Elektrik Arıza Telefon Numarası ALO 186 Nedir?

Elektrik Arıza Çağrı Merkezi Telefon Numarası: 186

Elektrik arızaları ile ilgili görevli şirket bölgedeki elektrik dağıtım şirketidir. Türkiye’nin tüm elektrik dağıtım bölgelerinde elektrik arıza çağrı merkezi telefon numarası 186’dır. 186’ya yapılan aramaların hangi bölgeden yapıldığı sistem üzerinden tespit edilerek otomatik olarak ilgili elektrik dağıtım şirketinin çağrı merkezine aktarılır. Bir bölgedeki elektrik dağıtım şirketine, o bölgeden 186’yı arayarak ulaşılabilir.

Elektrik Arıza Telefon Sayfa Özeti

Elektrik arızaları ile ilgili görevli şirket bölgedeki elektrik dağıtım şirketidir. Türkiye’nin tüm elektrik dağıtım bölgelerinde elektrik arıza çağrı merkezi telefon numarası 186’dır. 186’ya yapılan aramaların hangi bölgeden yapıldığı sistem üzerinden tespit edilerek otomatik olarak ilgili elektrik dağıtım şirketinin çağrı merkezine aktarılır. Bir bölgedeki elektrik dağıtım şirketine, o bölgeden 186’yı arayarak ulaşılabilir.

Elektrik arıza çağrı merkezi telefon numarası, 27.06.2009 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Numaralandırma Yönetmeliği uyarınca 186 olarak belirlenmiştir. Aynı yönetmeliğin eki olan Ulusal Numaralandırma Planı’nın 7. maddesinin 1/b bendine ve elektrik piyasası mevzuatına göre elektrik arıza çağrı merkezi 7 gün 24 saat hizmet verir. Elektrik arıza çağrı merkezleri ile ilgili usul ve esaslar Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) belirlediği Elektrik Dağıtım Şirketleri ile Görevli Tedarik Şirketleri Çağrı Merkezleri Hizmet Kalitesi Standartlarına İlişkin Usul ve Esaslar ile düzenlemiştir.

Elektrik Arıza Hattını Cep Telefonundan Arama

Elektrik arıza hattını cep telefonundan arama başına alan kodu eklemden direkt olarak 186’yı arayarak yapılır. Elektrik arıza hattını cep telefonundan arama ücreti GSM operatörleri tarafından belirlenerek özel servis numaralarını arama tarifesinden ücretlendirilir. 186’yı aramanın ücretleri aşağıdaki gibidir:

  • Turkcell: Sabit hat yönüne yapılan aramalarla aynı ücretlendirme.
  • Vodafone: Sabit hat yönüne yapılan aramalarla aynı ücretlendirme.
  • Türk Telekom: Sabit hat yönüne yapılan aramalarla aynı ücretlendirme.

Elektrik arıza hattını cep telefonundan arama nadir durumlarda doğru çalışmayabilir ve farklı bir bölgenin elektrik dağıtım şirketinin arıza bölümüne arama aktarılabilir. Böyle durumlarda cep telefonundan elektrik arıza hattının (ya da görevli elektrik şirketinin) uzun numarası aranmalıdır.

Elektrik Arıza Çağrı Hattını Ev Telefonundan Arama

Ev telefonundan elektrik arıza hattını aramak için 186 tuşlanmalıdır. Bölge ayrımı olmaksızın Türkiye’nin tüm bölgelerinden elektrik arıza çağrı hattını ev telefonundan arama yalnıza 186’yı tuşlayarak yapılabilir, arama yapıldığında otomatik olarak aramanın yapıldığı bölgenin dağıtım şirketine ulaşılır. Farklı bir bölgedeki ev telefonundan bir başka bölgedeki dağıtım şirketinin elektrik arıza çağrı hattını aramak için ise direkt olarak şirketin çağrı merkezi aranması gereklidir.

Ev telefonundan elektrik arıza hattını arama ücretlidir ve ücretlendirme operatöre göre değişiklik gösterir. Sabit hat operatörlerinde elektrik arıza hattı arama ücretleri aşağıdaki gibidir.

Türk Telekom: Her yöne tarifesindeki dakikalardan düşülür.

Elektrik Dağıtım Şirketlerinin Telefon Numaraları Nelerdir?

Elektrik arıza 186 hattı bölgeden ev ya da cep telefonu ile yapılan aramalarda otomatik olarak ilgili elektrik dağıtım şirketi tarafından cevaplanır. Farklı bölgeden elektrik arıza hattı aramaları için aşağıda bulunan elektrik arıza çağrı merkezleri aranmalıdır.

Hizmet BölgeleriÇağrı Merkezi NumaralarıDağıtım Şirketi
Antalya, Burdur, Isparta0242 320 36 00AKDENİZ DAĞITIM
Adıyaman, Kahramanmaraş0344 221 35 10AKEDAŞ DAĞITIM
Ağrı, Erzincan, Erzurum0850 200 20 20ARAS DAĞITIM
Aydın, Denizli, Muğla0850 800 0186ADM ELEKTRİK DAĞITIM
İstanbul - Anadolu Yakası0216 579 05 00AYEDAŞ
Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Zonguldak0312) 573 50 00BAŞKENT DAĞITIM
İstanbul - Avrupa Yakası186BOĞAZİÇİ EDAŞ (BEDAŞ)
Sivas, Tokat, Yozgat186ÇAMLIBEL EDAŞ
Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize, Trabzon186 - 444 9 186ÇORUH EDAŞ
Batman, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak186 - 444 8 086DİCLE EDAŞ
Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli186 - 444 9 186FIRAT EDAŞ
İzmir, Manisa0850 800 0186GDZ ELEKTRİK DAĞITIM
Kayseri186 - 444 7 186KCETAŞ
Aksaray, Karaman, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde186 - 444 8 186MEDAŞ
Afyon, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Uşak186OSMANGAZİ EDAŞ
Bolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya186SEDAŞ
Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin, Osmaniye186TOROSLAR DAĞITIM
Edirne, Kırklareli, Tekirdağ186TREDAŞ
Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Yalova186ULUDAĞ EDAŞ
Bitlis, Hakkari, Muş, Van186VEDAŞ
Amasya, Çorum, Ordu, Samsun, Sinop186YEDAŞ

Alo 186 Çağrı Merkezinin Hizmetleri Nelerdir?

Alo 186 çağrı merkezi hizmetleri elektrik dağıtım şirketleri tarafından verilen tüm hizmetler ile ilgili soru ve sorunların çözümünü kapsar. Elektrik şebekesi ile ilgili tüm faaliyetler elektrik dağıtım şirketlerinin sorumluluğundadır ve şebeke ile ilgili tüm işlemler Alo 186 çağrı merkezinden yapılabilir. Tüketicilerin Alo 186 çağrı merkezlerinden alabileceği hizmetler aşağıdaki gibidir:

  • Arıza ihbarları: Elektrik dağıtım sisteminin büyük ve oldukça kapsamlı olması nedeniyle bazı durumlarda dağıtım şirketleri arızaları hemen tespit edemez. Tüketiciler tarafından tespit edilen arızaların bildirimi Alo 186’ya yapılabilir ve arızanın daha çabuk giderilmesi sağlanabilir.
  • Planlı elektrik kesintileri ile ilgili bilgi almak: Planlı elektrik kesintileri ile ilgili bilgilendirme 7 gün 24 saat Alo 186 çağrı merkezi tarafından yapılır. Tüketiciler Alo 186’yı arayarak sesli yanıt sisteminden bölgelerindeki planlı kesintiler ile ilgili bilgi alabilir.
  • Genel aydınlatma ile ilgili ihbarlar: Genel aydınlatma kapsamındaki sokak lambaları ile ilgili arızalar Alo 186 çağrı merkezine bildirilebilir.
  • Elektrik sayaçları ile ilgili destek almak: Elektrik sayaçlarının sorumluluğu bölgedeki görevli elektrik dağıtım şirketine aittir. Elektrik şebekesi ile ilgili tüm sorunlarda olduğu gibi, bu şebekeye dahil olan sayaçlarla ilgili her türlü destek Alo 186 çağrı merkezinden alınabilir.
  • Kaçak elektrik kullanımı ihbarı: Kaçak kullanım yapıldığının tespit edildiği durumlarda kaçak kullanım ihbarları Alo 186 çağrı merkezine yapılır.

Elektrik Dağıtım Şirketleri (EDAŞ) Ne Zaman Aranmalıdır?

EDAŞ, “elektrik dağıtım anonim şirketi” ticari isminin kısaltmasıdır. Tüm bölgelerdeki elektrik dağıtım şirketlerinin tüzel kişilik adı “bölge adı elektrik dağıtım anonim şirketi” olarak belirlenmiştir ve bu yüzden elektrik dağıtım şirketleri kısa adı EDAŞ’tır. Elektrik dağıtım şirketleri, elektrik şebekesinin işletmesi görevini üstlenmiş olan şirketlerdir ve şebeke ile ilgili tüm işlemler elektrik dağıtım şirketleri tarafından yapılır. Elektrik şebekesi ile ilgili tüm işlemler ya da yaşanan problemlerle ilgili olarak elektrik dağıtım şirketleri aranmalıdır.

Elektrik dağıtım şirketleri çağrı merkezleri, EPDK tarafından yapılan düzenlemeler ile faaliyet gösterir ve EPDK tarafından belirlenmiş standartlarda hizmet verir. Tüketiciler, elektrik arıza ihbarları ve elektrik sayaçları ile ilgili tüm işlemleri elektrik dağıtım şirketi çağrı merkezlerinden gerçekleştirebilirken, planlı kesintiler ile ilgili bilgileri ilgili dağıtım şirketinin internet sitesinde bulabilir.

EPDK tarafından yapılmış düzenlemelere göre elektrik dağıtım şirketleri (EDAŞ) faaliyet konuları ile ilgili olarak itirazlar, şikâyetler, taleplere ilişkin bilgilendirme ve yönlendirme konularında tüketicilere/kullanıcılara yardımcı olmak üzere kurdukları çağrı merkezi aşağıda yer alan asgari özelliklere sahip olmalıdır:

a) Sesli yanıt sistemi olan çağrı merkezlerinin ana ve alt menü yapıları, arayan kişinin, çağrı merkezine bağlandıktan sonra azami 45 saniye içerisinde operatöre bağlanma seçeneğine ulaşılabilir şekilde olmalıdır.

b) Sesli yanıt sistemi olan çağrı merkezlerinde, çağrı merkezine bağlanılmasından itibaren sesli yanıt sisteminde iki dakika içerisinde herhangi bir işleme ulaşamayan kişiler otomatik olarak operatöre yönlendirilir.

c) Sesli yanıt sisteminin ana ve alt menüsünde geçen sürelere, bu bölümlerde yapılan reklamlar, duyurular ve bilgilendirmeler dâhildir.

ç) Şikayetler belirlenen konu başlıklarına ve sıklıklarına göre tasnif edilir.

d) Her başvuru için bir takip numarası oluşturulur ve bu numara arayan kişiye sesli yanıt sistemi ve/veya operatör tarafından bildirilir.

e) Cevap ve bilgilendirme için yapılacak geri dönüşler arayan kişinin talebine uygun olarak kalıcı veri saklayıcısıyla ya da yazılı olarak yapılır ve geri dönüş tarihleri ile içerikler çağrı merkezi sisteminde veya çağrı merkezi ile ilişkili sistemlerde kayıt altına alınır

f) Çağrı merkezi aramaları ve çağrı merkezi üzerinden yapılan geri aramalar sesli kayıt altına alınır.

g) Çağrı merkezi aramalarına ilişkin çağrı merkezi sistemi üzerinde yapılan tüm işlemler kayıt altına alınır. ğ) Çağrı merkezine ulaşan talep ve şikâyetler için oluşturulan ve çağrı merkezi ile ilişkili diğer sistemlere aktarılan iş emirleri, ilgili sistemlerle karşılıklı izlenebilir olacak şekilde kayıt altına alınır.

h) Çağrı merkezi sisteminin işleyişini etkileyen yetkilendirme, ayarlama, güncelleme, menü ağacı değişiklikleri, anons değişiklikleri vb. işlemler yeterli bilgiyi içerecek biçimde kayıt altına alınır.

ı) Çağrı merkezi sisteminde kayıt altına alınan işlemlere ve raporlamalara esas veriler TÜBİTAK Kamu Sertifikasyon Merkezi tarafından sağlanan zaman damgası ile saklanır.

i) Çağrı merkezi aramalarına ilişkin tüm işlem kayıtları ve ses kayıtları ile çağrı merkezi sisteminin işleyişini etkileyen yetkilendirme, ayarlama, güncelleme, menü ağacı değişiklikleri, anons değişiklikleri vb. işlemlere ilişkin kayıtlar 1 yıl çağrı merkezi sisteminde doğrudan erişilebilir biçimde ve ilave olarak 5 yıl da yedekleme ünitelerinde saklanır.

j) Aynı kaynaktan hizmet alımı yapan görevli tedarik şirketi ile dağıtım şirketlerinin sistemleri birbirinden bağımsız sistemler olarak işlemeli ve raporlamalar ile kalite göstergelerine ilişkin gerçekleşmeler şirket bazında kayıt edilmelidir.

k) Dağıtım şirketleri ile görevli tedarik şirketleri çağrı merkezi hizmetini TS EN ISO 18295-1 / TS EN ISO 18295-2 ve TS EN ISO 9001, TS ISO 10002 ve TS EN ISO/IEC 27001 standartlarına uygun olarak verildiğini belgelemelidir.

Diğer Sayfalar

İlgili İçerikler