Elektrik Aboneliği Nasıl Yapılır?

Elektrik Aboneliği

Elektrik aboneliği nasıl yapılır? Elektrik abonelik ücreti ne kadardır? Abonelik iptali nasıl olur? Hangi belgeler gereklidir?

Yeni bir eve taşınırken, iş yeri açarken veya inşaatı yeni bitmiş bir yapı için sıfırdan elektrik abonelik başvurusu nasıl yapılmaktadır? Gerekli evraklar, başvuru noktaları, ücretler gibi detayları bu sayfada bulabilirsiniz.

elektrik aboneliği için dask encazip

Elektrik Abonelik Başvurusu Nedir?

Herhangi bir tüketim noktasında, tüketilen elektrik enerjisinin miktarı, tüketim noktasının bağlı bulunduğu bölgedeki görevli tedarik şirketi tarafından periyodik olarak tespit edilerek tüketiciye faturalandırılır. Tüketim noktasında, elektrik abonelik başvurusu yapılmadan kullanılan elektrik enerjisi usulsüz kullanım ya da kaçak kullanım anlamına gelebilir. Bu durumların cezai yaptırımı bulunmaktadır. Bu sebeple yeni bir eve taşınırken veya iş yeri açarken, elektrik tüketimine başlamadan önce elektrik abonelik başvurusu yapılmalıdır.

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Elektrik Aboneliği Üzerine Alma Nasıl Yapılır?

EPDK’nın yayınladığı Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 48. Maddesine göre; “Kendi adına perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşması olmadan daha önceki tüketici adına düzenlenen ödeme bildirimlerini ödemek suretiyle elektrik enerjisi tüketmesi” usulsüz elektrik kullanımı olarak tanımlanmıştır. Yani eğer ikamet ettiğiniz meskende veya işlettiğiniz iş yerinde, sizden önce elektrik aboneliği yapmış özel veya tüzel kişinin aboneliği üzerinden, elektrik aboneliği üzerine almadan kullanıyorsanız usulsüz kullanım yapıyorsunuz demektir. Bu durumun tespiti halinde, yine aynı yönetmelik uyarınca; “elektrik tedarikçisi tarafından, tüketiciye yükümlülüklerini yerine getirmesi için 15 gün süre verildiğini belirten kesme ihbarı bırakılır. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen tüketicinin dahil olduğu tüketici grubundan ait olduğu yıla ilişkin Kurul Kararı ile belirlenen kesme-bağlama bedelinin 5 katı ücret tahsil edilerek doğrudan elektriği kesilir”. Ancak tüketici, usulsüz kullanımın tespitinden önce ilgili kuruluşlara elektrik aboneliği üzerine almak için başvuru yapmış ve bunu belgeleyebiliyorsa, usulsüz kullanıma ilişkin cezai yaptırımlar uygulanmaz.

Benzer şekilde, eğer bir ev veya iş yerinden taşınırken elektrik aboneliğinizi iptal etmezseniz, sizden sonra gelen tüketici elektrik aboneliği üzerine almadan, sizin aboneliğiniz üzerinden tüketim yapabilir. Yeni tüketici, sizin aboneliğiniz üzerinden yaptığı elektrik tüketim faturalarını ödemezse, ödeme bildirimleri sizin aboneliğinize düzenlendiği için ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Elektrik üzerine alma, yani kendi adınıza elektrik abonelik başvurusu yapmamanız veya elektrik aboneliğinizi iptal etmemeniz durumunda cezai yaptırım veya tüketmediğiniz elektrik enerjisinin bedeli ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Elektrik Abonelik Başvurusu Nereye Yapılır?

Elektrik abonelik başvurusunu, tüketim noktasının bağlı bulunduğu bölgedeki görevli tedarik şirketine yapmanız gereklidir. Bunun için size en yakın müşteri hizmet merkezine gidebilirsiniz. Bazı tedarik şirketleri, internet siteleri üzerinden de online abonelik başvuru ve elektrik üzerine alma işlemlerini kabul etmektedir. Elektrik abonelik başvurusu yapacağınız tedarik şirketini bilmiyorsanız, aşağıda yer alan tablodan, görevli tedarik şirketlerini ve sorumlu oldukları bölgeleri kontrol edebilirsiniz.

Görevli Tedarik ŞirketiSorumlu Olduğu Dağıtım Bölgeleri
Aesaş Enerjisaİstanbul Anadolu Yakası
AkedaşAdıyaman, Kahramanmaraş
Aras EpsaşAğrı, Erzincan, Erzurum
AydemAydın, Denizli, Muğla
CK AkdenizAntalya, Burdur, Isparta
CK Boğaziçiİstanbul Avrupa Yakası
Limak UludağBalıkesir, Bursa, Çanakkale, Yalova
CK ÇamlıbelSivas, Tokat, Yozgat
Çoruh AksaArtvin, Giresun, Gümüşhane, Rize, Trabzon
Dicle EpsaşBatman, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak
Enerjisa BaşkentAnkara, Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale, Zonguldak
Fırat AksaBingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli
Gediz Elektrikİzmir, Manisa
KepsaşKayseri
MepaşAksaray, Karaman, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde
Zorlu Enerji (Osmangazi)Afyon, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Uşak 
Sepaş EnerjiBolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya
Toroslar EnerjisaAdana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin, Osmaniye
Trakya ElektrikEdirne, Kırklareli, Tekirdağ
Türkerler Enerji (Vangölü)Bitlis, Hakkari, Muş, Van
YepaşAmasya, Çorum, Ordu, Samsun, Sinop

Elektriğim Kaç Günde Açılır?

Elektrik abonelik başvurusu doğrudan tedarik şirketinin müşteri hizmet merkezine yapılması durumunda, elektrik abonelik başvurusunun yapıldığı günden itibaren, online elektrik abonelik başvurusu yapılması durumunda ise perakende satış sözleşmesini tedarik şirketine ulaştırdığınız günden itibaren, tüketim noktası imar bölgesi içinde ise en geç 2, imar bölgesi dışında ise de en geç 5 iş günü içinde açılmaktadır.

Mesken Aboneliği İçin Gerekli Evraklar

Elektrik abonelik başvurusu için, gerekli olan belgelerin önceden hazırlanması zaman kazandıracaktır. Genel itibari ile talep edilen belgeler tüm tedarik şirketleri için benzerdir, ancak tüketim noktasının bağlı bulunduğu bölgedeki görevli tedarik şirketi elektrik abonelik başvurusu için farklı evraklar da talep edebilir. Bu sebeple görevli tedarik şirketlerinin müşteri merkezine gitmeden önce web sitesine göz atarak varsa online elektrik abonelik başvurusu yapabilir yoksa da bağlı bulunduğunuz bölgedeki görevli tedarik şirketinin elektrik aboneliği üzerine alma için talep ettiği evrakları öğrenerek hazırlık yapabilirsiniz. Eğer tüketim noktasına ilk defa elektrik enerjisi sağlanacaksa önce bağlantı anlaşması yapılması gereklidir. Eğer tüketim noktasına enerji sağlanmakta, yalnızca elektrik abonelik başvurusu yapılacaksa, genel itibari ile talep edilen elektrik üzerine alma evrakları mesken aboneliği için aşağıdaki gibidir:

 • Tesisat veya sayaç numarası (tüketim noktasına ait eski bir fatura varsa fatura üzerinden öğrenilebilir)
 • Başvuru sahibine ait TC kimlik numarası yer alan geçerli bir kimlik belgesi
 • DASK numarası veya poliçe
 • Başkası adına elektrik abonelik başvurusu yapılıyorsa vekaletname
 • Meskende kiracı olarak bulunuyorsanız kira kontratı, mesken size ait ise tapu

Ticarethane Aboneliği İçin Gerekli Evraklar

Ticarethane abonelikleri için de, mesken aboneliklerinde olduğu gibi, eğer tüketim noktasına ilk kez elektrik enerjisi sağlanacaksa önce bağlantı anlaşmasının yapılması gereklidir. Eğer tüketim noktasına elektrik enerjisi sağlanıyor ve yalnızca elektrik aboneliği üzerine alma başvurusu yapılacaksa elektrik üzerine alma evrakları aşağıdaki gibidir.

 • Şirket yetkilisinin TC kimlik numarası yer alan geçerli bir kimlik belgesi
 • Elektrik abonelik başvurusu yetkilendirilmiş biri tarafından yapılıyorsa, vekaletname ve imza sirküleri
 • Vergi dairesi ve vergi numarası
 • Tesisat veya sayaç numarası (tüketim noktasına ait eski bir fatura varsa fatura üzerinden öğrenilebilir)
 • Ticarethane kira ise kira sözleşmesi, size ait ise tapu
 • Ticarethane, mesken olarak da kullanılan bir binada ise DASK numarası veya poliçe

Elektrik Açtırma Ücreti Ne Kadar?

Elektrik abonelik başvurusu yapılırken, elektrik üstüne alma ücreti olarak görevli tedarik şirketi bir sefere mahsus olarak damga vergisi, kesme açma bedeli ve dosya ücreti alır. Damga vergisi, yapılan her sözleşme için devlet tarafından alınan bir tutardır ve sözleşmeye esas olan güvence bedelinin binde 9,48’ i kadardır. Kesme açma bedeli her yıl yeniden belirlenmektedir. 2019 yılı, AG yani alçak gerilim hattına bağlı tüketim noktaları için 33,8 TL, OG yani orta gerilim hattına bağlı tüketim noktaları için ise 171,6 TL’dir. Dosya ücretleri ise görevli tedarik şirketine göre farklılık gösterebilir.

Elektrik Güvence Bedeli (Depozito) Ne Kadar?

Elektrik üstüne alma ücretinin bir kısmını da elektrik faturasının ödenmemesi ihtimaline karşı alınan güvence yani depozito bedeli oluşturur. Elektrik abonelik başvurusu yapan tüketicilerden, tedarik şirketlerinin talep edebileceği güvence bedeli Enerji Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ nde belirlenmiştir. İlgili Yönetmeliğin 26. Maddesine göre; tüketici grubuna bağlı olarak ve bağlantı gücü esas alınarak kW başına belirlenen birim bedel üzerinden hesaplanır. Yine ilgili yönetmeliğe bağlantı gücü 5kW altında bile olsa, minimum 5kW’ a göre hesaplama yapılır.

2019 yılı için kW başına belirlenen güvence bedeli mesken abone grubu için 29,8 TL, ticarethane abone grubu için ise 84,8 TL’dir. Bu durumda mesken abonelikleri için minimum güvence bedeli: 149 TL, ticarethane abonelikleri için ise minimum: 424 TL’dir.

Mesken abonelikleri için güvence bedeli nakit olarak müşteri hizmet merkezi veznelerinden yatırılabileceği gibi banka havalesi, eft gibi yollarla da yatırılabilir. Ayrıca Elektrik abonelik başvurusu sırasında taksitlendirme talebinde bulunursanız, iki eşit taksit halinde elektrik faturanıza da yansıtılabilir.

Mesken harici abone grupları için ise güvence bedeli nakit olarak yatırılabileceği gibi teminat mektubu olarak da verilebilir.

Eski Elektrik Abonelik Sözleşmesini İptal Etme

Önceki kısımlarda da yönetmelikte yer aldığı şekli ile açıklandığı gibi, elektrik aboneliği üzerine alma işlemleri yapılmadan elektrik enerjisinin kullanılması usulsüz kullanıma girmektedir. Usulsüz kullanım yapmamak ve de sizden sonra yerinize gelecek kişilerin usulsüz kullanım yapmasına engel olmak için eski aboneliğinizi iptal etmeniz gereklidir. Ek olarak eski aboneliğinizi iptal etmezseniz elektrik üstüne alma ücreti olarak yatırdığınız güvence bedelinin de iadesini alamazsınız. Bunun için görevli tedarik şirketine başvuruda bulunarak elektrik aboneliğinizi iptal ettirmeniz gereklidir. Eğer aynı bölge içerisinde bir tüketim noktasındaki aboneliğinizi sonlandırıp yine aynı bölgede farklı bir tüketim noktasında elektrik abonelik başvurusu yapacaksanız, müşteri hizmet merkezlerini ziyaret ederek iki işlemi de birlikte yapabilirsiniz. Abonelik sözleşmesi iptali hakkında detaylı bilgiye Elektrik Abonelik İptali Nasıl Yapılır başlığından erişebilirsiniz.

Güvence Bedeli (Depozito) İadesi Nasıl Yapılır?

Elektrik abonelik iptali yapılırken, elektrik abonelik başvurusu sırasında yatırdığınız elektrik üstüne alma ücretinin bir parçası olan güvence bedelini iade alabilirsiniz. Elektrik aboneliği iptal edildiğinde, sayaçtan alınan son endeks bilgilerine göre son tüketim miktarı tespit edilir. Tahsil edilmiş olan güvence bedeli asgari Tüfe oranına göre güncellenir. Tüketicinin tedarikçiye olan tüm borçları tahsil edildikten sonra güvence bedelinden halen alacağı kalıyorsa, en geç 5 iş günü içinde tüketiciye iadesi yapılır. İade, tüketicinin talebine göre banka hesabına yatırılarak veya müşteri hizmet merkezi veznelerinden nakit olarak yapılabilir.

İndirimli Elektrik Aboneliği

EPDK'nın (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) aldığı kararlar doğrultusunda, 2019 yılı için aylık 67 TL ve üzerinde elektrik enerjisi kullanan herkes indirimli elektrik aboneliği alabilir. Elektrik tedarikçisi değiştirerek indirimli elektrik aboneliği yapmak için encazip.com'da karşılaştırma yapabilirsiniz. Elektrik tedarikçilerini anında karşılaştırmak için bilgilerinizi girebilir ya da aşağıdaki örnek indirimli elektrik aboneliği tablomuza göz atabilirsiniz.

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

İlgili İçerikler