CK Akdeniz Elektrik

CK Akdeniz Elektrik

Özelleştirme sürecinde TEDAŞ bünyesinde hizmetlerine devam eden Akdeniz EDAŞ, 12.11.2012 yılında özelleştirilmiştir.

CK Akdeniz Sayfa Özeti

CK Enerji Hakkında

Boğaziçi, Uludağ ve Çamlıbel dağıtım bölgelerinde hizmet veren CK Enerji, Akdeniz dağıtım bölgesiyle birlikte toplam 4 bölgede, 11 ilde 10 milyonu aşkın müşteriye hizmet vermektedir. CK Akdeniz Elektrik ise Akdeniz dağıtım bölgesinde 1.7 milyon tüketiciye hizmet vermektedir. Türkiye’de satılan enerjinin %4’ünü karşılayan CK Akdeniz Elektrik, 2012 yılında yaklaşık 7 milyar kWh elektrik satışında bulunmuştur.

01.07.2013 tarihinden bu yana bölgenin elektrik enerjisinin ticaretini gerçekleştiren CK Akdeniz Elektrik bölgenin görevli elektrik tedarikçisi vasfıyla serbest tüketici olmayan yani 2022 yılı baz alındığında 132 TL altında kalan tüketim değerine sahip tüketicilere elektrik temin etmekle görevlidir.

Ayrıca şirket, son kaynak tedarikçisi vasfıyla da serbest tüketici adayı olan fakat henüz elektrik tedarikçisi değişikliği yapmamış olan tüketicilere elektrik temin etmektedir. Tüm Türkiye’de bölge ayrımı olmadan da serbest tüketici olan abonelere indirimli elektrik satışında bulunabilen CK Akdeniz Elektrik, sektörde yüksek pazar payına sahip şirketlerdendir.

CK Akdeniz Elektrik Tarihçesi ve Özelleştirme Süreci

1994 yılında, Türkiye Elektrik Kurumu’nun(TEK) yeniden yapılandırılmasıyla birlikte, o zamana dek bu kuruluş tarafından yürütülen faaliyetler iki ayrı kısma ayrılmıştır. Elektrik dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin TEDAŞ tarafından sürdürüldüğü sektörde, tüm dağıtım şirketleri TEDAŞ çatısı altında toplanmıştır. İl Dağıtım Müesseseleri olarak yapılanan bu birimler 2004 yılına kadar TEDAŞ bünyesinde dağıtım faaliyetlerini sürdürmüştür. 2004 yılında TEDAŞ’ın özelleştirme kapsam ve programına alınmasıyla birlikte 21 ayrı dağıtım bölgesine bölünen Türkiye’de, her bir bölgede hizmet vermesi için görevlendirilen dağıtım şirketlerinden biri de Akdeniz EDAŞ olmuştur. Antalya, Burdur, Isparta illerinde dağıtım ve perakende satış faaliyetlerini sürdüren Akdeniz EDAŞ, sonrasında özelleştirme kapsamına alınmıştır.

Elektrik aboneliği yasal olarak kullanıcı üzerine olmalıdır!

Tapu sahibi ya da kiracı farkı olmaksızın tüm elektrik abonelikleri kullanıcı adına kayıtlı olmalıdır. Örneğin kiracıysanız elektrik aboneliğinin sizin adınıza olması gerekmektedir. Aksi haller kanuna aykırı olduğundan cezai yaptırıma tabiidir.

CK Akdeniz Elektrik’in Kuruluşu

01.01.2013 tarihinde Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu(EPDK) tarafından alınan 'elektrik dağıtım ve perakende elektrik satış faaliyetlerinin ayrı tüzel kişilikler tarafından yürütülmesi’ kararına istinaden dağıtım ve perakende satış faaliyetleri birbirinden ayrılmıştır. Akdeniz EDAŞ dağıtım faaliyetlerini sürdürürken perakende satış faaliyetlerini yerine getirmek amacıyla da CK Akdeniz Elektrik Perakende Satış A.Ş. kurulmuştur. CK Akdeniz Elektrik ise bölgenin görevli elektrik tedarik şirketi vasfıyla görevini sürdürmektedir.

CK Akdeniz Abonelik İşlemleri

Antalya, Burdur veya Isparta'da yaşıyorsanız elektrik abonelik işlemleriniz ile CK Akdeniz Elektrik ilgilenmektedir. Yapacağınız elektrik abonelik başvuruları 5 iş gününe kadar sonuçlandırılır. Geçerli kanun ve yönetmelikler uyarınca elektrik enerjisini kim kullanıyorsa sayacın sahibi de o olmalıdır, aksi halde cezai yaptırımlar bulunmaktadır. Yani kiracı da olsanız ev sahibi de, yaşadığınız evdeki elektrik aboneliği sizin üzerinize kayıtlı olmak zorundadır.

Unutmayın! Yeni abonelik işlemleri ile ilgili bölgenin elektrik dağıtım şirketi Akdeniz EDAŞ ile de iletişime geçebilirsiniz.

CK Akdeniz Elektrik Abonelik Ücreti 2022

Yeni bir abonelik başvurusunda bulunan tüketicilerin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yönetmelik ve kararları uyarınca elektrik tüketicilerinin belirli bir abonelik ücreti ile yine aynı şekilde belirlenen güvence bedellerini ödemeleri zorunlu kılınmıştır.

Unutmayın! Aşağıdaki tablodaki güvence bedelini yeni abonelik işlemlerinde ödersiniz ancak tedarikçi değiştirmeniz durumunda bu ücreti güncel olarak CK Akdeniz Elektrik'ten geri alırsınız. 2022 yılı için CK Akdeniz perakende elektrik satış sözleşmesi imzalayan tüketiciler için geçerli fiyatlar aşağıdaki tabloda gösterilmiştir:

CK Akdeniz Abonelik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler (Bireysel)
- Kimlik FotokopisiBireysel (Şahıs) Başvuruları İçin
- İkametgah
- Daha Önce Kullanılan Tesisat Numarası
- Vergi Kimlik Numarası Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
- Vatandaşlık Numarası
- Ev Sahipleri İçin Tapu
- Kiracılar İçin Kira Kontratının Fotokopisi (Aslı ile birlikte)
Abone Grubu (Sözleşme Gücü)Damga VergisiGüvence BedeliAçma Kesme ÜcretiDosya Bedeli
Mesken (5 kW)1,56 TL165 TL

Alçak Gerilim: 37,3 TL

Orta Gerilim: 189,8 TL

Tedarikçiye göre değişebilir
Mesken (6 kW)1,88 TL198 TL
Mesken (9 kW)8 TL843,3 TL

*Bu birim fiyatlara göre ücret en az 5kW üzerinden hesaplanmaktadır. Bu fiyatlar 2022 yılı için geçerli bedellerdir.

CK Akdeniz İndirimli Elektrik Başvurusu

CK Akdeniz Elektrik; Antalya, Burdur ve Isparta bölgesindeki görevli tedarikçisidir ancak hem ulusal tarifeden hem de serbest tüketici tarifelerinden elektrik satışı yapabilir. Yani Antalya, Burdur, Isparta illerinde bulunmayan adreslere de indirimli elektrik satışı yapabilmektedir.

CK Akdeniz Elektrik dışında, encazip.com'da öne çıkan indirimli elektrik tarifelerini aşağıdaki tabloda inceleyebilirsiniz:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

CK Akdeniz Elektrik Tarifeleri

CK Akdeniz Elektrik, görev bölgesinde daha önce tedarikçi değişimi yapmamış tüketicilerin elektrik enerjisini EPDK ulusal elektrik tarifelerinde belirtilen standartlar üzerinden sağlamakla yükümlüdür. Ağustos 2022 tarhinde geçerli ulusal elektrik tarifelerine göre CK Akdeniz Elektrik, Antalya, Burdur, Isparta'da da yaşayan tüm tüketicilere vergiler dahil 2.16 birim fiyatından elektrik enerjisi sağlamakla yükümlüdür.

CK Akdeniz İletişim Bilgileri

Adres: Göksu Mahallesi, Aspendos Bulvarı, Serik Caddesi, Demokrasi Kavşağı, Kepez/ANTALYA

İlgili İçerikler