Kahramanmaraş Akedaş İndirimli Elektrik Dağıtımı ve Elektrik Kesintileri

Kahramanmaraş’ta elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketicilerin elektrik tedariği, son kaynak elektrik tedariği kapsamında Akedaş Perakende Satış A.Ş. tarafından, elektrik dağıtımı ise Akedaş Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından sağlanır.

İndirimli Elektrik Kahramanmaraş  | encazip
15 Kasım 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 18 Ekim 2023

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Kahramanmaraş’ın 2020’de açıklanan nüfusu 1.168.163’tür ve yüzölçümü 3.017 km²’dir. 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla Kahramanmaraş’ta bulunan sayaç adedi 514.003’tür. 2021 Ocak döneminde Kahramanmaraş bölgesinde faturalanan elektrik tüketimi ise 338.741,01 MWh’dir.

Kahramanmaraş’ta serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen abonelerin elektrik tüketimi yıllık 950 kWh ve üzeri olmalıdır. Kahramanmaraş’ta elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen aboneler, serbest tüketici olmak zorundadır. Serbest tüketiciler, ikili anlaşma ile yazılı veya mesafeli olarak tedarikçi değiştirebilir. Mesafeli sözleşmeler, internet üzerinden veya çağrı merkezleri aracılığıyla yapılır.

Kahramanmaraş bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile tedarikçi değiştirmenin ilgisi yoktur. Kahramanmaraş elektrik kesintileri için 186 numaralı elektrik arıza hattı aranmalıdır.

Kahramanmaraş Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti

Kahramanmaraş bölgesi elektrik dağıtım şirketi Akedaş Elektrik Dağıtım Anonim Şirketidir. Bölgenin görevli elektrik tedarik şirketi ise Akedaş Perakende Anonim Şirketidir.

Her bölgede görevlendirilmiş bir tane elektrik dağıtım şirketi olduğundan dağıtım şirketleri elektrik aboneliği başlatmak isteyen herkese hizmet sağlamakla görevlidir. Kahramanmaraş’ta elektriğin dağıtılması, dağıtım için kullanılan alt yapı ve sayaç okuma görevi elektrik dağıtım Akedaş Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye aittir. Kahramanmaraş bölgesinde, diğer bölgelerde olduğu gibi elektrik dağıtım şirketi değiştirilemez ancak tedarik şirketi değiştirilebilir.

Elektrik kesintisi, sayaç takılması ve sayaç okunması elektrik dağıtım şirketinin sorumluluğudur. Kahramanmaraş elektrik abonelik başlatma başvurusu görevli elektrik tedarik firmalarının sorumluluğundadır. Kahramanmaraş’ta görevli elektrik tedarik şirketi ise Akedaş Perakende Satış A.Ş.’dir.

Elektrik dağıtım hizmeti ve elektrik tedarik hizmeti farklı kurumlar aracılığıyla yürütülür. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 12.09.2012 tarihli toplantısında değiştirilen Elektrik Piyasası Kanunu’nun 3. maddesinin 1. fıkrası (c) bendinde yer alan; dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmesine ilişkin hazırlanan “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile elektrik dağıtımı ve elektrik satışı birbirinden ayrılmıştır.

Kahramanmaraş İndirimli Elektrik Dağıtımı Nedir?

İndirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir. Tüm dağıtım bölgeleri için tek dağıtım bedeli uygulanır ve bu bedel evler için kiloWattsaat başına sabit 0,858883TL'dir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kahramanmaraş Akedaş Elektrik Tarifeleri Ne Kadar?

Kahramanmaraş Akedaş İndirimli Elektrik Dağıtımı Nedir?

Akedaş Perakende Satış A.Ş. Elektrik Fiyatları Ne Kadar?

Kahramanmaraş Akedaş Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kahramanmaraş Elektrik Faturasına Nasıl İtiraz Edilir?

Kahramanmaraş Akedaş Elektrik Abonelik İptali Nasıl Yapılır? 

Elektrik Abonelik İptal Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Kahramanmaraş Elektrik Abonelik İptal Süreci Ne Kadar Sürer?

Kahramanmaraş Elektrik Abonelik İptali İçin Gereken Koşullar Nedir?

Kahramanmaraş Akedaş Elektrik Şikayetleri Nelerdir?

Kahramanmaraş Elektrik İhbar ve Şikayet Hattı Nedir?

Kahramanmaraş'ta Akedaş Perakende Satış A.Ş. Firmasına Elektrik Faturası Nasıl Ödenir?

Akedaş Perakende Satış A.Ş. Fatura Ödemesi Online Yapılabilir mi? 

Kahramanmaraş'ta Akedaş Perakende Satış A.Ş. Firması İçin Özel Ödeme Yöntemleri Var mıdır?

Kahramanmaraş Bölgesi Akedaş Elektrik Başvuru Nasıl Yapılır?

Kahramanmaraş Bölgesi Akedaş Elektrik Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır?

Kahramanmaraş Akedaş Adres ve Telefon Bilgisi Nedir?

Kaynaklar:

İlgili İçerikler