Ordu Elektrik Şirketleri ve Ordu İndirimli Elektrik Aboneliği

Ordu bölgesinde elektrik dağıtımı Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. sorumluluğundadır. Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş. ise Ordu Bölgesine elektrik tedarik etmektedir.
İndirimli Elektrik Ordu | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Ordu bölgesi serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen aboneler Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği serbest tüketici limitini aşmak zorundadır. Yıllık 950 kWh üzeri elektrik kullanan her elektrik abonesi serbest tüketici sınıfına dahildir. Ordu’nun yüz ölçümü 6.001 km² ve 2020’deki nüfusu 761.400’dür. Ordu bölgesinde Ocak 2021 için faturalanan elektrik tüketimi 110.094,37 MWh, sayaç adedi ise 563.865’tir.

Ordu bölgesinde Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş.; abonelik işlemleri, faturalandırma, fatura tahsilatı, fatura itirazı ve güvence bedeli iadesinden sorumludur.  Ordu bölgesinde Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. ise bakım onarım, altyapı, sokak aydınlatmaları, elektrik enerjisinin adrese ulaşması, yeni inşa edilen herhangi bir meskene bağlanması, sayaç okuma ve sayaç değişikliğinden sorumludur. Ayrıca Ordu Bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile elektrik dağıtım şirketi ilgilenir. Ordu Bölgesi elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen tüketiciler aşağıdaki tabloyu inceleyerek tedarikçi değişikliği için başvuru yapabilir:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Ordu Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti

Ordu bölgesi elektrik dağıtım şirketi Yeşilırmak Elektriktir. Her şehrin kendine ait dağıtım şirketi vardır ve değiştirilemez. Ordu bölgesinde Yeşilırmak Elektrik hizmet vermektedir.

Elektrik dağıtım şirketleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmiştir ve Ordu bölgesi özel elektrik dağıtım şirketleri yoktur. Her bir bölge için bir elektrik dağıtım şirketi görevlendirilmiştir ve tüm tedarikçilerinin elektriğinin tüketicilere dağıtımını, elektrik dağıtım şirketleri yapar. Elektrik tedarik hizmeti ile elektrik dağıtım hizmeti farklıdır ve farklı kurumlar aracılığıyla hizmet sağlanır.

Elektrik Piyasası Kanununun 12.09.2012 tarihli 3. maddesi, “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile dağıtım ve perakende satış faaliyetleri; 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmeye başlandı ve elektrik dağıtımı ile elektrik satışı birbirinden ayrıldı.

Ordu bölgesi elektrik abonelik başvurusu, Ordu’da görevli elektrik tedarik hizmeti veren Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafına yapılır, elektrik açtırmak için ise Ordu’da görevli elektrik tedarik şirketi Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafına yapılır. Ordu Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş., elektrik kesintisi, sayaç takılması ve okunması hizmetlerini de karşılar.

Ordu Yeşilırmak Elektrik Tarifeleri

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen ulusal elektrik tarifeleri, Ordu Yeşilırmak Elektrik tarifeleridir. Ancak farklı tarifelerden elektrik kullanmak da mümkündür. EPDK’nin belirlediği serbest tüketici limitini geçen elektrik aboneleri, Ordu için belirlenen görevli elektrik tedarik şirketi Ordu Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş. yerine tedarikçi değiştirerek farklı bir firmadan daha cazip fiyatlara elektrik tedarik edebilir.

Ordu Yeşilırmak Elektrik İndirimli Elektrik Dağıtımı

Ordu bölgesi indirimli elektrik tarifeleri, ulusal tarifelerden farklıdır. Ordu bölgesinde Yeşilırmak Elektrik indirimli elektrik dağıtımı ancak tedarikçi değiştirerek mümkündür çünkü dağıtım ücretleri sabittir ve değişmez.

İndirimli elektrik fiyatları, EPDK tarafından belirlenen ulusal elektrik tarifelerinden daha ucuz olan tarifelerdir ve elektrik tedarikçisi değiştirilerek indirimli elektrik kullanılabilir. Elektrik dağıtım şirketleri indirim veya kampanya sunamaz, yalnızca serbest elektrik tedarik firmaları indirimli elektrik imkanı sunar.

İndirimli elektrik dağıtımı nedir?

İndirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir.

Ordu Yeşilırmak Elektrik Fiyatları

Ordu Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş. firması elektrik fiyatları evler için 2.25 TL, ticarethaneler için 4.62 TL ve sanayiler için 4.48 TL’dir.

Evlerde kullanılan elektronik eşyaların bir ayda harcadığı elektrik miktarı ve faturaya yansıyan tutarı ortalama olarak aşağıda belirtilmektedir:

 • D enerji verimliliği sınıfında bir buzdolabı ayda ortalama 21 kWh elektrik tüketir ve faturaya 43 TL tutarında yansır.  
 • Ortalama bir dizüstü bilgisayar tam zamanlı şekilde haftada 5 gün ve günde 8 saat kullanıldığında 12 kWh elektrik tüketir ve faturaya 25 TL tutarında yansır. 
 • Bir fırın günde 1 saat çalıştığında ayda ortalama olarak 30 kWh elektrik tüketir ve faturaya 61 TL tutarında yansır.  
 • 18000 BTU ev tipi bir klima günde 3 saat soğutma modunda çalıştığında aylık ortalama 24 kWh elektrik tüketir ve faturaya 50 TL olarak yansır.  
 • F enerji sınıfı 4K ve HD özellikli bir televizyon aylık ortalama 13 kWh elektrik tüketir ve faturaya 26 TL tutarında yansır.  
 • A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi aylık ortalama 13 kWh elektrik tüketir ve faturaya 26 TL yansır.  
 • C enerji sınıfı bir bulaşık makinesi aylık ortalama 25 kW elektrik tüketir ve faturaya 50 TL yansır. 

Ortalama hesaplama ile klima kullanılmayan bir evde, sadece yukarıdaki tüketim miktarına göre, toplam aylık fatura tutarı minimum 229 TL olur. (Yüksek kademe olarak 2022 Ocak-Şubat-Mart dönemi için hesaplanmaktadır.)

Ordu Yeşilırmak Elektrik Borç Sorgulama

Ordu Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş. borç sorgulaması yapmak için, abone numarası, sayaç numarası veya sözleşme numarası gibi tekil kodlar gerekir.

 • Ordu bölgesinde Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş. 444 55 23 numaralı Yeşilırmak Elektrik çağrı merkezini arayarak borç sorgulama yapılabilir. 
 • Ordu Yeşilırmak Elektrik internet sitesine girip canlı destek sayfasından borç sorgulanabilir. 

Fatura ödemesi Ordu Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş.nin internet sitesindeki hızlı fatura ödeme sayfasından veya anlaşmalı bankaların fatura ödeme kanallarından yapılabilir. 

Ordu Yeşilırmak elektrik borç sorgulama sonucuna nasıl itiraz edilir? 

Ordu Yeşilırmak Elektrik borç itirazı internet sitesi aracılığıyla yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak yapılır.

Ordu Yeşilırmak Elektrik Abonelik İşlemleri

Ordu Yeşilırmak elektrik aboneliği değiştirmek çok basit bir işlemdir ve mesafeli sözleşme ile farklı bir elektrik tedarikçisine geçiş yapılabilir. 

Ordu elektrik abonelik iptali nasıl yapılır? 

Ordu Yeşilırmak Elektrik abonelik iptali e-devlet üzerinden yapılır. Ayrıca elektrik abonelik dilekçesi yazılarak Yeşilırmak Elektrik firmasına iletilebilir.

Ordu Yeşilırmak Elektrik abonelik iptal süreci ne kadar sürer?

Abonelik iptal başvurusunun yapılmasından sonra 3 iş günü içerisinde abonelik iptali gerçekleşir. 

Ordu Yeşilırmak Elektrik abonelik iptali için gereken koşullar nedir?

Ordu Yeşilırmak Elektrik abonelik iptali için, gereken belgelerin firmaya bildirilmesi ve elektrik borcunun kapatılması gerekir.

Ordu Yeşilırmak Elektrik Abonelik İptali

Ordu Yeşilırmak Elektrik abonelik iptali, abonelik başlarken hazırlanan elektrik abonelik sözleşmesinin sonlandırılması ile yapılır. Tedarikçi değiştirmek için Ordu Yeşilırmak Elektrik aboneliğini sonlandırmak gerekir.

Mesken tipi Ordu elektrik abonelik iptali için gerekli belgeler şunlardır:

 • Güvence bedeli iadesi için IBAN numarası (PTT aracılığıyla ya da elden güvence bedeli alma seçenekleri bulunmaktadır.)
 • Kimlik Belgesi (Bilgi teyidi ve kontrolü için gereklidir.)
 • Abonelik iptali yapılacak olan meskenin sayaç seri numarası (Tekil kod) veya elektrik tesisat numarası 

İstenen belgeler ile Yeşilırmak Elektrik Hizmet Noktaları, e-devlet, Müşteri İlişkileri Merkezi (MİM) ve Çağrı Merkezi üzerinden Ordu Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş. abonelik iptali yapılır. Farklı bir gün belirtilmemişse 3 iş günü içerisinde elektrik bağlantısı kesilir. 

Ticarethane (iş yeri) tipi Ordu elektrik abonelik iptali için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kimlik Belgesi (Bilgi teyidi için)
 • Abonelik iptali yapılacak ticarethanenin sayaç seri numarası (Tekil kod) veya elektrik tesisat numarası
 • Güvence bedeli iadesinin yapılabilmesi için IBAN numarası (PTT aracılığıyla ya da elden güvence bedeli alma seçenekleri bulunmaktadır.)
 • Vekaleten abonelik iptalini gerçekleştirecek olan kişinin, yönetim kurulundan yetki belgesi, vekalet, şirket kaşesi ve imza sirküleri alması gerekir. 

Ordu Yeşilırmak Elektrik Aboneliği Başlatma

İlk kez elektrik bağlanacak bir meskene elektrik bağlatma işlemi ile Ordu YeşilırmakElektrik Dağıtım A.Ş. ilgilenir. Ancak meskende daha önceden var olan elektrik kapatılmışsa yeniden abonelik açtırılmalıdır. 

Ordu Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş elektrik aboneliği başlatmak için Müşteri İlişkileri Merkezinden (MİM) randevu almak gerekir. Randevuya istenilen belgelerle gidip elektrik aboneliği başlatılır. 

Ordu elektrik açtırma için gerekli belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı
 • Meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb.
 • Eğer varsa eski bir fatura ya da tesisat numarası

Elektrik abonelik başvuru ücreti alınmaz. Onun yerine elektrik tedarik şirketi güvence bedeli tahsil eder ve abonelik sonlandırıldığında iadesi tüketiciye yapılır. 

Ordu Yeşilırmak Elektrik Abonelik Başvuru Süreci

Ordu’de elektrik aboneliği için Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş ile anlaşma yapılmalıdır. Ordu bölgesi için Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş.den online olarak veya e-devlet üzerinden elektrik tedarik işlemi başlatılır. Ordu Yeşilırmak Elektrik başvuru süreci e-devlet üzerinden sisteme giriş yaparak www.turkiye.gov.tr/yesilirmak-elektrik-perakende-satis-as linkinden direkt abonelik başvuru talebi oluşturularak başlatılır.

Ordu elektrik açtırma için tedarik şirketine iletilecek belgeler şunlardır:

 • Kimlik belgesi
 • Abonelik açtırılacak meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb.
 • Eski bir fatura veya tesisat numarası

Elektrik aboneliği başvurusu ücretsizdir ancak elektrik tedarik şirketine bir kereye mahsus güvence bedeli verilir. Güvence bedeli abonelik sonlandırıldığında geri alınır. 

Ordu Yeşilırmak Elektrik Abonelik Devretme ve Devralma İşlemi

Ordu Yeşilırmak Elektrik abonelik devretme işlemi sırasında, aboneliği devredecek kişi ile devralacak kişinin birlikte bulunmasına gerek bulunmaz. 

Ordu Yeşilırmak Elektrik abonelik devretme için gerekli belgeler şunlardır:

Mesken için: 

 • DASK belgesi
 • Kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport)
 • Kiracılar için kira kontratı
 • Mülk sahipleri için tapu
 • Abonelik devri vefat eden birisi adına yapılacaksa %50 muvafakat ile veraset ilamı

Sanayi veya ticarethaneler için:

 • Kiracılar için kira kontratı
 • Mülk sahipleri için tapu
 • Vergi levhası
 • DASK (6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu kapsamındaki binalar için)
 • Abonelik devri vefat eden birisi adına yapılacaksa %50 muvafakat ile veraset ilamı
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Faaliyet belgesi
 • İmza sirküleri ya da vekaletname (Tam yetkili vekaletname veya içerisinde “elektrik” ibaresi geçen vekaletname gerekir.)

Aboneliği devralacak kişi, yukarıdaki belgelerin yanı sıra aboneliği devredek kişinin kimlik bilgileri ve imzalı dilekçesiyle birlikte devir işlemini tamamlayabilir. Abonelik şirket adına ise yetkili kişinin kimliği ile vergi levhası ve imza sirküsü fotokopileri de gerekir.

Ordu Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış Sözleşmesi

Perakende elektrik satış sözleşmesi Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş ile yapılır. Ordu ve Manisa için görevli elektrik tedarik firması Yeşilırmak Elektriktir.

Ordu Yeşilırmak Elektrik Şikayetleri

Ordu Yeşilırmak elektrik şikayetleri nelerdir?

Resmi Gazete'de yayımlanan 30 Mayıs 2018 tarihli ve 30436 sayılı Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 38. maddesine göre tedarikçi firmaların her biri; kendilerine yapılan tüketici başvuru sayısını, başvuru konusunu ve başvuru sonucuna ilişkin raporları her ay düzenli olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) sunar ve ilk 5 sırada yer alan şikayetlerden oluşan özet rapor ise tedarik şirketinin  internet sitesinde yayımlanır.

Ordu Yeşilırmak elektrik şikayetleri Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış AŞ internet sitesinde her ay düzenli olarak yayınlanmaktadır, okumak isteyen herkese açıktır.

Ordu Yeşilırmak elektrik şikayet hattı nedir?

Ordu elektrik şikayet hattı tüm Türkiye için 186’dır. Ordu gediz elektrik şikayet ve arıza için de 186 aranabilir.

Ordu Yeşilırmak Elektrik Fatura Ödeme

Ordu Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş. elektrik faturası nasıl ödenir?

Ordu Yeşilırmak Elektrik elektrik faturası, Müşteri İlişkileri Merkezlerinde işlem ücreti olmaksızın nakit olarak veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödenebilir. Ordu Yeşilırmak Elektrik fatura ödeme için elektrik faturası veya sözleşme numarası belirtilmelidir. 

Ordu Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş. için fatura ödeme işlemi online yapılabilir mi? 

Ordu Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş. fatura ödemesi Yeşilırmak Elektrik web sitesinde bulunan hızlı fatura ödeme veya online işlemler sayfasından kredi kartı kullanarak yapılabilir. 

Ordu Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş. için özel ödeme yöntemleri var mıdır?

Ordu Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş. fatura ödeme işlemi anlaşmalı bankaların ATM, internet, mobil uygulama, telefon hattından veya veznelerinden yapılabileceği gibi müşterisi olunan bankaya Yeşilırmak Sözleşme Hesap Numarası belirtilebilir ve otomatik ödeme talimatı verilebilir. 

Ordu Yeşilırmak Elektrik Başvuru Nasıl Yapılır?

Ordu Yeşilırmak Elektrik Dağıtım Şirketine Nasıl Başvuru Gerçekleştirilir?

Ordu Yeşilırmak Elektrik dağıtım şirketine e-devlet üzerinden başvuru gerçekleştirilebilir. 

e-devlet üzerinden başvuru tamamladıktan sonra e-imzası olmayan tüketicilerin Müşteri İlişkileri Merkezi için randevu alması ve perakende satış sözleşmelerini imzalamaya gitmesi gerekir. Ayrıca abonelik işlemleri için Yeşilırmakelektrik dağıtım şirketi web sitesi aracılığı ile Müşteri İlişkileri Merkezinden (MİM) randevu alınabilir. Aynı şekilde web sitesi üzerinden TC kimlik numarası ile randevu sorgulama da yapılabilmektedir. 

Ordu Yeşilırmak Elektrik Başvuru Gerçekleştirme Koşulları Nedir? 

Ordu Yeşilırmak Elektrik başvurusu yapabilmek için abonelik istenen adrese ait aktif sözleşme ve borç bulunmaması gerekir. Abonelik istenen adres için aktif sözleşme ya da borç bulunması durumunda işlem yapılamaz. 

Bu şartlar sağlandığında faturaya güvence bedeli yansıtılır ve sözleşme imzalanmaya hazır hale gelir. 

Ordu Yeşilırmak Elektrik Başvuru Süreci Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Ordu Yeşilırmak Elektrik perakende satış sözleşmesinin başvuru süreci aynı gün içerisinde işleme alınır ve dağıtım şirketi ile iletişime geçilir. Dağıtım şirketinin istediği yükümlülükler yerine getirilmişse dağıtım şirketi abonelik istenen adres yerleşim merkezlerine yakınsa 24 saat içinde, yerleşim alanı dışındaysa 48 saat içinde elektrik bağlar. 

Ordu Yeşilırmak Elektrik Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır?

Ordu bölgesi Yeşilırmak Elektrik başvuru takip işlemi, 444 55 23 numaralı iletişim hattından veya Yeşilırmak Elektrik internet sitesinden yapılır.

Ordu bölgesi Yeşilırmak Elektrik başvuru iptali ise aynı şekilde 444 55 23 numaralı iletişim hattından veya Yeşilırmak Elektrik internet sitesinden yapılır. 

Ordu Bölgesi Yeşilırmak Elektrik Adres ve Telefon Bilgisi

Ordu Bölgesi Yeşilırmak Elektrik adresi, Bahçelievler Mah. 295. Sok. No:15/B Altınordu/Ordu'dur.

Ordu Yeşilırmak Elektrik Genel Müdürlüğü telefon numarası 0362 311 58 00’dır.

Ordu Bölgesi Yeşilırmak Elektrik telefonu 444 55 23’tür.

Ordu Yeşilırmak Elektrik Dağıtım için Alo 186 numaralı hattan bilgi alınabilir.

Ordu Yeşilırmak Elektrik İletişim Bilgileri

Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. İletişim Bilgileri: Mimarsinan Mah.110.Sok. No:1, Atakum/Samsun

Ordu Yedaş Whatsapp Destek Hattı: 0530 106 0 186

Karadeniz Bölgesindeki Diğer Şehirler için Elektrik Dağıtım Fiyatları ve Bilgileri

Karadeniz Bölgesindeki şehirler şunlardır:

 • Artvin
 • Rize
 • Bayburt
 • Trabzon
 • Gümüşhane
 • Giresun
 • Samsun
 • Tokat
 • Amasya
 • Ordu
 • Sinop
 • Çorum
 • Kastamonu
 • Bartın
 • Karabük
 • Zonguldak
 • Düzce
 • Bolu

Ordu elektrik dağıtım şirketi Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş.dir.

İlgili İçerikler

1 Kasım 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 12 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi