Elektrik Abone Numarası Nedir? Hangi Tedarikçi Ne Olarak Adlandırır?

Elektrik abone numarası, elektrik tüketicilerinin tedarikçilerle olan abonelikleri için verilmiş olan numaradır. Farklı tedarikçiler tarafından sözleşme numarası, tesisat numarası ya da müşteri numarası olarak ifade edilir. Elektrik faturaları ile ilgili işlemlerin takibinde abone numarası ile sorgulama yapılır. Bankaların online kanallarında da fatura sorgulaması abone numarası ile yapılır.

Elektrik Abone Numarası Nedir? Hangi Tedarikçi Ne Olarak Adlandırır?

Aldığımız hemen hemen her hizmet için, aboneliğimizi belirten ve işlemlerimizi hızlandıran abone numaraları vardır. Bu abone numaraları sayesinde fatura, borç sorgulama, fatura ödeme, abonelik iptali, telefon numarası, adres güncelleme gibi aboneliği ilgilendiren her türlü işlem hızlı bir şekilde yapılabilir. Aldığımız hizmetin abonelik numarasını bilmediğimiz durumlarda işlemlerimizin yapılması zaman alabilir hatta bazı durumlarda yanlış abonelik için işlem yapılmasına bile sebep olabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için aldığımız hizmete ilişkin müşteri numarasını biliyor olmamız işlem güvenliği ve de pratikliği bakımından önem taşır.

Elektrik aboneliklerinde de aynı şekilde aboneliğe ilişkin bir müşteri numarası tanımlanır. Elektrik aboneliklerinde de bu numara, tedarikçiye göre, abone numarası, müşteri numarası ya da tesisat numarası gibi isimlerle adlandırılabilir. Elektrik aboneliğine ilişkin fatura ödeme, borç sorgulama, arıza bildirimi, bilgi güncelleme gibi hemen hemen her işlem tedarikçinin vermiş olduğu abonelik numarası ile yapılır. Bir nevi elektrik aboneliğinin kimlik numarasıdır denilebilir.

Elektrik Abone Numarası

Her bir tüketici elektrik hizmeti almak için bağlı bulunduğu bölgede sorumlu bulunan perakende satış şirketine başvuru yaparak elektrik aboneliği açtırması gereklidir. Abonelik yapılmadan yapılan her türlü elektrik tüketimi kaçak veya usulsüz kullanım kapsamında değerlendirilir ve cezai sonuçları bulunur. Elektrik abonelik başvurusu, doğrudan görevli tedarik şirketinin müşteri hizmet merkezine giderek veya tedarik şirketinin online hizmetleri bulunuyorsa internet üzerinden de yapılabilir.

Tüketici elektrik abonelik başvurusu yaptığı sırada, tüketim noktasının kimliğini ifade eden bir abone numarası, müşteri numarası ya da tesisat numarası verilir. Bu numara tüketicinin elektrik aboneliğinin kimlik numarasıdır. Elektrik müşteri numarasını her tedarikçi, tesisat numarası, abone numarası gibi farklı bir şekilde adlandırabilir. Ancak her şekilde bu numara, tüketiciye ait olan elektrik aboneliğini ifade eder. Abonelik kapatılıncaya kadar da abonelik ile ilgili işlemlerin tamamı bu numara üzerinden gerçekleştirilir.

Elektrik Abone No Öğrenme

Elektrik aboneliğini devralırken veya yeni bir abonelik yaparken sizden önceki tüketicinin abone, tesisat numarası bilgisini biliyor olmanız işlemlerinizi hızlandırır ancak bunları bilme zorunluluğu yoktur. Bunun için sizden önceki aboneye ait bir fatura var ise en kolayıdır, fatura üzerinde ihtiyaç duyulan bilgiler yer alacaktır. Ancak eski bir fatura örneği bulunmuyorsa, tüketim noktasındaki elektrik sayacının üzerinde yer alan sayaç seri numarasını not ederek yanınızda bulundurmanız da abonelik başvuru işlemlerinizi kolaylaştıracaktır.

Tedarikçinin abonelik için tanımladığı numara elektrik faturalarında yer almak zorundadır. Elektrik müşteri no öğrenmek için herhangi bir elektrik faturasının kontrol edilmesi yeterlidir. Ancak tedarik şirketlerinin elektrik müşteri nosunu farklı isimlerle adlandırabileceği unutulmamalıdır. Herhangi bir karışıklık yaşamamak adına tüketim noktasının bağlı bulunduğu ilde hizmet veren tedarik şirketinin hangi numarayı kullandığının bilinmesinde yarar vardır. Tüketim noktasının bağlı bulunduğu görevli tedarik şirketine göre hangi müşteri numarasının kullanıldığı aşağıdaki tabloda mevcuttur.

TEDARİK ŞİRKETİ FATURADA KULLANILAN MÜŞTERİ NUMARASI
ENERJİSA AYESAŞ TESİSAT NUMARASI
ENERJİSA BAŞKENT TESİSAT NUMARASI
ENERJİSA TOROSLAR TESİSAT NUMARASI
AYDEM ELEKTRİK TESİSAT NUMARASI
GEDİZ ELEKTRİK TESİSAT NUMARASI
AKEDAŞ TESİSAT NUMARASI
ARAS EPSAŞ TESİSAT NUMARASI
DİCLE EPSAŞ TESİSAT NUMARASI
ÇORUH AKSA EPSAŞ TESİSAT NUMARASI
FIRAT AKSA EPSAŞ TESİSAT NUMARASI
KEPSAŞ TESİSAT NUMARASI
MEPAŞ TESİSAT NUMARASI
VEPSAŞ TESİSAT NUMARASI
YEPAŞ TESİSAT NUMARASI
CK AKDENİZ ABONE NUMARASI
CK BOĞAZİÇİ ABONE NUMARASI
CK ULUDAĞ ABONE NUMARASI
CK ÇAMLIBEL ABONE NUMARASI
OEPSAŞ ABONE NUMARASI
SEPAŞ ABONE NUMARASI
TREPAŞ ABONE NUMARASI

Tablo 1 Tedarikçilere Göre Kullanılan Müşteri No Bilgisi

Elektrik Müşteri Hizmetleri Numarası

Elektrik abonelikleri ve ilgili işlemleri doğrudan müşteri hizmet merkezlerine başvuru yaparak veya tedarik şirketinin online işlemleri var ise internet sitesi üzerinden de yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra tedarik şirketlerinin çağrı merkezlerine de ulaşarak işlemlerinizi yapabilirsiniz. Elektrik müşteri hizmetleri numarasını aramadan önce elektrik abone numaranızı öğrenmeniz işlemlerinizi hızlandıracaktır.

Tedarikçilerin elektrik müşteri hizmetleri numarası aşağıdaki tabloda verilmiştir.

TEDARİK ŞİRKETİ MÜŞTERİ HİZMETLERİ NUMARASI
ENERJİSA AYESAŞ 444 4 372
ENERJİSA BAŞKENT 444 4 372
ENERJİSA TOROSLAR 444 4 372
AYDEM ELEKTRİK 44 44 186
GEDİZ ELEKTRİK 0850 800 0 186
AKEDAŞ 444 46 02
ARAS EPSAŞ 444 9 433
DİCLE EPSAŞ 444 8 086
ÇORUH AKSA EPSAŞ 444 9 186
FIRAT AKSA EPSAŞ 444 9 186
KEPSAŞ 444 7 186
MEPAŞ 444 8 186
VEPSAŞ 0850 211 24 24
YEPAŞ 444 55 23
CK AKDENİZ 0 850 226 07 07
CK BOĞAZİÇİ 444 6 255
CK ULUDAĞ 444 6 646
CK ÇAMLIBEL 444 44 66
OEPSAŞ 0850 933 3 999
SEPAŞ 444 5 186
TREPAŞ 444 8 835

Tablo 2 Tedarik Şirketlerine Göre Müşteri Hizmetleri Numarası

Yukarıda listesi verilen şirketler, sorumlu oldukları bölgedeki elektrik tedarik hizmetini sağlamakla görevlidir. Ancak elektriğin dağıtılması hizmeti yani kablolar ile taşınması hizmeti ise elektrik dağıtım şirketleri tarafından sağlanmaktadır. Abonelik ile ilgili işlemler için perakende satış şirketlerine her elektrik kaçağı, arızalar, kesintiler gibi hangi bir acil durumda ise doğrudan ALO 186'yı arayabilirsiniz. ALO 186, bölgeden ve şehirden bağımsız olarak tüm Türkiye’den ilgili dağıtım şirketine ulaşabileceğiniz telefon hattıdır.

Elektrik Faturasında Abone Numarası Nerede Yazar?

Elektrik faturalarında tedarikçilerin müşteri numarasını bulundurması zorunludur. Fatura görsel tasarımları tedarikçiye göre farklılık gösterebilir. Ancak her faturada unvan, adres, aboneliği işaret eden müşteri numarası, tesisat numarası, sayaç seri numarası gibi bilgiler yer alır. Bu bilgiler genel olarak faturanın üst kısmında yer alır. Diğer alanlar ise elektrik tüketim miktarı, birim fiyatları, vergiler gibi diğer bilgileri içerir. Bazı tedarik şirketlerinin faturalarında hem abone numarası hem tesisat numarası bulunabilir. Bu durum tamamen tedarik şirketinin nasıl bir sistem kullandığı ya da bilgileri adlandırma biçiminden kaynaklanır. Örnek teşkil etmesi bakımından bazı görevli tedarik şirketlerinin fatura örnekleri ile aboneliğe ilişkin tesisat numarası/ abone numarasının yer aldığı alanlar aşağıda gösterilmiştir.

Resim 1 Elektrik Faturasında Müşteri Numarası Nerede Yazar?

Abone (Müşteri) Numarası Nedir?

Abone numarası her elektrik abonesine özel olarak verilir ve aboneliğe dair bir çeşit ana kimlik numarası olduğu söylenebilir. Bazı tedarikçi şirketler abone numarasını müşteri numarası olarak da isimlendirebilir. Tedarikçiler ile yapacağınız tüm işlemlerde abone numaranızı kullanabilirsiniz. Elektrik abone numarası olmadan elektrik faturanızı sorgulayamaz, fatura ile ilgili internet üzerinden hiçbir işlem yapamazsınız.

Tesisat Numarası Nedir?

Elektrik kullanımının yapıldığı sayacı belirten bir numaradır. Sayaç sahibi ya da abonelik sahibi değişmiş olsa bile mevcut yere ait tesisat numarası aynı kalmaktadır. Tesisat numarası ile bu sayede elektrik aboneliğini üzerine alma işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir.

Tekil Kod Nedir?

Elektrik dağıtım lisansı sahibi şirketler tarafından belirlenen ve her bir sayaç için özel olarak oluşturulan, bir nevi sayaçların kimlik numarası olan koddur. Her sayacın tekil kodu farklı olduğundan bu kodla işlemleri gerçekleştirmek çok daha kolaydır.

Abone, Tesisat, Sayaç Ve Müşteri Numarası Arasındaki Fark Nedir?

Abone numarası her elektrik aboneliği için özel olan, elektrik aboneliğini niteleyen bir numaradır. Elektrik aboneliği ile ilgili tüm işlemlerde kimlik olarak kullanılan bu numara bazı şirketler tarafından müşteri numarası olarak da isimlendirilmektedir. Tesisat numarası ise müşterilerin aboneliğinin bulunduğu sayacı belirten bir numaradır. Mevcut yerdeki abone değişmiş olsa da tesisat numarası aynı kalmaktadır. Sayaç no ise elektrik sayacının üretimden gelen bir seri numarasıdır.

Diğer Sayfalar