İzmir Elektrik Şirketleri ve İzmir İndirimli Elektrik Aboneliği

İzmir Bölgesinde elektrik dağıtımı GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. sorumluluğundadır. Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. ise İzmir Bölgesine elektrik tedarik etmektedir.
İzmir İndirimli ve Ucuz Elektrik Firmaları

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

İzmir Bölgesi serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen aboneler Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği serbest tüketici limitini aşmak zorundadır. Yıllık 950 kWh üzeri elektrik kullanan her elektrik abonesi serbest tüketici sınıfına dahildir. 

İzmir’in yüz ölçümü 11.891 km² ve 2019’daki nüfusu 4,367 milyondur. İzmir bölgesinde Ocak 2021 için faturalanan elektrik tüketimi 1.337.120,19 MWh, sayaç adedi ise 2.652.403’tür. 

İzmir Bölgesinde Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş.; abonelik işlemleri, faturalandırma, fatura tahsilatı, fatura itirazı ve güvence bedeli iadesinden sorumludur. 

İzmir Bölgesinde GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. ise bakım onarım, altyapı, sokak aydınlatmaları, elektrik enerjisinin adrese ulaşması, yeni inşa edilen herhangi bir meskene bağlanması, sayaç okuma ve sayaç değişikliğinden sorumludur. Ayrıca İzmir Bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile elektrik dağıtım şirketi ilgilenir.

İzmir Bölgesi elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen tüketiciler aşağıdaki tabloyu inceleyerek tedarikçi değişikliği için başvuru yapabilir:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

İzmir Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti

İzmir bölgesi elektrik dağıtım şirketi GDZ Elektriktir. Aynı zamanda da Manisa’da görevli dağıtım şirketi olarak hizmet sağlar. Her şehrin kendine ait dağıtım şirketi vardır ve değiştirilemez. İzmir bölgesinde Gediz Elektrik hizmet vermektedir. 

Elektrik dağıtım şirketleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmiştir ve İzmir bölgesi özel elektrik dağıtım şirketleri yoktur. Her bir bölge için bir elektrik dağıtım şirketi görevlendirilmiştir ve tüm tedarikçilerinin elektriğinin tüketicilere dağıtımını, elektrik dağıtım şirketleri yapar.

Elektrik tedarik hizmeti ile elektrik dağıtım hizmeti farklıdır ve farklı kurumlar aracılığıyla hizmet sağlanır.

Elektrik Piyasası Kanununun 12.09.2012 tarihli 3. maddesi, “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile dağıtım ve perakende satış faaliyetleri; 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmeye başlandı ve elektrik dağıtımı ile elektrik satışı birbirinden ayrıldı.

İzmir bölgesi elektrik abonelik başvurusu, İzmir’de görevli elektrik tedarik hizmeti veren İzmir Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafına yapılır, sıfırdan elektrik açtırmak için ise İzmir’de görevli elektrik tdağıtım şirketi İzmir GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafına başvuru yapılır. İzmir GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş., elektrik kesintisi, sayaç takılması ve okunması hizmetlerini de karşılar.

İzmir Gediz Elektrik Tarifeleri

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen ulusal elektrik tarifeleri, İzmir Gediz Elektrik tarifeleridir. Ancak farklı tarifelerden elektrik kullanmak da mümkündür. EPDK’nin belirlediği serbest tüketici limitini geçen elektrik aboneleri, İzmir için belirlenen görevli elektrik tedarik şirketi İzmir Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. yerine tedarikçi değiştirerek farklı bir firmadan daha cazip fiyatlara elektrik tedarik edebilir.

İzmir Gediz Elektrik İndirimli Elektrik Dağıtımı

İzmir bölgesi indirimli elektrik tarifeleri, ulusal tarifelerden farklıdır. İzmir bölgesinde Gediz Elektrik indirimli elektrik dağıtımı ancak tedarikçi değiştirerek mümkündür çünkü dağıtım ücretleri sabittir ve değişmez.

İndirimli elektrik fiyatları, EPDK tarafından belirlenen ulusal elektrik tarifelerinden daha ucuz olan tarifelerdir ve elektrik tedarikçisi değiştirilerek indirimli elektrik kullanılabilir. Elektrik dağıtım şirketleri indirim veya kampanya sunamaz, yalnızca serbest elektrik tedarik firmaları indirimli elektrik imkanı sunar. Tedarikçi değiştirerek % 0.5'e kadar tasarruf sağlanır.

İndirimli elektrik dağıtımı nedir?

İndirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir.

İzmir Gediz Elektrik Fiyatları

İzmir bölgesi İzmir Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. firması elektrik fiyatı evler için 2.25 TL, ticarethaneler için 4.62 TL ve sanayiler için 4.48 TL’dir.

Evlerde kullanılan elektronik eşyaların bir ayda harcadığı elektrik miktarı ve faturaya yansıyan tutarı ortalama olarak aşağıda belirtilmektedir:

 • D enerji verimliliği sınıfında bir buzdolabı ayda ortalama 21 kWh elektrik tüketir ve faturaya 43 TL tutarında yansır.  
 • Ortalama bir dizüstü bilgisayar tam zamanlı şekilde haftada 5 gün ve günde 8 saat kullanıldığında 12 kWh elektrik tüketir ve faturaya 25 TL tutarında yansır. 
 • Bir fırın günde 1 saat çalıştığında ayda ortalama olarak 30 kWh elektrik tüketir ve faturaya 61 TL tutarında yansır.  
 • 18000 BTU ev tipi bir klima günde 3 saat soğutma modunda çalıştığında aylık ortalama 24 kWh elektrik tüketir ve faturaya 50 TL olarak yansır.  
 • F enerji sınıfı 4K ve HD özellikli bir televizyon aylık ortalama 13 kWh elektrik tüketir ve faturaya 26 TL tutarında yansır.  
 • A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi aylık ortalama 13 kWh elektrik tüketir ve faturaya 26 TL yansır.  
 • C enerji sınıfı bir bulaşık makinesi aylık ortalama 25 kW elektrik tüketir ve faturaya 50 TL yansır. 

Ortalama hesaplama ile klima kullanılmayan bir evde, sadece yukarıdaki tüketim miktarına göre, toplam aylık fatura tutarı minimum 229 TL olur.

*Yüksek kademe olarak 2022 Ocak-Şubat-Mart dönemi için hesaplanmaktadır.

İzmir Gediz Elektrik Borç Sorgulama

İzmir bölgesi Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. borç sorgulaması yapmak için, abone numarası, sayaç numarası veya sözleşme numarası gibi tekil kodlar gerekir. 

 • İzmir bölgesinde Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. için 0850 800 0 186 numaralı Gediz Elektrik çağrı merkezini arayarak borç sorgulama yapılabilir. 
 • İzmir Gediz Elektrik internet sitesine girip Hızlı Borç Sorgulama sayfasından borç sorgulanabilir. 

Fatura ödemesi ise İzmir Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş.nin internet sitesindeki hızlı fatura ödeme sayfasından veya anlaşmalı bankaların fatura ödeme kanallarından yapılabilir. 

İzmir Gediz elektrik borç sorgulama sonucuna nasıl itiraz edilir? 

İzmir Gediz Elektrik borç itirazı internet sitesi aracılığıyla yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak yapılır.

İzmir Gediz Elektrik Abonelik İşlemleri

İzmir Gediz elektrik aboneliği değiştirmek çok basit bir işlemdir ve mesafeli sözleşme ile farklı bir elektrik tedarikçisine geçiş yapılabilir. 

İzmir elektrik abonelik iptali nasıl yapılır? 

İzmir Gediz Elektrik abonelik iptali e-devlet üzerinden yapılır. Ayrıca elektrik abonelik dilekçesi yazılarak Gediz Elektrik firmasına iletilebilir.

İzmir Gediz Elektrik abonelik iptal süreci ne kadar sürer?

Abonelik iptal başvurusunun yapılmasından sonra 3 iş günü içerisinde abonelik iptali gerçekleşir. 

İzmir Gediz Elektrik Abonelik İptali İçin Gereken koşullar Nedir?

İzmir Gediz Elektrik abonelik iptali için, gereken belgelerin firmaya bildirilmesi ve elektrik borcunun kapatılması gerekir.

İzmir Gediz Elektrik Abonelik İptali

İzmir Gediz Elektrik abonelik iptali, abonelik başlarken hazırlanan elektrik abonelik sözleşmesinin sonlandırılması ile yapılır. Tedarikçi değiştirmek için İzmir Gediz Elektrik aboneliğini sonlandırmak gerekir. 

Mesken tipi İzmir elektrik abonelik iptali için gerekli belgeler şunlardır:

 • Güvence bedeli iadesi için IBAN numarası (PTT aracılığıyla ya da elden güvence bedeli alma seçenekleri bulunmaktadır.)
 • Kimlik Belgesi (Bilgi teyidi ve kontrolü için gereklidir.)
 • Abonelik iptali yapılacak olan meskenin sayaç seri numarası (Tekil kod) veya elektrik tesisat numarası 

İstenen belgeler ile Gediz Elektrik Hizmet Noktaları, e-devlet, Müşteri İlişkileri Merkezi (MİM) ve Çağrı Merkezi üzerinden İzmir Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. abonelik iptali yapılır. Farklı bir gün belirtilmemişse 3 iş günü içerisinde elektrik bağlantısı kesilir. 

Ticarethane (iş yeri) tipi İzmir elektrik abonelik iptali için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kimlik Belgesi (Bilgi teyidi için)
 • Abonelik iptali yapılacak ticarethanenin sayaç seri numarası (Tekil kod) veya elektrik tesisat numarası
 • Güvence bedeli iadesinin yapılabilmesi için IBAN numarası (PTT aracılığıyla ya da elden güvence bedeli alma seçenekleri bulunmaktadır.)
 • Vekaleten abonelik iptalini gerçekleştirecek olan kişinin, yönetim kurulundan yetki belgesi, vekalet, şirket kaşesi ve imza sirküleri alması gerekir. 

İzmir Gediz Elektrik Aboneliği Başlatma

İlk kez elektrik bağlanacak bir meskene elektrik bağlatma işlemi ile İzmir GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş. ilgilenir. Ancak meskende daha önceden var olan elektrik kapatılmışsa yeniden abonelik açtırılmalıdır. 

İzmir Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş elektrik aboneliği başlatmak için Müşteri İlişkileri Merkezinden (MİM) randevu almak gerekir. Randevuya istenilen belgelerle gidip elektrik aboneliği başlatılır. 

İzmir elektrik açtırma için gerekli belgeler şunlardır: 

 • Nüfus cüzdanı
 • Meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb.
 • Eğer varsa eski bir fatura ya da tesisat numarası

Elektrik abonelik başvuru ücreti alınmaz. Onun yerine elektrik tedarik şirketi güvence bedeli tahsil eder ve abonelik sonlandırıldığında iadesi tüketiciye yapılır. 

İzmir Gediz Elektrik Abonelik Başvuru Süreci

İzmir’de elektrik aboneliği için Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş ile anlaşma yapılmalıdır. İzmir bölgesi için Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş.den online olarak veya e-devlet üzerinden elektrik tedarik işlemi başlatılır.

İzmir Gediz Elektrik başvuru süreci e-devlet üzerinden sisteme giriş yaparak www.turkiye.gov.tr/gediz-elektrik-perakende-satis-as linkinden direkt abonelik başvuru talebi oluşturularak başlatılır.  

İzmir elektrik açtırma için tedarik şirketine iletilecek belgeler şunlardır:

 • Kimlik belgesi
 • Abonelik açtırılacak meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb.
 • Eski bir fatura veya tesisat numarası

Elektrik aboneliği başvurusu ücretsizdir ancak elektrik tedarik şirketine bir kereye mahsus güvence bedeli verilir. Güvence bedeli abonelik sonlandırıldığında geri alınır. 

İzmir Gediz Elektrik Abonelik Devretme ve Devralma İşlemi

İzmir Gediz Elektrik abonelik devretme işlemi sırasında, aboneliği devredecek kişi ile devralacak kişinin birlikte bulunmasına gerek bulunmaz. 

İzmir Gediz Elektrik abonelik devretme için gerekli belgeler şunlardır:

Mesken için: 

 • DASK belgesi
 • Kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport)
 • Kiracılar için kira kontratı
 • Mülk sahipleri için tapu
 • Abonelik devri vefat eden birisi adına yapılacaksa %50 muvafakat ile veraset ilamı

Sanayi veya ticarethaneler için:

 • Kiracılar için kira kontratı
 • Mülk sahipleri için tapu
 • Vergi levhası
 • DASK (6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu kapsamındaki binalar için)
 • Abonelik devri vefat eden birisi adına yapılacaksa %50 muvafakat ile veraset ilamı
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Faaliyet belgesi
 • İmza sirküleri ya da vekaletname (Tam yetkili vekaletname veya içerisinde “elektrik” ibaresi geçen vekaletname gerekir.)

Aboneliği devralacak kişi, yukarıdaki belgelerin yanı sıra aboneliği devredek kişinin kimlik bilgileri ve imzalı dilekçesiyle birlikte devir işlemini tamamlayabilir. Abonelik şirket adına ise yetkili kişinin kimliği ile vergi levhası ve imza sirküsü fotokopileri de gerekir.

İzmir Gediz Elektrik Perakende Satış Sözleşmesi

Perakende elektrik satış sözleşmesi Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş ile yapılır. İzmir ve Manisa için görevli elektrik tedarik firması Gediz Elektriktir. 

İzmir Gediz Elektrik Şikayetleri

İzmir Gediz elektrik şikayetleri nelerdir?

Resmi Gazete'de yayımlanan 30 Mayıs 2018 tarihli ve 30436 sayılı Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 38. maddesine göre tedarikçi firmaların her biri; kendilerine yapılan tüketici başvuru sayısını, başvuru konusunu ve başvuru sonucuna ilişkin raporları her ay düzenli olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) sunar ve ilk 5 sırada yer alan şikayetlerden oluşan özet rapor ise tedarik şirketinin  internet sitesinde yayımlanır. 

İzmir Gediz elektrik şikayetleri Gediz Elektrik Perakende Satış AŞ internet sitesinde her ay düzenli olarak yayınlanmaktadır, okumak isteyen herkese açıktır.

İzmir Gediz elektrik şikayet hattı nedir?

İzmir elektrik şikayet hattı tüm Türkiye için 186’dır. İzmir gediz elektrik şikayet ve arıza için de 186 aranabilir.

İzmir Gediz Elektrik Fatura Ödeme

İzmir Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. elektrik faturası nasıl ödenir?

İzmir Gediz Elektrik elektrik faturası, Müşteri İlişkileri Merkezlerinde işlem ücreti olmaksızın nakit olarak veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödenebilir. İzmir Gediz Elektrik fatura ödeme için elektrik faturası veya sözleşme numarası belirtilmelidir. 

İzmir Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. için fatura ödeme işlemi online yapılabilir mi? 

İzmir Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. fatura ödemesi Gediz Elektrik web sitesinde bulunan hızlı fatura ödeme veya online işlemler sayfasından kredi kartı kullanarak yapılabilir. 

İzmir Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. için özel ödeme yöntemleri var mıdır?

İzmir Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. fatura ödeme işlemi anlaşmalı bankaların ATM, internet, mobil uygulama, telefon hattından veya veznelerinden yapılabileceği gibi müşterisi olunan bankaya Gediz Sözleşme Hesap Numarası belirtilebilir ve otomatik ödeme talimatı verilebilir.

İzmir Gediz Elektrik Başvuru Nasıl Yapılır?

İzmir GDZ Elektrik Dağıtım Şirketine Nasıl Başvuru Gerçekleştirilir?

İzmir GDZ Elektrik dağıtım şirketine e-devlet üzerinden başvuru gerçekleştirilebilir. 

e-devlet üzerinden başvuru tamamladıktan sonra e-imzası olmayan tüketicilerin Müşteri İlişkileri Merkezi için randevu alması ve perakende satış sözleşmelerini imzalamaya gitmesi gerekir. Ayrıca abonelik işlemleri için GDZ Elektrik dağıtım şirketi web sitesi aracılığı ile Müşteri İlişkileri Merkezinden (MİM) randevu alınabilir. Aynı şekilde web sitesi üzerinden TC kimlik numarası ile randevu sorgulama da yapılabilmektedir. 

İzmir Gediz Elektrik Başvuru Gerçekleştirme Koşulları Nedir? 

İzmir Gediz Elektrik başvurusu yapabilmek için abonelik istenen adrese ait aktif sözleşme ve borç bulunmaması gerekir. Abonelik istenen adres için aktif sözleşme ya da borç bulunması durumunda işlem yapılamaz. Bu şartlar sağlandığında faturaya güvence bedeli yansıtılır ve sözleşme imzalanmaya hazır hale gelir. 

İzmir Gediz Elektrik Başvuru Süreci Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

İzmir Gediz Elektrik perakende satış sözleşmesinin başvuru süreci aynı gün içerisinde işleme alınır ve dağıtım şirketi ile iletişime geçilir. Dağıtım şirketinin istediği yükümlülükler yerine getirilmişse dağıtım şirketi abonelik istenen adres yerleşim merkezlerine yakınsa 24 saat içinde, yerleşim alanı dışındaysa 48 saat içinde elektrik bağlar. 

İzmir Gediz Elektrik Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır?

İzmir bölgesi Gediz Elektrik başvuru takip işlemi, 0850 800 0 186 numaralı iletişim hattından veya Gediz Elektrik internet sitesinden yapılır. 

İzmir bölgesi Gediz Elektrik başvuru iptali ise aynı şekilde 0850 800 0 186 numaralı iletişim hattından veya Gediz Elektrik internet sitesinden yapılır. 

İzmir Bölgesi Gediz Elektrik Adres ve Telefon Bilgisi

İzmir Bölgesi Gediz Elektrik Adresi: Adalet Mah. Anadolu Cad. No:41 Megapol Tower Kat:19 35530 Bayraklı / İZMİR

İzmir Bölgesi Gediz Elektrik Telefon Bilgisi: 0850 800 0 186 

İzmir GDZ Elektrik Dağıtım için Alo 186 numaralı hattan bilgi alınabilir. 

İzmir Gediz Elektrik İletişim Bilgileri

Gediz Elektrik Perakende Satış AŞ İletişim Bilgileri:

Adres: Adalet Mah. Anadolu Cad. No:41 Megapol Tower Kat:19 35530 Bayraklı / İZMİR

E-posta Adresi: bilgi.gedizperakende@aydemenerji.com.tr

İletişim Merkezi: 0850 800 0 186

Whatsapp Hattı: 0850 575 00 02

Ege Bölgesindeki Diğer Şehirler için Elektrik Dağıtım Fiyatları ve Bilgileri

Ege Bölgesindeki şehirler şunlardır. 

 • İzmir
 • Manisa
 • Aydın
 • Denizli
 • Muğla
 • Afyonkarahisar
 • Kütahya
 • Uşak

İzmir elektrik dağıtım şirketi GDZ Elektrik Dağıtım A.Ş.dir. 

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Nisan 2024
Ezgi Koca
Ezgi Koca
Baş Editör
Yazar Hakkında
Ezgi Koca, 21 Ağustos 1989 İstanbul doğumludur. 2012 yılında Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra çeşitli ajanslarda içerik editörlüğü ve dijital proje yöneticiliği yaptı. Encazip baş editörü olarak 2021'den bu yana görev yapıyor.
Detaylı Bilgi