Çağada Kırım Kimdir?

Çağada Kırım Kimdir?

Çağada Eroğlu Kırım (d.1987, Bursa) yatırımcı, iş insanı ve seri girişimcidir. Çağada Kırım, 2013 yılında kurduğu encazip.com ile Türkiye’deki elektrik piyasalarının serbestleşmesi ve tüketici lehine gelişmesi konusunda önemli çalışmalar yapmıştır.

Elektrik piyasalarının dijitalleşmesi için yaptığı çalışmalarla sektörün gelişmesine öncülük eden Kırım, 2013 yılından beri Türkiye’nin ilk dijital enerji platformu encazip.com’un yönetici ortaklık görevini üstlenmektedir. 

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Çağada Kırım Kaç Yaşındadır?

3 Nisan 1987’de doğan Çağada Kırım 35 yaşındadır.

Çağada Kırım Nerelidir?

Çağada Kırım anne tarafından Bursa’lı, baba tarafından ise Aydın/Söke’lidir. Doğum yeri Bursa'dır.

Çağada Kırım Eğitim Yaşamı Nasıldır?

Yeniliklere açık ve öğrenmeyi seven Çağada Kırım, eğitim hayatı boyunca başarılı bir öğrenciydi. Çağada Kırım’ın okuduğu okullar şunlardır: 

  • MEF Okulları İstanbul (Ortaokul)
  • Özel İtalyan Lisesi I.M.I. 
  • Koç Üniversitesi İşletme Bölümü 
  • City University London / Energy, Environmental Technologies and Economics (Yüksek Lisans)

Aynı zamanda üniversite eğitim hayatının bir döneminde Amerika Birleşik Devletleri’nin California eyaletinin Los Angeles kentinde bulunan UCLA’da (University of California, Los Angeles) eğitim görmüştür.

Çağada Kırım İngiltere'den Ne Zaman Döndü?

2011 yılında başladığı Londra’daki yüksek lisans programını 2013 yılının başında iyi bir derece ile tamamlayan Çağada Kırım, tez yazma çalışmalarına Londra’da devam ederken diğer yandan farklı ticaret fırsatlarını değerlendirdi. 2013 yılında okuduğu bir haberde Türkiye’de artık evlerin de elektrik tedarikçisi değiştirme hakkını elde ettiğini öğrenip iki hafta içinde İngiltere’deki eğitimi boyunca hayalini kurduğu elektrik tedarikçisi değiştirme fikrini hayata geçirmek üzere Türkiye’ye döndü ve döner dönmez 10 Temmuz 2013 tarihinde yakın arkadaşı Onur Orakçıoğlu ile encazip.com’u kurdu.

Çağada Kırım Elektrik Piyasası Hakkındaki Görüşleri Nedir?

Türkiye elektrik piyasaları özellikle son zamanlarda inişli çıkışlı olmuş, gerek elektrik maliyetlerinin beklentiden daha fazla artması gerekse de tavan fiyatların düşük tutulmasından dolayı elektrik piyasasının sorunları süregelmektedir. Yalnızca elektrik piyasalarının tam anlamıyla serbestleşmesi ile tüketicilerin daha ucuz elektriği daha yüksek kalitede alabileceğinin altını çizen Kırım, elektrik piyasaları ile ilgili görüşlerini şu şekilde özetliyor: ”Ülkemizde 1980’li yıllarda özelleştirme ve serbestleşme başlayan elektrik piyasasına genellikle toplum tepkisi endişesi kaynaklı nedenlerle piyasalara yukarıdan müdahaleler olmaktadır. Bu da piyasa dinamiklerini bozmakta ve elektrik fiyatlarının hızlı bir yükseliş trendinde olması ile sonuçlanmaktadır. Durumun düzelmesi için acı reçete olan fiyat artışları maliyetleri yansıtacak şekilde uygulanmalıdır. Bu acı reçeteden kısa bir süre sonra elektrik fiyatları daha yüksek olacak olsa da orta vadede buradan tüketici kazançlı çıkacaktır.”

Elektrik piyasaların geleceği ile ilgili de görüşlerini açıklayan Kırım; “Elektrik piyasasındaki özelleştirmeler sıkça eleştiriliyor. Elektrik piyasasının devlet kontrolünde olduğu bazı ülkelerde iyi uygulamalar da yok değil. Ancak zaman değişiyor ve zamana hızlı adapte olmak için piyasadaki serbestliğin daha da açılması gerekir. Örneğin yıllar önce aklımıza dahi gelmeyecek bir yöntemle elektrik üretimi, artık crowd-funding’e bir benzer yöntemle elektrik talebini karşılayacak. Herkes kendi evine küçük küçük öz tüketim santralleri kuracak ve tüm ülkenin elektriği bu küçük santrallerden karşılanmaya başlayacak. Bunun için de devlet sermayesi gerekmeyecek, küçük küçük santraller toplamda büyük bir etki yaratacak.” şeklinde fikirlerini beyan ediyor.

Çağada Kırım encazip.com'u Nasıl Kurdu?

encazip.com’un kuruluş hikayesi aslında İngiltere’de başlar. O sıralar Londra City Üniversitesi’nde enerji piyasaları üzerine yüksek lisansına devam eden Çağada Kırım, Londra’daki evinin faturalarının yüksek olması nedeniyle derslerde işledikleri uSwitch.com internet sitesini kullanarak elektrik tedarikçisini değiştir. Bu sırada bu sistemin Türk tüketicisine çok büyük fayda sağlayacağını anlar ve Londra’da bulunduğu süre içinde defalarca uSwitch.com’u deneyimler. Ancak bu sürede Türkiye’de elektrik piyasası yeni yeni gelişmektedir ve henüz bu tür bir sistem için piyasa oluşmamıştır. 

2013 yılında elektrik tedarikçi değiştirebilen tüketicilerin sayısının artması ve evlerin de kapsam dahiline alınması ile birlikte Çağada Kırım, hızlıca çalışmalarına başlar ve bu işi gerçekleştirmek için İstanbul’a kesin dönüş yapar. İstanbul’a geldiğinin ertesi günü ortağı Onur ile birlikte 10 Temmuz 2013’te atılan imzalarla encazip.com şirketi kurulur. 

Şirketin kuruluşunun ardından 2 yıl boyunca gerekli tüm yatırım Çağada Kırım ve Onur ORAKÇIOĞLU tarafından yapılır. Ancak işin daha önce planladıklarından çok daha büyük ölçekte olduğunu anlayan Çağada Kırım, encazip.com’u kurarken ilham aldığı uSwitch.com’un kurucusu George Mounthbatten ile Linkedin üzerinden iletişime geçer. 2015 yılının ortasında uSwitch.com’un kurucuları encazip.com’un ilk yatırımcısı oldu ve böylece uzun yıllar sürecek bir ortaklık başladı.  

Diğer Sayfalar

İlgili İçerikler