Elektrik Faturası Hesaplama 2022

Elektrik Faturası Hesaplama

encazip.com’da mesken tarife grubundaki elektrik faturası hesaplama işleminizi kolayca yaparak, elektrik tedarikçinizi değiştirmeniz durumunda bir yılda ödeyeceğiniz fatura miktarını ve yapacağınız toplam tasarrufu anında öğrenebilirsiniz. Elektrik faturası hesaplaması yapmak için yandaki hesaplama modülü kullanılabilir.

encazip’te kredi karşılaştırması yapabilirsiniz!
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
İhtiyaç Kredisi Hesaplama
Elektrik Faturası Hesaplama Sayfa Özeti
Akbank Faizli Kredi

Artık 221 TL ve üzeri aylık elektrik faturası ödeyen herkes cep telefonu operatörünü değiştirir gibi elektrik tedarikçisini değiştirebilir, farklı elektrik tedarikçisine geçerek tasarruf edebilir. Elektrik piyasasının serbestleşmesi fiyat rekabetinin önünü açtı, böylece elektrik tedarikçileri de kendi belirledikleri birim fiyatlarla müşterilere elektrik tedarik edebilmeye başladı.

Kademeli Elektrik Faturası Hesaplama

1 Ocak 2022 tarihinden itibaren kademeli elektrik tarifesi sistemine geçildi, geçtiğimiz aralık ayında 142 TL'ye kadar olan fatura karşılığı tüketimler düşük kademede bırakılırken üzerindeki tüketimler ise yüksek tüketim kademesine alınmıştır. Kademeli tarifede tüm tüketicilerin faturalarının ilk 346 TL'ye karşılık gelen tüketime kadar olan bölümü düşük kademeli birim fiyattan, bunun üzerindeki tüketimde ise yüksek kademeli birim fiyattan hesaplanacak ve bu iki kalemin toplanması ile kademeli elektrik faturası hesaplanacaktır. Örnek kademeli elektrik faturası hesaplama tablosunu aşağıda inceleyebilirsiniz:

 *Tablodaki bedeller, tüm vergiler dahil fatura dip toplamını göstermektedir. Aralık ayında ödenen faturanın "aynı tüketimle" Ocak ayında ne kadar olacağını belirtmektedir. Gösterilen zam oranları da vergiler dahil fatura dip toplamına etkileyecek reel artış oranını ifade etmektedir.

Eylül 2022 Elektrik Faturası Nasıl Hesaplanır?

Kolay elektrik faturası hesaplama için ipucu: Kolayca elektrik faturası hesaplamak için toplam elektrik tüketim toplamı ile vergiler dahil elektrik birim fiyatı çarpılır. 2022 yılı Eylül ayı için vergiler dahil elektrik birim fiyatı olan 2.6 TL ile kWh cinsinden elektrik tüketim toplamı çarpılarak elektrik faturası hesaplanır.

Kwh Tüketim Hesaplama

Faturanızda bulunan aylık tüketim miktarını girerek hesaplayabilirsiniz.

Faturadan Tüketim Hesaplama

Faturanızda bulunan aylık tüketim miktarını girerek hesaplayabilirsiniz.

Elektrik Faturası Hesaplama Kalemleri Nelerdir?

Elektrik faturası hesaplama işlemi yapılırken yukarıdaki tabloda gördüğünüz bedeller kullanılarak işlem tamamlanır. Daha önce elektrik tedarikçisi değiştirmemiş bir ev tüketicisi için elektrik faturası hesaplama bedelleri EPDK tarafından belirlenir. 2022 yılı Eylül ayı için bu bedeller Aktif Enerji Birim Fiyatı (1.98 TL/kWh), Dağıtım Bedeli (0,2651 TL/kWh), Elektrik Tüketim Vergisi (Enerji bedelinin yüzde 5'i) ve KDV (Tüm bedellerin yüzde 18'i veya 8'i).

En Kolay Elektrik Faturası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

2022 yılı Eylül ayı için vergiler dahil mesken elektrik birim fiyatı 2.6 TL'dir. kWh cinsinden elektrik tüketimi ile vergiler dahil mesken elektrik birim fiyatı çarpılırsa toplam elektrik faturası tutarı bulunabilir. Diğer taraftan toplam elektrik faturası tutarı da vergiler dahil mesken elektrik birim fiyatına bölünürse kWh cinsinden toplam elektrik tüketimi hesaplanmış olur.

Elektrik tedarikçinizi değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz?
İndirimli elektrik tarifelerini karşılaştırın!

Abone grubunuzu seçin, teklifleri karşılaştırın, en cazip elektrik tedarikçisine geçiş yapın!

En Cazip Elektrik Tekliflerini Bul
En Cazip Elektrik Tekliflerini Bul

Detaylı Elektrik Faturası Hesaplama

encazip.com'da kolayca elektrik hesaplama yaparak farklı tedarikçilerin tarifelerini anında karşılaştırabilirsiniz. Yapacağınız hesaplama ile sizler için hangi tedarikçiye geçmeniz halinde bir yılda ne kadar tasarruf edeceğiniz anında belirtilir.

Detaylı fatura hesaplama (kWh cinsinden)

Tablodaki boşlukları tüketiminiz ve güncel birim fiyatlar ile doldurarak elektrik faturanızı kendiniz hesaplayabilirsiniz:

Aktif Enerji Birim FiyatıXkWh=Aktif Enerji Bedeli (A)
Dağıtım Bedeli Birim FiyatıXkWh=Dağıtım Bedeli (D)
Aktif Enerji Bedeli (A)X%5=Elektrik Tüketim Vergisi Bedeli (T)

Hesaplama işleminin ilk bölümünde tüm birim fiyat bedellerini bulmuş olduk. Şimdi hesaplamanın devamında tüm bu bedelleri toplayarak Katma Değer Vergisi(KDV) öncesi elektrik faturası toplamını bulacağız:

(A) + (D) + (T)=KDV Öncesi Fatura Tutarı

KDV öncesi faturamızı hesaplamış olduk. Elektrik faturası toplam tutarımızı bulmak için de şimdi KDV tutarını ekleyecek ve işlemimizi tamamlamış olacağız.

KDV Öncesi Fatura TutarıX(1 + %18 veya %8)=Elektrik Faturası Toplam Tutarı

İndirimli Elektrik Faturası Hesaplama

encazip.com'da kolayca indirimli elektrik hesaplama işlemi yaparak hangi elektrik tedarikçisinin tarifesinde ne kadar fatura ödeyeceğinizi ve elektrik tedarikçinizi değiştirmeniz durumunda bir yılda yaklaşık ne kadar tasarruf edeceğinizi anında öğrenebilirsiniz. Tarifeleri inceledikten sonra, bu tarifeler arasından en cazip olanını seçerek kolayca tedarikçinizi değiştirebilirsiniz. Bunun için “Tarifeyi Seç” seçeneği ile devam ederek bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Diğer Sayfalar

İlgili İçerikler