CK Çamlıbel Elektrik

CK Çamlıbel Elektrik

Çamlıbel dağıtım bölgesinde görevli elektrik tedarikçisi olarak Sivas, Yozgat, Tokat illerinde hizmet veren CK Çamlıbel Elektrik, dağıtım ve perakende satış faaliyetleri beraber yürütülürken 2013 yılında Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından alınan kararın ardından faaliyetlerini ayırmıştır.

CK Çamlıbel Sayfa Özeti

Dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi kararına istinaden CK Enerji Grubu dağıtım faaliyetlerinin ÇEDAŞ tarafından sürdürülmesine, perakende satış faaliyetleri ise yeni kurmuş olduğu CK Çamlıbel Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafından yürütülmeye devam etmiştir.

CK Çamlıbel Elektrik Hakkında

Bölgenin perakende satış faaliyetlerini gerçekleştiren CK Çamlıbel Perakende Elektrik Satış A.Ş., CK Enerji Yatırım A.Ş. bünyesinde 01.01.2013 başlangıç tarihi olmak üzere perakende satış faaliyetlerini yürütmeye başlamıştır. CK Çamlıbel Elektrik, bölgesinde bulunan serbest tüketici olmayan tüketicilere görevli elektrik tedarikçisi vasfıyla elektrik temin etmektedir. Aynı zamanda CK Çamlıbel Elektrik, serbest tüketici adayı olan fakat henüz tedarikçi değişikliği yapmamış olan tüketicilerin de son kaynak tedarikçisi olarak hizmet vermektedir. CK Çamlıbel Elektrik özel elektrik tedarikçisi vasfı ile de tüm Türkiye’de serbest tüketici statüsündeki tüketicilere de indirimli elektrik satışında bulunmaktadır.

CK Çamlıbel Elektrik Tarihçesi

Türkiye Elektrik Kurumu(TEK), ülkemizin elektrik üretim, iletim, dağıtım ve ticaretinin gerçekleştirilmesi ve piyasadaki daha etkin ve daha verimli bir hale getirilmesi amacıyla kurulmuştur. Ülke elektrik faaliyetlerinin daha bütün bir yapı içerinde gerçekleştiren TEK, 1994 yılında iki yeni tüzel kişiliğe dönüşmüştür. Türkiye Elektrik Üretim İletim A.Ş.(TEAŞ) ve Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş.(TEDAŞ) olarak ayrıştırılmasıyla üretim ve iletim faaliyetleri TEAŞ’a, dağıtım ve perakende satış faaliyetleri ise TEDAŞ’a devredilmiştir. Dağıtım hizmetini gerçekleştiren tüm müesseselerin de TEDAŞ’a devredilmesiyle tüm Türkiye’deki dağıtım faaliyetleri TEDAŞ’a bağlı olarak gerçekleşmiştir. 2004 yılında TEDAŞ’ın özelleştirilme kapsamına alınmasıyla bünyesinde hizmet veren dağıtım şirketleri de özelleştirilmeye alınmıştır.

CK Çamlıbel Abonelik İşlemleri

Elektrik Piyasasında EPDK yönetmeliğine göre, gerek kiracılar gerekse mülk sahipleri için elektrik kullanmaya başlamadan önce, öncelikle elektrik faturanızı kendi adınıza almanız gerekmektedir. Eğer Sivas, Yozgat, Tokat illerinde ikamet ediyorsanız CK Çamlıbel abonelik işlerinizi halletmeniz gerekmektedir. Elektrik abonelik işlemleri yapmadan önce evraklarınızın eksiksiz olduğundan emin olmanız gerekir. Gerekli olan bu evraklarla size en yakın olan ilçedeki müşteri merkezine başvurabilirsiniz. 

CK Çamlıbel Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)
- Kimlik FotokopisiBireysel (Şahıs) Başvuruları İçin
- İkametgah
- Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
- Vergi Kimlik Numarası Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
- Vatandaşlık Numarası
- Ev Sahipleri İçin Tapu
- Kiracılar İçin Kira Kontratının Fotokopisi (Aslı ile birlikte)

ilk defa yapılacak olan abonelik işlemleri, perakende satış şirketleri aracılığı ile gerçekleştirilebileceği gibi bu bölgedeki görevli elektrik dağıtım firması CK Çamlıbel ile de irtibata geçebilirsiniz.

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır!

Tapu sahibi ya da kiracı farkı olmaksızın tüm elektrik abonelikleri kullanıcı adına kayıtlı olmalıdır. Örneğin kiracıysanız elektrik aboneliğinin sizin adınıza olması gerekmektedir. Aksi haller kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabiidir.

CK Çamlıbel Elektrik Abonelik Ücreti 2022

Ülkemizde elektrik piyasaları EPDK tarafından yönetilmektedir. EPDK yönetmelik ve kararları uyarınca ilk defa abonelik başvurusunda bulunacak tüketicilerin belirli bir abonelik ücreti ile yine aynı şekilde belirlenen güvence bedellerini ödemeleri gerekecektir. Abonelik ücretleri bir defalık olarak ödenirken, güvence bedeli yalnızca elektrik tedarik süresi için emanet olarak verilir ve tedarikçi değişikliği olması durumunda tüketiciye iade edilir. 2022 yılı CK Çamlıbel Elektrik Abonelik ücreti, diğer tüm görevli elektrik tedarik şirketleri ile aynıdır ve aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Abone Grubu (Sözleşme Gücü)Damga VergisiGüvence BedeliAçma Kesme ÜcretiDosya Bedeli
Mesken (5 kW)1,56 TL165 TL

Alçak Gerilim: 37,3 TL

Orta Gerilim: 189,8 TL

Tedarikçiye göre değişebilir
Mesken (6 kW)1,88 TL198 TL
Mesken (9 kW)8 TL843,3 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2022 yılı için geçerli bedellerdir.

CK Çamlıbel İndirimli Elektrik Başvurusu

Sizde elektrik giderlerinizi azaltmak ve bu sayede işletme maaliyetlerinizi aza düşürmek istiyorsanız, CK Çamlıbel elektrik'in kendi bölgesine sunduğu indirimli elektrik tekliflerinden faydalanabilirsiniz. Daha öncede bahsettiğimiz gibi CK Çamlıbel bir görevli elektrik şirketidir. CK Çamlıbel indirimli elektrik başvurusu için bu firmayla görüşebilirsiniz. CK Çamlıbel dışında, encazip.com'da öne çıkan indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz.

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

CK Çamlıbel Elektrik Tarifeleri

Kendi bölgesindeki illerde ikamet eden tüketicilerin görevi elektrik tedarik şirketi olan CK Çamlıbel, elektrik tedarikçisini daha önceden değiştirmemiş tüm tüketicilerin elektrik enerjisini EPDK tarafından belirlenen tarifelerdeki fiyatlardan tedarik etmekle yükümlüdür. CK Çamlıbel Eylül 2022 itibariyla bu şekilde elektrik enerjisi tedariği gerçekleştiren ev tüketicilerine 1.98 aktif enerjisi birim fiyatı ve 0,2651 dağıtım bedeli birim fiyatı ile, toplamda da vergiler dahil 2.6 birim fiyattan hizmet vermektedir.

CK Çamlıbel İletişim Bilgileri

Adres: Yeşilyurt Mahallesi Erzincan Karayolu 1. Km PK. 58000 Merkez/Sivas

İlgili İçerikler