Ülkelere Göre Elektrik Fiyatları

Türkiye'de Elektrik Fiyatları Avrupa'dan Daha Ucuz

Türkiye, İspanya, Yunanistan ve Danimarka gibi Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında ortalamanın altında kalarak elektriğin en ucuz fiyatla tüketime sunulduğu ülkeler arasında yer aldı.

Dünya Elektrik Fiyatları Sayfa Özeti

Görüntüle

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi Eurostat verilerinden derlenen bilgilere göre Türkiye, kWh birim başına 39,05 kuruş ile 26 ülkenin altında bulunuyor. En pahalı elektriğe sahip olan ülke ise kWh birim başına 103,88 kuruş ile Danimarka oldu.

İstanbul, 21 Nisan 2016 - Türkiye, Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığında geçen yılın ikinci yarısında tüketilen her kiloWatt saat (kWh) elektriği en ucuz fiyatla tüketime sunan ülkeler arasında yer aldı. Türkiye’nin elektrik tedarikçi değiştirme karşılaştırma internet sitesi encazip.com’un Avrupa Birliği İstatistik Ofisi Eurostat verilerinden derlediği bilgilere göre, 2015 yılı Temmuz ve Aralık aylarının kapsadığı 6 aylık dönemde Türkiye, kWh başına 39,05 kuruş ile 26 ülkeyi geride bıraktı. Elektrik birim fiyatlarında Danimarka kWh birim başına 103,88 kuruş ile en pahalı elektriği tüketime sunan Avrupa ülkesi oldu.

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Almanya'da Elektrik Türkiye'den 3 Kat Pahalı

Avrupa'da elektrikte en pahalı fiyatları kullanan ülkeler arasında 103,88 kuruş ile Danimarka başı çekerken, 99,24 kuruş ile Avrupa’nın en gelişmiş ekonomilerinden Almanya ikinci ülke oldu.

Avrupa’da elektriği en ucuz kullanan ülke ise 30,01 kuruş ile Bulgaristan oldu. Söz konusu dönemde elektrik tüketimi için kWh başına Macaristan’da 37,04 kuruş, Yunanistan’da ise 56,72 kuruş ödendi. Ayrıca İtalya'da elektrik fiyatları 64,33 kuruş, İrlanda'da 98,05 kuruş, İspanya'da 95,34 kuruş, Portekiz'de 86,77 kuruş, Belçika'da 79,02 kuruş, İsveç'te 65,21 kuruş ve Avusturya'da 74,74 kuruş ile Avrupa Birliği ortalamasının üzerinde kaldı.

Serbest Tüketiciler Elektrikte Daha Avantajlı!

EPDK’nın Ocak 2016’da serbest tüketici limitlerini aylık ortalama 120 TL’ye düşürmesiyle birlikte yaklaşık 6 milyon elektrik kullanıcısını ilgilendirir hale gelen tedarikçi değiştirerek ucuz elektrik kullanma hakkı, Türkiye’de mesken ve ticarethane kullanıcılarına elektrik tarifelerini değiştirerek elektrik faturalarında yüzde 20’ye kadar tasarruf elde etme olanağı sağlıyor.

encazip.com’un Kurucu Ortağı Çağada Kırım, “Avrupa ülkelerine kıyasla ülkemizdeki konut tüketicisi elektrik fiyatları daha düşük seviyelerde. Ancak yine de tedarikçi değişikliği ile tüketicilerin elde edebileceği tasarruf fırsatları ülkemizde Avrupa ülkelerindeki uygulamalara ciddi benzerlikler göstermekte. Bu da piyasamızın tüketiciler lehine gelişmekte olduğunun en büyük göstergesidir.” dedi.

İlgili İçerikler