELEKTRİK TÜRK A.ŞKayseri186444 7 186
MERAM ELEKTRİK DAĞITIM A.ŞAksaray, Karaman, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde186444 8 186
OSMANGAZİ ELEKTRİK DAĞITIM A.ŞAfyon, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Uşak186
SAKARYA ELEKTRİK DAĞITIM A.ŞBolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya186
TOROSLAR ELEKTRİK DAĞITIM A.ŞAdana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin, Osmaniye186
TRAKYA ELEKTRİK DAĞITIM A.ŞEdirne, Kırklareli, Tekirdağ186
VANGÖLÜ ELEKTRİK DAĞITIM A.ŞBitlis, Hakkari, Muş, Van186
YEŞİLIRMAK ELEKTRİK DAĞITIM A.ŞAmasya, Çorum, Ordu, Samsun, Sinop186

Tablo 1. Dağıtım Şirketi Telefon Numaraları

Alo 186

Elektrik dağıtım şirketlerine ulaşabileceğiniz 444’le başlayan kendi çağrı merkezleri bulunduğu gibi, Türkiye’nin her yerinden 186’yı arayarak hangi bölgede olursanız olun o bölgede sorumlu bulunan dağıtım şirketine ulaşabilirsiniz. 186’yı ararken başına sıfır veya herhangi bir alan kodu koymadan arayabilirsiniz. Dağıtım şirketi telefon numaraları ve alo 186 hattı ücretli hizmetlerdir. Alo 186 hattı 7 gün 24 saat hizmet vermektedir.

Alo 186 hattına, arıza bildirimi yapmak, vadesi geçen borç sebebi ile kapatılan elektriğin yeniden açılması, bölgenizde yaşanan planlı kesintileri ve sürelerini öğrenmek, kaçak kullanım ihbarı, genel aydınlatma arızaları, elektrik sayacı ile ilgili sorunlar gibi talepleri bildirebilirsiniz.

Hangi Durumlarda Hangi Kuruma Ulaşmak Gerekir?

EPDK ve EPİAŞ gibi kurumlara son tüketicinin ulaşmasını gerektirecek durumlar bulunmamaktadır. Ancak son tüketici olarak hangi durumda hangi kuruma başvurmamız gerektiğini bilmemiz gereklidir.

Genel aydınlatma arızası, elektrik kesintileri, plansız kesiti ve arıza durumları, sayaç arıza, bakım ve değişimleri için dağıtım şirketlerine ulaşmanız gereklidir.

Diğer Sayfalar

İlgili İçerikler