Trabzon Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. İndirimli Elektrik Dağıtımı ve Elektrik Kesintileri

Trabzon’da elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketicilerin elektrik tedariği, son kaynak elektrik tedariği kapsamında Aksa Çoruh Elektrik Perakende Satış A.Ş tarafından, elektrik dağıtımı ise Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇORUH EDAŞ) tarafından sağlanır.
İndirimli Elektrik Trabzon | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Trabzon’un 2019’da açıklanan nüfusu 807.903’tür ve yüzölçümü 4.685 km²’dir. 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla Trabzon’da bulunan sayaç adedi 604.573’tür. 2021 Ocak döneminde Trabzon bölgesinde faturalanan elektrik tüketimi ise 113.514,01 MWh’dir. 

Trabzon’da serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen abonelerin elektrik tüketimi yıllık 950 kWh ve üzeri olmalıdır. Trabzon’da elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen aboneler, serbest tüketici olmak zorundadır. Serbest tüketiciler, ikili anlaşma ile yazılı veya mesafeli olarak tedarikçi değiştirebilir. Mesafeli sözleşmeler, internet üzerinden veya çağrı merkezleri aracılığıyla yapılır. Trabzon bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile tedarikçi değiştirmenin ilgisi yoktur. Trabzon elektrik kesintileri için 186 numaralı elektrik arıza hattı aranmalıdır.

İndirimli elektrik dağıtımı nedir?

İndirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir ve tüm elektrik dağıtım şirketleri aynı birim fiyatı uygular.

Trabzon Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti 

Trabzon bölgesi elektrik dağıtım şirketi Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş.’dir. Bölgenin görevli elektrik tedarik şirketi ise AKSA Çoruhtur.

Her bölgede görevlendirilmiş bir tane elektrik dağıtım şirketi olduğundan dağıtım şirketleri elektrik aboneliği başlatmak isteyen herkese hizmet sağlamakla görevlidir. Trabzon’da elektriğin dağıtılması, dağıtım için kullanılan alt yapı ve sayaç okuma görevi elektrik dağıtım Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye (ÇORUH EDAŞ) aittir. Trabzon bölgesinde, diğer bölgelerde olduğu gibi elektrik dağıtım şirketi değiştirilemez ancak tedarik şirketi değiştirilebilir.

Elektrik kesintisi, sayaç takılması ve sayaç okunması elektrik dağıtım şirketinin sorumluluğudur. Trabzon Bölgesi elektrik abonelik başlatma başvurusu görevli elektrik tedarik firmalarının sorumluluğundadır. Trabzon’da görevli elektrik tedarik şirketi ise Aksa Çoruh Elektrik Perakende Satış A.Ş’dir. 

Elektrik dağıtım hizmeti ve elektrik tedarik hizmeti farklı kurumlar aracılığıyla yürütülür. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 12.09.2012 tarihli toplantısında değiştirilen Elektrik Piyasası Kanunu’nun 3. maddesinin 1. fıkrası (c) bendinde yer alan; dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmesine ilişkin hazırlanan “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile elektrik dağıtımı ve elektrik satışı birbirinden ayrılmıştır.

Trabzon Aksa Çoruh Elektrik Perakende Satış A.Ş Elektrik Tarifeleri 

Trabzon Aksa Çoruh elektrik tarifeleri, son kaynak elektrik tedariği görevi kapsamında uygulanan elektrik tarifeleridir ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir.

Serbest tüketici sınıfında olmayan ya da serbest tüketici olup da elektrik tedarik şirketini değiştirmemiş elektrik aboneleri, bölgelerindeki görevli elektrik tedarik şirketinden son kaynak elektrik tedariği kapsamında enerji tedarik eder.

Trabzon’daki tüketiciler için 2024 Mayıs itibarıyla Aksa Çoruh tarafından son kaynak elektrik tedariği kapsamındaki tüketicilere uygulanan vergiler dahil ulusal elektrik fiyatı 2.25 TL’dir.  

Serbest tüketicilerin geçiş yapabileceği Trabzon bölgesi indirimli elektrik tarifeleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir:  

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Trabzon Aksa Çoruh İndirimli Elektrik Dağıtımı 

Trabzon bölgesinde elektrik dağıtımı ÇORUH EDAŞ tarafından yapılır. Trabzon Çoruh Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇORUH EDAŞ) firması indirimli elektrik dağıtımı yapamaz çünkü dağıtım fiyatı sabittir ve indirim uygulanamaz. İndirimli elektrik, Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği, ulusal elektrik tarifesinden daha ucuz elektriktir ve elektrik tedarik firması değiştirerek indirimli elektrik kullanılabilir. Elektrik dağıtım firmaları indirim sağlayamaz, sadece serbest elektrik tedarikçileri indirimli elektrik avantajı sağlar.

Elektrik dağıtım bedelinde indirim yapılamaz.

Çoruh Elektrik Dağıtım bölgesinde elektrik tedarik şirketi fark etmeksizin tüm tüketicilere uygulanan elektrik dağıtım bedelleri Ulusal Elektrik Tarifesi ile sabittir.

Trabzon Aksa Çoruh Elektrik Perakende Satış A.Ş Elektrik Fiyatları 

Trabzon Aksa Çoruh Elektrik Perakende Satış A.Ş firması elektrik fiyatları ticarethaneler için 4.62 TL, evler için 2.25 TL’dir. Bu fiyatlar, elektrik tedarikçisini değiştirmemiş olan tüketicilere son kaynak tedariği kapsamında uygulanan fiyatlardır. 

Aşağıda evlerde kullanılan elektronik aletlerin bir ayda tükettiği ortalama elektrik miktarı ve faturaya yansıyan tutarı belirtilmiştir: 

 • D enerji sınıfı bir buzdolabı aylık ortalama 43 TL tutarında 21 kWh elektrik tüketir. 
 • Ortalama bir dizüstü bilgisayar haftada 5 gün ve günde 8 saat tam zamanlı kullanıldığında ayda ortalama olarak 25 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  
 • Bir fırın günde 1 saat çalıştığında aylık ortalama 61 TL tutarında 30 kWh elektrik tüketir.  
 • 18000 BTU ev tipi bir klima günde 3 saat soğutma modunda çalıştığında aylık ortalama 50 TL tutarında 24 kWh elektrik tüketir. 
 • F enerji sınıfı 4K ve HD özellikli bir televizyon aylık ortalama 24 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  
 • A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi aylık ortalama 26 TL tutarında 13 kWh elektrik tüketir. 
 • C enerji sınıfı bir bulaşık makinesi ekonomik programda kullanıldığında aylık ortalama 50 TL tutarında 25 kW elektrik tüketir. 

Bu durumda klima kullanılmayan bir evde, sadece temel elektrikli aletler kullanıldığında aylık elektrik faturası tutarı 229 TL olur. (Yüksek kademe olarak 2022 Ocak-Şubat-Mart dönemi için hesaplanmaktadır.) 

Trabzon Aksa Çoruh Elektrik Perakende Satış A.Ş Borç Sorgulama

Trabzon bölgesi Aksa Çoruh Elektrik Perakende Satış A.Ş borç sorgulaması; sayaç numarası, abone numarası ya da sözleşme numarası gibi tekil kodlar kullanılarak elektrik tedarik şirketlerinin internet sitesi üzerinden veya anlaşmalı bankaların fatura ödeme kanallarından, tedarikçi seçiminden sonra yapılabilir.

Trabzon bölgesinde Aksa Çoruh Elektrik Perakende Satış A.Ş için borç sorgulama 444 9 186 numaralı Aksa Çoruh çağrı merkezini arayarak yapılabilir.  

Aksa Çoruh internet sitesine girip Online İşlem Merkezi aracılığıyla borç sorgulanabilir.  

Trabzon elektrik borç sorgulama sonucuna nasıl itiraz edilir?  

Trabzon Aksa Çoruh borç itirazı, internet sitesi aracılığıyla yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak yapılır.

Trabzon Aksa Çoruh Elektrik Perakende Satış A.Ş Abonelik İptali

Trabzon bölgesinde elektrik abonelik iptali nasıl yapılır?  

Trabzon Aksa Çoruh elektrik aboneliği iptali, elektrik tedarikçisi ile yapılmış olan elektrik abonelik sözleşmesinin sonlandırılması ile yapılır.

Trabzon elektrik abonelik iptali “ev” için gerekli belgeler şunlardır: 

 • Abonelik iptali yapılacak evin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod) 
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.) 
 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için)

Belgeleri kullanarak Aksa Çoruh Hizmet Noktaları, e-devlet, Online Hizmetler Merkezi veya Çağrı Merkezi üzerinden Aksa Çoruh Elektrik abonelik iptali yapılır.  

Trabzon elektrik abonelik iptali “ticarethane (iş yerleri)” için gerekli belgeler şunlardır: 

 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için) 
 • Abonelik iptali yapılacak ticarethanenin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod) 
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.) 
 • Abonelik iptalini gerçekleştirecek özel ya da tüzel kişi başkası ise, şirketin yönetim kurulundan yetki belgesi, vekalet, şirket kaşesi ve imza sirküleri

Elektrik abonelik iptal dilekçesi nasıl yazılır? 

Elektrik abonelik iptali; tekil kod (tesisat-abone numarası), kimlik belgesi ve güvence bedelini geri alabilmek için iban numarası veya banka hesap bilgisi belirtilerek yazılır. Elektrik abonelik iptal dilekçesi, hizmet alınan tedarik şirketinin müşteri hizmetleri merkezine iletilir.

Trabzon elektrik abonelik iptal süreci ne kadar sürer? 

Trabzon Aksa Çoruh elektrik aboneliği, özellikle bir tarih belirtilmediyse iptal başvurusunun yapılmasından 3 gün sonra sonlandırılır ve elektrik kesilir.  

Trabzon elektrik abonelik iptali için gereken koşullar nedir? 

Trabzon Aksa Çoruh elektrik abonelik iptali için, gerekli belgelerin firmaya bildirilmesi ve elektrik faturası borcunun tamamının ödenmesi gerekir.

Trabzon Aksa Çoruh Elektrik Şikayetleri

Trabzon Aksa Çoruh elektrik şikayetleri nelerdir? 

30 Mayıs 2018 tarihli ve 30436 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 38. maddesine göre her tedarikçi; kendilerine iletilen tüketici başvuru sayısı, başvuru konusu ve sonucuna ilişkin raporları aylık olarak EPDK’ye belirli bir formatta sunar ve ilk 5 sırada yer alan şikayetlere ilişkin özet raporu ise kendi internet sitesinde yayımlar.

Trabzon Aksa Çoruh elektrik şikayetleri Aksa Çoruh web sitesinde aylık olarak yayınlanmaktadır. 

Trabzon elektrik şikayet hattı nedir? 

Trabzon elektrik şikayet hattı 186’dır. Trabzon dışından yapılacak şikayetler için 444 9 186 numaralı telefon aranmalıdır.

Trabzon Aksa Çoruh Elektrik Perakende Satış A.Ş Elektrik Fatura Ödeme

Trabzon bölgesinde Aksa Çoruh Elektrik Perakende Satış A.Ş firmasına elektrik faturası nasıl ödenir?

Aksa Çoruh İşlem Merkezi noktalarında, elektrik faturası nakit olarak ödenebilir ve işlem ücreti alınmaz. Ayrıca anlaşmalı bankalar aracılığıyla da fatura ödenebilir. Ödeme yapabilmek için fatura veya sözleşme numarası belirtmek gerekir.

Trabzon bölgesinde Aksa Çoruh Elektrik firması fatura ödeme işlemi online yapılabilir mi?

Trabzon bölgesinde Aksa Çoruh Elektrik firması fatura ödeme işlemi online olarak kredi kartı ile yapılabilir.

Trabzon bölgesinde Aksa Çoruh Elektrik firması için özel ödeme yöntemleri var mıdır?

Trabzon bölgesinde Aksa Çoruh Elektrik firması fatura ödeme işlemi PTT şubelerinden yapılabilir ve işlem ücreti alınmaz.

Trabzon Bölgesi Aksa Çoruh Başvuru Nasıl Yapılır?

Trabzon Çoruh Elektrik Dağıtım Şirketine (ÇORUH EDAŞ) aşağıdaki belgeler ile dağıtım hizmeti için başvuru yapılır:

 • Kimlik belgesi
 • Tapu, ikametgah veya kira kontratı gibi bir mülkiyet belgesi
 • Onaylı elektrik hattı planı veya formül proje numarası
 • İskan raporu

Trabzon’da elektrik başvurusu değerlendirilmesi, Trabzon’daki elektrik dağıtım şirketi tarafından yapılacak inceleme sonucunda onaylanacaktır. Başvurunun onaylanması için elektrik hattı kontrolü yapılır ve gerekirse saha etüdü gerçekleştirilir. İnceleme 10-20 iş günü sürebilir. Dağıtım başvurusu onaylandıktan sonra, başvuruyu yapan kişi ile dağıtım firması arasında bağlantı anlaşması yapılır. Anlaşma için gerekli belgeler, dağıtım şirketine iletilmelidir.

Elektrik bağlandığında ise elektrik tedarik şirketi ile anlaşma yapılmalıdır. Trabzon bölgesi için Aksa Çoruh Elektrik Perakende Satış A.Ş’den online randevu alarak elektrik tedarik işlemi başlatılır.

Trabzon elektrik açtırma için tedarik şirketi aşağıdaki belgeleri talep edebilir:

 • Nüfus cüzdanı
 • Meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb.
 • Eğer varsa eski bir fatura ya da tesisat numarası

Elektrik aboneliğini üzerine alma ücretsizdir ancak elektrik tedarik şirketleri bir kereye mahsus güvence bedeli tahsil eder ve abonelik sonlandırıldığında tüketici güvence bedelini geri alabilir.

Trabzon Bölgesi Aksa Çoruh Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır? 

Trabzon bölgesi Aksa Çoruh başvuru takip işlemi, 444 9 186 numaralı iletişim hattından veya Aksa Çoruh internet sitesinden yapılır. Trabzon bölgesi Aksa Çoruh başvuru iptali ise aynı şekilde 444 9 186 numaralı iletişim hattından veya Aksa Çoruh internet sitesinden yapılır.

Trabzon Aksa Çoruh Adres ve Telefon Bilgisi 

Trabzon Aksa Çoruh Genel Müdürlüğü: Esentepe Mah. Yavuz Selim Bulv. Özgür İş Merk. No:131/A Trabzon

Trabzon bölgesi Aksa Çoruh telefon numarası 0462 377 61 00’dır. 

Çoruh EDAŞ Genel Müdürlüğü: Güzelyalı Mahallesi, Mevlana Sokak, No:9, Arsin/Trabzon 

Çoruh EDAŞ e-posta: bilgi@coruhedas.com.tr 

Trabzon Aksa Çoruh Elektrik İletişim Bilgileri 

Aksa Çoruh Elektrik Trabzon Müşteri Hizmet Merkezleri iletişim bilgileri ve adresleri aşağıdadır: 

 • Trabzon Merkez Müşteri Hizmet Merkezleri

Adres: Esentepe Mahallesi Yavuz Selim Bulvarı Özgür İş Merkezi No:131/A TRABZON  

Telefon:(0462)3776100 

 • Ayasofya Müşteri Hizmet Merkezleri

Adres: Fatih. Mah. Zambak Sok. Özer Apt. B Blok Altı/TRABZON  

Telefon: (0462)3776101 

 • Akçaabat Müşteri Hizmet Merkezleri

Adres: Dürbınar Mah. Tütüncü Sokak No: 13/C Akçaabat/TRABZON 
Telefon: (0462)3776109 

 • Araklı Müşteri Hizmet Merkezleri

Adres: Merkez Mah. Menekşe Sok. No:4/A Araklı/TRABZON 

Telefon: (0462)3776293 

 • Arsin Müşteri Hizmet Merkezleri 

Adres: Güzel Yalı Mah. Mevlana Cad.No.9 Arsin/TRABZON 

Telefon: (0462)3776129 

 • Beşikdüzü Müşteri Hizmet Merkezleri

Adres: Cumhuriyet Mah. Meydan Cad.No:11/D Beşikdüzü/TRABZON 

Telefon: (0462)3776118 

 • Çarşıbaşı Müşteri Hizmet Merkezleri

Adres: Merkez Mah. Avni AKKAN Cad.No:18 Çarşıbaşı/TRABZON  

Telefon: (0462)3776111 

 • Çaykara Müşteri Hizmet Merkezleri

Adres: Işıklı Mah. Cami Sok.No12 Çaykara/TRABZON 

Telefon: (0462)3776140 

 • Düzköy Müşteri Hizmet Merkezleri

Adres: Orta Mah. Davut Kayhan Cad.No:4 Düzköy/TRABZON 

Telefon: (0462)3776120 

 • Maçka Müşteri Hizmet Merkezleri

Adres: Merkez Mah. Atatürk Cad. 1 No’lu Sok. No:34 Maçka/TRABZON  

Telefon:(0462)3776122 

 • Of Müşteri Hizmet Merkezleri

Adres: Solaklı Mah. Mehmet Akif Ersoy Cad. No:32/B Of/TRABZON  

Telefon: (0462)3776136 

 • Sürmene Müşteri Hizmet Merkezleri

Adres: Çarşı Mah. Sahil Cad. No:27 Sürmene/TRABZON 

Telefon: (0462)3776133 

 • Şalpazarı Müşteri Hizmet Merkezleri

Adres: Kireç Mah. Cumhuriyet Cad. No:11/1 Şalpazarı/TRABZON 

Telefon: (0462)3776117 

 • Tonya Müşteri Hizmet Merkezleri

Adres: Orta Mah. Büyükliman Cad. No:14/A Tonya /TRABZON 
Telefon: (0462)3776113 

 • Vakfıkebir Müşteri Hizmet Merkezleri

Adres: Kemaliye Mah. Gülbahar Hatun Cad.No:85 Vakfıkebir/TRABZON 

Telefon: (0462)3776115 

 • Yomra Müşteri Hizmet Merkezleri

Adres: Gürsel Mah. Hükümet Cad. No:12 Yomra/TRABZON 

Telefon: (0462)3776126

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Ekim 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi