Başkent Enerjisa Elektrik Faturası Ödeme

Başkent Enerjisa fatura sorgulama ve ödeme işlemlerinizi  encazip aracılığıyla gerçekleştirebilir, fatura ödeme ve sorgulama işlemlerinizi internet üzerinden hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

Başkent Enerjisa Elektrik faturası ödeme işlemlerinizi çok yakında encazip.com üzerinden gerçekleştirebileceksiniz. Ancak şu an için aşağıda yer alan kanallar aracılığıyla dilediğiniz yöntemler ile yapabilirsiniz. Enerjisa Başkent Elektrik borç sorgulama işlemini Enerjisa internet sitesinin Online Hizmetler Merkezi’ne üye iseniz bilgilerinizle, üye değilseniz hemen üye olarak dilediğiniz işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Borcunuzun olup olmadığını öğrendikten sonra yine Online Hizmetler Merkezi’nde Enerjisa Başkent elektrik faturası ödeme işlemlerinizi kredi kartı ile gerçekleştirebilir, kolaylıkla ödemenizi yapabilirsiniz.

Bunun yanında Enerjisa Başkent Elektrik’in anlaşmalı olduğu pek çok banka aracılığı ile elektrik faturası ödeme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. PTT şubelerinden de masrafsız bir şekilde müşteri numaranız ile birlikte Enerjisa Başkent elektrik faturası ödeme işlemini yapabilirsiniz.

Başkent Enerjisa müşterileri de tedarikçi değiştirebilir!

2021 yılında aylık 92 TL ve üzerinde elektrik faturası ödeyen Başkent Enerjisa tüketicileri, numara taşır gibi elektrik tedarikçisi değiştirerek ucuz elektrik kullanabiliyor.

Enerjisa Başkent Elektrik Borç Sorgulama

Başkent Enerjisa fatura borç sorgulama işlemlerinizi Enerjisa bünyesinde hizmet vermektedir. Bu yüzden işlemleri Enerjisa Başkent sayfası üzerinden gerçekleştirebilmeniz mümkün olacaktır. Enerji Ankara, Kırıkkale, Çankırı, Zonguldak, Bartın, Kastamonu illerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Başkent Enerjisa fatura borç sorgulamaişlemlerinizi gerçekleştirebilmek için öncelik olarak Enerjisa sayfasına üyeliğiniz olması gerekmektedir. Ancak üyeliğiniz yok iseBaşkent Enerjisa fatura borç sorgulamasayfasına tıklayarak orada yer alan üyelik kayıt kısmına bilgilerinizi girerek oluşturabilirsiniz. Gerçekleştirdiğiniz üyeliğin ardından kutucuk içerisinde gösterilen alanları doldurarak sorgulama işlemlerinizi daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Ödeme Kanalları

Enerjisa Başkent elektrik faturası ödeme işlemlerinizi aşağıdaki bankalar aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

BANKA GİŞE OTOMATİK ÖDEME İNTERNET BANKACILIĞI ATM(KARTLI) ATM(KARTSIZ) TELEFON BANKACILIĞI
AKBANK
AL BARAKA
BANK ASYA
DENİZ BANK
QNB FİNANSBANK
QNB FİNANSBANK
GARANTİ
HALKBANK
HSBC
INGBANK
İŞ BANKASI
KUVEYT TÜRK
ŞEKER BANK
TEB
TÜRKİYE FİNANS
VAKIF BANK
YAPI KREDİ
ZİRAAT BANKASI
PTT

Fatura ödeme işleminizi nakit olarak anlaşmalı bankaların gişelerinden ve Başkent Enerjisa'nın bulunduğu illerin ilçelerindeki Müşteri Merkezleri ile tamamlayabilirsiniz.

Kredi Kartı veya Banka Kartı ile fatura ödeme işleminizi ise sözleşme hesap numarasını belirterek anlaşmalı bankalara otomatik ödeme talimatı vererek, bankaların internet ve telefon bankacılığı ile ve Başkent Enerjisa internet sitesine ulaşarak online hizmetler ile işlem yapabilirsiniz.

Faturanın Tüketiciye Ulaşmaması

Elektrik faturasının tüketiciye ulaşmaması bir çok sebepten kaynaklanabilir. Bu sebeplere örnek vermek gerekirse elektrik sayacınınızn herhangi bir sebepten dolayı görevliler tarafından okunmaması sonucunda elektrik faturanız çıkmaz ve tüketiciye ulaştırılamaz. Başkent Enerjisa çağrı merkezine ulaşarak bu konuda yardım ve destek talep edebilirsiniz.

Başka bir örnek de elektrik tüketiminin mevcut ay için çok düşük olması sebebiyle tüketiciye fatura kesilmeyebilir. Bu durum borcunun olmadığı anlamına gelmez, sadece diğer ay gelecek olan faturaya yansıtılacağı anlamını taşımaktadır.

Kesilen Faturaya İtiraz

Tüketici, her kesilen fatura için kesim tarihinden sonra 1 yıl boyunca itiraz etme hakkına sahiptir. Örnek olarak itiraz nedenleri aşağıdaki gibi olabilir:

  • Doğru çıkan tüketimin yanlış hesaplanması
  • Yanlış tarife üzerinden fiyatlandırma yapılması
  • Sayacın arızalı olduğu durumlarda tüketimin yanlış okunmuş olması

İtiraz edilmiş de olsa mevcut fatura tutarıtüketici tarafından ödenmelidir. İtiraz edilen sözkonusu faturanın borcu bir önceki faturaya göre %30 oranında yüksekse önceki dönemin fatura tutarı kadar ödeme kabul edilmektedir.

Gecikmiş Borçtan Dolayı Elektrik Kesilmesi

Tüketici tarafından zamanında ödenmeyen borçlardan dolayı evinize ya da işyerinize verilen elektriğin kesilmesi sözkonusu olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yapmanız gerekengecikme faizi ile birlikte elektrik faturası borcunuzu ödemeniz olacaktır. Aksi durumda süreç elektrik aboneliğinizin sonlandırılmasına kadar ilerleyebilir. Bu durumda tekrar Başkent Enerjisa ile abonelik sözleşmesi yapmanız gerekecektir. Son ödeme tarihi geçen fatura için tüketiciye iki adet bildirim ulaştırılır. İki bildirimin sonucunda da 5 iş günü içerisinde borç ödenmezse görevli elektrik şirketi tarafından elektrik kesilir. Bunun sonucunda elektrik faturanız gecikme faizi ile birlikte ödendiği durumda 2-3 iş günü içerisinde kesilen elektrik enerjisi tekrar ilgili yere verilecektir.

Başkent Enerjisa Online Hizmetler Üyeliği

  • Enerjisa internet sitesinde yer alan Üye Ol butonuna tıklayın,
  • Ad, soyad, T.C. kimlik numarası ve abonelikte kayıtlı cep telefonu numarasını girin,
  • Ardından cep telefonunuza onay mesajı gelecektir. Bu mesaj ile sisteme girilmesinin ardından üyeliğiniz aktifleştirilir.
  • Şifre ve diğer üyelik bilgileri SMS olarak iletilir. İlk girişte T.C. kimlik numarası tekrar istenir ve kendi belirleyeceğiniz bir şifre ile değiştirmeniz gerekir.

Diğer Sayfalar