E-Devlet Elektrik Aboneliği Nasıl Yapılır?

E-Devlet Elektrik Aboneliği ve İnternetten Elektrik Aboneliği

Herhangi bir tüketim noktasında, tüketilen elektrik enerjisinin miktarı, tüketim noktasının bağlı bulunduğu bölgedeki görevli tedarik şirketi tarafından periyodik olarak tespit edilerek tüketiciye faturalandırılır.

E-Devlet Elektrik Aboneliği Sayfa Özeti

Tüketim noktasında, elektrik abonelik başvurusu yapılmadan kullanılan elektrik enerjisi usulsüz kullanım ya da kaçak kullanım anlamına gelebilir. Bu durumların cezai yaptırımı bulunmaktadır. Bu sebeple yeni bir eve taşınırken veya iş yeri açarken, elektrik tüketimine başlamadan önce elektrik abonelik başvurusu yapılmalıdır.

Elektrik abonelik başvurusu, tüketim noktasının bağlı bulunduğu bölgedeki görevli tedarik şirketine yapılır. Bunun için size en yakın müşteri hizmet merkezine gidebilirsiniz. Bazı tedarik şirketleri, web siteleri üzerinden de online elektrik aboneliği başvurusu ve online elektrik fatura ödeme gibi hizmetler sunmaktadır.

Bunun yanı sıra, e- devlet elektrik işlemleri de yapabilirsiniz. 81 ilde hizmet veren 21 görevli tedarik şirketi, serbest olmayan, yani yıllık 1400 kWh elektrik tüketim limitini geçmeyen aboneler ve son kaynak tedariki kapsamındaki tüketicilere e-devlet üzerinden bilgilendirme, e devlet elektrik aboneliği, e devlet elektrik aboneliği iptali gibi hizmetler sunmaktadır.

edevlet elektrik aboneliği dask encazip

İnternet Üzerinden Elektrik Aboneliği

Görevli tedarik şirketleri kendi web siteleri üzerinden çeşitli online hizmetler sunarlar. Tüketim noktasının bağlı bulunduğu bölgede görevli olan elektrik tedarik şirketinin web sayfasına girerek online işlemler kısmından online elektrik aboneliği, online elektrik abonelik iptali ve online elektrik fatura ödeme işlemleri yapabilirsiniz.

Online elektrik abonelik başvurusu yapmadan önce bazı bilgileri hazır bulundurmanız gereklidir. Bu bilgiler mesken ve ticarethane abonelikleri için farklılık gösterebilir.

Mesken abonelikleri için:

 •  Tesisat veya sayaç numarası (tüketim noktasına ait eski bir fatura varsa fatura üzerinden öğrenilebilir)
 •  Başvuru sahibine ait T.C kimlik numarası yer alan geçerli bir kimlik belgesi
 •  DASK numarası veya poliçe numarası

 Kiracı iseniz mülk sahibi kimlik bilgileri gerekebilir.

Ticarethane abonelikleri için:

 • Şirket yetkilisinin T.C kimlik bilgileri
 • Vergi dairesi ve vergi numarası
 • Tesisat veya sayaç numarası (tüketim noktasına ait eski bir fatura varsa fatura üzerinden öğrenilebilir)
 • Ticarethane, mesken olarak da kullanılan bir binada ise DASK numarası veya poliçe numarası

E-Devlet Elektrik Aboneliği

Ticaret bakanlığının geliştirdiği ve artık uygulamada olan bu hizmet sayesinde artık tüketici hizmet merkezlerine gitmeye gerek kalmadan e-devlet üzerinden elektrik aboneliği ve abonelik iptal işlemleri yapılabilmektedir. Yeni sistem ile bu işlemler hem daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilirken, kullanım yaygınlığının artması ile ilgili kurumların da iş yükü hafifleyecektir.

Elektrik Aboneliği E-Devlet’ ten Nasıl Yapılır?

E- devlete kullanıcı bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra aşağıdaki adımları izleyerek e- devlet elektrik aboneliği açma işlemlerini yapabilirsiniz.

Elektrik abonelik başvurusu e-devlet işlem adımları

 •  Arama kutucuğuna başvuru yapacağınız bölgedeki görevli tedarik şirketinin adını yazın
 •  Çıkan sonuçlardan abonelik başvurusu seçeneğine tıklayın
 •  Sorgulama yöntemini seçerek tesisat numarası, tekil no gibi talep edilen bilgiyi girin
 •  Tarife seçimi
 •  Poliçe ve mülkiyet bilgilerinin girilmesi
 •  Sözleşme gönderim ve iletişim bilgilerinin girilmesi
 •  Ön izleme ve işlem sonucu ile e-devlet elektrik başvurusunu tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet Elektrik Aboneliği İptali

E devlet elektrik aboneliği başvurusu adımlarını yukarıda anlatıldığı şekilde yapabilirsiniz. E devlet üzerinden elektrik aboneliği yapılmasının yanı sıra, e devlet elektrik abonelik iptali işlemlerini de benzer şekilde e- devlet üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar aşağıdaki gibidir.

Elektrik aboneliği iptali e devlet işlem adımları;

 • Arama kutucuğuna abonelik iptal başvurusu yapacağınız bölgedeki görevli tedarik şirketinin adını yazın
 • Çıkan sonuçlardan abonelik fesih başvurusu seçeneğine tıklayın,
 • Yeni başvuru seçeneğine tıkladığınızda aktif olan elektrik abonelikleriniz listelenecektir.
 • İptal etmek istediğiniz elektrik aboneliğini seçerek fesih butonuna tıklayın. Yukarıdaki adımları izleyerek e devletten elektrik aboneliği kapatma işlemlerini yapabilirsiniz.

Örnek olarak Enerjisa online abonelik için e-devlet üzerinden sorgulama yaptığınızda, Başkent, İstanbul Anadolu Yakası ve Toroslar olarak farklı bölgeler için abonelik başvurusu veya Enerjisa abonelik iptali e devlet üzerinden yapılabilir.

enerjisa Online abonelik - enerjisa abonelik iptali e-devlet

Resim 1. Enerjisa Online Abonelik- Enerjisa Abonelik İptali E- Devlet

Online Elektrik Faturası Ödeme

Eğer online bankacılık işlemleri kullanıyorsanız, bankanızın online işlemler menüsünden fatura ödemeleri ekranlarını kullanarak tesisat numarası, abone numarası gibi bilgilerle ödeme yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra elektrik tedarik şirketleri kendi web sayfaları üzerinden de online ödeme hizmeti sunarlar. Elektrik aboneliğinin başlı olduğu tedarikçinin web sitesinde online işlemler seçeneği ile elektrik aboneliğinin fatura ödeme işlemlerini internet alışverişlerine açık banka veya kredi kartı ile yapabilirsiniz.

E- devlet üzerinden de aboneliğe ilişkin borç veya ödeme bilgisi sorgulama işlemleri yapabilirsiniz. Bunun için;

 • Arama kutucuğuna sorgulama yapacağınız bölgedeki görevli tedarik şirketinin adını yazın
 • Borç bilgisi veya ödeme bilgisi seçeneklerinden hangisini yapacaksanız seçin
 • İlgili bölgedeki abonelikleriniz listelenince sorgulama butonuna tıklayarak borç veya ödeme bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.

E devlet üzerinden elektrik aboneliği sorgulama işlemlerini yukarıdaki adımları takip ederek yapabilirsiniz.

Diğer Sayfalar

İlgili İçerikler