Elektrik Aboneliği Nasıl İptal Edilir?

Elektrik Aboneliği Nasıl İptal Edilir?

Taşınırken elektrik aboneliğinizi iptal etmek için ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri ve evrakları içeriğimizde bulabilirsiniz.

encazip’te kredi karşılaştırması yapabilirsiniz!
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
İhtiyaç Kredisi Hesaplama
Elektrik Abonelik İptali Nasıl Yapılır? Sayfa Özeti

Elektrik Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Yeni bir eve, iş yerine taşınıyorsunuz, iş yerinizi kapatıyorsunuz ya da tamamen farklı bir ile, ülkeye taşınıyorsunuz. O güne kadar sorunsuz yararlandığınız elektrik aboneliğinizi zamanında iptal etmezseniz sonrasında sorun yaratabilir. Elektrik abonelik iptali işlemini zamanında yapmazsanız sizin yerinize taşınan kişilerin elektrik tüketim bedelini siz ödemek zorunda kalabilirsiniz. Böyle kötü sürprizlerle karşılaşmamak için evinizden veya iş yerinizden taşınırken elektrik aboneliğinizi iptal etmelisiniz. Peki elektrik abonelik iptali nasıl yapılır? Elektrik abonelik iptali için gerekli belgeler nelerdir? İptal başvurusu nereye, kim tarafından yapılabilir? Elektrik aboneliğinizi iptal etmek için ihtiyaç duyacağınız tüm bilgilere adım adım göz atalım.

Elektrik abonelik iptali için gerekli belgeler nelerdir?

Elektrik abonelik iptali için gerekli belgeler ve bilgileri adım adım işleyeceğiz. Elektrik abonelik iptali perakende satış sözleşmesinin sonlandırılması ile gerçekleşir.

Elektrik abonelik iptali için aboneliğin bağlı bulunduğu bölgedeki görevli tedarik şirketine, şahıs aboneliği ise abonenin bizzat kendisinin veya elektrik işlemleri yapabileceğine ilişkin noter onaylı vekâletname verdiği yani yetkilendirdiği kişinin, tüzel kişilik yani şirket ise şirket yetkilisi ya da şahıs abonelikleri için de geçerli olduğu şekilde elektrik işlemleri yapabileceğine ilişkin noter onaylı vekâlet ile yetki verilmiş kişinin başvuru yapması gereklidir. Eşinizin, akrabanızın ya da bir başkasının elektrik abonelik iptali başvurusunu vekâlet verilmemiş ise yapamazsınız. Peki elektrik aboneliğinin sahibi vefat etti ise elektrik abonelik iptali nasıl yapılır? Vefat etmiş birine ait elektrik abonelik iptali veraset ilanı ile belirtilen mirasçılar tarafından, hep birlikte veya yetkilendirilmiş bir mirasçı tarafından yapılabilir.

Elektrik abonelik iptali için gerekli belgeler şahıs abonelikleri ve tüzel kişi yani şirket abonelikleri için farklılık gösterebilir. Görevli tedarik şirketi abonelik iptali için bir başvuru dilekçesi de isteyebilir. Genelde görevli tedarik şirketleri hazır bir dilekçe bulundurur ancak dilekçeyi sizin yazmanız gerekiyorsa abonenin TC numarası, adres ve iletişim bilgileri ile aboneliğin tesisat veya abone numarası, elektriğin kesilmesini istediğiniz tarih ve son olarak güvence bedelinin iadesini istediğiniz banka hesap bilgilerinizi yazmanız gereklidir. Elektrik abonelik iptali için gerekli belgeler şahıs aboneliği ve tüzel abonelikler için aşağıdaki gibidir.

Şahısların Elektrik Abonelik İptali için Gerekli Belgeler

• TC kimlik numarasının yazılı olduğu geçerli bir kimlik

• Abone adına vekil işlem yapacaksa noter onaylı vekâletname

• Tesisat yani abone numarası (bilmiyorsanız bir elektrik faturanızı yanınızda bulundurmanız yeterlidir)

• Güvence bedelini geri alabilmeniz için banka hesap numarası veya iban bilgisi

Tüzel Kişilerin Elektrik Abonelik İptali için Gerekli Belgeler

• Başvuruyu şirket yetkilisi yapıyorsa imza sirküleri, yetkilendirilmiş kişi yapıyorsa noter onaylı vekaletname ve şirket yetkilisinin imza sirküleri

• Tesisat yani abone numarası (bilmiyorsanız bir elektrik faturanızı yanınızda bulundurmanız yeterlidir) Güvence bedelini geri alabilmeniz için banka hesap numarası veya iban bilgisi

Elektrik abonelik iptal başvurusu nereye yapılır?

Elektrik abonelik iptali bağlı bulunduğunuz bölgede faaliyet gösteren görevli tedarik şirketi tarafından yapılır.

Peki görevli tedarik şirketi nedir? Görevli tedarik şirketi tarafından elektrik abonelik iptali nasıl yapılır? Türkiye’de 21 adet elektrik dağıtım bölgesi bulunur. Bu 21 bölgedeki, eskiden genel itibariyle TEDAŞ olarak bilinen dağıtım şirketlerinin hepsi 2008- 2013 yılları arasında özelleştirilmiştir. 2013 yılında ise hem daha rekabetçi ve bağımsız bir piyasanın oluşması hem de elektrik dağıtım ve elektrik enerjisi tedariki hizmetlerinin, bu iki hizmetin temelde birbirinden farklı hizmetler olması sebebi ile ayrılması için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) yapmış olduğu düzenlemeler ile bu 21 elektrik dağıtım şirketi, dağıtım hizmetlerinden bağımsız perakende satış şirketlerini yani görevli tedarik şirketlerini kurdular. Bu yeni yapıya geçilmeden önce elektrik enerjisinin şehir dağıtım ağlarının bakım, onarım ve işletilmesinden ve ayrıca perakende olarak son tüketiciye elektrik enerjisinin sağlanmasından dağıtım şirketleri sorumlu idi. Ancak gelen düzenlemeler ile artık dağıtım şirketleri elektrik enerjisinin şehir dağıtım ağlarının bakım, onarım ve işletilmesinden sorumludur. Elektrik enerjisinin son tüketiciye tedarikinin sağlanması artık görevli tedarik şirketleri tarafından yapılmaktadır. Eskiden elektrik enerjisini doğrudan dağıtım şirketinden alan tüm aboneler de dağıtım şirketlerinden görevli tedarik şirketlerine aktarıldı. Günümüzde Türkiye’de, basit tabir ile, elektrik enerjisinin taşınmasından sorumlu 21 adet elektrik dağıtım şirketi ve nihai tüketiciye elektrik tedarik hizmetini veren 21 adet görevli tedarik şirketi bulunmaktadır. Bu 21 görevli tedarik şirketi sorumlu oldukları bölgelerdeki nihai yani son tüketiciye abonelik işlemleri ve elektrik enerjisi tedariki yapmakla sorumludur. Nihai tüketiciler elektrik abonelik başvurusu ve elektrik abonelik iptali gibi işlemler için artık dağıtım şirketleri ile değil, doğrudan bulundukları bölgede sorumlu olan görevli tedarik şirketleri ile muhatap olmaktadır. Yani elektrik abonelik iptali için başvurmamız gereken kurum, bulunduğumuz bölgede sorumlu olan görevli tedarik şirketidir. Görevli tedarik şirketlerini ve hangi bölgede hangi şirketin hizmet verdiklerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Görevli Tedarik ŞirketiSorumlu Olduğu Dağıtım Bölgeleri
Aesaş Enerjisaİstanbul Anadolu Yakası
AkedaşAdıyaman, Kahramanmaraş
Aras EpsaşAğrı, Erzincan, Erzurum
AydemAydın, Denizli, Muğla
CK AkdenizAntalya, Burdur, Isparta
CK Boğaziçiİstanbul Avrupa Yakası
Limak UludağBalıkesir, Bursa, Çanakkale, Yalova
CK ÇamlıbelSivas, Tokat, Yozgat
Çoruh AksaArtvin, Giresun, Gümüşhane, Rize, Trabzon
Dicle EpsaşBatman, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak
Enerjisa BaşkentAnkara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Zonguldak
Fırat AksaBingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli
Gediz Elektrikİzmir, Manisa
KepsaşKayseri
MepaşAksaray, Karaman, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde
Zorlu Enerji (Osmangazi)Afyon, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Uşak 
Sepaş EnerjiBolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya
Toroslar EnerjisaAdana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin, Osmaniye
Trakya ElektrikEdirne, Kırklareli, Tekirdağ
Türkerler Enerji (Vangölü)Bitlis, Hakkari, Muş, Van
YepaşAmasya, Çorum, Ordu, Samsun, Sinop

Elektrik abonelik iptali başvurunuzu aboneliğin bağlı bulunduğu görevli tedarik şirketlerinin müşteri merkezlerine, randevu hizmeti sunuyorsa randevu alarak veya randevu almadan doğrudan başvurarak yapabilirsiniz. Müşteri hizmet merkezlerinin yanı sıra bazı görevli tedarik şirketleri web siteleri üzerinden de abonelik başvurusu veya elektrik abonelik iptali gibi hizmetler de vermektedir. Eğer aboneliğin bağlı bulunduğu görevli tedarik şirketi online hizmet sunuyorsa, elektrik abonelik iptal başvurunuzu online olarak da yapabilirsiniz.

Online elektrik abonelik iptali yapılabilir mi?

Online elektrik abonelik iptali nasıl yapılır? Elektrik enerjinizi bağlı bulunduğunuz bölgedeki görevli tedarik şirketinden temin ediyorsanız elektrik abonelik iptali için gerekli belgelerinizi hazırlayarak bizzat müşteri merkezlerine giderek yapabilirsiniz.

Bazı görevli tedarik şirketleri elektrik abonelik başvurusu veya elektrik abonelik iptali gibi işlemleri web sitelerinden online olarak yapabilmenize imkan vermektedir. Eğer bağlı bulunduğunuz görevli tedarik şirketi web sitesi üzerinden online elektrik abonelik iptali hizmeti sunuyorsa müşteri merkezine gitmenize gerek kalmadan aboneliğinizi online olarak da iptal ettirebilirsiniz. Aboneliğin bağlı bulunduğu görevli tedarik şirketinin online işlem hizmeti bulunmuyorsa elektrik abonelik iptali için gerekli belgelerinizle birlikte müşteri merkezine gitmeniz gereklidir. Müşteri merkezi online veya telefonla randevu hizmeti sunuyorsa, önceden randevu almanız zaman kazandıracaktır.

Bunun için abonelik iptal başvurusu yapmadan önce aboneliğin bağlı bulunduğu görevli tedarik şirketinin web sayfasını kontrol etmenizi öneririz.

Elektriğim Ne Zaman Kesilir?

Elektrik abonelik iptali başvurusu sırasında eğer ileri bir tarih belirtmezseniz elektrik tedarikiniz görevli tedarik şirketi tarafından en geç 3 iş günü içinde sonlandırılır. Eğer elektrik tedarikinizin abonelik iptal başvurunuzdan sonra ileri bir tarihte sonlandırılmasını istiyorsanız, başvuru sırasında elektrik tedarikinin sonlandırılmasını istediğiniz tarihi görevli tedarik şirketine bildirmeniz gereklidir.

Elektrik tedarikinin sonlandırıldığı gün görevli tedarik şirketi personeli sayacınızın üzerinde yer alan son endeks değerlerini tespit ederek, o güne kadar yapmış olduğunuz elektrik enerjisi tüketim miktarını belirleyecektir. Tüketim miktarı tespit edildikten sonra son faturanız görevli tedarik şirketi tarafından kesilecek ve son fatura tutarınız elektrik aboneliğinizi yaparken yatırmış olduğunuz güvence bedelinden düşülecektir. Güvence bedelinden son faturanız düşüldükten sonra kalan tutar, başvurunuz sırasında verdiğiniz banka hesap bilgisi/iban numarasına görevli tedarik şirketi tarafından tarafınıza iade edilecektir.

Unutmayın, eğer evinizi veya iş yerinizi taşıyorsanız ya da iş yerinizi kapatıyorsanız elektrik aboneliğinizi iptal etmememiz sizden sonra evinize veya iş yerinize taşınacak kişi tarafından elektriğin yeni abonelik yapılmadan kullanılması durumunda faturasını siz ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle böyle bir durumda ekstra maliyetlere katlanmak zorunda kalmamanız için elektrik aboneliğinizi zamanında yapmanız önemlidir. Aboneliğinizi iptal etmek için görevli tedarik şirketlerinin müşteri hizmet merkezlerine bizzat başvuru yaparak veya eğer görevli tedarik şirketinin online abonelik iptal hizmeti bulunuyorsa online olarak iptal başvurusunda bulunabilirsiniz. Abonelik iptali başvurusu yapmadan önce gerekli belgelerinizi hazırlamayı unutmayın.

Diğer Sayfalar

İlgili İçerikler