Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş

Dicle Elektrik

Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş.

Dicle Sayfa Özeti

Türkiye Elektrik Kurumu’nun Kuruluşu ve Yeniden Yapılanması

1970 yılında, Türkiye Elektrik Kurumu (TEK) kurulmuş ve ülkemizde dağınık yapıda bulunan elektrik dağıtım müesseseleri devlet teşekkülü vasfıyla kurulan bu kurum kontrolüne verilmiştir. Köy ve belediyelere bağlı halde faaliyetleri yürüten bu müesseseler TEK bünyesinde il müdürlükleri haline getirilmiştir. 1994 yılına kadar iletim, üretim, dağıtım ve perakende satış faaliyetleri TEK bünyesinde bulunan il müdürlükleri tarafından gerçekleştirilmiştir. 1994 yılı sonrasında ise Türkiye Elektrik Kurumu yapılandırılmaya alınarak Türkiye Elektrik İletim ve Üretim A.Ş. (TEİAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş (TEDAŞ) iki farklı devlet teşekkülü olacak şekilde ayrıştırılmış ve bu şekilde faaliyetlerine devam etmiştir.

Dicle Elektrik’in Kuruluşu ve Özelleştirilmesi

TEDAŞ, 2004 yılında alınan karar sonucunda özelleştirilme kapsamına alınmıştır. Bundan sonraki dönemlerde ülkemiz 21 farklı bölgeye ayrılmış ve bu bölgelerde hizmet göstermek üzere dağıtım şirketleri görevlendirilmiştir. Bu bölgeler arasında bulunan 1 numaralı bölge olarak adlandırılan kısımda, yani Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Batman ve Siirt illerinde hizmet vermek üzere görevlendirilen Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş., 2005 yılında kurulmuştur.

Hizmetlerine 1 nolu dağıtım bölgesinde başlayan Dicle EDAŞ’ın özelleştirilmesi kapsamında, şirketin hisseleri 2005 yılında satışa çıkarılmıştır. 2013 yılında hisse satışı yapılarak 28.06.2013 tarihinde özelleştirmesi tamamlanmıştır.

Dicle EPSAŞ Kuruluşu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan karar neticesinde dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin birbirinden ayrı farklı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi gerekliliği yerine getirilmiştir ve 2013 yılında dağıtım ve perakende satış faaliyetleri birbirinden ayrılmıştır. Böylelikle bölgenin perakende satış faaliyetlerini gerçekleştirebilmek üzere Dicle EPSAŞ kurulmuştur. Bunun sonucunda ise Dicle EDAŞ dağıtım faaliyetlerini gerçekleştirmeye devam etmiş ve yakın bir zamanda kurulan Dicle EPSAŞ ise görevli olduğu bölgede bulunan abonelerine perakende satış hizmetini gerçekleştirmeye başlamıştır.

Dicle EPSAŞ EPDK'dan almış olduğu perakende satış lisansı ile EPDK'nın belirlediği faaliyet esaslarına göre hizmet vermektedir. Hizmet bölgesinde Dicle EPSAŞ yaklaşık olarak 1.4 milyon aboneye elektrik perakende satışında bulunmaktadır. Dicle EPSAŞ serbest tüketici hakkına sahip olmamasından dolayı indirimli elektrik kullanamayan elektrik abonelerinin görevli tedarikçisi olarak hizmet sunmaktadır. Şirket, bunun yanında yıllık toplam 2000 kWh ve üzerinde elektrik kullanan fakat tedarikçi değiştirme hakkını kullanmayan elektrik abonelerine de son kaynak tedarikçiliği yapmaktadır. Dicle EPSAŞ, bu iki tür aboneye ulusal tarife fiyatlarından elektrik temin etmektedir. Dicle EPSAŞ, tüm Türkiye’de bulunan ve serbest tüketici olan abonelere de indirimli elektrik satışı faaliyetlerini gerçekleştirebilmektedir.

Dicle Epsaş Abonelik İşlemleri

Abonelik işlemleri için Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak illerinde ikamet eden tüketicilerin, bölgenin görevli elektrik tedarikçisi Dicle Epsaş'a başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru öncesinde gerekli olan belgelerinizin eksiksiz olması abonelik sürecini hızlandıracaktır. Yapılan elektrik abonelik işlemleri 1-5 gün içerisinde sonuçlanacaktır. Buna yeni abonelik açtırma, elektrik bağlatma gibi işlemler de dahildir.

Dicle Epsaş Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)
- Kimlik FotokopisiBireysel (Şahıs) Başvuruları İçin
- İkametgah
- Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
- Vergi Kimlik Numarası Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
- Vatandaşlık Numarası
- Ev Sahipleri İçin Tapu
- Kiracılar İçin Kira Kontratının Fotokopisi (Aslı ile birlikte)

Perakende satış şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilebileceğiniz abonelik işlemleri için bu bölgedeki görevli elektrik dağıtım firması Dicle EPSAŞ ile irtibata geçebilirsiniz.

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır!

Tapu sahibi ya da kiracı farkı olmaksızın tüm elektrik abonelikleri kullanıcı adına kayıtlı olmalıdır. Örneğin kiracıysanız elektrik aboneliğinin sizin adınıza olması gerekmektedir. Aksi haller kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabiidir.

Dicle Epsaş Elektrik Abonelik Ücreti 2022

Dicle EPSAŞ ile tamamlayacağınız abonelik işlemleri için belirli bir abonelik ücreti ile yine aynı şekilde belirlenen güvence bedellerini ödemeniz gerekmektedir. Abonelik ücretleri bir defalık olarak ödenirken, güvence bedeli yalnızca elektrik tedarik süresi için emanet olarak verilir ve tedarikçi değişikliği olması durumunda tüketiciye iade edilir. 2022 yılı için elektrik satış sözleşmesi imzalayan aboneler için ücretlerin toplamı aşağıdaki tabloda gösterilmiştir:

Abone Grubu (Sözleşme Gücü)Damga VergisiGüvence BedeliAçma Kesme ÜcretiDosya Bedeli
Mesken (5 kW)1,56 TL165 TL

Alçak Gerilim: 37,3 TL

Orta Gerilim: 189,8 TL

Tedarikçiye göre değişebilir
Mesken (6 kW)1,88 TL198 TL
Mesken (9 kW)8 TL843,3 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2020 yılı için geçerli bedellerdir.

Dicle Epsaş İndirimli Elektrik Başvurusu

2022 yılı için belirtilen serbest tüketici limitlerinden fazla tüketimi olan ve iletim sistemine doğrudan bağlı olması nedeniyle tedarikçisini seçme serbestliğine sahip olan gerçek ve tüzel kişiler, serbest tüketici olup kendi tedarikçisini seçme ve indirimli elektrik kullanma hakkına sahiptir.

132 TL üzerinde faturanız varsa indirimli elektrik kullanabilirsiniz Ülkemizin diğer aboneleri gibi Dicle Epsaş'ın görev kapsamında tedarik sağlayan ve Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde bulunup aylık ortalama 132 TL üzerinde elektrik faturası bulunanlar tedarikçilerini değiştirerek indirimli elektrik kullanabilir.

Dicle EPSAŞ dışında, encazip.com'da öne çıkan indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Dicle Epsaş Elektrik Tarifeleri

Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak illerinde ikamet eden tüketicilerin görevi elektrik tedarik şirketi olan Dicle EPSAŞ, elektrik tedarikçisini daha önceden değiştirmemiş tüm tüketicilerin elektrik enerjisini EPDK tarafından belirlenen tarifelerdeki fiyatlardan tedarik etmekle yükümlüdür. Dicle Epsaş Ağustos 2022 itibarıyla bu şekilde elektrik enerjisi tedariği gerçekleştiren ev tüketicilerine 1.59279 aktif enerjisi birim fiyatı ve 0,2651 dağıtım bedeli birim fiyatı ile, toplamda da vergiler dahil 2.16 birim fiyattan hizmet vermektedir.

Dicle Epsaş İletişim Bilgileri

Adres: Paşabağı Mah. 160 Sok. No:8 HALİLİYE - ŞANLIURFA

İlgili İçerikler