Buzdolabı Ne Kadar Elektrik Harcar?

“Buzdolabı Kaç Watt Elektrik Harcar?” sorusunun yanıtı buzdolabının türü, enerji sınıfı ve kullanım şekli ile ilgilidir. A++ enerji sınıfı bir buzdolabı günde 0,5 kW, A+ enerji sınıfı bir buzdolabı 1,1 kW, A enerji sınıfı bir buzdolabı 1,5 kW, B sınıfı bir buzdolabı ise 1,7 kW elektrik harcar.

1 Saatte Buzdolabı Kaç Watt Harcar?

A++ enerji sınıfında bulunan bir buzdolabı bir saatte yaklaşık 21 Watt elektrik harcar. A+ enerji sınıfı buzdolaplarında bu rakam yaklaşık 46 Watt’tır. A sınıfı bir buzdolabında ise bir saatlik enerji harcaması 62 Watt civarındadır. B sınıfı buzdolapları ise bir saatte yaklaşık 71 Watt elektrik tüketir. Buzdolaplarının saatlik enerji tüketimi, kullanıldıkları modlar ile ilgilidir. Buzdolapları en çok enerjiyi “hızlı dondurma” modunda harcarken, en az enerjiyi ise “tatil modu” aktifken tüketirler.
​​​​​​

A Sınıfı Buzdolabı Ne Kadar Elektrik Harcar?

A enerji sınıfında yer alan buzdolapları, kendi içlerinde de sınıflandırmaya sahiptirler. A++ sınıfı bir buzdolabı günde 0,5 kW elektrik tüketerek 37 kuruş, ayda yaklaşık 11,26 TL tutarında 15 kW elektrik harcar. A+ enerji sınıfı bir buzdolabı günde yaklaşık 82 kuruş tutarında 1,1 kW, ayda 24,78 TL tutarında 33 kW elektrik tüketir. A sınıfı bir buzdolabı ise günde yaklaşık 1,12 TL tutarında 1,5 kW, ayda yaklaşık 33,82 TL tutarında 45 kW elektrik harcar.

B Sınıfı Buzdolabı Ne Kadar Elektrik Harcar?

B enerji sınıfı bir buzdolabı, günde yaklaşık 1,28 TL tutarında 1,7 kW, ayda 38,31 TL tutarında 51 KW elektrik tüketir.

Mini Buzdolabı Kaç Watt Harcar?

A+ sınıfı mini buzdolapları saatte yaklaşık 480 W / 24 saat elektrik tüketir. Bir mini buzdolabının günlük enerji harcaması 33 kuruş tutarında 0,48 kW, aylık enerji harcaması ise 10,09 TL tutarında 13.44 kW’tır.
​​​​​

No Frost Buzdolabı Elektrik Tüketimi Ne Kadardır?

Bir buzdolabının no frost olup olmaması, elektrik tüketimini etkilemez. No frost buzdolapları da enerji sınıflarına uygun olarak elektrik harcar. A++ sınıfı bir no frost buzdolabı saatte yaklaşık 21 W (0,015 TL), A+ sınıfı bir no frost buzdolabı saatte yaklaşık 46 W (0,034 TL), A sınıfı bir no frost buzdolabı ise saatte yaklaşık 62 W (0,046 TL) elektrik harcar.

Buzdolabı Ayda Ne Kadar Elektrik Harcar?

Buzdolaplarının aylık enerji harcaması, enerji sınıfına göre değişir. Buzdolaplarının elektrik faturası hesaplama işlemini yapmak için baz alınabilecek yaklaşık enerji harcamaları şu şekildedir:

  • A++ sınıfı bir buzdolabı ayda yaklaşık 11,26 TL tutarında 15 kW elektrik harcar.
  • A+ sınıfı buzdolapları ayda yaklaşık 24,78 TL tutarında 33 kW elektrik tüketir.
  • A sınıfı bir buzdolabı ise ayda yaklaşık 33,82 TL değerinde 45 kW elektrik yakar.

Buzdolaplarının aylık enerji tüketimi, buzdolabının büyüklüğüne ve kullanıldığı moda göre değişebilir. Hem gıdaların korunması hem de enerji tasarrufu bakımından en avantajlı mod 3 santigrat derecedir.

Buzdolabının Elektrik Tüketimi ve Elektrik Tasarrufu için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buzdolabının doğru kullanılması gereksiz enerji kullanımını engelleyerek elektrik tasarrufu yapılmasına olanak sağlar. Buzdolabı kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı şeyler şunlardır:

  • Buzdolabında Enerji Sınıfı: A enerji sınıfındaki bir buzdolabı B sınıfındaki bir buzdolabına göre %23 daha az enerji harcar. A+ sınıfı bir buzdolabı ise A sınıfı buzdolabına göre %23 daha az enerji harcar. A+ bir buzdolabının ortalama enerji harcaması, 44 W gücünde bir ampul kadardır.
  • Buzdolabının Isı ile Teması: Buzdolabının doğrudan güneş ışığı görmemesi ve ankastre, fırın, bulaşık makinesi, kalorifer gibi ısı yayan cihazlardan uzakta konumlandırılması, %15’e kadar daha az enerji harcamasını sağlar.
  • Buzdolabının İdeal Çalışma Modu: Buzdolabında soğutucu kısmı için ideal soğutma derecesi 3 ila 5 santigrat derece, dondurucu kısmı içinse -18 santigrat derecedir.
  • Buzdolabında Hava Sızdırmazlığı: Buzdolabının hava sızdırmaması hem gıda sağlığı için hem de enerji tüketimi için önemlidir. Buzdolabının kapı contalarının hava sızdırdığı fark edilirse, contalar yenileriyle değiştirilmelidir. Ayrıca buzdolabı kapağının çok sık açılıp kapatılmaması da daha az enerji tüketmesini sağlar.
  • Buzdolabı Izgarasının Temizliği: Buzdolabının arkasındaki ızgaralı bölüm her yıl en az bir defa temizlenmelidir. Ayrıca bu bölümün tozlanmamasına da özen göstermek gerekir.

1. Buzdolabının Duvar ile Mesafesi ve Elektrik Tüketimi

Buzdolabı ile duvar arasında en az 10 cm mesafe bulunmalıdır. Buzdolabı, dışarıdan hava alan ve dışarıya hava veren bir mekanizmaya sahiptir. Dolayısıyla buzdolabını, hava sirkülasyonuna engel olmayacak bir şekilde konumlandırmak gerekir. Ayrıca buzdolabının üstünü veya herhangi bir kısmını örtü ile örtmek de enerji tüketimini artırır.

2. Buzdolabı Genişliği ve Elektrik Tüketimi

Buzdolaplarının saklama kapasitesi arttıkça enerji tüketimi de artar. Dolayısıyla buzdolabı satın alırken, ihtiyaca en uygun buzdolabı kapasitesinin önceden belirlenmesi gerekir. Nispeten boş bir buzdolabı, kapasitesinin altında bir miktarda gıdayı soğutacağı için gereksiz enerji harcamış olur.

3. Buzdolabına Sıcak Yemek Koymanın Elektrik Tüketimine Etkisi

Buzdolabına sıcak bir yemek koyulduğunda buzdolabının iç ortam sıcaklığı ani bir düşüş yaşar. Bu ani sıcaklık artışına karşı buzdolabı, daha fazla çalışarak ve daha fazla enerji harcayarak karşılık verir. Bu yüzden buzdolabına sıcak yiyecek koyulması, buzdolabının daha fazla enerji harcamasına sebep olur.

4. Buzdolabına Konulan Yiyeceklerin Ambalajlı Olması

Buzdolabına ambalajlı olarak yiyecek koyulduğunda, buzdolabı ambalaj içindeki gıdayı soğutmak için daha fazla enerji harcar. Dolayısıyla gıdaların buzdolabına ambalajsız olarak koyulması önerilir. Ancak nem oranı yüksek ambalajlı gıdalar ve yemekler, açık olarak koyulduğunda buzdolabının nem dengesini değiştireceğinden, bu ürünler kapalı olarak koyulmalıdır.

5. Buzdolabı Sınıfı

A++ enerji sınıfı bir buzdolabı B sınıfı bir buzdolabına göre yaklaşık %70 daha az enerji harcar. A++ bir buzdolabının saatlik enerji harcaması 0,5 kW civarındadır. A++ enerji sınıfı bir buzdolabı ayda 15 kW elektrik harcarken, aynı süre boyunca çalışan bir klasik ampul ise yaklaşık 40,32 kW elektrik tüketir.

6. Buzdolabı Kapısının Açık Kalması

Buzdolabının kapağının açık kalması içindeki soğumuş havanın dışarı çıkmasına sebep olduğu için daha çok enerji harcamasına neden olur. Buzdolabının çok sık açılıp kapatılmaması ve buzdolabı kapak contalarının doğru çalışması, enerji tasarrufu için önemlidir.

Buzdolabı kapak contalarının hava sızdırıp sızdırmadığını, buzdolabı ile kapak arasına bir kağıt koyarak test etmek mümkündür. Kapak kapatıldığında eğer kağıt yere düşüyorsa kapak contaları yeterince iyi çalışmıyor demektir.

Elektrik Kesintisinden Sonra Buzdolabı Neden Çalışmaz?

Buzdolapları soğutma aşamasındayken gerçekleşen ani elektrik kesintilerinden veya anlık voltaj düşüşlerinden sonra çalışmayabilirler. Bu durum, yaşanan teknik arızalardan dolayı olabileceği gibi, buzdolabı mekanizmasının bir emniyet önlemi olarak da gerçekleşebilir. Elektrik kesintisi yaşandığında soğuk hava borular içerisinde bulunur ve kompresör çalışmadığı için buzdolabı içine taşınamayarak boru içinde donar. Böyle durumlarda buzdolabı güç kaynağından kesilerek, buzun erimesi beklenmelidir. Buzdolabının ani elektrik kesintileri ve voltaj düşüşlerinden etkilenmemesi için buzdolabı fişi ile priz arasına koyulan voltaj düzenleyici adaptörler kullanılabilir.
​​​​​​

Diğer Sayfalar