Elektrik Faturası ve Borcu Sorgulama

Elektrik piyasasında faaliyet gösteren tüm elektrik şirketlerinin elektrik faturası ve borcu sorgulama işlemleri internet üzerinden yapılabilir. Elektrik faturası ve borcu sorgulama yalnızca tedarikçilerin resmi internet sitelerinden veya Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından lisanslandırılmış ve elektrik tedarikçileri tarafından yetkilendirilmiş aracı ödeme kuruluşlarının resmi internet sitelerinden yapılmalıdır. 

Tüketiciler elektrik faturası ve borcu sorgulama işlemlerini tedarik şirketlerinin anlaşmalı olduğu bankaların internet siteleri üzerinden de yapabilir. Elektrik faturası sorgulama, kesilmiş elektrik faturalarının toplam tutarını sorgulamaktır ve sorgulama işleminde tedarikçilerin resmi internet siteleri haricinde yalnızca toplam fatura tutarı sorgulaması yapılabilir, tüketim detayı sorgulaması yapılamaz.

Elektrik Faturası Borcu Nasıl Sorgulanır?

Elektrik faturası sorgulama yaparken tüketicilerin sayaç numarası, sözleşme numarası ya da müşteri numarası gibi tekil numaralarını belirtmeleri gerekir. Elektrik faturası sorgulama için gerekli bilgilerin tamamı elektrik faturaları üzerinde yer alır. Tedarik şirketlerinin internet sitelerinde direkt olarak tekil numara ile sorgulama işlemi yapılabilirken, yetkili ödeme kuruluşlarının internet sitelerinde ve bankaların portallarında tedarikçi seçiminin akabinde yine ilgili tekil numaranın girilmesi yeterlidir. Bu şekilde ödenmemiş tüm elektrik faturaları sorgulanabilir. Geçmiş dönemde ödenmiş elektrik faturalarının sorgulanması için ise elektrik tedarik şirketi ile iletişime geçilmelidir.​​​​​​

Elektrik Tedarik Şirketlerine Göre Elektrik Faturası Sorgulama

Elektrik tedarik şirketlerine göre elektrik faturası sorgulama bilgileri farklılık göstermektedir. Tedarik şirketi göre elektrik faturası sorgulama işlemi için gerekli bilgiler aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Elektrik Tedarik Şirketi Elektrik Faturası Sorgulama Bilgisi
2M Enerji Abone No
AGE Elektrik Abone No
Akdeniz Elektrik Perakende Abone No
Akedaş Elektrik Perakende Sözleşme No
Aksa Çoruh Elektrik Perakende Abone No
Aksa Çoruh Elektrik Dağıtım Abone No
Aksa Elektrik Toptan Abone No
Aksa Fırat Elektrik Dağıtım Abone No
Aksa Fırat Elektrik Perakende Tesisat No
Aras Elektrik Perakende Tesisat No
Aydem Elektrik Perakende Tesisat No
Ayen Elektrik Abone No
Batıçim Enerji Toptan Abone No
Bereket Elektrik Tedarik A.Ş. Abone No
Bisen Elektrik Abone No
CK Çamlıbel Elektrik Perakende Abone No
Dicle Elektrik Dağıtım Tesisat No
Dicle EPSAŞ Elektrik Perakende Abone No
Elektra Enerji Abone No
Enerya Elektrik Abone No
Eren Enerji Abone No
Esko Enerji Abone No
Ewe Enerji Abone No
Fina Elektrik Enerjisi Abone No
Gediz Elektrik Perakende Abone No
İpragaz Elektrik Abone No
Kayseri Elektrik KEPSAŞ Abone No
Limak Elektrik Dağıtım A.Ş. Sözleşme No
Limak Uludağ Elektrik Perakende Sözleşme No
Medaş Elektrik Dağıtım A.Ş. Abone No, TC No
Mepaş Elektrik Perakende Satış A.Ş. Abone No, TC No
Odaş Enerji Elektrik Abone No
Ortadoğu Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş. Abone No
Sedaş Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. Sözleşme No, TC No
Sepaş Enerji Sözleşme No, TC No
Tek Elektrik Abone No
Trakya Elektrik Sözleşme No
Unit Elektrik Abone No
Üründül Elektrik Enerjisi Abone No
Vedaş Vangölü Elektrik Dağıtım Abone No
Vepsaş Vangölü Elektrik Perakende Abone No
Yepaş Abone No
Yetaş Yıldırım Elektrik Abone No
Zorlu Elektrik Abone No
Zorlu Enerji OEPSAŞ Osmangazi Elektrik Abone No, İşletme No

Fatura sorgulama ve ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesi için hangi elektrik tedarik şirketi tarafından fatura düzenlendiğinin bilinmesi gereklidir. Bu bilgi elektrik faturası üzerinde yer almaktadır.

Enerjisa Başkent Perakende Elektrik Şirketi Borcu ve Faturası Sorgulama

Enerjisa Başkent Elektrik Perakende Şirketi elektrik borcu ve faturası sorgulama işlemleri şirketin 444 4 372 numaralı çağrı merkezinden, şirketin anlaşmalı aracı fatura ödeme merkezlerinden ve bankaların online kanallarından yapılabilir. Şirketin anlaşmalı bankaları ve bu bankalarda yapılabilecek işlemler tabloda belirtilmiştir.

Banka Adı Gişe Otomatik Ödeme İnternet Bankacılığı ATM ile (Kartlı) ATM ile (Kartsız) Telefon Bankacılığı
AKBANK
ALBARAKA TÜRK
DENİZBANK
FİNANSBANK
GARANTİ BANKASI
HALKBANK
HSBC
INGBANK
İŞ BANKASI
KUVEYT TÜRK
ŞEKERBANK
TEB
TÜRKİYE FİNANS
VAKIFBANK
YAPI KREDİ BANKASI
ZİRAAT BANKASI

Enerjisa Başkent Elektrik Perakende Şirketi elektrik borcu ve faturası sorgulama işlemleri online olmayan kanallardan, Ankara, Bartın, Çankırı, Kastamonu, Kırıkkale ve Zonguldak illerinde bulunan müşteri hizmetleri merkezlerinden yapılabilir.

Zorlu Enerji Osmangazi Elektrik Şirketi Elektrik Borcu ve Faturası Sorgulama

Zorlu Enerji Osmangazi Elektrik Eskişehir, Afyon, Bilecik, Kütahya ve Uşak illerinde görevli elektrik tedarik şirketidir. Bu illerde elektrik tüketimi yapan ve tedarikçi seçimi yapmamış tüm tüketiciler bu şirketten elektrik tedariki sağlar.
Zorlu Enerji Osmangazi Elektrik şirketi elektrik borcu ve faturası sorgulama işlemleri şirketin çağrı merkezine 0850 933 3 999 numaralı telefondan ulaşılarak yapılabilir. Şirketin internet sitesinden sorgulama yapılabilir ve aşağıdaki tabloda belirtilmiş bankaların internet bankacılığı kanallarından da işlemler gerçekleştirilebilir.

Banka Adı Şubeden Ödeme ATM'den Ödeme İnternet Bankacılığı Otomatik Ödeme
ABANK
AKBANK
AKTİF BANK
ALBARAKA TÜRK
DENİZBANK
GARANTİ BANKASI
HALKBANK
HSBC
ICBC TÜRKİYE
INGBANK
İŞ BANKASI
KUVEYT TÜRK
PTT

QNB FİNANSBANK
ŞEKERBANK
TEB
TÜRKİYE FİNANS
VAKIF KATILIM
VAKIFBANK
YAPI KREDİ BANKASI
ZİRAAT BANKASI

Zorlu Enerji Osmangazi Elektrik şirketi elektrik borcu ve faturası sorgulama işlemleri NKOLAY şubelerinden de yapılabilir.

Enerjisa Toroslar Görevli Tedarik Şirketi Elektrik Borcu ve Faturası Sorgulama

Toroslar Dağıtım Şirketi elektrik borcu ve faturası sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirmek için ilgili kuruma ait olan 444 4 372 numarasını arayarak faturanızı sorgulayarak hakkında bilgi alabilirsiniz. Faturanızı sorgulamak için ayrıca internetten yardım alabilirsiniz fatura sorgulama yazarak herhangi bir site üzerinden abone numaranız ile giriş yaparak fatura borcu sorgulayabilirsiniz.

Banka Adı Gişe Otomatik Ödeme İnternet Bankacılığı ATM ile (Kartlı) ATM ile (Kartsız) Telefon Bankacılığı
AKBANK
ALBARAKA TÜRK
DENİZBANK
FİNANSBANK
GARANTİ BANKASI
HALKBANK
HSBC
INGBANK
İŞ BANKASI
KUVEYT TÜRK
ŞEKERBANK
TEB
TÜRKİYE FİNANS
VAKIFBANK
YAPI KREDİ BANKASI
ZİRAAT BANKASI


Banka hesabınız var ise eğer internet bankacılığına giriş yaparak web sitesi üzerinden ya da bankanızın uygulaması üzerinden dağıtım şirketinizin adını yazarak abone numaranız ile fatura bilgilerinize erişebilirsiniz. Fatura ödeme işlemlerinizi de bu şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Abone numaranızı bilmediğiniz taktirde hiçbir işlem yapamazsınız.

Toroslar Dağıtım Şirketi Adana, Hatay, Gaziantep, Kilis, Mersin ve Osmaniye illerine elektrik sağlamaktadır. Bu sebeple de bu illerde ikamet ediyorsanız elektrik şirketiniz Toros Dağıtım’dır.

Uludağ EDAŞ Şirketi Elektrik Borcu ve Faturası Sorgulama

Uludağ Elektrik şirketi elektrik borcu ve faturası sorgulama için 444 4 646 numaralı çağrı merkezini arayarak öğrenebilirsiniz. Fatura sorgulama işlemlerinizi dilerseniz internet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Fatura ödeme yazarak herhangi bir site üzerinden dağıtım şirketi adı ile abone numaranızı girerek borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Dilerseniz eğer bankanıza ait olan web sitesi üzerinden ya da uygulamadan hesabınıza girerek faturalarınızı öğrenebilirsiniz.

Banka Adı Şubeden Tahsilat ATM'den Tahsilat İnternetten Tahsilat Otomatik Ödeme Talimatı Müşteri İşlem Merkezi Limak Online İşlemleri
ABANK
AKBANK
AKTİF BANK
ALBARAKA TÜRK
ANADOLU BANK
DENİZBANK
BURGAN BANK
FİNANSBANK
GARANTİ BANKASI
HALKBANK
HSBC

INGBANK
İŞ BANKASI
KUVEYT TÜRK


PTT BANK
ŞEKERBANK
TEB

ICBC
TÜRKİYE FİNANS
VAKIFBANK
YAPI KREDİ BANKASI
ZİRAAT BANKASI

Uludağ Elektrik Balıkesir, Çanakkale, Bursa ve Yalova illerine elektrik dağıtım işlemini gerçekleştirmektedir. Bu illerde oturuyorsanız eğer elektriğinizi Uludağ şirketinden alıyorsunuz demektir.

Çoruh EDAŞ Şirketi Elektrik Borcu ve Faturası Sorgulama

Çoruh EDAŞ Şirketi elektrik borcu ve faturası sorgulama işlemleriniz için ilgili firmanın web sitesi üzerinden abone numaranız ile sorgulama yapabilirsiniz. Dilerseniz eğer internet üzerinden fatura ödemesi yapabileceğiniz herhangi bir siteden dağıtım firmanız ve abone numaranız ile borcunuzu ya da faturanızı sorgulayabilirsiniz. Ya da banka hesabınız var ise internet bankacılığına giriş yapıp yine aynı bilgiler ile faturanıza bakabilirsiniz.

Banka Adı Kredi Kartı Otomatik Ödeme Otomatik Ödeme Talimatı İnternet Bankacılığı Üzerinden
Abone Hesabından
Virman Yolu İle
ATM Diğer
A-BANK
AKBANK
Telefon Bankacılığı
ALBARAKA TÜRK
ANADOLU
DENİZBANK

FİNANSBANK
GARANTİ BANKASI ALO Garanti ve Cep Şube
HALKBANK Telefon Bankacılığı
HSBC

INGBANK Telefon Bankacılığı
İŞ BANKASI
KUVEYT TÜRK Kredi Kartı Otomatik Ödeme
ŞEKERBANK
Kredi Kartı Otomatik Ödeme
TEB

TEKSTİLBANK
TÜRKİYE FİNANS Telefon Bankacılığı
VAKIFBANK Parabankomat
YAPI KREDİ BANKASI Telefon Bankacılığı
ZİRAAT BANKASI GİM Telefon Bankacılığı


Çoruh Elektrik Artvin, Gümüşhane, Giresun, Trabzon ve Rize illerinde hizmet vermektedir. Bu illerin herhangi birinde ikamet ediyor olmanız durumunda elektrik tedarikçiniz Çoruh olacaktır.

Gediz Elektrik Şirketi Elektrik Borcu ve Faturası Sorgulama

Gediz şirketi elektrik borcu ve faturası sorgulama işlemleriniz için 444 8 186 numaralı çağrı merkezini arayarak bilgi almanız mümkündür. İnternet üzerinden de faturanız hakkında gerekli bilgiyi abone numaranız ile almanız mümkündür. Banka hesabınız olduğu sürece bankanızın web sitesinden ya da uygulamasından internet bankacılığı aracılığıyla abone numaranızı girerek borcunuzu öğrenebilir, ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Banka Adı Mobil Şube İnternet Bankacılığı ATM Otomatik Ödeme Talimatı Gişe Telefon Bankacılığı Online İşlemler
AKBANK
ALBARAKA TÜRK
ALTERNATİF BANK
ANADOLU BANK
BURGAN BANK
DENİZBANK
FİBABANKA
QNB FİNANSBANK
GARANTİ BANKASI
HSBC
HALKBANK
ICBC TÜRKİYE
INGBANK
İŞ BANKASI
KUVEYT TÜRK
ŞEKERBANK
TEB
TURKISH BANK

TÜRKİYE FİNANS
VAKIFBANK
VAKIF KATILIM
YAPI KREDİ BANKASI
ZİRAAT BANKASI

Aksaray, Kırşehir, Karaman, Konya, Niğde ve Nevşehir illerinde MEDAŞ kullanılmaktadır. Bu sebeple de bu illerde oturan herkesin elektrik dağıtım şirketi MEDAŞ’tır. Dağıtım şirketiniz ve abone numaranız ile fatura sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Diğer Sayfalar