Kayseri Elektrik Şirketleri ve Kayseri İndirimli Elektrik Aboneliği

Kayseri Bölgesinde elektrik dağıtımı Kayseri ve Civarı Elektrik Türk A.Ş. (Kcetaş) sorumluluğundadır. Kayseri Elektrik Perakende Satış A.Ş (Kepsaş) ise Kayseri Bölgesine elektrik tedarik etmektedir.
İndirimli Elektrik Kayseri | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Kayseri Bölgesi serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen aboneler Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği serbest tüketici limitini aşmak zorundadır. Yıllık 950 kWh üzeri elektrik kullanan her elektrik abonesi serbest tüketici sınıfına dahildir.

Kayseri’nin yüz ölçümü 17.043 km² ve 2020’deki nüfusu 1.421 milyondur. Kayseri bölgesinde Ocak 2021 için faturalanan elektrik tüketimi 335.360,72 MWh, sayaç adedi ise 766.028’dir.

Kayseri Bölgesinde Kayseri Elektrik Perakende Satış A.Ş (Kepsaş); abonelik işlemleri, faturalandırma, fatura tahsilatı, fatura itirazı ve güvence bedeli iadesinden sorumludur. 

Kayseri Bölgesinde Kayseri ve Civarı Elektrik Türk A.Ş. (Kcetaş) ise bakım onarım, altyapı, sokak aydınlatmaları, elektrik enerjisinin adrese ulaşması, yeni inşa edilen herhangi bir meskene bağlanması, sayaç okuma ve sayaç değişikliğinden sorumludur. Ayrıca Kayseri Bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile elektrik dağıtım şirketi ilgilenir.

Kayseri Bölgesi elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen tüketiciler aşağıdaki tabloyu inceleyerek tedarikçi değişikliği için başvuru yapabilir:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Kayseri Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti

Kayseri bölgesi elektrik dağıtım şirketi Kcetaş’tır. Her şehrin kendine ait dağıtım şirketi vardır ve değiştirilemez. Kayseri bölgesinde “Kayseri ve Civarı Elektrik Türk A.Ş.” (Kcetaş) hizmet vermektedir.

Elektrik dağıtım şirketleri, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenmiştir ve Kayseri bölgesi özel elektrik dağıtım şirketleri yoktur. Her bir bölge için bir elektrik dağıtım şirketi görevlendirilmiştir ve tüm tedarikçilerinin elektriğinin tüketicilere dağıtımını, elektrik dağıtım şirketleri yapar.

Elektrik tedarik hizmeti ile elektrik dağıtım hizmeti farklıdır ve farklı kurumlar aracılığıyla hizmet sağlanır. Elektrik Piyasası Kanununun 12.09.2012 tarihli 3. maddesi, “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile dağıtım ve perakende satış faaliyetleri; 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmeye başlandı ve elektrik dağıtımı ile elektrik satışı birbirinden ayrıldı.

Kayseri bölgesi elektrik abonelik başvurusu, Kayseri’de görevli elektrik tedarik hizmeti veren Kayseri Elektrik Perakende Satış A.Ş (Kepsaş) tarafına yapılır, sıfırdan elektrik açtırmak için ise Kayseri’de görevli elektrik dağıtım şirketi Kcetaş tarafına başvuru yapılır. Kayseri ve Civarı Elektrik Türk A.Ş. (Kcetaş), elektrik kesintisi, sayaç takılması ve okunması hizmetlerini de karşılar.

Kayseri Elektrik (Kepsaş) Tarifeleri

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen ulusal elektrik tarifeleri, Kayseri Kayseri Elektrik (Kepsaş) tarifeleridir. Ancak farklı tarifelerden elektrik kullanmak da mümkündür. EPDK’nin belirlediği serbest tüketici limitini geçen elektrik aboneleri, Kayseri için belirlenen görevli elektrik tedarik şirketi Kayseri Kayseri Elektrik Perakende Satış A.Ş (Kepsaş) yerine tedarikçi değiştirerek farklı bir firmadan daha cazip fiyatlara elektrik tedarik edebilir.

Kayseri Kepsaş İndirimli Elektrik Dağıtımı

Kayseri bölgesi indirimli elektrik tarifeleri, ulusal tarifelerden farklıdır. Kayseri bölgesinde Kayseri Elektrik (Kepsaş) indirimli elektrik dağıtımı ancak tedarikçi değiştirerek mümkündür çünkü dağıtım ücretleri sabittir ve değişmez.

İndirimli elektrik fiyatları, EPDK tarafından belirlenen ulusal elektrik tarifelerinden daha ucuz olan tarifelerdir ve elektrik tedarikçisi değiştirilerek indirimli elektrik kullanılabilir. Elektrik dağıtım şirketleri indirim veya kampanya sunamaz, yalnızca serbest elektrik tedarik firmaları indirimli elektrik imkanı sunar.

İndirimli elektrik dağıtımı nedir?

İndirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir.

Kayseri Elektrik (Kepsaş) Fiyatları

Kayseri Elektrik Perakende Satış A.Ş (Kepsaş) firması elektrik fiyatları evler için 2.25 TL, ticarethaneler için 4.62 TL ve sanayiler için 4.48 TL’dir.

Evlerde kullanılan elektronik eşyaların bir ayda harcadığı elektrik miktarı ve faturaya yansıyan tutarı ortalama olarak aşağıda belirtilmektedir:

 • D enerji verimliliği sınıfında bir buzdolabı ayda ortalama 21 kWh elektrik tüketir ve faturaya 43 TL tutarında yansır.  
 • Ortalama bir dizüstü bilgisayar tam zamanlı şekilde haftada 5 gün ve günde 8 saat kullanıldığında 12 kWh elektrik tüketir ve faturaya 25 TL tutarında yansır. 
 • Bir fırın günde 1 saat çalıştığında ayda ortalama olarak 30 kWh elektrik tüketir ve faturaya 61 TL tutarında yansır.  
 • 18000 BTU ev tipi bir klima günde 3 saat soğutma modunda çalıştığında aylık ortalama 24 kWh elektrik tüketir ve faturaya 50 TL olarak yansır.  
 • F enerji sınıfı 4K ve HD özellikli bir televizyon aylık ortalama 13 kWh elektrik tüketir ve faturaya 26 TL tutarında yansır.  
 • A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi aylık ortalama 13 kWh elektrik tüketir ve faturaya 26 TL yansır.  
 • C enerji sınıfı bir bulaşık makinesi aylık ortalama 25 kW elektrik tüketir ve faturaya 50 TL yansır. 

Ortalama hesaplama ile klima kullanılmayan bir evde, sadece yukarıdaki tüketim miktarına göre, toplam aylık fatura tutarı minimum 229 TL olur. (Yüksek kademe olarak 2022 Ocak-Şubat-Mart dönemi için hesaplanmaktadır.)

Kayseri Elektrik (Kepsaş) Borç Sorgulama

Kayseri Elektrik Perakende Satış A.Ş (Kepsaş) borç sorgulaması yapmak için, abone numarası, sayaç numarası veya sözleşme numarası gibi tekil kodlar gerekir. 

 • Kayseri bölgesinde Kayseri Elektrik Perakende Satış A.Ş (Kepsaş) 444 97 88 numaralı Kayseri Elektrik (Kepsaş) çağrı merkezini arayarak borç sorgulama yapılabilir. 
 • Kayseri Elektrik (Kepsaş) internet sitesine girip canlı destek sayfasından borç sorgulanabilir. 

Fatura ödemesi Kayseri Elektrik Perakende Satış A.Ş (Kepsaş)’nin internet sitesindeki hızlı fatura ödeme sayfasından veya anlaşmalı bankaların fatura ödeme kanallarından yapılabilir.

Kayseri Elektrik (Kepsaş) borç sorgulama sonucuna nasıl itiraz edilir? 

Kayseri Elektrik (Kepsaş) borç itirazı internet sitesi aracılığıyla yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak yapılır.

Kayseri Elektrik (Kepsaş) Abonelik İşlemleri

Kayseri Elektrik (Kepsaş) aboneliği değiştirmek çok basit bir işlemdir ve mesafeli sözleşme ile farklı bir elektrik tedarikçisine geçiş yapılabilir. 

Kayseri elektrik abonelik iptali nasıl yapılır? 

Kayseri Elektrik (Kepsaş) abonelik iptali e-devlet üzerinden yapılır. Ayrıca elektrik abonelik dilekçesi yazılarak Kayseri Elektrik (Kepsaş) firmasına iletilebilir.

Kayseri Elektrik (Kepsaş) abonelik iptal süreci ne kadar sürer?

Abonelik iptal başvurusunun yapılmasından sonra 3 iş günü içerisinde abonelik iptali gerçekleşir. 

Kayseri Elektrik (Kepsaş) abonelik iptali için gereken koşullar nedir?

Kayseri Elektrik (Kepsaş) abonelik iptali için, gereken belgelerin firmaya bildirilmesi ve elektrik borcunun kapatılması gerekir.

Kayseri Elektrik (Kepsaş) Abonelik İptali

Kayseri Elektrik (Kepsaş) abonelik iptali, abonelik başlarken hazırlanan elektrik abonelik sözleşmesinin sonlandırılması ile yapılır. Tedarikçi değiştirmek için Kayseri Elektrik (Kepsaş) aboneliğini sonlandırmak gerekir. 

Mesken tipi Kayseri elektrik abonelik iptali için gerekli belgeler şunlardır:

 • Güvence bedeli iadesi için IBAN numarası (PTT aracılığıyla ya da elden güvence bedeli alma seçenekleri bulunmaktadır.)
 • Kimlik Belgesi (Bilgi teyidi ve kontrolü için gereklidir.)
 • Abonelik iptali yapılacak olan meskenin sayaç seri numarası (Tekil kod) veya elektrik tesisat numarası

İstenen belgeler ile Kayseri Elektrik (Kepsaş) Hizmet Noktaları, e-devlet, Müşteri İlişkileri Merkezi ve Çağrı Merkezi üzerinden Kayseri Elektrik Perakende Satış A.Ş (Kepsaş) abonelik iptali yapılır. Farklı bir gün belirtilmemişse 3 iş günü içerisinde elektrik bağlantısı kesilir. 

Ticarethane (iş yeri) tipi Kayseri elektrik abonelik iptali için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kimlik Belgesi (Bilgi teyidi için)
 • Abonelik iptali yapılacak ticarethanenin sayaç seri numarası (Tekil kod) veya elektrik tesisat numarası
 • Güvence bedeli iadesinin yapılabilmesi için IBAN numarası (PTT aracılığıyla ya da elden güvence bedeli alma seçenekleri bulunmaktadır.)
 • Vekaleten abonelik iptalini gerçekleştirecek olan kişinin, yönetim kurulundan yetki belgesi, vekalet, şirket kaşesi ve imza sirküleri alması gerekir. 

Kayseri Elektrik (Kepsaş) Aboneliği Başlatma

İlk kez elektrik bağlanacak bir meskene elektrik bağlatma işlemi ile Kayseri ve Civarı Elektrik Türk A.Ş. (Kcetaş) ilgilenir. Ancak meskende daha önceden var olan elektrik kapatılmışsa yeniden abonelik açtırılmalıdır. Kayseri Elektrik (Kepsaş) Perakende Satış A.Ş elektrik aboneliği başlatmak için Müşteri İlişkileri Merkezinden randevu almak gerekir. Randevuya istenilen belgelerle gidip elektrik aboneliği başlatılır. 

Kayseri elektrik açtırma için gerekli belgeler şunlardır: 

 • Nüfus cüzdanı
 • Meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb.
 • Eğer varsa eski bir fatura ya da tesisat numarası

Elektrik abonelik başvuru ücreti alınmaz. Onun yerine elektrik tedarik şirketi güvence bedeli tahsil eder ve abonelik sonlandırıldığında iadesi tüketiciye yapılır. 

Kayseri Elektrik (Kepsaş) Abonelik Başvuru Süreci

Kayseri’de elektrik aboneliği için Kayseri Elektrik (Kepsaş) Perakende Satış A.Ş ile anlaşma yapılmalıdır. Kayseri bölgesi için Kayseri Elektrik Perakende Satış A.Ş (Kepsaş)’den online olarak veya e-devlet üzerinden elektrik tedarik işlemi başlatılır.

Kayseri Elektrik (Kepsaş) başvuru süreci e-devlet üzerinden sisteme giriş yaparak www.turkiye.gov.tr/kayseri-elektrik-perakende-satis-as linkinden direkt abonelik başvuru talebi oluşturularak başlatılır.  

Kayseri elektrik açtırma için tedarik şirketine iletilecek belgeler şunlardır:

 • Kimlik belgesi
 • Abonelik açtırılacak meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb.
 • Eski bir fatura veya tesisat numarası

Elektrik aboneliği başvurusu ücretsizdir ancak elektrik tedarik şirketine bir kereye mahsus güvence bedeli verilir. Güvence bedeli abonelik sonlandırıldığında geri alınır. 

Kayseri Elektrik (Kepsaş) Abonelik Devretme ve Devralma İşlemi H4

Kayseri Elektrik (Kepsaş) abonelik devretme işlemi sırasında, aboneliği devredecek kişi ile devralacak kişinin birlikte bulunmasına gerek bulunmaz. 

Kayseri Elektrik (Kepsaş) abonelik devretme için gerekli belgeler şunlardır:

Mesken için: 

 • DASK belgesi
 • Kimlik belgesi (Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport)
 • Kiracılar için kira kontratı
 • Mülk sahipleri için tapu
 • Abonelik devri vefat eden birisi adına yapılacaksa %50 muvafakat ile veraset ilamı

Sanayi veya ticarethaneler için:

 • Kiracılar için kira kontratı
 • Mülk sahipleri için tapu
 • Vergi levhası
 • DASK (6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu kapsamındaki binalar için)
 • Abonelik devri vefat eden birisi adına yapılacaksa %50 muvafakat ile veraset ilamı
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Faaliyet belgesi
 • İmza sirküleri ya da vekaletname (Tam yetkili vekaletname veya içerisinde “elektrik” ibaresi geçen vekaletname gerekir.)

Aboneliği devralacak kişi, yukarıdaki belgelerin yanı sıra aboneliği devredek kişinin kimlik bilgileri ve imzalı dilekçesiyle birlikte devir işlemini tamamlayabilir. Abonelik şirket adına ise yetkili kişinin kimliği ile vergi levhası ve imza sirküsü fotokopileri de gerekir.

Kayseri Elektrik (Kepsaş) Perakende Satış Sözleşmesi

Perakende elektrik satış sözleşmesi Kayseri Elektrik (Kepsaş) Perakende Satış A.Ş ile yapılır. Kayseri ve Manisa için görevli elektrik tedarik firması Kayseri Elektrik (Kepsaş)tir. 

Kayseri Elektrik (Kepsaş) Şikayetleri

Kayseri Elektrik (Kepsaş) şikayetleri nelerdir?

Resmi Gazete'de yayımlanan 30 Mayıs 2018 tarihli ve 30436 sayılı Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 38. maddesine göre tedarikçi firmaların her biri; kendilerine yapılan tüketici başvuru sayısını, başvuru konusunu ve başvuru sonucuna ilişkin raporları her ay düzenli olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) sunar ve ilk 5 sırada yer alan şikayetlerden oluşan özet rapor ise tedarik şirketinin internet sitesinde yayımlanır.

Kayseri Elektrik (Kepsaş) şikayetleri Kayseri Elektrik (Kepsaş) Perakende Satış AŞ internet sitesinde her ay düzenli olarak yayınlanmaktadır, okumak isteyen herkese açıktır.

Kayseri Elektrik (Kepsaş) şikayet hattı nedir?

Kayseri elektrik şikayet hattı tüm Türkiye için 186’dır. Kayseri Elektrik (Kepsaş) şikayet ve arıza için de 186 aranabilir.

Kayseri Elektrik (Kepsaş) Fatura Ödeme

Kayseri Elektrik Perakende Satış A.Ş (Kepsaş) elektrik faturası nasıl ödenir?

Kayseri Elektrik (Kepsaş) elektrik faturası, Müşteri İlişkileri Merkezlerinde işlem ücreti olmaksızın nakit olarak veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödenebilir. Kayseri Elektrik (Kepsaş) fatura ödeme için elektrik faturası veya sözleşme numarası belirtilmelidir.

Kayseri Elektrik Perakende Satış A.Ş (Kepsaş) için fatura ödeme işlemi online yapılabilir mi?

Kayseri Elektrik Perakende Satış A.Ş (Kepsaş) fatura ödemesi Kayseri Elektrik (Kepsaş) web sitesinde bulunan hızlı fatura ödeme veya online işlemler sayfasından kredi kartı kullanarak yapılabilir. 

Kayseri Elektrik Perakende Satış A.Ş (Kepsaş) için özel ödeme yöntemleri var mıdır?

Kayseri Elektrik Perakende Satış A.Ş (Kepsaş) fatura ödeme işlemi anlaşmalı bankaların ATM, internet, mobil uygulama, telefon hattından veya veznelerinden yapılabileceği gibi müşterisi olunan bankaya Kayseri Elektrik Sözleşme Hesap Numarası belirtilebilir ve otomatik ödeme talimatı verilebilir.

Kayseri Elektrik (Kepsaş) Başvuru Nasıl Yapılır?

Kayseri Elektrik (Kepsaş) Dağıtım Şirketine nasıl başvuru gerçekleştirilir?

Kayseri Elektrik (Kepsaş) dağıtım şirketine e-devlet üzerinden başvuru gerçekleştirilebilir. 

e-devlet üzerinden başvuru tamamladıktan sonra e-imzası olmayan tüketicilerin Müşteri İlişkileri Merkezi için randevu alması ve perakende satış sözleşmelerini imzalamaya gitmesi gerekir. Ayrıca abonelik işlemleri için Kayseri Elektrik (Kepsaş) dağıtım şirketi web sitesi aracılığı ile Müşteri İlişkileri Merkezinden randevu alınabilir. Aynı şekilde web sitesi üzerinden TC kimlik numarası ile randevu sorgulama da yapılabilmektedir.

Kayseri Elektrik (Kepsaş) başvuru gerçekleştirme koşulları nedir?

Kayseri Elektrik (Kepsaş) başvurusu yapabilmek için abonelik istenen adrese ait aktif sözleşme ve borç bulunmaması gerekir. Abonelik istenen adres için aktif sözleşme ya da borç bulunması durumunda işlem yapılamaz. 

Bu şartlar sağlandığında faturaya güvence bedeli yansıtılır ve sözleşme imzalanmaya hazır hale gelir. 

Kayseri Elektrik (Kepsaş) başvuru süreci ne kadar sürede sonuçlanır?

Kayseri Elektrik (Kepsaş) perakende satış sözleşmesinin başvuru süreci aynı gün içerisinde işleme alınır ve dağıtım şirketi ile iletişime geçilir. Dağıtım şirketinin istediği yükümlülükler yerine getirilmişse dağıtım şirketi abonelik istenen adres yerleşim merkezlerine yakınsa 24 saat içinde, yerleşim alanı dışındaysa 48 saat içinde elektrik bağlar. 

Kayseri Elektrik (Kepsaş) Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır?

Kayseri bölgesi Kayseri Elektrik (Kepsaş) başvuru takip işlemi, 444 97 88 numaralı iletişim hattından veya Kayseri Elektrik (Kepsaş) internet sitesinden yapılır. 

Kayseri bölgesi Kayseri Elektrik (Kepsaş) başvuru iptali ise aynı şekilde 444 97 88 numaralı iletişim hattından veya Kayseri Elektrik (Kepsaş) internet sitesinden yapılır.

Kayseri Bölgesi Kayseri Elektrik (Kepsaş) Adres ve Telefon Bilgisi

Kayseri Bölgesi Kayseri Elektrik Perakende Satış A.Ş (Kepsaş) adresi, Hunat Mahallesi Hoca Ahmed Yesevi Bulvarı No: 15, PK.38030 Melikgazi/Kayseri’dir.

Kayseri Elektrik (Kepsaş) telefon numarası 444 97 88’dir.

Kayseri Elektrik (Kcetaş) Dağıtım için Alo 186 numaralı hattan bilgi alınabilir. 

Kayseri Elektrik (Kepsaş) İletişim Bilgileri

Kayseri Elektrik (Kepsaş) Perakende Satış A.Ş. İletişim Bilgileri:

Hunat Mahallesi Hoca Ahmed Yesevi Bulvarı No: 15, PK.38030 Melikgazi/Kayseri

Kayseri Elektrik İletişim Merkezi: 444 97 88

Kcetaş iletişim numarası 444 7 186’dır.

İç Anadolu Bölgesindeki Diğer Şehirler için Elektrik Dağıtım Fiyatları ve Bilgileri

İç Anadolu Bölgesindeki şehirler şunlardır:

 • Ankara
 • Konya
 • Eskişehir
 • Sivas
 • Kırıkkale
 • Aksaray
 • Karaman
 • Kırşehir
 • Niğde
 • Nevşehir
 • Yozgat
 • Çankırı

Kayseri elektrik dağıtım şirketi Kayseri ve Civarı Elektrik Türk A.Ş. (Kcetaş)’dir.

İlgili İçerikler

8 Kasım 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 12 Aralık 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi