Mersin Elektrik Şirketleri ve Mersin İndirimli Elektrik Aboneliği

Mersin Bölgesinde elektrik dağıtımı Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. sorumluluğundadır. EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. ise Mersin Bölgesine elektrik tedarik etmektedir.
İndirimli Elektrik Mersin | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Mersin Bölgesi serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen aboneler Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği serbest tüketici limitini aşmak zorundadır. Yıllık 950 kWh üzeri elektrik kullanan her elektrik abonesi serbest tüketici sınıfına dahildir.

Mersin’in yüz ölçümü 15.85 km² ve 2019’daki nüfusu 1 milyon 868 bin 757'dir. Mersin bölgesinde Ocak 2021 için faturalanan elektrik tüketimi 417.810,11 MWH, sayaç adedi ise 1.060.873’tür. Mersin Bölgesinde EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş.; abonelik işlemleri, faturalandırma, fatura tahsilatı, fatura itirazı ve güvence bedeli iadesinden sorumludur.

Mersin Bölgesinde Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. ise bakım onarım, altyapı, sokak aydınlatmaları, elektrik enerjisinin adrese ulaşması, yeni inşa edilen herhangi bir meskene bağlanması, sayaç okuma ve sayaç değişikliğinden sorumludur. Ayrıca Mersin Bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile elektrik dağıtım şirketi ilgilenir.

Mersin Bölgesi elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen tüketiciler aşağıdaki tabloyu inceleyerek tedarikçi değişikliği için başvuru yapabilir:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Mersin Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti

Mersin bölgesi elektrik dağıtım şirketi Toroslar Elektriktir. Her şehrin kendine ait dağıtım şirketi vardır ve değiştirilemez. Mersin bölgesinde Toroslar Elektrik hizmet vermektedir. Elektrik dağıtım şirketleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmiştir ve Mersin bölgesi özel elektrik dağıtım şirketleri yoktur. Her bir bölge için bir elektrik dağıtım şirketi görevlendirilmiştir ve tüm tedarikçilerinin elektriğinin tüketicilere dağıtımını, elektrik dağıtım şirketleri yapar. Elektrik tedarik hizmeti ile elektrik dağıtım hizmeti farklıdır ve farklı kurumlar aracılığıyla hizmet sağlanır.

Elektrik Piyasası Kanununun 12.09.2012 tarihli 3. maddesi, “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile dağıtım ve perakende satış faaliyetleri; 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmeye başlandı ve elektrik dağıtımı ile elektrik satışı birbirinden ayrıldı 

Mersin bölgesi elektrik abonelik başvurusu, Mersin’de görevli elektrik tedarik hizmeti veren Mersin EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafına yapılır, elektrik açtırmak için ise Mersin'de görevli elektrik tedarik şirketi Mersin EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafına yapılır. Mersin Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş., elektrik kesintisi, sayaç takılması ve okunması hizmetlerini de 

Sıkça Sorulan Sorular

İlgili İçerikler

15 Eylül 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 12 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi