Elektrik Faturası Hesaplama 2023

Elektrik Faturası Hesaplama

encazip.com’da mesken tarife grubundaki elektrik faturası hesaplama işleminizi kolayca yaparak, elektrik tedarikçinizi değiştirmeniz durumunda bir yılda ödeyeceğiniz fatura miktarını ve yapacağınız toplam tasarrufu anında öğrenebilirsiniz. Elektrik faturası hesaplaması yapmak için aşağıdaki hesaplama modülü kullanılabilir.

Artık 145 TL ve üzeri aylık elektrik faturası ödeyen herkes cep telefonu operatörünü değiştirir gibi elektrik tedarikçisini değiştirebilir, farklı elektrik tedarikçisine geçerek tasarruf edebilir. Elektrik piyasasının serbestleşmesi fiyat rekabetinin önünü açtı, böylece elektrik tedarikçileri de kendi belirledikleri birim fiyatlarla müşterilere elektrik tedarik edebilmeye başladı.

Kademeli Elektrik Faturası Hesaplama

1 Ocak 2022 tarihinden itibaren kademeli elektrik tarifesi sistemine geçildi, 2021 yılının aralık ayında 142 TL'ye kadar olan fatura karşılığı tüketimler düşük kademede bırakılırken üzerindeki tüketimler ise yüksek tüketim kademesine alınmıştır. 2023 yılı Şubat ayı kademeli tarifede tüm ev tüketicilerinin faturalarının ilk 416 TL'ye karşılık gelen tüketime kadar olan bölümü düşük kademeli birim fiyattan, bunun üzerindeki tüketimde ise yüksek kademeli birim fiyattan hesaplanacak ve bu iki kalemin toplanması ile kademeli elektrik faturası hesaplanacaktır. Örnek kademeli elektrik faturası hesaplama tablosunu aşağıda inceleyebilirsiniz.

kademeli elektrik faturası hesaplama

 *Tablodaki bedeller, tüm vergiler dahil fatura dip toplamını göstermektedir. Aralık ayında ödenen faturanın "aynı tüketimle" Ocak ayında ne kadar olacağını belirtmektedir. Gösterilen zam oranları da vergiler dahil fatura dip toplamına etkileyecek reel artış oranını ifade etmektedir.

Şubat 2023 Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır?

Kolay elektrik faturası hesaplama için ipucu: Kolayca elektrik faturası hesaplamak için toplam elektrik tüketim toplamı ile vergiler dahil elektrik birim fiyatı çarpılır. 2023 yılı Şubat ayı için vergiler dahil elektrik birim fiyatı olan 2.60 TL ile kWh cinsinden elektrik tüketim toplamı çarpılarak elektrik faturası hesaplanır.

Elektrik Faturası Hesaplama Kalemleri Nelerdir?

Elektrik faturası hesaplama işlemi yapılırken yukarıdaki tabloda gördüğünüz bedeller kullanılarak işlem tamamlanır. Daha önce elektrik tedarikçisi değiştirmemiş bir ev tüketicisi için elektrik faturası hesaplama bedelleri EPDK tarafından belirlenir. 2023 yılı Şubat ayı için bu bedeller Aktif Enerji Birim Fiyatı (1.55 TL/kWh), Dağıtım Bedeli (0.7789 TL/kWh), Elektrik Tüketim Vergisi (Enerji bedelinin yüzde 5'i) ve KDV (Tüm bedellerin yüzde 18'i veya 8'i).

En Kolay Elektrik Faturası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

2023 yılı Şubat ayı için vergiler dahil mesken elektrik düşük kademe birim fiyatı 1.7346 TL'dir. Evler için yüksek kademe vergiler dahil birim fiyat ise 2.6019 TL'dir. kWh cinsinden aylık 240kWh'ye kadar olan tüketimi hesaplamak için 1.7346 TL/kWh ile, bunun üzerinde kalan kWh cinsinden tüketimin 2.6019 TL/kWh ile çarpılması ve daha sonra bu ikisini toplanır.

Faturadan Tüketim Hesaplama

kWh Tüketim Hesaplama

Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz?
İndirimli elektrik tarifelerini karşılaştırın!

Abone grubunuzu seçin, teklifleri karşılaştırın, en cazip elektrik tedarikçisine geçiş yapın!

Detaylı Elektrik Faturası Hesaplama

encazip.com'da kolayca elektrik hesaplama yaparak farklı tedarikçilerin tarifelerini anında karşılaştırabilirsiniz. Yapacağınız hesaplama ile sizler için hangi tedarikçiye geçmeniz halinde bir yılda ne kadar tasarruf edeceğiniz anında belirtilir.

Detaylı fatura hesaplama (kWh cinsinden)

Aşağıdaki formülde boşlukları tüketiminiz ve güncel birim fiyatlar ile doldurarak elektrik faturanızı kendiniz hesaplayabilirsiniz.

  • Aktif Enerji Birim Fiyatı X kWh = Aktif Enerji Bedeli (A)
  • Dağıtım Bedeli Birim Fiyatı X kWh = Dağıtım Bedeli (D)
  • Aktif Enerji Bedeli (A) x %5 = Elektrik Tüketim Vergisi Bedeli (T)

Hesaplama işleminin ilk bölümünde tüm birim fiyat bedelleri bu şekilde bulunur. Hesaplamanın devamında tüm bu bedeller toplanarak Katma Değer Vergisi (KDV) öncesi elektrik faturası toplamı bulunur.

  • (A) + (D) + (T) = KDV Öncesi Fatura Tutarı

KDV öncesi elektrik faturası bu şekilde hesaplandı. Toplam elektrik faturası tutarının bulunması için KDV öncesi tutar ile ilgili abone grubuna ait KDV oranı çarpılır.

  • KDV Öncesi Fatura Tutarı X (1 + %18 veya %8) = Elektrik Faturası Toplam Tutarı

Elektrik faturalarına evlerde %8, diğer abone gruplarında ise %18 KDV uygulanır.

İndirimli Elektrik Faturası Hesaplama

encazip.com'da kolayca indirimli elektrik hesaplama işlemi yaparak hangi elektrik tedarikçisinin tarifesinde ne kadar fatura ödeyeceğinizi ve elektrik tedarikçinizi değiştirmeniz durumunda bir yılda yaklaşık ne kadar tasarruf edeceğinizi anında öğrenebilirsiniz. Tarifeleri inceledikten sonra, bu tarifeler arasından en cazip olanını seçerek kolayca tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Bunun için “Tarifeyi Seç” seçeneği ile devam ederek bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...