Manisa Gdz Elektrik Dağıtım A.Ş. İndirimli Elektrik Dağıtımı ve Elektrik Kesintileri

Manisa’da elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketicilerin elektrik tedariği, son kaynak elektrik tedariği kapsamında Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş tarafından, elektrik dağıtımı ise Gdz Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından sağlanır.
İndirimli Elektrik Manisa | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Manisa’nın 2019’da açıklanan nüfusu 1.43 milyondur ve yüzölçümü 1.232 km²’dir. 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla Manisa’da bulunan sayaç adedi 879.226’dır. 2021 Ocak döneminde Manisa bölgesinde faturalanan elektrik tüketimi ise 332.936,61 MWh’dir.

Manisa’da serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen abonelerin elektrik tüketimi yıllık 950 kWh ve üzeri olmalıdır. Manisa’da elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen aboneler, serbest tüketici olmak zorundadır.

Serbest tüketiciler, ikili anlaşma ile yazılı veya mesafeli olarak tedarikçi değiştirebilir. Mesafeli sözleşmeler, internet üzerinden veya çağrı merkezleri aracılığıyla yapılır. 

Manisa bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile tedarikçi değiştirmenin ilgisi yoktur. Manisa elektrik kesintileri için 186 numaralı elektrik arıza hattı aranmalıdır.

İndirimli elektrik dağıtımı nedir?

İndirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir ve tüm elektrik dağıtım şirketleri aynı birim fiyatı uygular.

Manisa Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti

Manisa bölgesi elektrik dağıtım şirketi Gdz Elektrik Dağıtım A.Ş.’dir. Bölgenin görevli elektrik tedarik şirketi ise Gediz Elektriktir.

Her bölgede görevlendirilmiş bir tane elektrik dağıtım şirketi olduğundan dağıtım şirketleri elektrik aboneliği başlatmak isteyen herkese hizmet sağlamakla görevlidir. Manisa’da elektriğin dağıtılması, dağıtım için kullanılan alt yapı ve sayaç okuma görevi elektrik dağıtım Gdz Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye  aittir. Manisa bölgesinde, diğer bölgelerde olduğu gibi elektrik dağıtım şirketi değiştirilemez ancak tedarik şirketi değiştirilebilir.

Elektrik kesintisi, sayaç takılması ve sayaç okunması elektrik dağıtım şirketinin sorumluluğudur. Manisa Bölgesi elektrik abonelik başlatma başvurusu görevli elektrik tedarik firmalarının sorumluluğundadır. Manisa’da görevli elektrik tedarik şirketi ise Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş’dir.

Elektrik dağıtım hizmeti ve elektrik tedarik hizmeti farklı kurumlar aracılığıyla yürütülür. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 12.09.2012 tarihli toplantısında değiştirilen Elektrik Piyasası Kanunu’nun 3. maddesinin 1. fıkrası (c) bendinde yer alan; dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmesine ilişkin hazırlanan “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile elektrik dağıtımı ve elektrik satışı birbirinden ayrılmıştır.

Manisa Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. Elektrik Tarifeleri

Manisa Gediz elektrik tarifeleri, son kaynak elektrik tedariği görevi kapsamında uygulanan elektrik tarifeleridir ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir.

Serbest tüketici sınıfında olmayan ya da serbest tüketici olup da elektrik tedarik şirketini değiştirmemiş elektrik aboneleri, bölgelerindeki görevli elektrik tedarik şirketinden son kaynak elektrik tedariği kapsamında enerji tedarik eder.

Manisa’daki tüketiciler için 2024 Mayıs itibarıyla Gediz tarafından son kaynak elektrik tedariği kapsamındaki tüketicilere uygulanan vergiler dahil ulusal elektrik fiyatı 2.25 TL’dir.

Serbest tüketicilerin geçiş yapabileceği Manisa bölgesi indirimli elektrik tarifeleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Manisa Gediz İndirimli Elektrik Dağıtımı

Manisa bölgesinde elektrik dağıtımı Gdz Elektrik tarafından yapılır. Manisa Gdz Elektrik Dağıtım A.Ş. firması indirimli elektrik dağıtımı yapamaz çünkü dağıtım fiyatı sabittir ve indirim uygulanamaz. İndirimli elektrik, Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği, ulusal elektrik tarifesinden daha ucuz elektriktir ve elektrik tedarik firması değiştirerek indirimli elektrik kullanılabilir. Elektrik dağıtım firmaları indirim sağlayamaz, sadece serbest elektrik tedarikçileri indirimli elektrik avantajı sağlar.

Elektrik dağıtım bedelinde indirim yapılamaz.

Başkent Elektrik Dağıtım bölgesinde elektrik tedarik şirketi fark etmeksizin tüm tüketicilere uygulanan elektrik dağıtım bedelleri Ulusal Elektrik Tarifesi ile sabittir.

Manisa Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. Elektrik Fiyatları

Manisa Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş firması elektrik fiyatları ticarethaneler için 4.62 TL, evler için 2.25 TL’dir. Bu fiyatlar, elektrik tedarikçisini değiştirmemiş olan tüketicilere son kaynak tedariği kapsamında uygulanan fiyatlardır. 

Aşağıda evlerde kullanılan elektronik aletlerin bir ayda tükettiği ortalama elektrik miktarı ve faturaya yansıyan tutarı belirtilmiştir: 

 • D enerji sınıfı bir buzdolabı aylık ortalama 43 TL tutarında 21 kWh elektrik tüketir. 
 • Ortalama bir dizüstü bilgisayar haftada 5 gün ve günde 8 saat tam zamanlı kullanıldığında ayda ortalama olarak 25 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  
 • Bir fırın günde 1 saat çalıştığında aylık ortalama 61 TL tutarında 30 kWh elektrik tüketir.  
 • 18000 BTU ev tipi bir klima günde 3 saat soğutma modunda çalıştığında aylık ortalama 50 TL tutarında 24 kWh elektrik tüketir. 
 • F enerji sınıfı 4K ve HD özellikli bir televizyon aylık ortalama 24 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  
 • A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi aylık ortalama 26 TL tutarında 13 kWh elektrik tüketir. 
 • C enerji sınıfı bir bulaşık makinesi ekonomik programda kullanıldığında aylık ortalama 50 TL tutarında 25 kW elektrik tüketir. 

Bu durumda klima kullanılmayan bir evde, sadece temel elektrikli aletler kullanıldığında aylık elektrik faturası tutarı 229 TL olur. (Yüksek kademe olarak 2022 Ocak-Şubat-Mart dönemi için hesaplanmaktadır.) 

Manisa Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. Borç Sorgulama

Manisa Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş borç sorgulaması; sayaç numarası, abone numarası ya da sözleşme numarası gibi tekil kodlar kullanılarak elektrik tedarik şirketlerinin internet sitesi üzerinden veya anlaşmalı bankaların fatura ödeme kanallarından, tedarikçi seçiminden sonra yapılabilir.

Manisa bölgesinde Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş için borç sorgulama 0850 800 0 186 numaralı Gediz çağrı merkezini arayarak yapılabilir.

Gediz internet sitesine girip Online İşlemler aracılığıyla borç sorgulanabilir.

Manisa elektrik borç sorgulama sonucuna nasıl itiraz edilir?
Manisa Gediz borç itirazı, internet sitesi aracılığıyla yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak yapılır.

Manisa Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. Abonelik İptali

Manisa bölgesinde elektrik abonelik iptali nasıl yapılır? 

Manisa Gediz elektrik aboneliği iptali, elektrik tedarikçisi ile yapılmış olan elektrik abonelik sözleşmesinin sonlandırılması ile yapılır.  
Manisa elektrik abonelik iptali “ev” için gerekli belgeler şunlardır:

 • Abonelik iptali yapılacak evin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod) 
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.) 
 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için)

Belgeleri kullanarak Gediz Hizmet Noktaları, e-devlet, Online İşlemler veya Çağrı Merkezi üzerinden Gediz Elektrik abonelik iptali yapılır.

Manisa elektrik abonelik iptali “ticarethane (iş yerleri)” için gerekli belgeler şunlardır: 

 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için) 
 • Abonelik iptali yapılacak ticarethanenin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod) 
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.) 
 • Abonelik iptalini gerçekleştirecek özel ya da tüzel kişi başkası ise, şirketin yönetim kurulundan yetki belgesi, vekalet, şirket kaşesi ve imza sirküleri

Elektrik abonelik iptal dilekçesi nasıl yazılır?

Elektrik abonelik iptali; tekil kod (tesisat-abone numarası), kimlik belgesi ve güvence bedelini geri alabilmek için iban numarası veya banka hesap bilgisi belirtilerek yazılır. Elektrik abonelik iptal dilekçesi, hizmet alınan tedarik şirketinin müşteri hizmetleri merkezine iletilir.

Manisa elektrik abonelik iptal süreci ne kadar sürer?

Manisa Gediz elektrik aboneliği, özellikle bir tarih belirtilmediyse iptal başvurusunun yapılmasından 3 gün sonra sonlandırılır ve elektrik kesilir.

Manisa elektrik abonelik iptali için gereken koşullar nedir?

Manisa Gediz elektrik abonelik iptali için, gerekli belgelerin firmaya bildirilmesi ve elektrik faturası borcunun tamamının ödenmesi gerekir.

Manisa Gediz Elektrik Şikayetleri

Manisa Gediz elektrik şikayetleri nelerdir?

30 Mayıs 2018 tarihli ve 30436 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 38. maddesine göre her tedarikçi; kendilerine iletilen tüketici başvuru sayısı, başvuru konusu ve sonucuna ilişkin raporları aylık olarak EPDK’ye belirli bir formatta sunar ve ilk 5 sırada yer alan şikayetlere ilişkin özet raporu ise kendi internet sitesinde yayımlar. Manisa Gediz elektrik şikayetleri Gediz web sitesinde aylık olarak yayınlanmaktadır.

Manisa elektrik şikayet hattı nedir?

Manisa elektrik şikayet hattı 186’dır. Manisa dışından yapılacak şikayetler için numaralı telefon aranmalıdır.

Manisa Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. Elektrik Fatura Ödeme

Manisa bölgesinde Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş firmasına elektrik faturası nasıl ödenir? 
Gediz İşlem Merkezi noktalarında, elektrik faturası nakit olarak ödenebilir ve işlem ücreti alınmaz. Ayrıca anlaşmalı bankalar aracılığıyla da fatura ödenebilir. Ödeme yapabilmek için fatura veya sözleşme numarası belirtmek gerekir. 

Manisa bölgesinde Gediz Elektrik firması fatura ödeme işlemi online yapılabilir mi? 
Manisa bölgesinde Gediz Elektrik firması fatura ödeme işlemi online olarak kredi kartı ile yapılabilir

Manisa bölgesinde Gediz Elektrik firması için özel ödeme yöntemleri var mıdır?
Manisa bölgesinde Gediz Elektrik firması fatura ödeme işlemi PTT şubelerinden yapılabilir ve işlem ücreti alınmaz. 

Manisa Bölgesi Gediz Başvuru Nasıl Yapılır?

Manisa Gdz Elektrik Dağıtım Şirketine aşağıdaki belgeler ile dağıtım hizmeti için başvuru yapılır:

 • Kimlik belgesi  
 • Tapu, ikametgah veya kira kontratı gibi bir mülkiyet belgesi 
 • Onaylı elektrik hattı planı veya formül proje numarası 
 • İskan raporu

Manisa’da elektrik başvurusu değerlendirilmesi, Manisa’daki elektrik dağıtım şirketi tarafından yapılacak inceleme sonucunda onaylanacaktır. Başvurunun onaylanması için elektrik hattı kontrolü yapılır ve gerekirse saha etüdü gerçekleştirilir. İnceleme 10-20 iş günü sürebilir. Dağıtım başvurusu onaylandıktan sonra, başvuruyu yapan kişi ile dağıtım firması arasında bağlantı anlaşması yapılır. Anlaşma için gerekli belgeler, dağıtım şirketine iletilmelidir.

Elektrik bağlandığında ise elektrik tedarik şirketi ile anlaşma yapılmalıdır. Manisa bölgesi için Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş’den online randevu alarak elektrik tedarik işlemi başlatılır. Manisa elektrik açtırma için tedarik şirketi aşağıdaki belgeleri talep edebilir:

 • Nüfus cüzdanı 
 • Meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb. 
 • Eğer varsa eski bir fatura ya da tesisat numarası

Elektrik aboneliğini üzerine alma ücretsizdir ancak elektrik tedarik şirketleri bir kereye mahsus güvence bedeli tahsil eder ve abonelik sonlandırıldığında tüketici güvence bedelini geri alabilir.

Manisa Bölgesi Gediz Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır?

Manisa bölgesi Gediz başvuru takip işlemi, 0850 800 0 186 numaralı iletişim hattından veya Gediz internet sitesinden yapılır.
Manisa bölgesi Gediz başvuru iptali ise aynı şekilde 0850 800 0 186 numaralı iletişim hattından veya Gediz internet sitesinden yapılır. 

Manisa Gediz Adres ve Telefon Bilgisi

Manisa bölgesi Gdz Elektrik telefon numarası 0236 235 11 35’tir. Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş. çağrı merkezi numarası 0850 800 0 186’dır. 
Manisa Gdz Elektrik Dağıtım A.Ş. Manisa Bölge Müdürlüğü adresi, Yarhasanlar Mahallesi, 2319 Sokak, No:14, Otogar Yanı, Şehzadeler/Manisa’dır. 
Gediz Elektrik Perakende Satış A.Ş adresi, Anadolu Caddesi No:41 Megapol Tower Kat:21 Bayraklı/İzmir’dir.

Manisa Gediz Elektrik İletişim Bilgileri

Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. Manisa Müşteri İlişkileri Merkezleri iletişim bilgileri ve adresleri aşağıdadır:

 • 1. Anafartalar Mahallesi Belediye Caddesi No:4 Şehzadeler/Manisa
 • Kurtuluş Mahallesi Adnan Menderes Caddesi No: 126 Alaşehir/Manisa 
 • 4 Eylül Mahallesi Tabduk Emre Caddesi No:24/1 Kula/Manisa  
 • Paşa Mahallesi 10. Sokak No:29 Akhisar/Manisa 
 • Cumhuriyet Mahallesi Barbaros Sokak No:6 Turgutlu/Manisa 
 • Kurtuluş Mahallesi Atatürk Caddesi No:59 Soma/Manisa 
 • Mithatpaşa Mahallesi Atatürk Caddesi No:19 Salihli/Manisa
 • Pazar Mahallesi Açık Pazar Çarşı Sokak No:9 Demirci/Manisa
 • Cumhuriyet Mahallesi Hürriyet Caddesi No:25/1 Saruhanlı/Manisa 

İlgili İçerikler

4 Ekim 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 18 Ekim 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi