Van Elektrik Şirketleri ve Van İndirimli Elektrik Aboneliği

Van Bölgesinde elektrik dağıtımı Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. sorumluluğundadır. Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş. ise Van Bölgesine elektrik tedarik etmektedir.
İndirimli Elektrik Van | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Van Bölgesi serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen aboneler Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği serbest tüketici limitini aşmak zorundadır. Yıllık 950 kWh üzeri elektrik kullanan her elektrik abonesi serbest tüketici sınıfına dahildir. Van’nın yüz ölçümü 1.938 km² ve 2020’deki nüfusu 1.149.342’dir. Van bölgesinde Ocak 2021 için faturalanan elektrik tüketimi 99.517,41 MWh, sayaç adedi ise 399.773’tür. Van Bölgesinde Türkerler Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş.; abonelik işlemleri, faturalandırma, fatura tahsilatı, fatura itirazı ve güvence bedeli iadesinden sorumludur. 

Van Bölgesinde Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. ise bakım onarım, altyapı, sokak aydınlatmaları, elektrik enerjisinin adrese ulaşması, yeni inşa edilen herhangi bir meskene bağlanması, sayaç okuma ve sayaç değişikliğinden sorumludur. Ayrıca Van Bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile elektrik dağıtım şirketi ilgilenir. Van Bölgesi elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen tüketiciler, aşağıdaki tabloyu inceleyerek tedarikçi değişikliği için başvuru yapabilir.

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Van Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti

Van bölgesi elektrik dağıtım şirketi Vangölü Elektriktir. Her şehrin kendine ait dağıtım şirketi vardır ve değiştirilemez. Van bölgesinde Vangölü Elektrik hizmet vermektedir. Elektrik dağıtım şirketleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmiştir ve Van bölgesi özel elektrik dağıtım şirketleri yoktur. Her bir bölge için bir elektrik dağıtım şirketi görevlendirilmiştir ve tüm tedarikçilerinin elektriğinin tüketicilere dağıtımını, elektrik dağıtım şirketleri yapar. Elektrik tedarik hizmeti ile elektrik dağıtım hizmeti farklıdır ve farklı kurumlar aracılığıyla hizmet sağlanır.

Elektrik Piyasası Kanununun 12.09.2012 tarihli 3. maddesi, “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile dağıtım ve perakende satış faaliyetleri; 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmeye başlandı ve elektrik dağıtımı ile elektrik satışı birbirinden ayrıldı.

Van bölgesi elektrik abonelik başvurusu, Van’da görevli elektrik tedarik hizmeti veren Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafına yapılır, elektrik açtırmak için ise Van’da görevli elektrik tedarik şirketi Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafına yapılır. Van Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş., elektrik kesintisi, sayaç takılması ve okunması hizmetlerini de karşılar.

Van Vangölü Elektrik Tarifeleri

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen ulusal elektrik tarifeleri, Van Vangölü Elektrik tarifeleridir. Ancak farklı tarifelerden elektrik kullanmak da mümkündür. EPDK’nin belirlediği serbest tüketici limitini geçen elektrik aboneleri, Van için belirlenen görevli elektrik tedarik şirketi Van Türkerler Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş. yerine tedarikçi değiştirerek farklı bir firmadan daha cazip fiyatlara elektrik tedarik edebilir.

Van Vangölü Elektrik İndirimli Elektrik Dağıtımı

Van indirimli elektrik tarifeleri, ulusal tarifelerden farklıdır. Vangölü indirimli elektrik dağıtımı ancak tedarikçi değiştirerek mümkündür çünkü dağıtım ücretleri sabittir ve değişmez. İndirimli elektrik fiyatları, EPDK tarafından belirlenen ulusal elektrik tarifelerinden daha ucuz olan tarifelerdir ve elektrik tedarikçisi değiştirilerek indirimli elektrik kullanılabilir. Elektrik dağıtım şirketleri indirim veya kampanya sunamaz, yalnızca serbest elektrik tedarik firmaları indirimli elektrik imkanı sunar.

Van indirimli elektrik dağıtımı nedir?

Van indirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir.

Van Türkerler Vangölü Elektrik Fiyatları

Van Türkerler Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş. firması elektrik fiyatları evler için 2.25 TL, ticarethaneler için 4.62 TL ve sanayiler için 4.48 TL’dir.

Evlerde kullanılan elektronik eşyaların bir ayda harcadığı elektrik miktarı ve faturaya yansıyan tutarı ortalama olarak aşağıda belirtilmektedir:

 • D enerji verimliliği sınıfında bir buzdolabı ayda ortalama 21 kWh elektrik tüketir ve faturaya 43 TL tutarında yansır.  
 • Ortalama bir dizüstü bilgisayar tam zamanlı şekilde haftada 5 gün ve günde 8 saat kullanıldığında 12 kWh elektrik tüketir ve faturaya 25 TL tutarında yansır. 
 • Bir fırın günde 1 saat çalıştığında ayda ortalama olarak 30 kWh elektrik tüketir ve faturaya 61 TL tutarında yansır.  
 • 18000 BTU ev tipi bir klima günde 3 saat soğutma modunda çalıştığında aylık ortalama 24 kWh elektrik tüketir ve faturaya 50 TL olarak yansır.  
 • F enerji sınıfı 4K ve HD özellikli bir televizyon aylık ortalama 13 kWh elektrik tüketir ve faturaya 26 TL tutarında yansır.  
 • A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi aylık ortalama 13 kWh elektrik tüketir ve faturaya 26 TL yansır.  
 • C enerji sınıfı bir bulaşık makinesi aylık ortalama 25 kW elektrik tüketir ve faturaya 50 TL yansır. 

Ortalama hesaplama ile klima kullanılmayan bir evde, sadece yukarıdaki tüketim miktarına göre, toplam aylık fatura tutarı minimum 229 TL olur. (Yüksek kademe olarak 2022 Ocak-Şubat-Mart dönemi için hesaplanmaktadır.)

Van Vangölü Elektrik Borç Sorgulama

Van Türkerler Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş. borç sorgulaması yapmak için, abone numarası, sayaç numarası veya sözleşme numarası gibi tekil kodlar gerekir.

 • Van bölgesinde Türkerler Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş. 0850 211 24 24 numaralı Vangölü Elektrik çağrı merkezini arayarak borç sorgulama yapılabilir. 
 • Van Türkerler Vangölü Elektrik internet sitesine girip canlı destek sayfasından borç sorgulanabilir. 

Fatura ödemesi Van Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş.’nin internet sitesindeki hızlı fatura ödeme sayfasından veya anlaşmalı bankaların fatura ödeme kanallarından yapılabilir. 

Van Vangölü elektrik borç sorgulama sonucuna nasıl itiraz edilir?

Van Vangölü Elektrik borç itirazı internet sitesi aracılığıyla yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak yapılır.

Van Vangölü Elektrik Abonelik İşlemleri

Van Vangölü elektrik aboneliği değiştirmek çok basit bir işlemdir ve mesafeli sözleşme ile farklı bir elektrik tedarikçisine geçiş yapılabilir. 

Van elektrik abonelik iptali nasıl yapılır? 

Van Vangölü Elektrik abonelik iptali e-devlet üzerinden yapılır. Ayrıca elektrik abonelik dilekçesi yazılarak Vangölü Elektrik firmasına iletilebilir.

Van Vangölü Elektrik abonelik iptal süreci ne kadar sürer?

Abonelik iptal başvurusunun yapılmasından sonra 3 iş günü içerisinde abonelik iptali gerçekleşir. 

Van Vangölü Elektrik abonelik iptali için gereken koşullar nedir?

Van Vangölü Elektrik abonelik iptali için, gereken belgelerin firmaya bildirilmesi ve elektrik borcunun kapatılması gerekir.

Van Vangölü Elektrik Abonelik İptali

Van Vangölü Elektrik abonelik iptali, abonelik başlarken hazırlanan elektrik abonelik sözleşmesinin sonlandırılması ile yapılır. Tedarikçi değiştirmek için Van Vangölü Elektrik aboneliğini sonlandırmak gerekir. 

Mesken tipi Van elektrik abonelik iptali için gerekli belgeler şunlardır:

 • Güvence bedeli iadesi için IBAN numarası (PTT aracılığıyla ya da elden güvence bedeli alma seçenekleri bulunmaktadır.)
 • Kimlik Belgesi (Bilgi teyidi ve kontrolü için gereklidir.)
 • Abonelik iptali yapılacak olan meskenin sayaç seri numarası (Tekil kod) veya elektrik tesisat numarası 

İstenen belgeler ile Vangölü Elektrik Hizmet Noktaları, e-devlet, Müşteri İlişkileri Merkezi (MİM) ve Çağrı Merkezi üzerinden Van Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş. abonelik iptali yapılır. Farklı bir gün belirtilmemişse 3 iş günü içerisinde elektrik bağlantısı kesilir.

Ticarethane (iş yeri) tipi Van elektrik abonelik iptali için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kimlik Belgesi (Bilgi teyidi için)
 • Abonelik iptali yapılacak ticarethanenin sayaç seri numarası (Tekil kod) veya elektrik tesisat numarası
 • Güvence bedeli iadesinin yapılabilmesi için IBAN numarası (PTT aracılığıyla ya da elden güvence bedeli alma seçenekleri bulunmaktadır.)
 • Vekaleten abonelik iptalini gerçekleştirecek olan kişinin, yönetim kurulundan yetki belgesi, vekalet, şirket kaşesi ve imza sirküleri alması gerekir. 

Van Vangölü Elektrik Aboneliği Başlatma

İlk kez elektrik bağlanacak bir meskene elektrik bağlatma işlemi ile Van Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. ilgilenir. Ancak meskende daha önceden var olan elektrik kapatılmışsa yeniden abonelik açtırılmalıdır. Van Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş elektrik aboneliği başlatmak için Müşteri İlişkileri Merkezinden randevu almak gerekir. Randevuya istenilen belgelerle gidip elektrik aboneliği başlatılır. Van elektrik açtırma için gerekli belgeler şunlardır: 

 • Nüfus cüzdanı
 • Meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb.
 • Eğer varsa eski bir fatura ya da tesisat numarası

Elektrik abonelik başvuru ücreti alınmaz. Onun yerine elektrik tedarik şirketi güvence bedeli tahsil eder ve abonelik sonlandırıldığında iadesi tüketiciye yapılır

Van Vangölü Elektrik Abonelik Başvuru Süreci

Van’da elektrik aboneliği için Türkerler Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş ile anlaşma yapılmalıdır. Van bölgesi için Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş.’den online olarak veya e-devlet üzerinden elektrik tedarik işlemi başlatılır. Van Vangölü Elektrik başvuru süreci e-devlet üzerinden sisteme giriş yaparak https://www.turkiye.gov.tr/turkerler-vangolu-elektrik-perakende-satis-as linkinden direkt abonelik başvuru talebi oluşturularak başlatılır. Van elektrik açtırma için tedarik şirketine iletilecek belgeler şunlardır:

 • Kimlik belgesi
 • Abonelik açtırılacak meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb.
 • Eski bir fatura veya tesisat numarası

Elektrik aboneliği başvurusu ücretsizdir ancak elektrik tedarik şirketine bir kereye mahsus güvence bedeli verilir. Güvence bedeli abonelik sonlandırıldığında geri alınır. 

Van Vangölü Elektrik Abonelik Devretme ve Devralma İşlemi

Van Vangölü Elektrik abonelik devretme işlemi sırasında, aboneliği devredecek kişi ile devralacak kişinin birlikte bulunmasına gerek bulunmaz. Vangölü Elektrik abonelik devretme için gerekli belgeler şunlardır:

Mesken için: 

 • DASK belgesi
 • Kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport)
 • Kiracılar için kira kontratı
 • Mülk sahipleri için tapu
 • Abonelik devri vefat eden birisi adına yapılacaksa %50 muvafakat ile veraset ilamı

Sanayi veya ticarethaneler için:

 • Kiracılar için kira kontratı
 • Mülk sahipleri için tapu
 • Vergi levhası
 • DASK (6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu kapsamındaki binalar için)
 • Abonelik devri vefat eden birisi adına yapılacaksa %50 muvafakat ile veraset ilamı
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Faaliyet belgesi
 • İmza sirküleri ya da vekaletname (Tam yetkili vekaletname veya içerisinde “elektrik” ibaresi geçen vekaletname gerekir.)

Aboneliği devralacak kişi, yukarıdaki belgelerin yanı sıra aboneliği devredek kişinin kimlik bilgileri ve imzalı dilekçesiyle birlikte devir işlemini tamamlayabilir. Abonelik şirket adına ise yetkili kişinin kimliği ile vergi levhası ve imza sirküsü fotokopileri de gerekir.

Van Vangölü Elektrik Perakende Satış Sözleşmesi

Perakende elektrik satış sözleşmesi Türkerler Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş ile yapılır. Van ve Manisa için görevli elektrik tedarik firması Vangölü Elektriktir. 

Van Vangölü Elektrik Şikayetleri

Van Vangölü elektrik şikayetleri nelerdir?

Resmi Gazete'de yayımlanan 30 Mayıs 2018 tarihli ve 30436 sayılı Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 38. maddesine göre tedarikçi firmaların her biri; kendilerine yapılan tüketici başvuru sayısını, başvuru konusunu ve başvuru sonucuna ilişkin raporları her ay düzenli olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) sunar ve ilk 5 sırada yer alan şikayetlerden oluşan özet rapor ise tedarik şirketinin internet sitesinde yayımlanır. Van Vangölü elektrik şikayetleri Vangölü Elektrik Perakende Satış AŞ internet sitesinde her ay düzenli olarak yayınlanmaktadır, okumak isteyen herkese açıktır.

Van Vangölü elektrik şikayet hattı nedir?

Van elektrik şikayet hattı tüm Türkiye için 186’dır. Van Vangölü elektrik şikayet ve arıza için de 186 aranabilir.

Van Vangölü Elektrik Fatura Ödeme

Van Türkerler Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş. elektrik faturası nasıl ödenir?

Van Vangölü Elektrik elektrik faturası, Müşteri İlişkileri Merkezlerinde işlem ücreti olmaksızın nakit olarak veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödenebilir. Van Vangölü Elektrik fatura ödeme için elektrik faturası veya sözleşme numarası belirtilmelidir. 

Van Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş. için fatura ödeme işlemi online yapılabilir mi? 

Van Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş. fatura ödemesi Vangölü Elektrik web sitesinde bulunan hızlı fatura ödeme veya online işlemler sayfasından kredi kartı kullanarak yapılabilir. 

Van Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş. için özel ödeme yöntemleri var mıdır?

Van Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş. fatura ödeme işlemi anlaşmalı bankaların ATM, internet, mobil uygulama, telefon hattından veya veznelerinden yapılabileceği gibi müşterisi olunan bankaya Vangölü Sözleşme Hesap Numarası belirtilebilir ve otomatik ödeme talimatı verilebilir. 

Van Vangölü Elektrik Başvuru Nasıl Yapılır?

Van Vangölü Elektrik Dağıtım Şirketine nasıl başvuru gerçekleştirilir?

Van Vangölü Elektrik dağıtım şirketine e-devlet üzerinden başvuru gerçekleştirilebilir. e-devlet üzerinden başvuru tamamladıktan sonra e-imzası olmayan tüketicilerin Müşteri İlişkileri Merkezi için randevu alması ve perakende satış sözleşmelerini imzalamaya gitmesi gerekir. Ayrıca abonelik işlemleri için Vangölü elektrik dağıtım şirketi web sitesi aracılığı ile Müşteri İlişkileri Merkezinden randevu alınabilir. Aynı şekilde web sitesi üzerinden TC kimlik numarası ile randevu sorgulama da yapılabilmektedir.

Van Vangölü Elektrik başvuru gerçekleştirme koşulları nedir? 

Van Vangölü Elektrik başvurusu yapabilmek için abonelik istenen adrese ait aktif sözleşme ve borç bulunmaması gerekir. Abonelik istenen adres için aktif sözleşme ya da borç bulunması durumunda işlem yapılamaz. Bu şartlar sağlandığında faturaya güvence bedeli yansıtılır ve sözleşme imzalanmaya hazır hale gelir. 

Van Vangölü Elektrik başvuru süreci ne kadar sürede sonuçlanır?

Van Vangölü Elektrik perakende satış sözleşmesinin başvuru süreci aynı gün içerisinde işleme alınır ve dağıtım şirketi ile iletişime geçilir. Dağıtım şirketinin istediği yükümlülükler yerine getirilmişse dağıtım şirketi abonelik istenen adres yerleşim merkezlerine yakınsa 24 saat içinde, yerleşim alanı dışındaysa 48 saat içinde elektrik bağlar. 

Van Vangölü Elektrik Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır?

Van bölgesi Vangölü Elektrik başvuru takip işlemi, 0850 211 24 24 numaralı iletişim hattından veya Vangölü Elektrik internet sitesinden yapılır. Vangölü Elektrik başvuru iptali 0850 211 24 24 numaralı iletişim hattından veya Vangölü Elektrik internet sitesinden yapılır.

Van Vepsaş Adres ve Telefon Bilgisi

Van Bölgesi Türkerler Vangölü Elektrik Perakende Satış A.Ş. adresi, Paşabağı Mah. 160. Sokak No: 8 (Valilik Bitişiği, 3.Noter arkası) Haliliye/Van’dır. Van Vangölü Elektrik telefon numarası 0850 211 24 24’tür. Vangölü Elektrik Van Bölge Müdürlüğü telefon numarası 0850 314 97 00’dır.

Van Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. İletişim Bilgileri

Vangölü Elektrik Dağıtım İletişim Bilgileri: Süphan Mahallesi Sümerbank Caddesi Vedaş Sitesi B Blok No:9 Edremit/Van’dır. Van Vangölü Elektrik Dağıtım telefon numarası 0850 211 0 186’dır. Van Vangölü Elektrik Dağıtım için Alo 186 numaralı hattan bilgi alınabilir. 

İlgili İçerikler

22 Kasım 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 12 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi