Sakarya Sedaş İndirimli Elektrik Dağıtımı ve Elektrik Kesintileri

Sakarya’da elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketicilerin elektrik tedariği, son kaynak elektrik tedariği kapsamında Sakarya Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafından, elektrik dağıtımı ise Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından sağlanır.
İndirimli Elektrik Sakarya | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Sakarya’nın 2020’de açıklanan nüfusu 1.42 milyondur ve yüzölçümü 4.895 km²’dir. 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla Sakarya’da bulunan sayaç adedi 575.867’dir. 2021 Ocak döneminde Sakarya bölgesinde faturalanan elektrik tüketimi ise 339.769,26 mWh’dir. Sakarya’da serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen abonelerin elektrik tüketimi yıllık 950 kWh ve üzeri olmalıdır. Sakarya’da elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen aboneler, serbest tüketici olmak zorundadır.

Serbest tüketiciler, ikili anlaşma ile yazılı veya mesafeli olarak tedarikçi değiştirebilir. Mesafeli sözleşmeler, internet üzerinden veya çağrı merkezleri aracılığıyla yapılır. Sakarya bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile tedarikçi değiştirmenin ilgisi yoktur. Sakarya elektrik kesintileri için 186 numaralı elektrik arıza hattı aranmalıdır.

İndirimli elektrik dağıtımı nedir?

Sakarya indirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir ve tüm elektrik dağıtım şirketleri aynı birim fiyatı uygular.

Sakarya Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti

Sakarya elektrik dağıtım şirketi Sakarya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketidir (Sedaş). Bölgenin görevli elektrik tedarik şirketi ise Sakarya Elektrik Perakende Anonim Şirketidir (Sepaş).

Her bölgede görevlendirilmiş bir tane elektrik dağıtım şirketi olduğundan dağıtım şirketleri elektrik aboneliği başlatmak isteyen herkese hizmet sağlamakla görevlidir. Sakarya’da elektriğin dağıtılması, dağıtım için kullanılan alt yapı ve sayaç okuma görevi elektrik dağıtım Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye aittir. Sakarya bölgesinde, diğer bölgelerde olduğu gibi elektrik dağıtım şirketi değiştirilemez ancak tedarik şirketi değiştirilebilir. 

Elektrik kesintisi, sayaç takılması ve sayaç okunması elektrik dağıtım şirketinin sorumluluğudur. Sakarya elektrik abonelik başlatma başvurusu görevli elektrik tedarik firmalarının sorumluluğundadır. Sakarya’da görevli elektrik tedarik şirketi ise Sakarya Elektrik Perakende Satış A.Ş.’dir.

Elektrik dağıtım hizmeti ve elektrik tedarik hizmeti farklı kurumlar aracılığıyla yürütülür. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 12.09.2012 tarihli toplantısında değiştirilen Elektrik Piyasası Kanunu’nun 3. maddesinin 1. fıkrası (c) bendinde yer alan; dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmesine ilişkin hazırlanan “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile elektrik dağıtımı ve elektrik satışı birbirinden ayrılmıştır.

Sakarya Sepaş Elektrik Tarifeleri

Sakarya Sepaş elektrik tarifeleri, son kaynak elektrik tedariği görevi kapsamında uygulanan elektrik tarifeleridir ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir.

Serbest tüketici sınıfında olmayan ya da serbest tüketici olup da elektrik tedarik şirketini değiştirmemiş elektrik aboneleri, bölgelerindeki görevli elektrik tedarik şirketinden son kaynak elektrik tedariği kapsamında enerji tedarik eder.

Sakarya’daki tüketiciler için 2024 Mayıs itibarıyla Sakarya Sepaş tarafından son kaynak elektrik tedariği kapsamındaki tüketicilere uygulanan vergiler dahil ulusal elektrik fiyatı 2.25 TL’dir.

Serbest tüketicilerin geçiş yapabileceği Sakarya indirimli elektrik tarifeleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Sakarya Sedaş İndirimli Elektrik Dağıtımı

Sakarya bölgesinde elektrik dağıtımı Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. (Sedaş) tarafından yapılır. Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. firması indirimli elektrik dağıtımı yapamaz çünkü dağıtım fiyatı sabittir ve indirim uygulanamaz. İndirimli elektrik, Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği, ulusal elektrik tarifesinden daha ucuz elektriktir ve elektrik tedarik firması değiştirerek indirimli elektrik kullanılabilir. Elektrik dağıtım firmaları indirim sağlayamaz, sadece serbest elektrik tedarikçileri indirimli elektrik avantajı sağlar.

Elektrik dağıtım bedelinde indirim yapılamaz.

Sakarya Elektrik Dağıtım bölgesinde elektrik tedarik şirketi fark etmeksizin tüm tüketicilere uygulanan elektrik dağıtım bedeli EPDK tarafından yayınlanan Ulusal Elektrik Tarifesi ile sabittir.

Sakarya Elektrik Perakende Satış A.Ş. Elektrik Fiyatları

Sakarya bölgesi Sepaş firması elektrik fiyatları ticarethaneler için 4.62 TL, evler için 2.25 TL’dir. Bu fiyatlar, elektrik tedarikçisini değiştirmemiş olan tüketicilere son kaynak tedariği kapsamında uygulanan fiyatlardır.

Aşağıda evlerde kullanılan elektronik aletlerin bir ayda tükettiği ortalama elektrik miktarı ve faturaya yansıyan tutarı belirtilmiştir: 

 • D enerji sınıfı bir buzdolabı aylık ortalama 43 TL tutarında 21 kWh elektrik tüketir. 
 • Ortalama bir dizüstü bilgisayar haftada 5 gün ve günde 8 saat tam zamanlı kullanıldığında ayda ortalama olarak 25 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  
 • Bir fırın günde 1 saat çalıştığında aylık ortalama 61 TL tutarında 30 kWh elektrik tüketir.  
 • 18000 BTU ev tipi bir klima günde 3 saat soğutma modunda çalıştığında aylık ortalama 50 TL tutarında 24 kWh elektrik tüketir. 
 • F enerji sınıfı 4K ve HD özellikli bir televizyon aylık ortalama 24 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  
 • A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi aylık ortalama 26 TL tutarında 13 kWh elektrik tüketir. 
 • C enerji sınıfı bir bulaşık makinesi ekonomik programda kullanıldığında aylık ortalama 50 TL tutarında 25 kW elektrik tüketir. 

Bu durumda klima kullanılmayan bir evde, sadece temel elektrikli aletler kullanıldığında aylık elektrik faturası tutarı 229 TL olur. (Yüksek kademe olarak 2022 Ocak-Şubat-Mart dönemi için hesaplanmaktadır.) 

Sakarya Sepaş Borç Sorgulama

Sakarya bölgesi Sepaş borç sorgulaması; sayaç numarası, abone numarası ya da sözleşme numarası gibi tekil kodlar kullanılarak elektrik tedarik şirketlerinin internet sitesi üzerinden veya anlaşmalı bankaların fatura ödeme kanallarından, tedarikçi seçiminden sonra yapılabilir. 

 • Sakarya bölgesinde Sepaş için borç sorgulama 444 5 186 numaralı Sakarya çağrı merkezini arayarak yapılabilir. 
 • Sakarya internet sitesine girip Online İşlem Merkezi aracılığıyla borç sorgulanabilir.

Sakarya elektrik borç sorgulama sonucuna nasıl itiraz edilir?

Sakarya Sakarya borç itirazı, internet sitesi aracılığıyla yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak yapılır.

Sakarya Sepaş Abonelik İptali

Sakarya bölgesinde elektrik abonelik iptali nasıl yapılır? 

Sakarya Sakarya Elektrik Perakende Satış A.Ş. elektrik aboneliği iptali, elektrik tedarikçisi ile yapılmış olan elektrik abonelik sözleşmesinin sonlandırılması ile yapılır.

Sakarya elektrik abonelik iptali “ev” için gerekli belgeler şunlardır:

 • Abonelik iptali yapılacak evin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod)
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.)
 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için)

Belgeleri kullanarak Sakarya Hizmet Noktaları, e-devlet, Online Hizmetler Merkezi veya Çağrı Merkezi üzerinden Sakarya Elektrik Perakende Satış A.Ş.  abonelik iptali yapılır.

Sakarya elektrik abonelik iptali “ticarethane (iş yerleri)” için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için)
 • Abonelik iptali yapılacak ticarethanenin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod)
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.)
 • Abonelik iptalini gerçekleştirecek özel ya da tüzel kişi başkası ise, şirketin yönetim kurulundan yetki belgesi, vekalet, şirket kaşesi ve imza sirküleri

Elektrik abonelik iptal dilekçesi nasıl yazılır?

Elektrik abonelik iptali; tekil kod (tesisat-abone numarası), kimlik belgesi ve güvence bedelini geri alabilmek için iban numarası veya banka hesap bilgisi belirtilerek yazılır. Elektrik abonelik iptal dilekçesi, hizmet alınan tedarik şirketinin müşteri hizmetleri merkezine iletilir.  

Sakarya elektrik abonelik iptal süreci ne kadar sürer?

Sakarya Sakarya elektrik aboneliği, özellikle bir tarih belirtilmediyse iptal başvurusunun yapılmasından 3 gün sonra sonlandırılır ve elektrik kesilir. 

Sakarya elektrik abonelik iptali için gereken koşullar nedir?

Sakarya Sakarya elektrik abonelik iptali için, gerekli belgelerin firmaya bildirilmesi ve elektrik faturası borcunun tamamının ödenmesi gerekir. 

Sakarya Elektrik Şikayetleri

Sakarya elektrik şikayetleri nelerdir?

30 Mayıs 2018 tarihli ve 30436 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 38. maddesine göre her tedarikçi; kendilerine iletilen tüketici başvuru sayısı, başvuru konusu ve sonucuna ilişkin raporları aylık olarak EPDK’ye belirli bir formatta sunar ve ilk 5 sırada yer alan şikayetlere ilişkin özet raporu ise kendi internet sitesinde yayımlar.

Sakarya elektrik şikayetleri Sakarya Elektrik web sitesinde aylık olarak yayınlanmaktadır.

Sakarya elektrik şikayet hattı nedir?

Sedaş şikayet hattı 186’dır.

Sakarya Sepaş Elektrik Fatura Ödeme

Sakarya bölgesinde Sakarya Elektrik Perakende Satış A.Ş. firmasına elektrik faturası nasıl ödenir?

Sakarya Elektrik İşlem Merkezi noktalarında, elektrik faturası nakit olarak ödenebilir ve işlem ücreti alınmaz. Ayrıca anlaşmalı bankalar aracılığıyla da fatura ödenebilir. Ödeme yapabilmek için fatura veya sözleşme numarası belirtmek gerekir. 

Sakarya bölgesinde Sakarya Elektrik Perakende Satış A.Ş. firması fatura ödeme işlemi online yapılabilir mi? 

Sakarya bölgesinde Sakarya Elektrik Perakende Satış A.Ş. firması fatura ödeme işlemi online olarak kredi kartı ile yapılabilir. 

Sakarya bölgesinde Sakarya Elektrik Perakende Satış A.Ş. firması için özel ödeme yöntemleri var mıdır?

Sakarya bölgesinde Sakarya Elektrik Perakende Satış A.Ş. firması fatura ödeme işlemi PTT şubelerinden yapılabilir ve işlem ücreti alınmaz.

Sakarya Bölgesi Sakarya Elektrik Başvuru Nasıl Yapılır?

Sakarya Elektrik Dağıtım Şirketine aşağıdaki belgeler ile dağıtım hizmeti için başvuru yapılır: 

 • Kimlik belgesi 
 • Tapu, ikametgah veya kira kontratı gibi bir mülkiyet belgesi
 • Onaylı elektrik hattı planı veya formül proje numarası
 • İskan raporu

Sakarya’da elektrik başvurusu değerlendirilmesi, Sakarya’daki elektrik dağıtım şirketi tarafından yapılacak inceleme sonucunda onaylanacaktır. Başvurunun onaylanması için elektrik hattı kontrolü yapılır ve gerekirse saha etüdü gerçekleştirilir. İnceleme 10-20 iş günü sürebilir. Dağıtım başvurusu onaylandıktan sonra, başvuruyu yapan kişi ile dağıtım firması arasında bağlantı anlaşması yapılır. Anlaşma için gerekli belgeler, dağıtım şirketine iletilmelidir.

Elektrik bağlandığında ise elektrik tedarik şirketi ile anlaşma yapılmalıdır. Sakarya bölgesi için Sakarya Elektrik Perakende Satış A.Ş.’den online randevu alarak elektrik tedarik işlemi başlatılır. 

Sakarya elektrik açtırma için tedarik şirketi aşağıdaki belgeleri talep edebilir:

 • Nüfus cüzdanı
 • Meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb.
 • Eğer varsa eski bir fatura ya da tesisat numarası

Elektrik aboneliğini üzerine alma ücretsizdir ancak elektrik tedarik şirketleri bir kereye mahsus güvence bedeli tahsil eder ve abonelik sonlandırıldığında tüketici güvence bedelini geri alabilir.

Sakarya Bölgesi Sakarya Elektrik Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır?

Sakarya bölgesi Sakarya Elektrik başvuru takip işlemi, 444 5 186 numaralı iletişim hattından veya Sakarya Elektrik internet sitesinden yapılır. 

Sakarya bölgesi Sakarya Elektrik başvuru iptali ise aynı şekilde 444 5 186 numaralı iletişim hattından veya Sakarya Elektrik internet sitesinden yapılır. 

Sakarya Adres ve Telefon Bilgisi

Sakarya Genel Müdürlüğü adresi, Yahya Kaptan Mahallesi, Şevval Sokak, No:4 /1-2-3, İzmit/Kocaeli’dir.

Sakarya bölgesi Sepaş telefon numarası 444 5 186’dır.

Sakarya bölgesi Sedaş telefon numarası 0264 295 85 00’dır.

Sakarya Sepaş İletişim Bilgileri

Sakarya Sepaş Müşteri Hizmetleri Merkezi: Yahya Kaptan Mahallesi, Şevval Sokak, No:4 /1-2-3, İzmit/Kocaeli

Sakarya Sedaş İletişim Bilgileri: Maltepe Mah. Orhangazi Cad. 54100, Sakarya

İlgili İçerikler

25 Ekim 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 18 Ekim 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi