Elektrik Faturası Nasıl Ödenir?

Elektrik Faturası Ödeme

Elektrik faturası ödemelerinde vade (istisnalar olmakla birlikte) vade, faturanın kesim tarihinden itibaren 10 gündür ve vadesinde ödenmeyen faturalarda hizmet kesintisi yaşanmaktadır. Elektrik faturası ödeme yöntemleri kontrol edilerek faturaların zamanında ödendiğinden emin olunmalıdır.

Elektrik faturası ödeme kanalları genellikle elektrik tedarikçilerine göre değişse de, genel olarak sık tercih edilen ödeme çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Kredi Kartı ile ödeme: Tüketiciler elektrik faturalarını kredi kartı ile ödeyebilmektedir. Bunu isterlerse internet bankacılığını kullanarak ya da fatura ödeme merkezlerinden yapabilmektedirler.
  • Otomatik ödeme talimatı verme: Elektrik faturası ödeme yöntemlerinden en kolayıdır. Tüketiciler elektrik faturalarını ödeyebilmek için elektrik tedarikçisinin anlaşmalı olduğu bir bankaya otomatik ödeme talimatı verebilmektedir. Bu sayede her ay faturaları otomatik olarak ödenir. Otomatik ödeme talimatı verirken abone/müşteri/tesisat numaranız dikkate alınarak işlemleriniz gerçekleştirilir. Dilerseniz siz de tedarikçinizin anlaşmalı olduğu bankalardan birine otomatik ödeme talimatı vererek fatura ödemelerini yapmaya başlayabilirsiniz. Otomatik fatura ödeme talimatı, bankaların mobil uygulamaları üzerinden de verilebilmektedir.
  • ATM’den ödeme: Tüketiciler ödeme merkezlerini tercih ediyorsa, ATM üzerinden de ödeme yapabilirler. Tüketicinin, ödeme yapacağı tedarikçinin adını ve kendi abone numarasını bilmesi yeterli olacaktır.
  • Hesaptan/İnternetten ödeme: Tedarikçinizin anlaşmalı olduğu bankalardan birinde hesabınız varsa ve internet bankacılığını kullanıyorsanız, bu şekilde ödemelerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet üzerinden abone numaranız ile işlem yaparak elektrik faturası borç sorgulama işlemi de yapmanız mümkündür.

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Elektrik Faturası Ödemek Artık Çok Daha Kolay

Bunlar haricinde tüketiciler, yaşadıkları yerin yakınlarındaki fatura ödeme merkezlerini ya da PTT şubelerini de elektrik faturası ödemek için tercih edebilirler. Çoğu tedarikçi, tüm PTT Şubelerinden vezneden ödeme yapmayı kabul etmektedir. Bazı elektrik tedarikçileri ise kendi internet siteleri üzerinden fatura ödeme işlemlerinizi gerçekleştirmeye olanak sağlamaktadır.

Yandaki menüden elektrik tedarikçinizin elektrik faturası ödeme kanallarını bulabilir, dilediğiniz şekilde faturalarınızı kolaylıkla ödeyebilirsiniz.

Elektrik Faturası Ödeme Yolları
Kredi Kartı ileNakit Ödeme
Türkiye’de çeşitli yerlerde mevcut bulunan fatura ödeme noktalarıTürkiye’nin çeşitli noktalarında bulunan fatura ödeme vezneleri
Anlaşmalı tedarikçilerin banka ATM’leriAnlaşmalı tedarikçilerin PTT şubeleri
Elektrik tedarik şirketiniz seçenek sunuyorsa kendi internet siteleri yoluylaTürkiye’nin çeşitli noktalarında bulunan fatura ödeme vezneleri
Türkiye’de çeşitli yerlerde mevcut bulunan fatura ödeme noktalarıAnlaşmalı tedarikçilerin banka ATM’leri
Anlaşmalı tedarikçilerin PTT şubeleri 

Zamanında Ödenmeyen Elektrik Faturası Borçları

Zamanında ödenmeyen fatura borçlarının tahsilatına ilişkin hususlar; perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşmalar kapsamında düzenlenmektedir. Tüketicilerin elektrik faturalarında gördüğü son ödeme tarihine kadar mevcut borçlarını ödemeleri gerekmektedir. Aksi durumda, yani son ödeme tarihine kadar borçlarını ödemeyen tüketiciler, Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre her geçen gün için elektrik gecikme faizi tutarına maruz bırakılır. Son ödeme tarihinin geçtiği durumda görevli elektrik şirketiniz sizlere değişik yollarla bildirim yapar. Bildirim tarihinden itibaren 5 iş günü içerisinde tüketici tarafından borç ödeme durumu gerçekleşmezse verilen elektrik enerjisi görevli dağıtım şirketi tarafından kesilmektedir. Elektrik kesme işlemi gerçekleştikten sonra yine dağıtım şirketi tarafından adrese kesme ihbarnamesi bırakılır. Bu ihbarnamede tüketicinin son endeks bilgisi, elektrik kesim tarihi ve saati belirtilir.

Elektrik faturası dağıtım şirketiniz veya görevli tedarikçi firmanız tarafından 25 ila 35 gün arasında kesilir ve size çeşitli yollarla ulaştırılır. Tarafınıza ulaşan elektrik faturasının son ödeme tarihi fatura kesilme tarihinin on gün sonrası olarak belirlenir ve elektrik faturanızın üzerinde bu şekilde görürsünüz.

Kesilen elektriği açtırma amacıyla satış şirketiyle yapılan elektrik sözleşmesi için gerekli belgeler aşağıdaki şekilde belirtilmiştir:

Kesilen Elektriği Açtırmak İçin Gerekli Belgeler
Resmi Kimlik belgesi (T.C. Kimlik Numaralı)
Ev Sahibiyseniz Tapu Kaydı
Kiracıysanız Kira Sözleşmesi Veya İkametgah Belgesl
Zorunlu Deprem Sigortası Poliçesi Veya Poliçe Sahibinin T.C. Kimlik Numarası (Poliçe sorgulama uygulaması DASK’ın resmi internet sitesinde yer alır)
Kiracılar İçin Mülk Sahibinin Adı, Soyadı ve T.C. Kimlik Numarası

Kesilen Elektrik Ne Zaman Bağlanır?

Elektrik kesim işlemleri görevli dağıtım şirketi tarafından hafta içi ve cumartesi günleri saat 9.00-17.30 arasında yapılmaktadır.

Elektrik açma işlemleri görevli dağıtım şirketi tarafından hafta içi 13.00 - 22.00, hafta sonu 10.00 - 22.00 saatleri arasında yapılmaktadır.

Kesme İşleminden Sonra Borcun Ödenmemesi

Gecikmiş borcunuzdan dolayı elektriğiniz kesildiyse, biriken borcunuzu elektrik gecikme faizi ile beraber olmak üzere peşin ödeyerek ya da elektrik şirketinin belirleyeceği plana göre ödemeyi taahhüt ederek yeniden enerji verilmesini talep edebilirsiniz. Elektrik şirketine başvuruda bulunduktan sonra en geç 3 iş günü içerisinde elektriğiniz açılır.

Elektrik kesme ihbarnamesinde de belirtildiği gibi elektrik bağlama bildiriminde de tarih, saat ve son endeks mutlaka belirtilir. Aksi durum söz konusu olduğunda görevli elektrik şirketi tüketici ile yapılmış olan ikili anlaşma kapsamındaki sözleşmenin feshini gerçekleştirebilir. Sözleşmenin feshi sonrasında ödenmeyen borçlar için yasal süreç başlar.

Gecikme Faizi Ödemesi Kesme İşlemini Durdurur Mu?

Bu süreç sonucunda tüketici tarafından geciken borçların sözleşme fesih tarihi sonrasında ödenmesi durumunda elektrik dağıtım şirketiyle abonelik için yeni bir sözleşme yapılması gerekmektedir.

Başka Nedenlerle Elektrik Kesilir Mi?

Tüketicinin bir sayacı için perakende satış sözleşmesinden kaynaklanan borcu nedeniyle elektriğinin kesilmesi durumunda, başka bir sayaç için yapılan perakende satış sözleşmesine konu olan kullanım yerinin elektriği kesilmez. Bu durum borç bulunan mevcut sayaç için geçerlidir.

Yeni taşınacağınız bir evde kapatılan elektrik mevcutsa eğer, yeniden bağlanması için kendi adınıza olacak şekilde görevli elektrik dağıtım şirketi ile ikili anlaşma kapsamında perakende satış sözleşmesi imzalamanız gerekmektedir. Bu sayede de elektrik aboneliğinizi kendi üzerinize alarak usulsüz elektrik kullanımı da yapmamış olursunuz. Başvuru ve anlaşmanız sonucunda görevli elektrik dağıtım şirketinizden görevliler gönderilir ve en geç 3 iş günü içerisinde elektrik bağlama işleminiz gerçekleşmiş olur.

Elektrik enerjisinin mevcut konuma yeniden bağlanması durumlarında kesme-bağlama ücreti denilen bedel tüketiciye yansıtılmaktadır. Bu bedel tüketicinin bir sonraki döneme ait faturasına yansıtılır. Fiilen enerji kesinti işlemi yapılmayan tüketiciden kesme-bağlama ücreti de talep edilemez.

Elektrik Faturası Sorgulama

Görevli elektrik tedarikçilerinden elektrik tedarik eden aboneler elektrik faturası ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmek için ödeyecekleri fatura tutarından emin olmalıdırlar. Bunun için öncelikle abonelerin elektrik faturası sorgulama işlemlerini yapmaları faydalı olacaktır. Görevli elektrik tedarikçileri tarafından kesilen ve müşterilere gönderilen faturalar çoğunlukla müşterilere ulaştırılamamaktadır. Çoğu zaman kaybolan elektrik faturaları nedeniyle, aboneler ne kadar elektrik tüketimi yaptıklarını ve ne kadar elektrik faturası ödemeleri gerektiğini bilememektedir.  Dolayısıyla abonelerin fatura sorgulama işlemleri yaparak ödeyeceği fatura tutarını ödeyebilmeleri mümkündür.

Elektrik faturası sorgulama işlemleri günümüzde gelişen teknoloji sayesinde çok daha kolay bir hale gelmiştir. Faturası sorgulama işlemleri için hizmet aldığınız elektrik tedarikçilerin internet sitesini ziyaret ederek elektrik faturası sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Elektrik Faturası Sorgulamanın Kolay Yolu

Enerjisa Başkent, Aesaş, Toroslar Elektrik fatura sorgulama işlemlerinizi Enerjisa internet sitesinin Online Hizmetler Merkezi’nden gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Bu sisteme üye iseniz bilgileriniz ile giriş yaparak elektrik faturası sorgulama işlemlerinizi kolayca tamamlayabilirsiniz. Eğer üyeliğiniz yoksa üye olarak sorgulama işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Aras Elektrik

Aras Elektrik fatura sorgulama işlemlerinizi öğrenebilmek için işletme kodu ve abone numaranız ile Aras Elektrik internet sitesinden sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Aydem Elektrik

Aydem Elektrik fatura sorgulama işlemlerinizi online hizmetler uygulaması ile birlikte borç sorgulama bilgilerinizi öğrenebilirsiniz. Sorgulama işlemleri için Aydem Elektrik internet sitesine üye iseniz bilgilerinize göre giriş yaparak sorgulama işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

CK Boğaziçi Elektrik

CK Boğaziçi Elektrik fatura sorgulama işlemlerinizi CK Boğaziçi Elektrik internet sitesini ziyaret ederek üyelik bilgilerinizle sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu Online Hizmetler Merkezi’ne üye değilseniz hemen üye olarak sorgulama bilgilerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

CK Akdeniz Elektrik

CK Akdeniz Elektrik borcunuzun olup olmadığını online olarak öğrenebilmeniz mümkündür. Bu sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için CK Akdeniz sitesine girerek, CK Akdeniz Elektrik fatura sorgulama kısmından görebilirsiniz. Faturanızda yer alan abone numaranız ve işletme kodunuz ile sorgulama işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

CLK Uludağ

CLK Uludağ Elektrik faturası sorgulama işlemlerinizi web sitesinde yer alan Online İşlem Merkezi aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Abone numaranızı ve T.C. Kimlik numarası ile Online İşlem Merkezinden borç sorgulaması yaparak işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

CK Çamlıbel

CK Çamlıbel Elektrik fatura sorgulama işlemlerinizi internet sayfasında yer Online İşlem Merkezi aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemleri yapabilmek için eski bir faturanızın yanınızda olması gerekmektedir. Mevcut faturanızda yer alan işletme kodu ve abone numarası ile sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Çoruh Aksa ve Fırat Aksa

Çoruh Aksa ve Fırat Aksa borç sorgulama işlemleri yapmak isteyen elektrik tüketicileri, Çoruh Aksa ve Fırat Aksa web sitesinden faydalanarak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. Online işlem yapabilmek için üyeliğiniz varsa giriş yaparak bu işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca Çoruh Aksa ve Fırat Aksa Çözüm Merkezi ile de iletişime geçerek elektrik faturası sorgulama işlemlerinizi online olarak yapabilirsiniz.

Dicle Elektrik

Dicle Elektrik aboneleri internet sayfasında yer alan fatura sorgulama kısmından elektrik faturalarını kolaylıkla sorgulayabilir ve borcu olup olmadığı bilgisine ulaşabilirler. Eski faturanızla işlem esnasında faturanızda yer alan tesisat numaranızı girerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Gediz Elektrik

Gediz Elektrik fatura sorgulaması, şirketin web sayfasından gerçekleştirilebilmektedir. Gediz Elektrik faturası sorgulaması yapmak için bu şirketin web sayfasında bulunan hızlı borç sorgulama bölümüne girerek faturada yer alan tesisat numarası ile borcunuz olup olmadığı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Mepaş Elektrik

MEPAŞ web sayfasında Mevcut Online İşlemler başlığı altından fatura sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Kayseri Elektrik

Kayseri Elektrik abonesi iseniz ve aboneliğinize ait borcunuzun olup olmadığının bilgisini almak istiyorsanız Kayseri Elektrik internet sitesinden sorgulama yapabilir, sonrasında ise Kayseri Elektrik fatura sorgulama işlemlerinizi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Osmangazi Elektrik

Osmangazi Elektrik fatura sorgulama işlemleri için bu şirketin web sayfasından yararlanabilirsiniz. İnternet sitesinde online işlem yaparak borç durumuna ulaşabilirsiniz.

Trakya Elektrik

Trakya Elektrik borç sorgulama işlemlerinizi tedarikçinin internet sitesinde yer alan online işlemler üzerinden borç sorgulama başlığından gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Sorgulama esnasında gerekli bilgileri girebilmeniz için mevcut elektrik faturanızın yanınızda olmasında faydalı olacaktır. Elektrik faturasında yer alan abone numarası ve işletme kodu ile borç sorgulama işlemlerinizi hızlıca tamamlayabilirsiniz. Ayrıca borç sorgulama işlemlerinizi Online İşlem Merkezi’ne giriş yaparak da tamamlayabilirsiniz.

Vangölü Elektrik

Vangölü Elektrik fatura sorgulama işlemelinizi Van, Bitlis, Muş, Hakkâri illerinde yer alan ödeme merkezlerinden veya Vangölü Elektrik müşteri hizmetleri aracılığıyla öğrenebilirsiniz.

Yeşilırmak Elektrik

Yeşilırmak Elektrik fatura sorgulama işlemlerinizi online olarak gerçekleştirebilirsiniz. YEPAŞ internet sitesinden online işlemler üzerinden borç sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemler esnasında mevcut elektrik faturanızda yer alan sözleşme ve hesap numaranız ile işlemlerinizi kolayca tamamlayabilirsiniz.

encazip.com'daİndirimli Elektrik Faturası Sorgulama

encazip.com'da görevli elektrik tedarikçileri için fatura sorgulama işlemleri ve elektrik faturası ödeme ile ilgili tüm detaylı bilgiyi elektrik faturası ödeme sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Ayrıca encazip.com'da anında indirimli elektrik faturası sorgulama işlemi yapabilir, hangi elektrik tedarikçisinin hangi tarifesine geçmeniz durumunda ne kadar tasarrufunuz olacağını anında öğrenebilirsiniz.

Diğer Sayfalar

İlgili İçerikler