Elektrik Aboneliği Açtırma

Elektrik Açtırma

Elektrik aboneliği açtırmak yasal mevzuatlar doğrultusunda zorunlu bir işlemdir. Elektrik aboneliği yapılmadan elektrik kullanımı kaçak kullanıma, başkasının adına olan elektrik aboneliği üzerinden elektrik kullanmak ise usulsüz kullanım kapsamına girmektedir. Her iki durumda da cezai yaptırımlar vardır. Bu yüzden yeni bir yere taşınırken kendi adınıza elektrik aboneliği yaptırmanız gereklidir.

encazip’te kredi karşılaştırması yapabilirsiniz!
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
İhtiyaç Kredisi Hesaplama
Elektrik Açtırma Sayfa Özeti

Elektrik Aboneliği Açtırma

Elektrik aboneliği açtırmak çok basit bir işlemdir. Sonrasında karşınıza çıkabilecek sorunlardan kaçınmak için yeni bir yere taşındığınızda, hatta taşındıktan sonra elektriksiz kalmamak için taşınmadan önce elektrik aboneliği açtırmalısınız.

Taşınacağınız yerde kiracı veya mülk sahibi olmanın yeni bir elektrik aboneliği açmak bakımından pek farkı yoktur. Kiracı iseniz, yalnızca kira sözleşmenizi de ek olarak sunmanız gerekir.

Elektrik aboneliği açtırmak için bağlı bulunduğunuz bölgede görevli tedarik şirketinin müşteri hizmet merkezlerine doğrudan başvuru yapabileceğiniz gibi internet sitesi üzerinden veya e-devlet aracılığı ile de başvuru yapabilirsiniz.

E- Devlet üzerinden elektrik aboneliği yapmak konusunda detaylı bilgi için “e-Devlet Elektrik Aboneliği” konulu yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

sıfır daire elektrik aboneliği encazip

Elektrik Aboneliği Açtırmak İçin Nereye Başvurmalıyım?

Türkiye’de 21 adet elektrik dağıtım bölgesi bulunur. Her bir dağıtım bölgesi farklı illeri kapsar ve her bir dağıtım bölgesinde elektrik tedarik hizmetlerinden sorumlu birer görevli tedarik şirketi bulunur. Elektrik aboneliği açtırmak için bulunduğunuz ildeki görevli tedarik şirketine başvurmanız gereklidir. Elektrik açtırma başvurusunu görevli tedarik şirketinin müşteri hizmet merkezlerinden, internet sitesi üzerinden veya e- devlet kanalı ile yapabilirsiniz.

Elektrik Aboneliği Açtırma Telefon Hattı Bilgileri Nelerdir?

Elektrik aboneliği açtırmak için bölgenizde görevli tedarik şirketini ve talep edilen evrakları biliyor olmanız işlemlerinizi hızlandıracaktır. Bunun için önce telefon aracılığı ile görevli tedarik şirketinden bilgi edinebilirsiniz. Aşağıda görevli tedarik şirketleri listesi ve telefon numaraları yer almaktadır. 

GÖREVLİ TEDARİK ŞİRKETİSORUMLU OLDUĞU ŞEHİRLERTELEFON NUMARASI
Enerjisa AESAŞİstanbul - Anadolu Yakası444 4 372
AkedaşAdıyaman, Kahramanmaraş444 46 02

Aras EPSAŞ

Ağrı, Erzincan, Erzurum0850 200 20 20
ADM Elektrik(Aydem)Aydın, Denizli, Muğla444 4 186

CK Akdeniz Elektrik

Antalya, Burdur, Isparta0850 226 0707
CK Boğaziçi Elektrikİstanbul - Avrupa Yakası444 6 255

Limak Uludağ Elektrik

Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Yalova444 6 646
CK Çamlıbel ElektrikSivas, Tokat, Yozgat444 90 58

Çoruh Aksa Elektrik

Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize, Trabzon444 9 186
Dicle EPSAŞBatman, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak444 8 086

Enerjisa Başkent Elektrik

Ankara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Zonguldak444 4 372
Fırat Aksa ElektrikBingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli444 9 186
GDZ Elektrik (Gediz)İzmir, Manisa0850 800 01 86
KEPSAŞKayseri444 7 186
MEPAŞAksaray, Karaman, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde444 8 186
Zorlu Enerji (Osmangazi)Afyon, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Uşak0 222 211 28 28
Sepaş EnerjiBolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya444 5 186
Toroslar Enerjisa ElektrikAdana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin, Osmaniye444 4 372
Trakya Elektrik (TREPAŞ)Edirne, Kırklareli, Tekirdağ444 88 35
Türkerler Enerji (Vangölü)Bitlis, Hakkâri, Muş, Van0850 211 24 24
YEPAŞAmasya, Çorum, Ordu, Samsun, Sinop444 55 23

Kiracı Olarak Elektrik Aboneliği Açtırabilir miyim?

Kiracıda olsanız, mülk sahibi de olsanız elektrik aboneliğinizi kendi adınıza yapmanız gereklidir. Kiracı olmanız durumunda, kendi adınıza elektrik aboneliği açtırmanıza mülk sahibiniz veya kira sözleşmeniz engel olamaz. Yani kendi adınıza elektrik aboneliği açtırmanız için hiçbir geçersiz neden yoktur. Kiracı olarak elektrik aboneliğini nasıl açtıracağınıza ilişkin detaylı bilgiye “Kiracı Elektrik Aboneliği” konulu yazımızdan erişebilirsiniz. .

Elektrik Aboneliği Açtırmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Elektrik aboneliği açtırmak için ihtiyacınız olan evraklar ticarethane ve mesken abonelikleri için farklılık gösterebilir. Genel olarak bütün görevli tedarik şirketleri aynı evrakları talep eder. Ancak bağlı bulunduğunuz bölgede görevli tedarik şirketinin elektrik aboneliği açtırmak için istediği başka bir evrak var ise önceden bilgi almanızda yarar vardır.

Mesken Elektrik Aboneliği Açtırmak İçin Gerekli Evraklar

Mesken aboneliklerinde kiracı veya mülk sahibi olmanız elektrik aboneliği açtırmak için çok farklı değildir. Yalnızca kiracı iseniz kira sözleşmenizi başvuru sırasında yanınızda bulundurmayı unutmayın. Mesken elektrik aboneliği açtırmak için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir.

 •  Tesisat veya sayaç numarası (tüketim noktasına ait eski bir fatura varsa fatura üzerinden öğrenilebilir)
 •  Başvuru sahibine ait T.C. kimlik numarası yer alan geçerli bir kimlik belgesi
 •  DASK numarası veya poliçe
 •  Başkası adına elektrik abonelik başvurusu yapılıyorsa vekaletname
 •  Meskende kiracı olarak bulunuyorsanız kira kontratı, mesken size ait ise tapu

Ticarethane Elektrik Aboneliği Açtırmak İçin Gerekli Evraklar

Ticarethane elektrik aboneliklerinde de kiracı veya mülk sahibi olmanız arasında pek fark yoktur. Mesken aboneliklerinde başvurular şahıs adına ve şahsa ait kimlik bilgileri ile yapılırken, ticarethane aboneliklerinde şirket ve şirkete ait evraklar söz konusudur. Ticarethane elektrik aboneliği açtırmak için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir.

 • Şirket yetkilisinin T.C. kimlik numarası yer alan geçerli bir kimlik belgesi
 • Elektrik abonelik başvurusu yetkilendirilmiş biri tarafından yapılıyorsa, vekaletname ve imza sirküleri
 • Vergi dairesi ve vergi numarası
 • Tesisat veya sayaç numarası (tüketim noktasına ait eski bir fatura varsa fatura üzerinden öğrenilebilir)
 • Ticarethane kira ise kira sözleşmesi, size ait ise tapu
 • Ticarethane, mesken olarak da kullanılan bir binada ise DASK numarası veya poliçe

DASK Nasıl Yapılır?

DASK zorunlu deprem sigortasıdır ve elektrik aboneliği açtırırken DASK poliçenizi ve poliçe numaranızı ibraz etmeniz istenir. Zorunlu deprem sigortasını mülk sahipleri herhangi bir sigorta şirketinden yaptırabilirler.

sıfır daire elektrik aboneliği encazip

Kiracılar Zorunlu Deprem Sigortası Yapabilir mi?

Kiracı olduğunuz yerde elektrik aboneliği açtırmak için zorunlu deprem sigortasını mülk sahibi yaptırmadıysa kiracı olarak siz de yaptırabilirsiniz. Bu durumda mülk sahibinin T.C. kimlik numarasının da poliçede yer alması gerekir. Kiracı olarak deprem sigortasını yaptırırsanız bu bedeli mülk sahibinden talep edebilirsiniz.

Elektrik Açtırma Bedeli 2020

Elektrik aboneliği açtırırken, görevli tedarik şirketleri bir sefere mahsus olarak damga vergisi, kesme açma bedeli ve dosya ücreti alır. Damga vergisi, depozito bedelinin binde 9,48’i oranındadır. Kesme açma bedeli her yıl yeniden belirlenir. 2020 yılı için kesme açma bedeli alçal gerilim hattına bağlı mesken ve ticarethane aboneleri için 37,3 TL, orta gerilim hattına bağlı aboneler için ise 189,8 TL’dir. Dosya ücreti ise görevli tedarik şirketine göre değişmektedir.

Elektrik Aboneliği Açtırma Bedeli

Elektrik aboneliği açtırırken ödemeniz gereken bir diğer tutar güvence bedeli, yani depozitodur. Depozito bedeli, tüketim noktasının bağlantı gücüne göre hesaplanan bir bedeldir. Depozito bedeli kW başına belirlenen birim fiyat üzerinden hesaplanır.

2020 yılı için kW başına belirlenen güvence bedelleri kW başına farklı abone grupları için aşağıdaki gibidir.

 • Sanayi: 93,7 TL/kW
 • Ticarethane: 93,7 TL/kW
 • Mesken: 33 TL/kW
 • Şehit Aileleri ve Muharip Gaziler: 16,5 TL/kW
 • Tarımsal Sulama, Aydınlatma ve Diğerleri: 44,5 TL/kW

Elektrik açtırma ücreti olarak ödenmesi gereken depozito bedeli bağlantı gücünün yukarıdaki birim fiyatlar ile çarpılması sonucu bulunur. Eğer bağlantı gücü 5kW altında ise de minimum 5kW bağlantı gücü esas alınarak hesaplanır.

Mesken aboneleri için depozito elektrik açtırma bedeli 2020 yılı için minimum tutarı: 165 TL, ticarethane aboneleri için ise minimum 468,5 TL’dir.

Yani elektrik aboneliği açtırma ücreti damga vergisi, kesme açma bedeli, dosya ücreti ve depozito bedelinin toplamıdır.

Elektrik Aboneliği Nasıl İptal Edilir?

Bulunduğunuz adresten taşınmanız durumunda elektrik aboneliğinizi iptal ettirmezseniz sizden sonra gelen kişiler yeni bir elektrik aboneliği açtırmayabilir ve sizin adınıza kullanım yapmaya devam edebilirler. Bu durumda faturalar ödenmezse bu faturaların ödeme yükümlüğü size kalır. Bu sebeple taşındığınızda elektrik aboneliğinizi iptal ettirmeniz gerekir. Elektrik aboneliğinin nasıl iptal edilebileceğine ilişkin detaylara “Elektrik Abonelik İptali Nasıl Yapılır” konulu yazımızdan erişebilirsiniz.

Depozito Bedeli İadesi

Elektrik aboneliğinizi iptal ettirdikten sonra, elektrik aboneliğini açarken ödediğiniz depozito bedelinin iadesini alabilirsiniz. Eğer aboneliği iptal ettirirken ödenmemiş borcunuz varsa, depozito bedelinden düşülür. Aboneliğinizi açarken ödediğiniz depozito bedeli her yıl için TÜFE oranına göre hesaplanarak abonelik iptali başvurusu sırasında verdiğiniz hesap numarasına iade edilir.

Depozito Bedeli İadesi

Elektrik aboneliğinizi iptal ettirdikten sonra, elektrik aboneliğini açarken ödediğiniz depozito bedelinin iadesini alabilirsiniz. Eğer aboneliği iptal ettirirken ödenmemiş borcunuz varsa, depozito bedelinden düşülür. Aboneliğinizi açarken ödediğiniz depozito bedeli her yıl için TÜFE oranına göre hesaplanarak abonelik iptali başvurusu sırasında verdiğiniz hesap numarasına iade edilir.

Diğer Sayfalar

İlgili İçerikler