Elektrik Faturası Hesaplama

encazip.com’da mesken tarife grubundaki elektrik faturası hesaplama işleminizi kolayca yaparak, elektrik tedarikçinizi değiştirmeniz durumunda bir yılda ödeyeceğiniz fatura miktarını ve yapacağınız toplam tasarrufu anında öğrenebilirsiniz. Elektrik faturası hesaplaması yapmak için yandaki hesaplama modülü kullanılabilir.

Artık 92 TL ve üzeri aylık elektrik faturası ödeyen herkes cep telefonu operatörünü değiştirir gibi elektrik tedarikçisini değiştirebilir, farklı elektrik tedarikçisine geçerek tasarruf edebilir. Elektrik piyasasının serbestleşmesi fiyat rekabetinin önünü açtı, böylece elektrik tedarikçileri de kendi belirledikleri birim fiyatlarla müşterilere elektrik tedarik edebilmeye başladı.

Elektrik faturası nasıl hesaplanır? (Eylül 2021)

Kolay elektrik faturası hesaplama için ipucu: Kolayca elektrik faturası hesaplamak için toplam elektrik tüketim toplamı ile vergiler dahil elektrik birim fiyatını çarpılır. 2021 yılı Eylül ayı için vergiler dahil elektrik birim fiyatı olan 0.91555 TL ile kWh cinsinden elektrik tüketim toplamı çarpılarak elektrik faturası hesaplanır.

Kwh Tüketim Hesaplama

Faturanızda bulunan aylık tüketim miktarını girerek hesaplayabilirsiniz.

Faturadan Tüketim Hesaplama

Faturanızda bulunan aylık tüketim miktarını girerek hesaplayabilirsiniz.

Elektrik faturası hesaplama Kalemleri nelerdir?

Elektrik faturası hesaplama işlemi yapılırken yukarıdaki tabloda gördüğünüz bedeller kullanılarak işlem tamamlanır. Daha önce elektrik tedarikçisi değiştirmemiş bir ev tüketicisi için elektrik faturası hesaplama bedelleri EPDK tarafından belirlenir. 2021 yılı Eylül ayı için bu bedeller Aktif Enerji Birim Fiyatı (0.4743 TL/kWh), Dağıtım Bedeli (0.2651 TL/kWh), TRT Payı (Enerji bedelinin yüzde 2'si), Elektrik Tüketim Vergisi (Enerji bedelinin yüzde 5'i), Enerji Fonu (Enerji bedelinin yüzde 0,7'si) ve KDV (Tüm bedellerin yüzde 18'i).

Tasarruflu Elektrik Faturası Hesaplama

Tasarruflu Elektrik Faturası Hesaplama

Abone grubunuzu seçip indirimli elektrik faturanızı anında hesaplayın.

En kolay elektrik faturası hesaplaması nasıl yapılır?

2021 yılı Eylül ayı için vergiler dahil mesken elektrik birim fiyatı 0.91555 TL'dir. kWh cinsinden elektrik tüketiminiz ile bu rakamı çarparsanız toplam ödeyeceğiniz elektrik faturası tutarını bulursunuz. Diğer taraftan toplam elektrik faturası tutarınızı bu rakama bölerseniz de kWh cinsinden toplam elektrik tüketiminizi hesaplamış olursunuz.

Kolay elektrik faturası hesaplama

Kolayca elektrik faturası hesaplamak için toplam elektrik tüketim toplamı ile vergiler dahil elektrik birim fiyatını çarpılır. 2021 yılı Eylül ayı için vergiler dahil elektrik birim fiyatı olan 0.91555 TL ile kWh cinsinden elektrik tüketim toplamı çarpılarak elektrik faturası hesaplanır.

encazip.com'da kolayca elektrik hesaplama yaparak farklı tedarikçilerin tarifelerini anında karşılaştırabilirsiniz. Yapacağınız hesaplama ile sizler için hangi tedarikçiye geçmeniz halinde bir yılda ne kadar tasarruf edeceğiniz anında belirtilir.

Detaylı fatura hesaplama (kWh cinsinden)

Tablodaki boşlukları tüketiminiz ve güncel birim fiyatlar ile doldurarak elektrik faturanızı kendiniz hesaplayabilirsiniz.

Aktif Enerji Birim Fiyatı X kWh = Aktif Enerji Bedeli (A)
Dağıtım Bedeli Birim Fiyatı X kWh = Dağıtım Bedeli (D)
Aktif Enerji Bedeli (A) X %0,7 = Enerji Fonu Bedeli (F)
Aktif Enerji Bedeli (A) X %5 = Elektrik Tüketim Vergisi Bedeli (T)
Aktif Enerji Bedeli (A) X %2 = TRT Payı Bedeli (R)

Hesaplama işleminin ilk bölümünde tüm birim fiyat bedellerini bulmuş olduk. Şimdi hesaplamanın devamında tüm bu bedelleri toplayarak Katma Değer Vergisi(KDV) öncesi elektrik faturası toplamını bulacağız:

(A) + (D) + (F) + (T) + (R) = KDV Öncesi Fatura Tutarı

KDV öncesi faturamızı hesaplamış olduk. Elektrik faturası toplam tutarımızı bulmak için de şimdi KDV tutarını ekleyecek ve işlemimizi tamamlamış olacağız.

KDV Öncesi Fatura Tutarı X (1 + %18) = Elektrik Faturası Toplam Tutarı

İndirimli Elektrik Faturası Hesaplama

encazip.com'da kolayca indirimli elektrik hesaplama işlemi yaparak hangi elektrik tedarikçisinin tarifesinde ne kadar fatura ödeyeceğinizi ve elektrik tedarikçinizi değiştirmeniz durumunda bir yılda yaklaşık ne kadar tasarruf edeceğinizi anında öğrenebilirsiniz. Tarifeleri inceledikten sonra, bu tarifeler arasından en cazip olanını seçerek kolayca tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Bunun için “Tarifeyi Seç” seçeneği ile devam ederek bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Diğer Sayfalar