Bilgisayar Ne Kadar Elektrik Harcar?

Bilgisayar Ne Kadar Elektrik Harcar?

“Bilgisayar ne kadar elektrik harcar?” sorusunun cevabı, bilgisayarın donanımına ve kullanım şekline bağlıdır. Ortalama bir laptop saatte ortalama 60 Watt elektrik tüketir.

encazip’te kredi karşılaştırması yapabilirsiniz!
Kredi Tutarı
Kredi Vadesi
İhtiyaç Kredisi Hesaplama
Bilgisayar Ne Kadar Elektrik Harcar? Sayfa Özeti

Haftanın her günü, günde 4 saat aktif olarak kullanılan bir laptop bir ayda 11 kW (23 TL tutarında) elektrik tüketir.  Haftanın her günü, günde 4 saat aktif olarak kullanılan bir oyuncu laptopunun aylık enerji tüketimi ise 14 kW ile 29 TL civarında olur.

Masaüstü bilgisayarlar, laptoplara göre daha fazla elektrik harcar. Bir masaüstü bilgisayar ayda ortalama 17.5 kW elektrik tüketir. Haftanın her günü, günde 4 saat kullanılan bir masaüstü bilgisayarın aylık enerji tüketimi ise 37 TL tutarında olur. 

Bilgisayar Elektrik Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Bir bilgisayarın ne kadar elektrik tükettiğini hesaplamak için bir saatte kaç Watt elektrik tükettiğini bilmek gerekir. Bilgisayarın elektrik tüketimi formülü şöyledir:

Saatlik enerji tüketimi (kiloWatt) X Kullanım süresi (saat) X 1 kiloWattsaat elektrik fiyatı= Bilgisayarın elektrik tüketimi (TL)

Örneğin, günde 0,360 kW helektrik tüketen bir bilgisayarın elektrik tüketimi şöyle hesaplanır:

0,360 X 4 X 2,07 TL = 2,9808 TL

1 Saatte 1 Bilgisayar Kaç Watt Harcar?

Bilgisayarların saatlik enerji tüketimi bilgisayarın türüne ve donanımına göre değişebilir. Günlük kullanım için üretilen laptoplar genellikle ayda 11 kW enerji harcar. Oyuncu laptopları ise 14 kW saatlik elektrik tüketimine sahiptir. Masaüstü bilgisayarlar ise daha geniş bir yelpazede yer alarak, donanıma bağlı olarak saatte 17,5 kW elektrik harcar.

Masaüstü Bilgisayar Ayda Ne Kadar Elektrik Harcar?

Masaüstü bilgisayarların aylık elektrik tüketimi donanımına ve kullanım şekline bağlı olarak değişebilir. Haftanın 5 günü, günde 8 saat kullanılan bir masaüstü bilgisayar bir ayda 37 TL’lik elektrik tüketir.

Laptop Ayda Ne Kadar Elektrik Harcar?

Laptoplar genellikle masaüstü bilgisayarlardan daha az elektrik harcar. Az donanımı bulunan bir dizüstü bilgisayar haftada ayda 23 TL tutarında 11 kW elektrik harcar. Yüksek donanımlı bir oyuncu bilgisayarı ise haftada ayda 29 TL’lik 14 kW elektrik tüketir.

Bilgisayarın Harcadığı Elektrik Enerjisi Nasıl Azaltılır?

Bilgisayarın harcadığı elektrik miktarını azaltmak için bazı yollar bulunuyor:

  • Monitör Parlaklığı: Özellikle laptoplarda monitör parlaklığı otomatik moda alınabilir. Böylelikle bilgisayar karanlık yerlerde gereğinden fazla enerji harcamaktan kaçınır.
  • Pil Tasarrufu Modu: Laptoplarda bulunan bu özellik sayesinde bilgisayarın gereksiz uygulamaları kapatması ve daha az enerji harcaması mümkündür.
  • Ekran Koruyucusu: Ekran koruyucuları genellikle daha fazla enerji harcanmasına sebep olur. Grafik bakımından zengin ekran koruyucuları bilgisayarın gereğinin iki katına kadar enerji harcamasına sebep olurken, uyku moduna geçmesini de önler.
  • Şarj Süresi: Laptoplar şarj edilirken %100’e ulaştığından şarjdan kesilmelidir. Aksi takdirde hem enerji tüketimi devam eder hem de laptopun pil ömrü kısalır.
  • LSD Monitör: LSD monitörler, geleneksel CRT monitörlere göre %50 ila %70 arasında daha az enerji harcar.
  • Kullanılmayan Arka Plan Uygulamaları: Arka planda çalışan ve kullanılmayan uygulamalar kapatılabilir. Bu uygulamalar bilgisayarın RAM’i üzerinde çalışmaya devam eder ve RAM bir bilgisayarda en fazla enerji tüketen araçlardandır.

Bilgisayar Donanımının Elektrik Harcamasına Etkisi

İşlemci (CPU), grafik işlemcisi (GPU), sabit disk (HDD), ana kart ve RAM gibi donanımlar, bilgisayarların en çok enerji tüketen aygıtlarıdır. Ürünün kullanım amacına bağlı olarak, ihtiyaçtan fazla donanıma sahip olan bilgisayarlar enerji tasarrufunun önünde engeldir. Ayrıca bilgisayarın donanımlarının çevre dostu ve enerji tasarruflu olup olmadığı da araştırılmalıdır.

Bilgisayar ile Elektrik Tasarrufu için Kasanın Temizliği

Kasa temizliği, masaüstü bilgisayarlarda enerji tasarrufuna yardımcı olabilecek bir yoldur. Özellikle fan kısmının tozlanması, fanın normalinden fazla çalışmasına ve hem daha fazla enerji tüketmesine hem de verimsiz performans sergilemesine neden olur. Ayrıca bilgisayar kasalarının yan ve arka kısımlarında bulunan ve kasa içine hava girişini sağlayan delikler de periyodik olarak temizlenmelidir. Böylelikle bilgisayarın uzun ömürlü olması sağlanırken, performanstan da kayıp yaşanmaz.

Bilgisayarın Ne Kadar Elektrik Harcadığı Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayarın ne kadar elektrik harcadığını öğrenmek için güç kaynağı hesaplayıcı programları kullanılabilir. Bu çevrimiçi uygulamalarda bilgisayarın işlemci, grafik işlemcisi, sabit disk, ana kart, RAM, fan ve USB girişi sayısı bilgileri girilir ve yaklaşık bir saatlik enerji tüketimine ulaşılır. Bu doğrultuda elektrik tasarrufu yapmak için yüksek elektrik harcayan parçalar, tasarruflu olanları ile değiştirilebilir. Ancak bu rakam sadece bir ortalama olarak görülmelidir. Bilgisayarın enerji tüketiminin kullanılan programlara, varsa fan tozlanması gibi teknik arızalara ve kullanılan şartlara göre değişebileceği göz ardı edilmemelidir.

Diğer Sayfalar

İlgili İçerikler