Çoruh Aksa Elektrik Abonelik İşlemleri

Çoruh Aksa Elektrik

4628 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ve Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK)’nın belirlemiş olduğu faaliyet esaslarına göre hizmetlerini sürdüren Çoruh Aksa Elektrik Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerini kapsayan Çoruh dağıtım bölgesinde hizmet vermektedir.

Çoruh Aksa Sayfa Özeti

Çoruh Aksa, 29.221 kilometre kare alanda 1.850 milyon aboneye elektrik enerjisinin perakende satışını gerçekleştirmektedir. 2014 yılında ise Çoruh Aksa yaklaşık 2.530 milyar kWh elektrik satışında bulunmuştur. Tüm Türkiye’de perakende elektrik satışı gerçekleştirebilen Çoruh Aksa, serbest tüketicilere indirimli elektrik satmaktadır. Ayrıca Çoruh Aksa Elektrik, hizmet verdiği bölgede serbest tüketici adayı olmayan abonelere elektrik temin etme görevini yerine getirmektedir. Serbest tüketici olmasına rağmen farklı elektrik tedarik firmalarından elektrik temin etmeyen tüketicilerin de son kaynak tedarikçiliğini yapmaktadır.

Günümüzde özelleştirilme sonrasında Aksa Elektrik bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Çoruh Aksa, bölgenin görevli elektrik tedarikçiliği görevini üstlenmiştir. 2012 yılında aldığı perakende satış lisansı ile faaliyetlerini sürdüren Çoruh Aksa, 2014 yılında lisansının yenilenmesi sayesinde 2036 yılına kadar bölgenin görevli elektrik tedarikçisi olarak hizmet verecektir.

Çoruh Aksa Elektrik Tarihçesi

Ülkemizdeki elektrik üretim, iletim, dağıtım ve ticareti faaliyetleri, 1970 yılında Türkiye Elektrik Kurumu’nun oluşturulmasıyla tek bir kurum tarafından idare edilmeye başlanmıştır. Dağınık bir halde bulunan elektrik faaliyetleri TEK altında toplanmış ve 1982 yılında elektrik faaliyetinde bulunan işletmeler de TEK’e dahil edilerek İl Dağıtım Müesseselerine dönüştürülmüştür. Bu şekilde elektrik faaliyetlerini gerçekleştiren Türkiye Elektrik Kurumu, 1994 yılında yeniden yapılandırılmasıyla Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş.(TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.(TEDAŞ) teşekkülleri olarak yeniden hizmete girmiştir.

Üretim ve iletim faaliyetlerinin TEAŞ’a devredilmesi ve dağıtım faaliyetlerinin de TEDAŞ tarafından gerçekleştirilmesiyle elektrik faaliyetleri daha verimli bir şekilde gerçekleştirilmeye başlanmıştır. TEDAŞ bünyesinde kendisine bağlı 7 ayrı dağıtım genel müdürlüğü kurulmuştur. 2004 yılına kadar hizmetlerini sürdüren TEDAŞ, aynı yıl içinde özelleştirilme kapsam ve programına alınmıştır. Özelleştirilme kapsamında TEDAŞ’ın hisse sahibi olduğu tüm dağıtım şirketlerinin hisseleri satış amaçlı olarak ihaleye çıkarılmıştır. Özelleştirilmeye bağlı olarak da Türkiye 21 dağıtım bölgesine ayrılmış, bu bölgelerde hizmet vermek üzere 20 dağıtım şirketi (imtiyazlı şirket olan KÇETAŞ hariç) görevlendirilmiştir.

TEDAŞ özelleştirilmesiyle birlikte Çoruh EDAŞ da özelleştirilme kapsamına alınmıştır. 6.11.2009 tarihinde yapılan ihale ile Aksa Elektrik’e devredilmesine karar verilen Çoruh EDAŞ, Şubat 2010 tarihinde devir işlemleri tamamlanarak 30 Eylül 2010 tarihinden itibaren Çoruh Aksa Elektrik Hizmetleri A.Ş. bünyesinde hizmetlerine devam etmiştir.

Faaliyetlerin ayrılması

Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan karar olan 27.09.2012 tarih ve 28424 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul Ve Esaslar’a yönelik olarak bu kararı uygulayan Çoruh EDAŞ, 01.01.2013 tarihi itibariyle hukuki olarak ayrımı gerçekleştirmiştir. Çoruh EDAŞ, sadece dağıtım faaliyetlerini sürdürmeye devam ederken Çoruh Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş.’nin kurulmasıyla 30.06.2013 tarihinde fiilen faaliyetlerini de ayrıştırmıştır. Böylece Çoruh Aksa bölgenin perakende elektrik satış şirketi vasfıyla faaliyetlerine başlamıştır.

Çoruh Aksa Abonelik İşlemleri

Elektrik tüketicilerin elektrik abonelik işlemleri için bölgenin görevli elektrik tedarikçisi Çoruh Aksa'ya başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Sizde Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde birinde ikamet edecekseniz Çoruh Aksa ile işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir. İlk olarak elektrik faturanızı kendi üzerinize almanız gerekmektedir. Elektrik abonelik işlemleri yapmadan önce evraklarınızın eksiksiz olduğundan emin olmanız gerekir. Tamamlanan bu işlemlerler 1 ile 5 gün içerisinde sonuçlanacaktır.

Çoruh Aksa Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)
- Kimlik FotokopisiBireysel (Şahıs) Başvuruları İçin
- İkametgah
- Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
- Vergi Kimlik Numarası Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
- Vatandaşlık Numarası
- Ev Sahipleri İçin Tapu
- Kiracılar İçin Kira Kontratının Fotokopisi (Aslı ile birlikte)

Çoruh Aksa Elektrik Abonelik Ücreti 2022

Çoruh Aksa Elektrik, Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde görevli perakende elektrik satış şirketidir. Özelleştirilen Çoruh Aksa Elektrik, 2010 yılında Aksa Elektrik tarafından devralınmıştır. Aynı zamanda, elektrik piyasasında yapılan düzenlemeler sonucu Çoruh Aksa Elektrik Satış Şirketi kurulmuş ve bulunduğu bölgenin görevli elektrik tedarikçisi olmuştur. Çouh Aksa ile yapmış olduğunuz elektrik satış sözleşmesi ile güvence bedeli denen depozito alınmaktadır. Güvence bedeli, elektrik tüketicisinin elektrik borcunu ödememesi olanağına karşı alınmaktadır. Bu ücretler bir defalık olarak ödenirken, güvence bedeli yalnızca elektrik tedarik süresi için emanet olarak verilir ve tedarikçi değişikliği olması durumunda tüketiciye iade edilir. Diğer tüm görevli elektrik tedarik şirketleri ile aynıdır ve aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Abone Grubu (Sözleşme Gücü)Damga VergisiGüvence BedeliAçma Kesme ÜcretiDosya Bedeli
Mesken (5 kW)1,56 TL165 TL

Alçak Gerilim: 37,3 TL

Orta Gerilim: 189,8 TL

Tedarikçiye göre değişebilir
Mesken (6 kW)1,88 TL198 TL
Mesken (9 kW)8 TL843,3 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2022 yılı için geçerli bedellerdir.

Çoruh Aksa İndirimli Elektrik Başvurusu

Elektrik faturalarınızdaki gideleri aza indirmek için Çoruh Aksa Elektrik'in sunmuş olduğu indirimli elektrik tekliflerinden anında yararlanabilirsiniz. Bilindiği gibi Çoruh Aksa, bir görevli elektrik şirketidir ve indirimli elektrik başvurusu için bu firmayla görüşebilirsiniz.

Çoruh Aksa dışında, encazip.com'da öne çıkan indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Çoruh Aksa Elektrik Tarifeleri

Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinde ikamet eden tüketicilerin görevi elektrik tedarik şirketi olan Çoruh Aksa, elektrik tedarikçisini daha önceden değiştirmemiş tüm tüketicilerin elektrik enerjisini EPDK tarafından belirlenen tarifelerdeki fiyatlardan tedarik etmekle yükümlüdür. Çoruh Aksa Ağustos 2022 itibariyla bu şekilde elektrik enerjisi tedariği gerçekleştiren ev tüketicilerine 1.59279 aktif enerjisi birim fiyatı ve 0,2651 dağıtım bedeli birim fiyatı ile, toplamda da vergiler dahil 2.16 birim fiyattan hizmet vermektedir.

Çoruh Aksa İletişim Bilgileri

Adres: Esentepe Mah. Yavuz Selim Bulvarı Özgür İş Merkezi No: 145/B TRABZON

İlgili İçerikler