Tekirdağ Tredaş İndirimli Elektrik Dağıtımı ve Elektrik Kesintileri

Tekirdağ’da elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketicilerin elektrik tedariği, son kaynak elektrik tedariği kapsamında Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş. (Trepaş) tarafından, elektrik dağıtımı ise Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (Tredaş) tarafından sağlanır.
İndirimli Elektrik Tekirdağ | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Tekirdağ’ın 2019’da açıklanan nüfusu 1.03 milyondur ve yüzölçümü 6.339 km²’dir. 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla Tekirdağ’da bulunan sayaç adedi 654.068’dir. 2021 Ocak döneminde Tekirdağ bölgesinde faturalanan elektrik tüketimi ise 613.105,46 MWh’dir. Tekirdağ’da serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen abonelerin elektrik tüketimi yıllık 950 kWh ve üzeri olmalıdır. Tekirdağ’da elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen aboneler, serbest tüketici olmak zorundadır. Serbest tüketiciler, ikili anlaşma ile yazılı veya mesafeli olarak tedarikçi değiştirebilir. Mesafeli sözleşmeler, internet üzerinden veya çağrı merkezleri aracılığıyla yapılır. Tekirdağ elektrik kesintisi ve arızası ile tedarikçi değiştirmenin ilgisi yoktur. Tekirdağ elektrik kesintileri için 186 numaralı elektrik arıza hattı aranmalıdır.

İndirimli elektrik dağıtımı nedir?

Tekirdağ indirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir ve tüm elektrik dağıtım şirketleri aynı birim fiyatı uygular, indirim yapılamaz.

Tekirdağ Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti

Tekirdağ bölgesi elektrik dağıtım şirketi Trakya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketidir. Bölgenin görevli elektrik tedarik şirketi ise Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş.’dir. Her bölgede görevlendirilmiş bir tane elektrik dağıtım şirketi olduğundan dağıtım şirketleri elektrik aboneliği başlatmak isteyen herkese hizmet sağlamakla görevlidir. Tekirdağ’da elektriğin dağıtılması, dağıtım için kullanılan alt yapı ve sayaç okuma görevi elektrik dağıtım Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye aittir. Tekirdağ bölgesinde, diğer bölgelerde olduğu gibi elektrik dağıtım şirketi değiştirilemez ancak tedarik şirketi değiştirilebilir. Elektrik kesintisi, sayaç takılması ve sayaç okunması elektrik dağıtım şirketinin sorumluluğudur. Tekirdağ Bölgesi elektrik abonelik başlatma başvurusu görevli elektrik tedarik firmalarının sorumluluğundadır. Tekirdağ’da görevli elektrik tedarik şirketi ise Trepaş Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş.’dir. Elektrik dağıtım hizmeti ve elektrik tedarik hizmeti farklı kurumlar aracılığıyla yürütülür. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 12.09.2012 tarihli toplantısında değiştirilen Elektrik Piyasası Kanunu’nun 3. maddesinin 1. fıkrası (c) bendinde yer alan; dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmesine ilişkin hazırlanan “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile elektrik dağıtımı ve elektrik satışı birbirinden ayrılmıştır.

Tekirdağ Trakya (Trepaş) Elektrik Tarifeleri

Tekirdağ Trepaş Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş. elektrik tarifeleri, son kaynak elektrik tedariği görevi kapsamında uygulanan elektrik tarifeleridir ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir. Serbest tüketici sınıfında olmayan ya da serbest tüketici olup da elektrik tedarik şirketini değiştirmemiş elektrik aboneleri, bölgelerindeki görevli elektrik tedarik şirketinden son kaynak elektrik tedariği kapsamında enerji tedarik eder. Tekirdağ’daki tüketiciler için 2024 Mayıs itibarıyla Trepaş Trakya tarafından son kaynak elektrik tedariği kapsamındaki tüketicilere uygulanan vergiler dahil ulusal elektrik fiyatı 2.25 TL’dir. Serbest tüketicilerin geçiş yapabileceği Tekirdağ bölgesi indirimli elektrik tarifeleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Tekirdağ Trakya Tredaş İndirimli Elektrik Dağıtımı

Tekirdağ bölgesinde elektrik dağıtımı Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından yapılır. Tekirdağ Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. firması indirimli elektrik dağıtımı yapamaz çünkü dağıtım fiyatı sabittir ve indirim uygulanamaz. İndirimli elektrik, Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği, ulusal elektrik tarifesinden daha ucuz elektriktir ve elektrik tedarik firması değiştirerek indirimli elektrik kullanılabilir. Elektrik dağıtım firmaları indirim sağlayamaz, sadece serbest elektrik tedarikçileri indirimli elektrik avantajı sağlar.

Elektrik dağıtım bedelinde indirim yapılamaz.

Trakya Elektrik Dağıtım bölgesinde elektrik tedarik şirketi fark etmeksizin tüm tüketicilere uygulanan elektrik dağıtım bedeli EPDK tarafından yayınlanan Ulusal Elektrik Tarifesi ile sabittir.

Tekirdağ Trakya Elektrik Fiyatları

Tekirdağ bölgesi Trepaş firması elektrik fiyatları ticarethaneler için 4.62 TL, evler için 2.25 TL’dir. Bu fiyatlar, elektrik tedarikçisini değiştirmemiş olan tüketicilere son kaynak tedariği kapsamında uygulanan fiyatlardır. Aşağıda evlerde kullanılan elektronik aletlerin bir ayda tükettiği ortalama elektrik miktarı ve faturaya yansıyan tutarı belirtilmiştir: 

 • D enerji sınıfı bir buzdolabı aylık ortalama 43 TL tutarında 21 kWh elektrik tüketir. 
 • Ortalama bir dizüstü bilgisayar haftada 5 gün ve günde 8 saat tam zamanlı kullanıldığında ayda ortalama olarak 25 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  
 • Bir fırın günde 1 saat çalıştığında aylık ortalama 61 TL tutarında 30 kWh elektrik tüketir.  
 • 18000 BTU ev tipi bir klima günde 3 saat soğutma modunda çalıştığında aylık ortalama 50 TL tutarında 24 kWh elektrik tüketir. 
 • F enerji sınıfı 4K ve HD özellikli bir televizyon aylık ortalama 24 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  
 • A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi aylık ortalama 26 TL tutarında 13 kWh elektrik tüketir. 
 • C enerji sınıfı bir bulaşık makinesi ekonomik programda kullanıldığında aylık ortalama 50 TL tutarında 25 kW elektrik tüketir. 

Bu durumda klima kullanılmayan bir evde, sadece temel elektrikli aletler kullanıldığında aylık elektrik faturası tutarı 229 TL olur. (Yüksek kademe olarak 2022 Ocak-Şubat-Mart dönemi için hesaplanmaktadır.) 

Tekirdağ Trakya Elektrik Borç Sorgulama

Tekirdağ bölgesi Trepaş borç sorgulaması; sayaç numarası, abone numarası ya da sözleşme numarası gibi tekil kodlar kullanılarak elektrik tedarik şirketlerinin internet sitesi üzerinden veya anlaşmalı bankaların fatura ödeme kanallarından, tedarikçi seçiminden sonra yapılabilir. 

 • Tekirdağ bölgesinde Trepaş için borç sorgulama 444 88 35 numaralı Trepaş çağrı merkezini arayarak yapılabilir. 
 • Trepaş internet sitesine girip Müşteri Portalı aracılığıyla borç sorgulanabilir. 

Tekirdağ elektrik borç sorgulama sonucuna nasıl itiraz edilir?

Tekirdağ Trepaş borç itirazı, internet sitesi aracılığıyla yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak yapılır.

Tekirdağ Trakya Elektrik Abonelik İptali

Tekirdağ bölgesinde elektrik abonelik iptali nasıl yapılır?

Tekirdağ Trepaş elektrik aboneliği iptali, elektrik tedarikçisi ile yapılmış olan elektrik abonelik sözleşmesinin sonlandırılması ile yapılır. Tekirdağ elektrik abonelik iptali “ev” için gerekli belgeler şunlardır:

 • Abonelik iptali yapılacak evin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod)
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.)
 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için)

Belgeleri kullanarak Trepaş Hizmet Noktaları, e-devlet, Online Hizmetler Merkezi veya Çağrı Merkezi üzerinden Trakya Elektrik abonelik iptali yapılır. Tekirdağ elektrik abonelik iptali “ticarethane (iş yerleri)” için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için)
 • Abonelik iptali yapılacak ticarethanenin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod)
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.)
 • Abonelik iptalini gerçekleştirecek özel ya da tüzel kişi başkası ise, şirketin yönetim kurulundan yetki belgesi, vekalet, şirket kaşesi ve imza sirküleri

Elektrik abonelik iptal dilekçesi nasıl yazılır?

Elektrik abonelik iptali; tekil kod (tesisat-abone numarası), kimlik belgesi ve güvence bedelini geri alabilmek için iban numarası veya banka hesap bilgisi belirtilerek yazılır. Elektrik abonelik iptal dilekçesi, hizmet alınan tedarik şirketinin müşteri hizmetleri merkezine iletilir.  

Tekirdağ elektrik abonelik iptal süreci ne kadar sürer?

Tekirdağ Trakya elektrik aboneliği, özellikle bir tarih belirtilmediyse iptal başvurusunun yapılmasından 3 gün sonra sonlandırılır ve elektrik kesilir. 

Tekirdağ elektrik abonelik iptali için gereken koşullar nedir?

Tekirdağ Trakya elektrik abonelik iptali için, gerekli belgelerin firmaya bildirilmesi ve elektrik faturası borcunun tamamının ödenmesi gerekir.

Tekirdağ Trakya (Trepaş) Elektrik Şikayetleri

Tekirdağ Trakya elektrik şikayetleri nelerdir?

30 Mayıs 2018 tarihli ve 30436 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 38. maddesine göre her tedarikçi; kendilerine iletilen tüketici başvuru sayısı, başvuru konusu ve sonucuna ilişkin raporları aylık olarak EPDK’ye belirli bir formatta sunar ve ilk 5 sırada yer alan şikayetlere ilişkin özet raporu ise kendi internet sitesinde yayımlar. Tekirdağ Trakya Trepaş elektrik şikayetleri Trepaş web sitesinde aylık olarak yayınlanmaktadır.

Tekirdağ elektrik şikayet hattı nedir?

Tekirdağ elektrik şikayet hattı 186’dır. Tekirdağ dışından yapılacak şikayetler için 0282 258 26 00 numaralı telefon aranmalıdır.

Tekirdağ Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş. Elektrik Fatura Ödeme

Tekirdağ bölgesinde Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş. (Trepaş) firmasına elektrik faturası nasıl ödenir?

Trepaş İşlem Merkezi noktalarında, elektrik faturası nakit olarak ödenebilir ve işlem ücreti alınmaz. Ayrıca anlaşmalı bankalar aracılığıyla da fatura ödenebilir. Ödeme yapabilmek için fatura veya sözleşme numarası belirtmek gerekir.

Tekirdağ bölgesinde Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş. (Trepaş) firması fatura ödeme işlemi online yapılabilir mi?

Tekirdağ bölgesinde Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş. (Trepaş) firması fatura ödeme işlemi online olarak kredi kartı ile yapılabilir. 

Tekirdağ bölgesinde Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş. (Trepaş) firması için özel ödeme yöntemleri var mıdır?

Tekirdağ bölgesinde Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş. firması fatura ödeme işlemi PTT şubelerinden yapılabilir ve işlem ücreti alınmaz. 

Tekirdağ Bölgesi Trakya Trepaş Başvuru Nasıl Yapılır?

Tekirdağ Trakya Elektrik Dağıtım Şirketine aşağıdaki belgeler ile dağıtım hizmeti için başvuru yapılır:

 • Kimlik belgesi 
 • Tapu, ikametgah veya kira kontratı gibi bir mülkiyet belgesi
 • Onaylı elektrik hattı planı veya formül proje numarası
 • İskan raporu

Tekirdağ’da elektrik başvurusu değerlendirilmesi, Tekirdağ’daki elektrik dağıtım şirketi tarafından yapılacak inceleme sonucunda onaylanacaktır. Başvurunun onaylanması için elektrik hattı kontrolü yapılır ve gerekirse saha etüdü gerçekleştirilir. İnceleme 10-20 iş günü sürebilir. Dağıtım başvurusu onaylandıktan sonra, başvuruyu yapan kişi ile dağıtım firması arasında bağlantı anlaşması yapılır. Anlaşma için gerekli belgeler, dağıtım şirketine iletilmelidir. Elektrik bağlandığında ise elektrik tedarik şirketi ile anlaşma yapılmalıdır. Tekirdağ bölgesi için Trakya Elektrik Perakende Satış A.Ş.’den online randevu alarak elektrik tedarik işlemi başlatılır. Tekirdağ elektrik açtırma için tedarik şirketi aşağıdaki belgeleri talep eder.

 • Nüfus cüzdanı
 • Meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb.
 • Eğer varsa eski bir fatura ya da tesisat numarası

Elektrik aboneliğini üzerine alma ücretsizdir ancak elektrik tedarik şirketleri bir kereye mahsus güvence bedeli tahsil eder ve abonelik sonlandırıldığında tüketici güvence bedelini geri alabilir.

Tekirdağ Bölgesi Trakya Trepaş Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır?

Tekirdağ bölgesi Trakya Trepaş başvuru takip işlemi, 444 88 35 numaralı iletişim hattından veya Trepaş internet sitesinden yapılır.

Tekirdağ bölgesi Trakya Trepaş başvuru iptali ise aynı şekilde 444 88 35 numaralı iletişim hattından veya Trepaş internet sitesinden yapılır.

Tekirdağ Trepaş Adres ve Telefon Bilgisi

Trakya Elektrik Genel Müdürlüğü adresi Vatan Mah. Barbaros Cd. No: 14/1A, Süleymanpaşa/Tekirdağ’dır.

Trepaş Genel Müdürlüğü telefon numarası 0282 264 59 59’dur.

Tekirdağ Tredaş İletişim Bilgileri

Tredaş Trakya Müşteri Hizmetleri Merkezi telefon numarası 0282 258 26 00’dır. Trakya Elektrik adresi Vatan Mah. Barbaros Cad. No: 14/A Süleymanpaşa/Tekirdağ’dır.

İlgili İçerikler

19 Ekim 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 18 Ekim 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi