Gaziantep Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. İndirimli Elektrik Dağıtımı ve Elektrik Kesintileri

Gaziantep'te elektrik tedarikçisini değiştirmemiş tüketicilerin elektrik tedariği, son kaynak elektrik tedariği kapsamında EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş tarafından, elektrik dağıtımı ise Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından sağlanır.
İndirimli Elektrik Gaziantep | encazip

Karşılaştırma yapmak istediğiniz sektörü seçin!

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre 2020’de Gaziantep'in nüfusu 2.101.157’dir ve yüzölçümü 6.819 km²’dir. 2021 yılı Ocak ayı itibarıyla Gaziantep'te bulunan sayaç adedi 790.752’dir. 2021 Ocak döneminde Gaziantep bölgesinde faturalanan elektrik tüketimi ise 727.653,99 MWh’dir.

Gaziantep'te serbest tüketici hakkını kullanmak isteyen abonelerin elektrik tüketimi yıllık 950 kWh ve üzeri olmalıdır. Gaziantep'te elektrik tedarik şirketini değiştirmek isteyen aboneler, serbest tüketici olmak zorundadır.

Serbest tüketiciler, ikili anlaşma ile yazılı veya mesafeli olarak tedarikçi değiştirebilir. Mesafeli sözleşmeler, internet üzerinden veya çağrı merkezleri aracılığıyla yapılır.

Gaziantep bölgesi elektrik kesintisi ve arızası ile tedarikçi değiştirmenin ilgisi yoktur. Gaziantep elektrik kesintileri için 186 numaralı elektrik arıza hattı aranmalıdır.

İndirimli elektrik dağıtımı nedir?

İndirimli elektrik dağıtımı diye bir şey yoktur. Elektrik dağıtım bedeli, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir ve tüm elektrik dağıtım şirketleri aynı birim fiyatı uygular.

Gaziantep Bölgesinde Elektrik Dağıtım Hizmeti

Gaziantep bölgesi elektrik dağıtım şirketi Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.’dir. Bölgenin görevli elektrik tedarik şirketi ise EnerjiSa Toroslar Elektriktir.

Her bölgede görevlendirilmiş bir tane elektrik dağıtım şirketi olduğundan dağıtım şirketleri elektrik aboneliği başlatmak isteyen herkese hizmet sağlamakla görevlidir. Gaziantep'te elektriğin dağıtılması, dağıtım için kullanılan alt yapı ve sayaç okuma görevi elektrik dağıtım Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.’ye  aittir. Gaziantep bölgesinde, diğer bölgelerde olduğu gibi elektrik dağıtım şirketi değiştirilemez ancak tedarik şirketi değiştirilebilir.

Elektrik kesintisi, sayaç takılması ve sayaç okunması elektrik dağıtım şirketinin sorumluluğudur. Gaziantep Bölgesi elektrik abonelik başlatma başvurusu görevli elektrik tedarik firmalarının sorumluluğundadır. Gaziantep'te görevli elektrik tedarik şirketi ise EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş’dir.

Elektrik dağıtım hizmeti ve elektrik tedarik hizmeti farklı kurumlar aracılığıyla yürütülür. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 12.09.2012 tarihli toplantısında değiştirilen Elektrik Piyasası Kanunu’nun 3. maddesinin 1. fıkrası (c) bendinde yer alan; dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin 01.01.2013 tarihinden itibaren ayrı tüzel kişilikler altında yürütülmesine ilişkin hazırlanan “Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” kararı ile elektrik dağıtımı ve elektrik satışı birbirinden ayrılmıştır.

Gaziantep EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş Elektrik Tarifeleri

Gaziantep Toroslar elektrik tarifeleri, son kaynak elektrik tedariği görevi kapsamında uygulanan elektrik tarifeleridir ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenir.

Serbest tüketici sınıfında olmayan ya da serbest tüketici olup da elektrik tedarik şirketini değiştirmemiş elektrik aboneleri, bölgelerindeki görevli elektrik tedarik şirketinden son kaynak elektrik tedariği kapsamında enerji tedarik eder.

Gaziantep'teki tüketiciler için 2024 Mayıs itibarıyla EnerjiSA Toroslar  tarafından son kaynak elektrik tedariği kapsamındaki tüketicilere uygulanan vergiler dahil ulusal elektrik fiyatı 2.25 TL’dir.

Serbest tüketicilerin geçiş yapabileceği Gaziantep bölgesi indirimli elektrik tarifeleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir:

Örnek tedarikçi tablosu yüklenior...

Gaziantep Toroslar EDAŞ İndirimli Elektrik Dağıtımı

Gaziantep bölgesinde elektrik dağıtımı Toroslar Elektrik tarafından yapılır. Gaziantep Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. firması indirimli elektrik dağıtımı yapamaz çünkü dağıtım fiyatı sabittir ve indirim uygulanamaz. İndirimli elektrik, Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) belirlediği, ulusal elektrik tarifesinden daha ucuz elektriktir ve elektrik tedarik firması değiştirerek indirimli elektrik kullanılabilir. Elektrik dağıtım firmaları indirim sağlayamaz, sadece serbest elektrik tedarikçileri indirimli elektrik avantajı sağlar.

Elektrik dağıtım bedelinde indirim yapılamaz.

Gaziantep Toroslar Elektrik Dağıtım bölgesinde elektrik tedarik şirketi fark etmeksizin tüm tüketicilere uygulanan elektrik dağıtım bedelleri Ulusal Elektrik Tarifesi ile sabittir.

Gaziantep EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş Elektrik Fiyatları

Gaziantep EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş firması elektrik fiyatları ticarethaneler için 4.62 TL, evler için 2.25 TL’dir. Bu fiyatlar, elektrik tedarikçisini değiştirmemiş olan tüketicilere son kaynak tedariği kapsamında uygulanan fiyatlardır.

Aşağıda evlerde kullanılan elektronik aletlerin bir ayda tükettiği ortalama elektrik miktarı ve faturaya yansıyan tutarı belirtilmiştir: 

 • D enerji sınıfı bir buzdolabı aylık ortalama 43 TL tutarında 21 kWh elektrik tüketir. 
 • Ortalama bir dizüstü bilgisayar haftada 5 gün ve günde 8 saat tam zamanlı kullanıldığında ayda ortalama olarak 25 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  
 • Bir fırın günde 1 saat çalıştığında aylık ortalama 61 TL tutarında 30 kWh elektrik tüketir.  
 • 18000 BTU ev tipi bir klima günde 3 saat soğutma modunda çalıştığında aylık ortalama 50 TL tutarında 24 kWh elektrik tüketir. 
 • F enerji sınıfı 4K ve HD özellikli bir televizyon aylık ortalama 24 TL tutarında 12 kWh elektrik tüketir.  
 • A enerji sınıfı bir çamaşır makinesi aylık ortalama 26 TL tutarında 13 kWh elektrik tüketir. 
 • C enerji sınıfı bir bulaşık makinesi ekonomik programda kullanıldığında aylık ortalama 50 TL tutarında 25 kW elektrik tüketir. 

Bu durumda klima kullanılmayan bir evde, sadece temel elektrikli aletler kullanıldığında aylık elektrik faturası tutarı 229 TL olur. (Yüksek kademe olarak 2022 Ocak-Şubat-Mart dönemi için hesaplanmaktadır.) 

Gaziantep EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş Borç Sorgulama 

Gaziantep EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş borç sorgulaması; sayaç numarası, abone numarası ya da sözleşme numarası gibi tekil kodlar kullanılarak elektrik tedarik şirketlerinin internet sitesi üzerinden veya anlaşmalı bankaların fatura ödeme kanallarından, tedarikçi seçiminden sonra yapılabilir.

Gaziantep bölgesinde EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş (Toroslar EPSAŞ) için borç sorgulama 444 4 372 numaralı EnerjiSa çağrı merkezini arayarak yapılabilir.

Ayrıca EnerjiSA Toroslar internet sitesine girip Online İşlem Merkezi aracılığıyla borç sorgulanabilir.

Gaziantep elektrik borç sorgulama sonucuna nasıl itiraz edilir?

Gaziantep EnerjiSA Toroslar borç itirazı, internet sitesi aracılığıyla yazılı veya müşteri hizmetleri aracılığıyla sözlü olarak yapılır.

Gaziantep EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş Abonelik İptali

Gaziantep bölgesinde elektrik abonelik iptali nasıl yapılır?

Gaziantep Toroslar EnerjiSA elektrik aboneliği iptali, elektrik tedarikçisi ile yapılmış olan elektrik abonelik sözleşmesinin sonlandırılması ile yapılır.

Gaziantep elektrik abonelik iptali “ev” için gerekli belgeler şunlardır: 

 • Abonelik iptali yapılacak evin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod) 
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.) 
 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için)

Belgeleri kullanarak Gaziantep Enerjisa Toroslar Hizmet Noktaları, e-devlet, Online İşlemler veya Çağrı Merkezi üzerinden Gaziantep EnerjiSA Toroslar Elektrik abonelik iptali yapılır.

Gaziantep elektrik abonelik iptali “ticarethane (iş yerleri)” için gerekli belgeler şunlardır:

 • Kimlik belgesi (Bilgi kontrolü için) 
 • Abonelik iptali yapılacak ticarethanenin elektrik tesisat numarası ya da sayaç seri numarası (Tekil kod) 
 • Güvence bedeli iadesi için IBAN (PTT veya elden alma seçenekleri de bulunur.)
 • Abonelik iptalini gerçekleştirecek özel ya da tüzel kişi başkası ise, şirketin yönetim kurulundan yetki belgesi, vekalet, şirket kaşesi ve imza sirküleri

Elektrik abonelik iptal dilekçesi nasıl yazılır?

Elektrik abonelik iptali; tekil kod (tesisat-abone numarası), kimlik belgesi ve güvence bedelini geri alabilmek için iban numarası veya banka hesap bilgisi belirtilerek yazılır. Elektrik abonelik iptal dilekçesi, hizmet alınan tedarik şirketinin müşteri hizmetleri merkezine iletilir.

Gaziantep elektrik abonelik iptal süreci ne kadar sürer?

Gaziantep Toroslar elektrik aboneliği, özellikle bir tarih belirtilmediyse iptal başvurusunun yapılmasından 3 gün sonra sonlandırılır ve elektrik kesilir.

Gaziantep elektrik abonelik iptali için gereken koşullar nedir?

Gaziantep EnerjiSA Toroslar elektrik abonelik iptali için, gerekli belgelerin firmaya bildirilmesi ve elektrik faturası borcunun tamamının ödenmesi gerekir.

Gaziantep EnerjiSA Toroslar Elektrik Şikayetleri

Gaziantep EnerjiSA Toroslar elektrik şikayetleri nelerdir?

30 Mayıs 2018 tarihli ve 30436 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nin 38. maddesine göre her tedarikçi; kendilerine iletilen tüketici başvuru sayısı, başvuru konusu ve sonucuna ilişkin raporları aylık olarak EPDK’ye belirli bir formatta sunar ve ilk 5 sırada yer alan şikayetlere ilişkin özet raporu ise kendi internet sitesinde yayımlar.

Gaziantep EnerjiSA Toroslar elektrik şikayetleri EnerjiSA Toroslar web sitesinde aylık olarak yayınlanmaktadır.

Gaziantep elektrik şikayet hattı nedir?

Gaziantep elektrik şikayet hattı 186’dır. Gaziantep dışından yapılacak şikayetler için 444 4 372 numaralı telefon aranmalıdır.

Gaziantep EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş Elektrik Fatura Ödeme

Gaziantep bölgesinde EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş firmasına elektrik faturası nasıl ödenir?

EnerjiSA Toroslar Elektrik İşlem Merkezi noktalarında, elektrik faturası nakit olarak ödenebilir ve işlem ücreti alınmaz. Ayrıca anlaşmalı bankalar aracılığıyla da fatura ödenebilir. Ödeme yapabilmek için fatura veya sözleşme numarası belirtmek gerekir.

Gaziantep bölgesinde EnerjiSA Toroslar Elektrik firması fatura ödeme işlemi online yapılabilir mi?

Gaziantep bölgesinde EnerjiSA Toroslar Elektrik firması fatura ödeme işlemi online olarak kredi kartı ile yapılabilir.

Gaziantep bölgesinde EnerjiSA Toroslar Elektrik firması için özel ödeme yöntemleri var mıdır?

Gaziantep bölgesinde EnerjiSA Toroslar Elektrik firması fatura ödeme işlemi PTT şubelerinden yapılabilir ve işlem ücreti alınmaz.  

Gaziantep Bölgesi Toroslar EDAŞ Başvuru Nasıl Yapılır?

Gaziantep Toroslar Elektrik Dağıtım Şirketine (Toroslar EDAŞ) aşağıdaki belgeler ile dağıtım hizmeti için başvuru yapılır:

 • Kimlik belgesi  
 • Tapu, ikametgah veya kira kontratı gibi bir mülkiyet belgesi 
 • Onaylı elektrik hattı planı veya formül proje numarası 
 • İskan raporu 

Gaziantep'te elektrik başvurusu değerlendirilmesi, Gaziantep'teki elektrik dağıtım şirketi tarafından yapılacak inceleme sonucunda onaylanacaktır. Başvurunun onaylanması için elektrik hattı kontrolü yapılır ve gerekirse saha etüdü gerçekleştirilir. İnceleme 10-20 iş günü sürebilir. Dağıtım başvurusu onaylandıktan sonra, başvuruyu yapan kişi ile dağıtım firması arasında bağlantı anlaşması yapılır. Anlaşma için gerekli belgeler, dağıtım şirketine iletilmelidir.

Elektrik bağlandığında ise elektrik tedarik şirketi ile anlaşma yapılmalıdır. Gaziantep bölgesi için EnerjiSA Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş’den online randevu alarak elektrik tedarik işlemi başlatılır.

Gaziantep elektrik açtırma için tedarik şirketi aşağıdaki belgeleri talep edebilir:

 • Nüfus cüzdanı 
 • Meskende elektrik kesik değilse tapu, kira sözleşmesi vb. 
 • Eğer varsa eski bir fatura ya da tesisat numarası 

Elektrik aboneliğini üzerine alma ücretsizdir ancak elektrik tedarik şirketleri bir kereye mahsus güvence bedeli tahsil eder ve abonelik sonlandırıldığında tüketici güvence bedelini geri alabilir.

Gaziantep Bölgesi Toroslar EDAŞ Başvuru Takibi ve İptali Nasıl Yapılır?

Gaziantep bölgesi Toroslar EDAŞ başvuru takip işlemi, 444 4 372 numaralı iletişim hattından veya Toroslar EDAŞ internet sitesinden yapılır.

Gaziantep bölgesi Toroslar EDAŞ başvuru iptali ise aynı şekilde 444 4 372 numaralı iletişim hattından veya Toroslar EDAŞ internet sitesinden yapılır.

Gaziantep Toroslar Elektrik Adres ve Telefon Bilgisi 

Enerjisa Toroslar Elektrik Perakende Satış A.Ş. 
Adres: Barbaros Mahallesi, Begonya Sokak, Nida Kule Ataşehir Batı Sit. No:1/1, Ataşehir / İstanbul 
 
Bölge Ofisi: Güzelyalı Mahallesi, Turgut Özal Bulvarı, 81060 Sokak, No:44/C, Çukurova/Adana 

Gaziantep EnerjiSA Toroslar Çağrı Merkezi: 444 4 37 

Toroslar EDAŞ Genel Müdürlük: Cemal Paşa Mahallesi, Cevat Yurdakul Caddesii, No:2, Seyhan/Adana

EDAŞ Çağrı Merkezi: 186


Gaziantep EnerjiSA Toroslar Elektrik İletişim Bilgileri 

 • Islahiye Enerjisa İşlem Merkezi: Çamlıca Mah. Hakkı Demirel Cad. No:23/E (Köse Cami Altı) Islahiye/Gaziantep 
 • Eski Nizip Enerjisa İşlem Merkezi: Fevzi Paşa Mah. Necip Mahmut Cad. No:74/A Nizip 
 • Nizip Enerjisa İşlem Merkezi: Saha Mah. Atatürk Bulvarı No:22 Nizip/Gaziantep 
 • Karataş Enerjisa İşlem Merkezi: Şahintepe Mah. 428 Nolu Cad. Fikri Subaşı Apt. No:4/A Şahinbey/Gaziantep 
 • Şahinbey Müşteri Hizmet Merkezi: Binevler Mahallesi Üniversite Bulvarı Tutak Apartmanı No 229/A Şahinbey/Gaziantep
 • Şahinbey Enerjisa İşlem Merkezi: 23 Nisan Mah. Üniversite Bulvarı No:219/A Şahinbey/Gaziantep 
 • Üçoklar Enerjisa İşlem Merkezi: Üçoklar Mah. Hasip Dürrü Cad. No: 261/A Şahinbey/Gaziantep 
 • İncilipınar Enerjisa İşlem Merkezi: İncilipınar Mah. Prof. Muammer Aksoy Bulvarı No: 24/E Şehitkamil/Gaziantep 
 • Şehitkamil Müşteri Hizmet Merkezi: İncilipınar Mahallesi Prof. Muammer Aksoy Bulvarı Cazibe İş Merkezi No:15/F Şehitkamil/Gaziantep

İlgili İçerikler

27 Ağustos 2021 tarihinde yayınlandı.
Son Güncelleme: 19 Ekim 2023
EnCazip Ekibi
EnCazip Ekibi
Yazar
Yazar Hakkında
encazip.com’un amacı, tüketicilere her durumda tasarruflu ve cazip olanı gösteren bir kutup yıldızı olmaktır. Tüketicilerin tasarruf etmelerini ve bu süreçte kendilerini güvende hissetmelerini hedefler.
Detaylı Bilgi