Bilgisayar Ne Kadar Elektrik Harcar?

“Bilgisayar ne kadar elektrik harcar?” sorusunun cevabı, bilgisayarın donanımına ve kullanım şekline bağlıdır. Ortalama bir laptop saatte ortalama 60 Watt elektrik tüketir.

Haftanın her günü, günde 4 saat aktif olarak kullanılan bir laptop bir ayda 6.72 kW (5,05 TL tutarında) elektrik tüketir. Daha yüksek donanımlara sahip olan oyuncu laptopları (gaming laptop) saatte ortalama 110 Watt elektrik harcar. Haftanın her günü, günde 4 saat aktif olarak kullanılan bir oyuncu laptopunun aylık enerji tüketimi ise 13.44 kW ile 10,09 TL civarında olur.

Masaüstü bilgisayarlar, laptoplara göre daha fazla elektrik harcar. Bir masaüstü bilgisayar saatte ortalama 175 Watt elektrik tüketir. Haftanın her günü, günde 4 saat kullanılan bir masaüstü bilgisayarın aylık enerji tüketimi ise 14,72 TL tutarında (19.60 kW) olur.

Bilgisayar Elektrik Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

Bir bilgisayarın ne kadar elektrik tükettiğini hesaplamak için bir saatte kaç Watt elektrik tükettiğini bilmek gerekir. Bilgisayarın elektrik tüketimi formülü şöyledir:

Saatlik enerji tüketimi (Watt) X Kullanım süresi (saat) X 1 Watt elektrik fiyatı (TL/Watt)= Bilgisayarın elektrik tüketimi (TL)

Örneğin, saatte 160 Watt elektrik tüketen ve 4 saat çalışan bir bilgisayarın elektrik tüketimi şöyle hesaplanır:

160 X 4 X 0,075 TL = 0,48 TL

1 Saatte 1 Bilgisayar Kaç Watt Harcar?

Bilgisayarların saatlik enerji tüketimi bilgisayarın türüne ve donanımına göre değişebilir. Günlük kullanım için üretilen laptoplar genellikle saatte 50-75 Watt arası enerji harcar. Oyuncu laptopları ise 90-120 Watt arası saatlik elektrik tüketimine sahiptir. Masaüstü bilgisayarlar ise daha geniş bir yelpazede yer alarak, donanıma bağlı olarak saatte 100 ila 250 Watt arası elektrik harcar.

Masaüstü Bilgisayar Ayda Ne Kadar Elektrik Harcar?

Masaüstü bilgisayarların aylık elektrik tüketimi donanımına ve kullanım şekline bağlı olarak değişebilir. Haftanın 5 günü, günde 8 saat kullanılan ve saatte 160 Watt elektrik tüketen bir masaüstü bilgisayar bir ayda 19,23 TL’lik 25,60 kW elektrik tüketir. Saatte 250 Watt elektrik harcayan, yüksek donanımlı bir masaüstü bilgisayar ise haftada 5 gün, günde 8 saat kullanıldığında ayda 30,04 TL tutarında 40 kW elektrik harcar.

Laptop Ayda Ne Kadar Elektrik Harcar?

Laptoplar genellikle masaüstü bilgisayarlardan daha az elektrik harcar. Az donanımı bulunan ve saatte 50 Watt elektrik harcayan bir dizüstü bilgisayar haftada 5 gün ve günde 8 saat kullanıldığında ayda 6,01 TL tutarında 8 kW elektrik harcar. Saatte 110 Watt elektrik tüketen, yüksek donanımlı bir oyuncu bilgisayarı ise haftada 5 gün, günde 8 saat kullanıldığında ayda 13,22 TL’lik 17,60 kW elektrik tüketir.

Bilgisayarın Harcadığı Elektrik Enerjisi Nasıl Azaltılır?

Bilgisayarın harcadığı elektrik miktarını azaltmak için bazı yollar bulunuyor:

  • Monitör Parlaklığı: Özellikle laptoplarda monitör parlaklığı otomatik moda alınabilir. Böylelikle bilgisayar karanlık yerlerde gereğinden fazla enerji harcamaktan kaçınır.
  • Pil Tasarrufu Modu: Laptoplarda bulunan bu özellik sayesinde bilgisayarın gereksiz uygulamaları kapatması ve daha az enerji harcaması mümkündür.
  • Ekran Koruyucusu: Ekran koruyucuları genellikle daha fazla enerji harcanmasına sebep olur. Grafik bakımından zengin ekran koruyucuları bilgisayarın gereğinin iki katına kadar enerji harcamasına sebep olurken, uyku moduna geçmesini de önler.
  • Şarj Süresi: Laptoplar şarj edilirken %100’e ulaştığından şarjdan kesilmelidir. Aksi takdirde hem enerji tüketimi devam eder hem de laptopun pil ömrü kısalır.
  • LSD Monitör: LSD monitörler, geleneksel CRT monitörlere göre %50 ila %70 arasında daha az enerji harcar.
  • Kullanılmayan Arka Plan Uygulamaları: Arka planda çalışan ve kullanılmayan uygulamalar kapatılabilir. Bu uygulamalar bilgisayarın RAM’i üzerinde çalışmaya devam eder ve RAM bir bilgisayarda en fazla enerji tüketen araçlardandır.

Bilgisayar Donanımının Elektrik Harcamasına Etkisi

İşlemci (CPU), grafik işlemcisi (GPU), sabit disk (HDD), ana kart ve RAM gibi donanımlar, bilgisayarların en çok enerji tüketen aygıtlarıdır. Ürünün kullanım amacına bağlı olarak, ihtiyaçtan fazla donanıma sahip olan bilgisayarlar enerji tasarrufunun önünde engeldir. Ayrıca bilgisayarın donanımlarının çevre dostu ve enerji tasarruflu olup olmadığı da araştırılmalıdır.

Bilgisayar ile Elektrik Tasarrufu için Kasanın Temizliği

Kasa temizliği, masaüstü bilgisayarlarda enerji tasarrufuna yardımcı olabilecek bir yoldur. Özellikle fan kısmının tozlanması, fanın normalinden fazla çalışmasına ve hem daha fazla enerji tüketmesine hem de verimsiz performans sergilemesine neden olur. Ayrıca bilgisayar kasalarının yan ve arka kısımlarında bulunan ve kasa içine hava girişini sağlayan delikler de periyodik olarak temizlenmelidir. Böylelikle bilgisayarın uzun ömürlü olması sağlanırken, performanstan da kayıp yaşanmaz.

Bilgisayarın Ne Kadar Elektrik Harcadığı Nasıl Öğrenilir?

Bilgisayarın ne kadar elektrik harcadığını öğrenmek için güç kaynağı hesaplayıcı programları kullanılabilir. Bu çevrimiçi uygulamalarda bilgisayarın işlemci, grafik işlemcisi, sabit disk, ana kart, RAM, fan ve USB girişi sayısı bilgileri girilir ve yaklaşık bir saatlik enerji tüketimine ulaşılır. Bu doğrultuda elektrik tasarrufu yapmak için yüksek elektrik harcayan parçalar, tasarruflu olanları ile değiştirilebilir. Ancak bu rakam sadece bir ortalama olarak görülmelidir. Bilgisayarın enerji tüketiminin kullanılan programlara, varsa fan tozlanması gibi teknik arızalara ve kullanılan şartlara göre değişebileceği göz ardı edilmemelidir.

Diğer Sayfalar