Şanlıurfa Elektrik Şirketleri ve Şanlıurfa İndirimli Elektrik Aboneliği

Şanlıurfa Bölgesinde elektrik dağıtımı Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. sorumluluğundadır. Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. ise Şanlıurfa Bölgesine elektrik tedarik etmektedir.
İndirimli Elektrik Şanlıurfa | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Şanlıurfa Bölgesi serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen aboneler Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği serbest tüketici limitini aşmak zorundadır. Yıllık 950 kWh üzeri elektrik kullanan her elektrik abonesi serbest tüketici sınıfına dahildir.

Şanlıurfa’nın yüz ölçümü 18.584 km² ve 2020’deki nüfusu 2.115.256’dır. Şanlıurfa bölgesinde Ocak 2021 için faturalanan elektrik tüketimi 279.487,05 MWh, sayaç adedi ise 673.933’tür.

Şanlıurfa Bölgesinde Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş.; abonelik işlemleri, faturalandırma, fatura tahsilatı, fatura itirazı ve güvence bedeli iadesinden sorumludur. 

Şanlıurfa Bölgesinde Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. ise bakım onarım, altyapı, sokak aydınlatmaları, elektrik enerjisinin adrese ulaşması, yeni inşa edilen herhangi bir meskene bağlanması, sayaç okuma ve sayaç değişikliğinden sorumludur. Ayrıca Şanlıurfa Bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile elektrik dağıtım şirketi ilgilenir.

Şanlıurfa Bölgesi elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen tüketiciler aşağıdaki tabloyu inceleyerek tedarikçi değişikliği için başvuru yapabilir:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Şanlıurfa Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti

Şanlıurfa bölgesi elektrik dağıtım şirketi Dicle Elektriktir. Her şehrin kendine ait dağıtım şirketi vardır ve değiştirilemez. Şanlıurfa bölgesinde Dicle Elektrik hizmet vermektedir.

Elektrik dağıtım şirketleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmiştir ve Şanlıurfa bölgesi özel elektrik dağıtım şirketleri yoktur. Her bir bölge için bir elektrik dağıtım şirketi görevlendirilmiştir ve tüm tedarikçilerinin elektriğinin tüketicilere dağıtımını, elektrik dağıtım şirketleri yapar. Elektrik tedarik hizmeti ile elektrik dağıtım hizmeti farklıdır ve farklı kurumlar aracılığıyla hizmet sağlanır. 

Elektrik Piyasası Kanununun 12.09.2012 tarihli 3. maddesi, “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile dağıtım ve perakende satış faaliyetleri; 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmeye başlandı ve elektrik dağıtımı ile elektrik satışı birbirinden ayrıldı.

Şanlıurfa bölgesi elektrik abonelik başvurusu, Şanlıurfa’da görevli elektrik tedarik hizmeti veren Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafına yapılır, elektrik açtırmak için ise Şanlıurfa’da görevli elektrik tedarik şirketi Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafına yapılır. Şanlıurfa Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş., elektrik kesintisi, sayaç takılması ve okunması hizmetlerini de karşılar. 

Şanlıurfa Dicle Elektrik Tarifeleri

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen ulusal elektrik tarifeleri, Şanlıurfa Dicle Elektrik tarifeleridir. Ancak farklı tarifelerden elektrik kullanmak da mümkündür. EPDK’nin belirlediği serbest tüketici limitini geçen elektrik aboneleri, Şanlıurfa için belirlenen görevli elektrik tedarik şirketi Şanlıurfa Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. yerine tedarikçi değiştirerek farklı bir firmadan daha cazip fiyatlara elektrik tedarik edebilir. 

Şanlıurfa Dicle Elektrik İndirimli Elektrik Dağıtımı

Şanlıurfa bölgesi indirimli elektrik tarifeleri, ulusal tarifelerden farklıdır. Şanlıurfa bölgesinde Dicle Elektrik indirimli elektrik dağıtımı ancak tedarikçi değiştirerek mümkündür çünkü dağıtım ücretleri sabittir ve değişmez. 

İndirimli elektrik fiyatları, EPDK tarafından belirlenen ulusal elektrik tarifelerinden daha ucuz olan tarifelerdir ve elektrik tedarikçisi değiştirilerek indirimli elektrik kullanılabilir. Elektrik dağıtım şirketleri indirim veya kampanya sunamaz, yalnızca serbest elektrik tedarik firmaları indirimli elektrik imkanı sunar.

Şanlıurfa indirimli elektrik dağıtımı nedir?

Şanlıurfa indirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir.

Şanlıurfa Dicle Elektrik Fiyatları

Şanlıurfa Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. firması elektrik fiyatları evler için 2.25 TL, ticarethaneler için 4.62 TL ve sanayiler için 4.48 TL’dir.

Evlerde kullanılan elektronik eşyaların bir ayda harcadığı elektrik miktarı ve faturaya yansıyan tutarı ortalama olarak aşağıda belirtilmektedir:

 • D enerji verimliliği sınıfında bir buzdolabı ayda ortalama 21 kWh elektrik tüketir ve faturaya 43 TL tutarında yansır.  
 • Ortalama bir dizüstü bilgisayar tam zamanlı şekilde haftada 5 gün ve günde 8 saat kullanıldığında 12 kWh elektrik tüketir ve faturaya 25 TL tutarında yansır. 
 • Bir fırın günde 1 saat çalıştığında ayda ortalama olarak 30 kWh elektrik tüketir ve faturaya 61 TL tutarında yansır.  
 • 18000 BTU ev tipi bir klima günde 3 saat soğutma modunda çalıştığında aylık ortalama 24 kWh elektrik tüketir ve faturaya 50 TL olarak yansır.  
 • F enerji sınıfı 4K ve HD özellikli bir televizyon aylık ortalama 13 kWh elektrik tüketir ve faturaya 26 TL tutarında yansır.  
 • A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi aylık ortalama 13 kWh elektrik tüketir ve faturaya 26 TL yansır.  
 • C enerji sınıfı bir bulaşık makinesi aylık ortalama 25 kW elektrik tüketir ve faturaya 50 TL yansır. 

Ortalama hesaplama ile klima kullanılmayan bir evde, sadece yukarıdaki tüketim miktarına göre, toplam aylık fatura tutarı minimum 229 TL olur. (Yüksek kademe olarak 2022 Ocak-Şubat-Mart dönemi için hesaplanmaktadır.)

Şanlıurfa Dicle Elektrik Borç Sorgulama

Şanlıurfa Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. borç sorgulaması yapmak için, abone numarası, sayaç numarası veya sözleşme numarası gibi tekil kodlar gerekir. 

 • Şanlıurfa bölgesinde Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. 444 69 96 numaralı Dicle Elektrik çağrı merkezini arayarak borç sorgulama yapılabilir. 
 • Şanlıurfa Dicle Elektrik internet sitesine girip canlı destek sayfasından borç sorgulanabilir. 

Fatura ödemesi Şanlıurfa Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş.’nin internet sitesindeki hızlı fatura ödeme sayfasından veya anlaşmalı bankaların fatura ödeme kanallarından yapılabilir. 

Şanlıurfa Dicle elektrik borç sorgulama sonucuna nasıl itiraz edilir? 

Şanlıurfa Dicle Elektrik borç itirazı internet sitesi aracılığıyla yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak yapılır.

Şanlıurfa Dicle Elektrik Abonelik İşlemleri

Şanlıurfa Dicle elektrik aboneliği değiştirmek çok basit bir işlemdir ve mesafeli sözleşme ile farklı bir elektrik tedarikçisine geçiş yapılabilir. 

Şanlıurfa elektrik abonelik iptali nasıl yapılır? 

Şanlıurfa Dicle Elektrik abonelik iptali e-devlet üzerinden yapılır. Ayrıca elektrik abonelik dilekçesi yazılarak Dicle Elektrik firmasına iletilebilir.

Şanlıurfa Dicle Elektrik abonelik iptal süreci ne kadar sürer?

Abonelik iptal başvurusunun yapılmasından sonra 3 iş günü içerisinde abonelik iptali gerçekleşir. 

Şanlıurfa Dicle elektrik abonelik iptali için gereken koşullar nedir?

Şanlıurfa Dicle Elektrik abonelik iptali için, gereken belgelerin firmaya bildirilmesi ve elektrik borcunun kapatılması gerekir.

Şanlıurfa Dicle Elektrik Abonelik İptali

Şanlıurfa Dicle Elektrik abonelik iptali, abonelik başlarken hazırlanan elektrik abonelik sözleşmesinin sonlandırılması ile yapılır. Tedarikçi değiştirmek için Şanlıurfa Dicle Elektrik aboneliğini sonlandırmak gerekir. 

Mesken tipi Şanlıurfa elektrik abonelik iptali için gerekli belgeler şunlardır:

 • Güvence bedeli iadesi için IBAN numarası (PTT aracılığıyla ya da elden güvence bedeli alma seçenekleri bulunmaktadır.)
 • Kimlik Belgesi (Bilgi teyidi ve kontrolü için gereklidir.)
 • Abonelik iptali yapılacak olan meskenin sayaç seri numarası (Tekil kod) veya elektrik tesisat numarası

İstenen belgeler ile Dicle Elektrik Hizmet Noktaları, e-devlet, Müşteri İlişkileri Merkezi (MİM) ve Çağrı Merkezi üzerinden Şanlıurfa Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. abonelik iptali yapılır. Farklı bir gün belirtilmemişse 3 iş günü içerisinde elektrik bağlantısı kesilir. 

Ticarethane (iş yeri) tipi Şanlıurfa elektrik abonelik iptali için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kimlik Belgesi (Bilgi teyidi için)
 • Abonelik iptali yapılacak ticarethanenin sayaç seri numarası (Tekil kod) veya elektrik tesisat numarası
 • Güvence bedeli iadesinin yapılabilmesi için IBAN numarası (PTT aracılığıyla ya da elden güvence bedeli alma seçenekleri bulunmaktadır.)
 • Vekaleten abonelik iptalini gerçekleştirecek olan kişinin, yönetim kurulundan yetki belgesi, vekalet, şirket kaşesi ve imza sirküleri alması gerekir. 

Şanlıurfa Dicle Elektrik Aboneliği Başlatma

İlk kez elektrik bağlanacak bir meskene elektrik bağlatma işlemi ile Şanlıurfa Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. ilgilenir. Ancak meskende daha önceden var olan elektrik kapatılmışsa yeniden abonelik açtırılmalıdır. 

Şanlıurfa Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş elektrik aboneliği başlatmak için Müşteri İlişkileri Merkezinden randevu almak gerekir. Randevuya istenilen belgelerle gidip elektrik aboneliği başlatılır. 

Şanlıurfa elektrik açtırma için gerekli belgeler şunlardır: 

 • Nüfus cüzdanı
 • Meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb.
 • Eğer varsa eski bir fatura ya da tesisat numarası

Elektrik abonelik başvuru ücreti alınmaz. Onun yerine elektrik tedarik şirketi güvence bedeli tahsil eder ve abonelik sonlandırıldığında iadesi tüketiciye yapılır. 

Şanlıurfa Dicle Elektrik Abonelik Başvuru Süreci

Şanlıurfa’da elektrik aboneliği için Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş ile anlaşma yapılmalıdır. Şanlıurfa bölgesi için Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş.’den online olarak veya e-devlet üzerinden elektrik tedarik işlemi başlatılır. 

Şanlıurfa Dicle Elektrik başvuru süreci e-devlet üzerinden sisteme giriş yaparak www.turkiye.gov.tr/Dicle-elektrik-perakende-satis-as linkinden direkt abonelik başvuru talebi oluşturularak başlatılır.  

Şanlıurfa elektrik açtırma için tedarik şirketine iletilecek belgeler şunlardır:

 • Kimlik belgesi
 • Abonelik açtırılacak meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb.
 • Eski bir fatura veya tesisat numarası

Elektrik aboneliği başvurusu ücretsizdir ancak elektrik tedarik şirketine bir kereye mahsus güvence bedeli verilir. Güvence bedeli abonelik sonlandırıldığında geri alınır. 

Şanlıurfa Dicle Elektrik Abonelik Devretme ve Devralma İşlemi

Şanlıurfa Dicle Elektrik abonelik devretme işlemi sırasında, aboneliği devredecek kişi ile devralacak kişinin birlikte bulunmasına gerek bulunmaz. 

Şanlıurfa Dicle Elektrik abonelik devretme için gerekli belgeler şunlardır:

Mesken için: 

 • DASK belgesi
 • Kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport)
 • Kiracılar için kira kontratı
 • Mülk sahipleri için tapu
 • Abonelik devri vefat eden birisi adına yapılacaksa %50 muvafakat ile veraset ilamı

Sanayi veya ticarethaneler için:

 • Kiracılar için kira kontratı
 • Mülk sahipleri için tapu
 • Vergi levhası
 • DASK (6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu kapsamındaki binalar için)
 • Abonelik devri vefat eden birisi adına yapılacaksa %50 muvafakat ile veraset ilamı
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Faaliyet belgesi
 • İmza sirküleri ya da vekaletname (Tam yetkili vekaletname veya içerisinde “elektrik” ibaresi geçen vekaletname gerekir.)

Aboneliği devralacak kişi, yukarıdaki belgelerin yanı sıra aboneliği devredek kişinin kimlik bilgileri ve imzalı dilekçesiyle birlikte devir işlemini tamamlayabilir. Abonelik şirket adına ise yetkili kişinin kimliği ile vergi levhası ve imza sirküsü fotokopileri de gerekir.

Şanlıurfa Dicle Elektrik Perakende Satış Sözleşmesi

Perakende elektrik satış sözleşmesi Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş ile yapılır. Şanlıurfa ve Manisa için görevli elektrik tedarik firması Dicle Elektriktir. 

Şanlıurfa Dicle Elektrik Şikayetleri

Şanlıurfa Dicle elektrik şikayetleri nelerdir?

Resmi Gazete'de yayımlanan 30 Mayıs 2018 tarihli ve 30436 sayılı Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 38. maddesine göre tedarikçi firmaların her biri; kendilerine yapılan tüketici başvuru sayısını, başvuru konusunu ve başvuru sonucuna ilişkin raporları her ay düzenli olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) sunar ve ilk 5 sırada yer alan şikayetlerden oluşan özet rapor ise tedarik şirketinin internet sitesinde yayımlanır. 

Şanlıurfa Dicle elektrik şikayetleri Dicle Elektrik Perakende Satış AŞ internet sitesinde her ay düzenli olarak yayınlanmaktadır, okumak isteyen herkese açıktır.

Şanlıurfa Dicle elektrik şikayet hattı nedir?

Şanlıurfa elektrik şikayet hattı tüm Türkiye için 186’dır. Şanlıurfa Dicle elektrik şikayet ve arıza için de 186 aranabilir.

Şanlıurfa Dicle Elektrik Fatura Ödeme

Şanlıurfa Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. elektrik faturası nasıl ödenir?

Şanlıurfa Dicle Elektrik elektrik faturası, Müşteri İlişkileri Merkezlerinde işlem ücreti olmaksızın nakit olarak veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödenebilir. Şanlıurfa Dicle Elektrik fatura ödeme için elektrik faturası veya sözleşme numarası belirtilmelidir.

Şanlıurfa Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. için fatura ödeme işlemi online yapılabilir mi? 

Şanlıurfa Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. fatura ödemesi Dicle Elektrik web sitesinde bulunan hızlı fatura ödeme veya online işlemler sayfasından kredi kartı kullanarak yapılabilir. 

Şanlıurfa Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. için özel ödeme yöntemleri var mıdır?

Şanlıurfa Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. fatura ödeme işlemi anlaşmalı bankaların ATM, internet, mobil uygulama, telefon hattından veya veznelerinden yapılabileceği gibi müşterisi olunan bankaya Dicle Sözleşme Hesap Numarası belirtilebilir ve otomatik ödeme talimatı verilebilir. 

Şanlıurfa Dicle Elektrik Başvuru Nasıl Yapılır?

Şanlıurfa Dicle Elektrik Dağıtım Şirketine nasıl başvuru gerçekleştirilir?

Şanlıurfa Dicle Elektrik dağıtım şirketine e-devlet üzerinden başvuru gerçekleştirilebilir. 

e-devlet üzerinden başvuru tamamladıktan sonra e-imzası olmayan tüketicilerin Müşteri İlişkileri Merkezi için randevu alması ve perakende satış sözleşmelerini imzalamaya gitmesi gerekir. Ayrıca abonelik işlemleri için Dicle elektrik dağıtım şirketi web sitesi aracılığı ile Müşteri İlişkileri Merkezinden randevu alınabilir. Aynı şekilde web sitesi üzerinden TC kimlik numarası ile randevu sorgulama da yapılabilmektedir.

Şanlıurfa Dicle Elektrik başvuru gerçekleştirme koşulları nedir? 

Şanlıurfa Dicle Elektrik başvurusu yapabilmek için abonelik istenen adrese ait aktif sözleşme ve borç bulunmaması gerekir. Abonelik istenen adres için aktif sözleşme ya da borç bulunması durumunda işlem yapılamaz. Bu şartlar sağlandığında faturaya güvence bedeli yansıtılır ve sözleşme imzalanmaya hazır hale gelir. 

Şanlıurfa Dicle Elektrik başvuru süreci ne kadar sürede sonuçlanır?

Şanlıurfa Dicle Elektrik perakende satış sözleşmesinin başvuru süreci aynı gün içerisinde işleme alınır ve dağıtım şirketi ile iletişime geçilir. Dağıtım şirketinin istediği yükümlülükler yerine getirilmişse dağıtım şirketi abonelik istenen adres yerleşim merkezlerine yakınsa 24 saat içinde, yerleşim alanı dışındaysa 48 saat içinde elektrik bağlar. 

Şanlıurfa Dicle Elektrik Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır?

Şanlıurfa bölgesi Dicle Elektrik başvuru takip işlemi, 444 69 96 numaralı iletişim hattından veya Dicle Elektrik internet sitesinden yapılır. 

Şanlıurfa bölgesi Dicle Elektrik başvuru iptali ise aynı şekilde 444 69 96 numaralı iletişim hattından veya Dicle Elektrik internet sitesinden yapılır. 

Şanlıurfa Bölgesi Dicle Elektrik Adres ve Telefon Bilgisi

Şanlıurfa Bölgesi Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. adresi, Paşabağı Mah. 160. Sokak No: 8 (Valilik Bitişiği, 3.Noter arkası) Haliliye/Şanlıurfa’dır.

Şanlıurfa Dicle Elektrik telefon numarası 0414 280 33 80 ve 0414 314 67 19’dur.

Şanlıurfa Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. İletişim Bilgileri

Dicle Elektrik Dağıtım İletişim Bilgileri: Akçakale Yolu Üzeri 7. Km Ziraat Fakültesi Karşısı Şanlıurfa/Merkez’dir.

 Şanlıurfa Dicle Elektrik Dağıtım telefon numarası 0414 280 86 30’dur.

Şanlıurfa Dicle Elektrik Dağıtım için Alo 186 numaralı hattan bilgi alınabilir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki Diğer Şehirler İçin Elektrik Dağıtım Fiyatları ve Bilgileri

Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki şehirler şunlardır:

 • Gaziantep
 • Mardin
 • Batman
 • Adıyaman
 • Siirt
 • Diyarbakır
 • Kilis
 • Şırnak

Şanlıurfa elektrik dağıtım şirketi Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’dir. 

İlgili İçerikler

19 Kasım 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 12 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi